болест на Хашимото и бременност

  • 334 762
  • 2 475
  •   1
Отговори
# 1 110
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Утре съм при лекаря. Не мога да си позволя частни прегледи,защото са адски скъпи, пък за тях също се чака. Ако този реши да ме разкарва по ендокринолози, без направо да ми изпише ел тироксин,направо си стягам багажа за БГ. Тук не се издържа. Докато родиш,може и в лудница да влезеш.Няма такива флегматици с такова овче равнодушие и спокойствие.

# 1 111
  • Мнения: X
Утре съм при лекаря. Не мога да си позволя частни прегледи,защото са адски скъпи, пък за тях също се чака. Ако този реши да ме разкарва по ендокринолози, без направо да ми изпише ел тироксин,направо си стягам багажа за БГ. Тук не се издържа. Докато родиш,може и в лудница да влезеш.Няма такива флегматици с такова овче равнодушие и спокойствие.

Ами ако може да си позволиш да стегнеш багажа най - добре, тук поне няма да ти откажат преглед и лечение. Напоследък чета и чувам все повече оплаквания от здравната система в много страни и си казвам, че тук колкото и уж да сме зле май не трябва да се оплакваме много. Успех!  Peace

# 1 112
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
Като човек, който вече може да съпостави българската с нечия чужда система, смело мога да заявя, че ние сме светлинни години напред в много отношения. Имаме прекрасни специалисти, които трябва да ценим. Разбира се има и много дупки, единственото хубаво тук,е че разполагат с големи и хубави бази и като влезнеш в някоя болница не ти прилошава от миризмата и обстановката. А и да не забравяме,че камъкът си тежи на мястото Peace Имаме чудесни лекари на световно ниво, специализирали по целия свят  Hug

# 1 113
  • София
  • Мнения: 945
Момичета, да попитам вие къде си пускате изследванията? Аз в Бодимед си следя всичко, но започвам да се съмнявам в резултатите. Историята ми е следната: от година правихме опити за бебе и октомври миналата година ми откриха Хашимото с ТСХ 14,74. Започнах еутирокс от 25 мгр постепенно до 75 мгр и декември ТСХ беше 0,86. Съответно подновихме опитите и края на януари видях двете чертички. Веднага пуснах хормони - ТСХ 14,7! Вдигнахме дозата на 100 мгр. След 2 седмици ТСХ беше 4,87, след още една седмица беше 2,95. Продължих 100 мгр 5 дни и два дни 125 мгр. След още две седмици ТСХ 4,17. Сменихме еутирокса с лтироксин и минах само на 125 мгр, след още две седмици ТСХ 8,99!  Вдигнахме дозата на 150 мгр. Десет дена след това ТСХ 3,66. Сега ще ходя пак другата седмица.
Направо ми се струва невъзможно такова ходене нагоре надолу на ТСХ... Лекарката непрекъснато ме пита, дали си пия хапчетата, а аз съм много стриктна! Вече съм в 12 седмица и да не ви казвам какви мисли ми минават през главата с тези нива на ТСХ.
Та според вас възможно ли е? Единия път дадох кръв и в Бодимед и в кандиларов, за да засека, и разликата беше 0,15 само. А вчера моят АГ каза, че Бодимед вече били много зле. Не знам какво да правя вече...

# 1 114
  • Мнения: X
Момичета, да попитам вие къде си пускате изследванията? Аз в Бодимед си следя всичко, но започвам да се съмнявам в резултатите. Историята ми е следната: от година правихме опити за бебе и октомври миналата година ми откриха Хашимото с ТСХ 14,74. Започнах еутирокс от 25 мгр постепенно до 75 мгр и декември ТСХ беше 0,86. Съответно подновихме опитите и края на януари видях двете чертички. Веднага пуснах хормони - ТСХ 14,7! Вдигнахме дозата на 100 мгр. След 2 седмици ТСХ беше 4,87, след още една седмица беше 2,95. Продължих 100 мгр 5 дни и два дни 125 мгр. След още две седмици ТСХ 4,17. Сменихме еутирокса с лтироксин и минах само на 125 мгр, след още две седмици ТСХ 8,99!  Вдигнахме дозата на 150 мгр. Десет дена след това ТСХ 3,66. Сега ще ходя пак другата седмица.
Направо ми се струва невъзможно такова ходене нагоре надолу на ТСХ... Лекарката непрекъснато ме пита, дали си пия хапчетата, а аз съм много стриктна! Вече съм в 12 седмица и да не ви казвам какви мисли ми минават през главата с тези нива на ТСХ.
Та според вас възможно ли е? Единия път дадох кръв и в Бодимед и в кандиларов, за да засека, и разликата беше 0,15 само. А вчера моят АГ каза, че Бодимед вече били много зле. Не знам какво да правя вече...

Наистина е много странно  Shocked , а и толкова често да ги пускаш не знам колко са реални изследванията, ендкринолози са ми казвали, че трябва да минат поне 30 - 40 дни след промяна на дозата, за да се види разлика в изследванията. И чак такива скокове са странни...

