болест на Хашимото и бременност

  • 334 519
  • 2 475
  •   1
Отговори
# 1 095
  • Мнения: 111
Здравейте!

Извинявам се, че нахълтвам тук, но се притеснявам, че TSH ми е доста ниско: 0.37 при референтни стойности 0.27 - 4.2. Бременна съм в 11 г.с. и имам възел на щитовидната жлеза. До сега не съм имала проблем с хормоните. Пускам TSH всеки месец. Предния беше 1,69. Говорих по тел. с ендокриноложката ми и каза след 2 седмици да се видим, че в момента отсъства. Каза, че няма проблем, само да се пазя от натоварване. Сега съм в паника Shocked Чудя се да чакам ли 2 седмици или да търся друг ендокринолог? Как може да повлияе това ниско ниво на бебето или на мен?

# 1 096
  • Мнения: 2 760
Успокой се, аз не съм специалист, но мисля, че няма място за притеснение и затова лекарката ти е казала след две седмици да й се обадиш. По-добре ниско ТСХ, отколкото високо. Пиеш ли лекарства?

# 1 097
  • София
  • Мнения: 10 698
Ис. ТСХ ти е супер! Долната граница при бременни е друга!

# 1 098
  • Мнения: 111
Много ви благодаря   bouquet. Доста по спокойна съм вече Simple Smile

# 1 099
  • Мнения: 18
Здравейте,
и аз имам въпрос и ще съм благодарна за някакви съвети и предположения. От една година съм диагностицирана с Хашимото, като TSH винаги е било около 1,5, а антителата около 100, т.е. в границата или малко извън нея. Поради това не пия хормони и устоявам на желанието на личния ми лекар да почна, защото ми се ще да опитам с успокояване, хранително добавки, безглутенова диета и т.н. За момента се чувствам добре и не чувствам гадните симптоми, които имах преди година.
Но сега планирам бременности и личният лекар каза, че така не може да ми се размине пиенето на хормон и съм склонна да се съглася с доводите му. Но не успяхме да се разберем дали трябва да почна сега да го пия или чак, когато имам положителен резултат от опитите. Знам, че понякога организмът има нужда от време да свикне с хормона и затова вероятно е хубаво да не му приминявам този стрес заедно със стреса от наличието на бебе. Но пък сега трябва да се опитвам да спирам бетаблокерите за сърцето, че и те не са желани при бременност и не знам кой стрес ще му е по-голям. А очевидно трябва да посетя и еднокринолог, и гинеколог, и кардиолог и не знам с кой кога ще успея да се видя, за да си изясня напълно картинката, та ако имате някакви мнения, ще съм благодарна.

# 1 100
  • Мнения: X
Axinora, Със сигурност трябва да посетиш ендокринолог, с който да обсъдиш тези неща, иначе при твоето положение не виждам нужда от хормони (ако не си бременна) TSH е супер, а тази стойност дори и за бременност е добре, но трябва да се следи защото може да се вдигне.
Иначе вече трима еднокринолози ми казват, че по време на бременност антителата нямат никакво значение и да не ги изследвам. Успех! Peace

# 1 101
  • Мнения: 37
Здравейте,бременна съм в 5 месец,с Хашимото съм.В началото на бременността и до към третия месец ТСХ беше 0,01;0,02,лечение не сме предприемали с доцент Николова от Варна,изтърпях си геройски сърцебиенето и стягането в гушата,но в края на януари ТСХ беше вече 2,9(при норма до 4,31),а ФТ4 - 9,4(от 10 до 22).И тогава доцентката не ми изписа нищо.Днес вече ТСХ ми е 3,35,а Фт4 - 8,22 - изписа ми половинката на Еутирокс от 0,25.Разбирам я защо го направи - по принцип през годините организма ми се влияе ужасно бързо от приема на Еутирокс или съответно Пропицил и незабелязано за много кратко време отивам от едната в другата крайност,но все пак чета,че хормона не трябва да е по-висок от 2,5 за бременни и се притесних,че моя трети месец е все по-висок от 2,5...Това може ли да е повлияло на плода,какво мислите?
И друго искам да питам АГ,който ме следи,може ли да ми пуска по здравна каса ТСХ и ФТ4/имат ли това право/ и с тях да ходя при ендокринолога или трябва ендокринолог да ми ги пусне?

Последна редакция: ср, 18 мар 2015, 22:09 от ladysun88

# 1 102
  • Варна
  • Мнения: 948
Axinora, не можах да разбера защо е наложително да вземаш хормони при положение, че ТСХ е в норма?
Интересно ми е, защото и аз съм с Хашимото, нормално ТСХ и ненормални антитела Simple Smile

# 1 103
  • Мнения: 18
Личният лекар иска да взимам хормон по принцип, за да се чувствам добре и да не ми се лага да контролирам отделните симптоми по отделно, напр. да пия хапчета за сърцебиене, да пия чайове за безсъние и т.н. той смята, че мога да оправя всичко наведнъж с едно хапче.
А иначе започването на пиенето на хормон по време на бременност ми обясни, че няма как да се избегне, защото нямало как от бременността да не се вдигне ТСХ-то. И трябва да го държа в граници до 2-3 в първите месеци, с оглед на нормалното развитие на плода.

