болест на Хашимото и бременност

  • 334 386
  • 2 475
  •   1
Отговори
# 1 080
  • Мнения: X
Здравейте, може ли да ми препоръчате добър ендокринолог в Русе, има ли изобщо такъв?
Много съм притеснена, в начална бременност съм и TSH ми е 3.97, а преди малко повече от месец беше 1.2. Знам, че в този период трябва да е под 2, а моята лекарка почти не ми увеличи дозата, сега съм 125 еутирокс, тя ми предписа да редувам 125 и 150, много малко ми се вижда, кога ще падне тоя хормон... #Crazy

Мисля на своя глава да започна всеки ден 150, сега имам записан час при друг лекар, но искам някой, който наистина знае какво прави! Praynig

# 1 081
  • Мнения: 2 241
Аз не съм много за тази тема (нямам Хашимото), но все пак имам нужда от съвет.

В 6 г.с. имах следните резултати:

FT 4 ( свободен Т4 )   18.11   pmol/l   12.00 - 22.00
TSH ( Тиреотропен Хормон )   3.560   mIU/l   0.27 - 4.20
anti Tg ( TAT )   14.37   IU/ml   < 115
anti TPO ( MAT )   15.95   IU/ml   < 34


Тогава ходих на  ендокринолог, не откри проблем със ЩЖ и само ми изписа по 50 микрограма л-тироксин. Вчера (един месец по-късно) пуснах само FT4 и TSH, както ендото каза (без да съм пила сутринта л-тироксина) и резултатът е следния:

FT 4 ( свободен Т4 )   18.94   pmol/l   12.00 - 22.00
TSH ( Тиреотропен Хормон )   0.476   mIU/l   0.27 - 4.20


Ходих днес при ендото, претупа ме супер бързо и каза че са нормални тези стойности за бременна  Thinking

Питах го дали ще продължи да се понижава, той каза, че нямало от къде да знае.
Каквото ми бил написал миналия път при прегледа това да съм пиела... Имал много пациенти и не можел да помни  ooooh!

Сега се чудя дали да не си намаля дозата наполовина на своя глава, пък другия месец ще изследвам пак ФТ4 и ТСХ. Така или иначе от тази доза, която приемам в момента ТСХ е паднал драстично...  Thinking

Какво мислите по въпроса?

# 1 082
  • София
  • Мнения: 10 694
Мисля, че ТСХ ти е чудесно и не бива да намаляваш дозата, през триместър първи трябва да е под 1 ТСХ.

# 1 083
  • Мнения: 2 760
Мисля, че ТСХ ти е чудесно и не бива да намаляваш дозата, през триместър първи трябва да е под 1 ТСХ.

+1

Не спирай тироксина, може за дни буквално да скочи в опасни стойности ТСХ. Препоръчвам ти обаче другия месец да се позадържиш повечко при ендокринолога и да го разпиташ за всичко, което те интересува, ако трябва с предварително написани въпроси. При мен все се случва да забравя какво съм искала да питам. Ако пак е неотзивчив, сменяй го, макар че не е много хубаво да сменяш доктор по средата на бременността.

# 1 084
  • Мнения: 2 241
Аз се притеснявам от това, че за един месец ТСХ е паднал много и е вероятно да продължи да пада...  Rolling Eyes
Въпросите си ги зададох на доктора, но отговорите бяха тотално неадекватни.
Днес взех 25, а не 50. Какви могат да са последствията, ако продължа така с половин доза?

# 1 085
  • София
  • Мнения: 10 694
Да се повиши ТСХ, да падне Фт4, да предизвика аборт или умствено изоставане на плода.. може и нищо такова да не се случи.

Лекаря ти е казал да не намаляваш дозата нали? Всеки в крайна сметка сам си преценява какво да прави... ТСХ няма чак толкова да падне, дори долната граница при бременни е друга, беше май 0.13 или от сорта. По- безопасно за плода е да се държи железата в хипер функция отколкото в хипо.

# 1 086
  • Мнения: 2 241
Ок, разбирам.
А ФТ4 не е ли много завишен? Може да задавам малоумни въпроси, но никога до сега не съм имала подобен проблем и никога не съм пила хормони.

Рискът по-голям ли е ако променя дозата или да си остана със същата?
Знам,че не сте лекари, но вчера безумно се изнервих на ендото, защото нищо конкретно не миказа. Нямало как да гадае, нямало как да е сигурен...  Tired

# 1 087
  • София
  • Мнения: 10 694
Екстра ти е и ФТ4!

Виж сега, ТСХ е най-хахавия хормон и никой не може да предположи в каква посока ще дръпне- с или даже без прием на хормон.

Риск би имало ако ТСХ се повиши, а дали ще се или няма един Бог знае,даже и той може да не знае.

Доза 50 не е висока и лично аз не виждам,защо тя те притеснява. Отделно щом и лекаря не е казал да се намали дозата...още е и студено времето, по време на студ жлезата бачка по-зле обикновено, т.е има нужда от повече хормон, когато се затопли вече и дозата се намалява,но по време на бременност и налична хипофункция, аз не бих си правила експерименти да си намалявам сама доза,без ендото да ми е казал. При кой си ходила бай дъ уей?

# 1 088
  • Мнения: 2 241
magnet_for_happiness, благодаря ти  Hug
Ще си продължа тогава дозата, както ми е предписана и ще тръпна до следващия месец, като пусна наново изследвания.
Просто се притесних, че за един месец ТСХ е паднал толкова и е възможно да падне още, ако продължа същата доза. Може и да не съм права  Rolling Eyes

При "светилото" Начев ходя Confused Предния път доста по-различно се държа...

# 1 089
  • София
  • Мнения: 10 694
С негова помощ износих две здрави деца, не му се връзвай,има си неговите моменти. Laughing
Щом ТОЙ не е намалил дозата,така трябва да е!
Аз съм имала ТХС 0.17 с конска доза хормон и ФТ4 на долна граница и всичко е ток, споко.

# 1 090
  • Мнения: 3 047
Момичета, влизам да Ви покажа новите ми изследвания след 3 месеца лечение :

Име на теста (изследването)   Резултат   Единици   Референтни граници
ANTI-TG   14.0   lU/ml   до 34                     563,4
ANTI-TPO   24.13   lU/ml   <34.00                   36,51
TSH   2.73   mlU/ml   0.27-4.20                1,71

В червено са ми стойностите от Декември , а днес от 4 съм на ендо  Praynig

# 1 091
  • София
  • Мнения: 10 694
Бременна ли си?

ТСХ е повишено, ще трябва корекция на доза ако си бременна или целиш бебе, а антителата са паднали, но те не са от значение. Не виждам ФТ4?

# 1 092
  • Мнения: 3 047
Бременна ли си?

ТСХ е повишено, ще трябва корекция на доза ако си бременна или целиш бебе, а антителата са паднали, но те не са от значение. Не виждам ФТ4?

Още не съм , но правим опити  Tired  Знам че трябва да е по нисък и не знам защо при по високата доза еутирокс се е вдигнал толкова  Crossing Arms  ФТ4 Райков ми каза да не го пускам  Thinking

# 1 093
  • София
  • Мнения: 10 694
Щом не си бременна не ти трябва фт4.
Но и то минава по каса, не пречеше...

# 1 094
  • Мнения: 3 047
Щом не си бременна не ти трябва фт4.
Но и то минава по каса, не пречеше...

Доктора ми направи схема на прием на еутирокса, за да свалим ТСХ  и след месец иска контрола може тогава да го пусна  Peace

Общи условия

Активация на акаунт