Иначе за хапчетата предполагам са ти казали, но все пак: не трябва да ядеш 1 час след хапчето, това скоро го разбрах, до преди това знаех половин час. Кафето (ако пиеш) най - добре след 2 часа. И не пий минерална вода, защото някои минерали пречели на усвояването на хормона. Не всички лекари ги казват тези неща, но са важни.

И смени си лекаря! Поне потърси още едно мнение задължително!

# 1 115
  • София
  • Мнения: 945
Да, аз настоях толкова често да са изследванията. Тя лекарката първия път ми каза да не очаквам разлика, че ТСХ бавно реагира, ама на - 10 единици разлика!
За хапчетата знам, аз ги пия с будилник сутрин в 6, ставам за работа в 7.30 принципно, а сега като съм в болничен и по- късно. Не пия минерална вода, спряла съм глутена, а откакто съм бременна кафе пия веднъж на няколко дена.
Най-лесно да потърся второ мнение и ще го направя, като ми мине болничния, но не виждам какво друго може да направи лекаря, за съжаление  Sad

# 1 116
  • Мнения: X
Да, аз настоях толкова често да са изследванията. Тя лекарката първия път ми каза да не очаквам разлика, че ТСХ бавно реагира, ама на - 10 единици разлика!
За хапчетата знам, аз ги пия с будилник сутрин в 6, ставам за работа в 7.30 принципно, а сега като съм в болничен и по- късно. Не пия минерална вода, спряла съм глутена, а откакто съм бременна кафе пия веднъж на няколко дена.
Най-лесно да потърся второ мнение и ще го направя, като ми мине болничния, но не виждам какво друго може да направи лекаря, за съжаление  Sad

Мен ме учуди това, че са ти сменили еутирокса с л-тироксин... Rolling Eyes странно, но аз не съм лекар все пак. Изказвам се от вече 6 - годишния си опит с това заболяване и обикаляне по доктори. Моя хормон също постоянно варира и се налага корекции на дозата, за 6 год. не могат да ми я улучат, то аз вече и сама мога да си я коригирам де, но при мен разликите са много по - малки и на по - големи интервали (3-6 месеца), затова те посъветвах да се допиташ и до още един лекар поне.

Иначе щом се съмняваш в лабораторията, смени и нея, макар че не вярвам от там да е проблема...

И също така изследваш ли фт4?

# 1 117
  • София
  • Мнения: 945
Ами за смяната тя каза, че иска да види, дали организма ми няма проблем с усвояването на еутирокса. Пита ме, да имам гастрит и други проблеми със стомаха.
Фт4 също пускам всеки път, той е в норма, което поне ме успокоява малко - доколкото разбрах той бил важен за бременността.
Със сигурност ще отида и на друг лекар, за съжаление за тези, които съм харесала, се чака с месеци. Дано успеят да ме вмъкнат от дополълнителното осигуряване, те са доста настоятелни при записване на часове (или пазят за тях часове, които не дават, ако се обадиш лично).

# 1 118
  • Мнения: X
Щом Фт4 е в норма това е добре наистина. И аз се бях притеснила заради ТСХ, но след като се видя, че  фт4 е ок, докторката ме увери, че няма проблем и до бебето достига достатъчно хормон. Това поне може да те успокои донякъде.
Мисля си, че тези резки скокове и спадове имат общо със бременността, защото и при мен в началото имаше скачане на ТСХ (не чак толкова голямо) но от 1.2 до 3.97 за месец и 2-3 дни, което преди не ми с е е случвало. Обикновено разликата между две изследвания ми е била много по - малка през годините, докато сега явно организма реагира по - бурно.  Rolling Eyes

# 1 119
  • Мнения: 67
Момичета, да споделя и при мен е подобно скачане на хормоните нагоре надолу и аз се притеснявам. В 4г.с. ТСХ беше 1.5, в 6г.с. 1.2, в 8г.с. - 1.8, в 10г.с. - 1.2, в 12г.с. -2.1. ФТ4 досега е било все в норма, а дозата на тироксина я увеличавам по малко и постепенно, но май не оказва влияние и това ТСХ последно 2.1 ме притеснява.. И аз съм в чужбина и се "лекувам" по телефона с ендокринолог от БГ ама по-скоро сама.. И тук положението е като при Василиса в Италия... Сега съм в 13гс+5дни, много се надявам че всичко с бебока е ок..

# 1 120
  • Мнения: X
Момичета, да споделя и при мен е подобно скачане на хормоните нагоре надолу и аз се притеснявам. В 4г.с. ТСХ беше 1.5, в 6г.с. 1.2, в 8г.с. - 1.8, в 10г.с. - 1.2, в 12г.с. -2.1. ФТ4 досега е било все в норма, а дозата на тироксина я увеличавам по малко и постепенно, но май не оказва влияние и това ТСХ последно 2.1 ме притеснява.. И аз съм в чужбина и се "лекувам" по телефона с ендокринолог от БГ ама по-скоро сама.. И тук положението е като при Василиса в Италия... Сега съм в 13гс+5дни, много се надявам че всичко с бебока е ок..