# 1 104
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 239
Здравейте, мили момичета! Имам нужда от огромна подкрепа. Ето накратко моята история. Живея в Италия. От 2 години с моя приятел се мъкнем по клиники за двойки с репродуктивни проблеми, където фигурирахме просто като едни цифри. Чакахме няколко месеца, за да получим час в такава клиника, получихме един куп изследвания, които трябва да направим, казаха ни да си запазим отново час,като ги направим и ни затръшнаха вратата. Ние се заехме с тази нелека задача, понеже за всяко едно изследване трябва да обикаляме от болница на болница, да запазваме часове, понякога може да ни дадат час за след 2-3 месеца, и така след няколко месеца усилена борба отидохме да си запазим нов час, който беше за след 6 месеца! Разбира се, тогава тези изследвания просто няма да са актуални! Много се отчаяхме, добре че един познат ни уреди в друга клиника, където ни назначиха други изследвания и така, и така, познатата схема,до диагноза и лечение така и не стигнахме, тъй като аз забременях ненадейно. Бяхме много щастливи до поредния сблъсък със системата. Мина доста време, докато ме прие лекар за наблюдение. Даде ми списък с изследвания, като ние изрично го предупредихме за проблемите ни, погледна старите изследвания и не каза нищо. Записа ни час за след месец и половина. Аз направих изследванията, които бяха готови след 20 дни! Стреснах се от стойността на TSH- 6,427 при реф.ст. 0,340-4,300. ft4 e 0,74 при реф.ст. 0,60-1,20. Много се притесних,понеже знам какви могат да бъдат последствията, но се почувствах с вързани ръце, понеже нито нямам номера на лекаря си, нито ще ме ориеме без записан час. Звъннах на моя близка, която работи във вма, тя ме свърза с ендокринолог, изпратих му излседванията и той категорично заяви, че незабавно трябва да се назначи лечение с л-тироксин или еутирокс 25 и незабавно да се свържа с лекаря си , за да го обсъдя и с него,тъй като се съмнява за хашимото или хипотиреодизъм. Много съм притеснена защото вече съм в 12 г.с. и се страхувам да няма вече последствия за плода. Утре ще ходя да нахалствам за консултация, но ако пак ми пусне излседвания и ако се наложи пак да чакам 20 дни за тях просто ще умра. С вързани ръце съм, не знам какво да правя,към кого да се обърна за адекватна помощ. Мили момичета, нашата здравна система е на светлинни години пред италианската. Вече напълно се убедих. Чувствам се в безизходица. Crying or Very sad

# 1 105
  • Мнения: 263
vasilissa1 успокой се сега. Нищо не е станало.

Защо ендокринологът не ти предписа еутирокс?

Имай в предвид, че много държави дори не следят щитовидната по време на бременност.

Аз разбрах, че имам Хашимото в 2ри или 3ти месец от бременността и почнах да пия Еутирокс 50 веднага.

Изисквай си правата. Гинекологът ти също ти има изследванията. Звънни в кабинета или напиши мейл на секретарката да ти препоръча ендокринолог и вероятно ще почнеш да пиеш Еутирокс и това е.

Само спокойно!!! Бебето е добре, ти си добре.

# 1 106
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 239
Благодаря за отговора! Ендокринологът няма как да ми изпише лекарството,тъй като той е в БГ, просто имах късмет, че моя близка работи с него и след като му пратих изледванията, той заяви, че веднага трябва да се срещна с наблюдаващия ме лекар, за да обсъдим тези неща, за да започна прием на лекарството и междувременно да се пуснат ТАТ и МАТ. Не съм много сигурна,че лекарят ми е получил изследванията ми, иначе би трябвало да се обади, още повече, че разполага с изследвания и преди бременността с високо тсх. Ако не се бях изследвала преди това, може би никога нямаше да разбера, че имам такъв проблем. Наистина ли има жени, които раждат здрави и прави деца, без дори да са подозирали, че имат проблеми със щитовидната жлеза? Така съм чувала....

# 1 107
  • Мнения: 263
Наистина ли има жени, които раждат здрави и прави деца, без дори да са подозирали, че имат проблеми със щитовидната жлеза?

Да, естествено!

Бебето ти вече или съвсем скоро ще има собствена щитовидна жлеза, която функционира независимо от твоята!

Свържи се с ендокринолог в Италия и с твоя гинеколог. Бъди настоятелна, кажи, че си бременна. Не вярвам да няма начин! Ако не владееш езика или имаш друга пречка си набави нужната помощ от приятелка, съпруг...Най-вероятно ще ти пуснат само изследвания за антитела, но Еутирокс веднага ще ти предпишат - 25 или 50 и това е всичко.

# 1 108
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 239
Отдъхнах си малко Praynig Извинявам се за глупавия въпрос,но има ли вероятност до сега високите и нелекувани нива на  тсх да са нанесли вреди на плода? Embarassed

# 1 109
  • Мнения: X
Отдъхнах си малко Praynig Извинявам се за глупавия въпрос,но има ли вероятност до сега високите и нелекувани нива на  тсх да са нанесли вреди на плода? Embarassed

Това едва ли някой, който не е лекар може да ти каже със сигурност, но не мисля, че са нанесли вреди, има доста истории на жени дори с по - високо ТСХ, които са нямали проблеми, а и в много държави (вкл. и в Б - я) теи изследвания не са задължителни и дори не ги пускат, освен при съмнение за проблем. Така много момичета дори не разбират, че са болни. Което не означава ситуацията да се подценява, просто да те успокоя, нищо фатално не е станало.  Peace

Иначе на мен в 7 г.с ТСХ ми беше към горната граница и ми коригираха дозата на хормона, но ендокриноложката ми каза, че не  е толкова страшно, и аз се бях притеснила. По принцип е нормално да скочи по време на бременност.

Според мен върви веднага на ендокринолог ако има как на частно без да чакаш, защото трябва да започнеш да приемаш хормони.

Общи условия

Активация на акаунт