Няма чак такива високи скокове. ТСХ ти е добре, дори и последното 2.1 е ок, повечето лекари препоръчват до 12 г.с да е под 2, така че не виждам проблем. Щом и ФТ4 е в норма, според нямаш повод за притеснение.  Simple Smile

# 1 121
  • Мнения: 953
Кърмя, но съм и с Хашимото.
Има ли някакви стойности на ТСХ, под или над които не е добре да се кърмим?

Някой дали е наясно?

# 1 122
  • Мнения: 43
Здравейте, мили момичета! Имам нужда от огромна подкрепа. Ето накратко моята история. Живея в Италия. От 2 години с моя приятел се мъкнем по клиники за двойки с репродуктивни проблеми, където фигурирахме просто като едни цифри. Чакахме няколко месеца, за да получим час в такава клиника, получихме един куп изследвания, които трябва да направим, казаха ни да си запазим отново час,като ги направим и ни затръшнаха вратата. Ние се заехме с тази нелека задача, понеже за всяко едно изследване трябва да обикаляме от болница на болница, да запазваме часове, понякога може да ни дадат час за след 2-3 месеца, и така след няколко месеца усилена борба отидохме да си запазим нов час, който беше за след 6 месеца! Разбира се, тогава тези изследвания просто няма да са актуални! Много се отчаяхме, добре че един познат ни уреди в друга клиника, където ни назначиха други изследвания и така, и така, познатата схема,до диагноза и лечение така и не стигнахме, тъй като аз забременях ненадейно. Бяхме много щастливи до поредния сблъсък със системата. Мина доста време, докато ме прие лекар за наблюдение. Даде ми списък с изследвания, като ние изрично го предупредихме за проблемите ни, погледна старите изследвания и не каза нищо. Записа ни час за след месец и половина. Аз направих изследванията, които бяха готови след 20 дни! Стреснах се от стойността на TSH- 6,427 при реф.ст. 0,340-4,300. ft4 e 0,74 при реф.ст. 0,60-1,20. Много се притесних,понеже знам какви могат да бъдат последствията, но се почувствах с вързани ръце, понеже нито нямам номера на лекаря си, нито ще ме ориеме без записан час. Звъннах на моя близка, която работи във вма, тя ме свърза с ендокринолог, изпратих му излседванията и той категорично заяви, че незабавно трябва да се назначи лечение с л-тироксин или еутирокс 25 и незабавно да се свържа с лекаря си , за да го обсъдя и с него,тъй като се съмнява за хашимото или хипотиреодизъм. Много съм притеснена защото вече съм в 12 г.с. и се страхувам да няма вече последствия за плода. Утре ще ходя да нахалствам за консултация, но ако пак ми пусне излседвания и ако се наложи пак да чакам 20 дни за тях просто ще умра. С вързани ръце съм, не знам какво да правя,към кого да се обърна за адекватна помощ. Мили момичета, нашата здравна система е на светлинни години пред италианската. Вече напълно се убедих. Чувствам се в безизходица. Crying or Very sad
[/quoteсо
Привет,аз също живея в Италия,имам Хашимото и съм в 15 г.с. Когато се записах за следене на бремеността в местната болница,казах че имам Хашимото и веднага ми дадоха направление за ендокринолог и изследвания,като направлението беше със специален код,за по-скорошен час.Съответно след една седмица имах готови изследвания и час при специалист.Всичко е безплатно,първо заради бременността,но ми казаха,че после ще ми издадат и сертификат,чрез който се освобождавам от плащане(болестите на щитовидната жлеза се следели безплатно). Сега на всеки три-четири седмици си пускам изследвания и ги нося на ендокринолога,като пак казвам всичко е безплатно и аз хвалех италианската здравна система:).А дори не съм здравно осигурена,но е достатъчно само единия в семейството да работи на договор(в случая-съпругът ми).Не знам защо при теб така се е получило.Дали зависи от всеки район?!Ако мога с нещо да ти помогна?

# 1 123
  • София
  • Мнения: 550
Здравейте, моля ви споделете мнение . Имам хашимото и една успешна бременност. Д-Р Начев ми каза, ако планувам бременност да отида 4 месеца по - рано да ми регулира хормона. Обаче аз спонтанно забременях . Днес се видя плодния сак, в 5 г. с съм. Пуснах тсх -19.55 Фт4 -12.5 Утре ще отида да вися пред кабинета да ме приеме извънредно, но дотогава не знам дали ще ми издържи психиката. 😯  Много се страхувам от спонтанен аборт, защото е много високо. .

# 1 124
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Ти каква доза хормон пиеш в момента?

Общи условия

Активация на акаунт