болест на Хашимото и бременност

  • 334 654
  • 2 475
  •   1
Отговори
# 1 215
  • Мнения: X
Според моя ендокринолог еутирокса се пие 1 час преди храна и поне 2 часа преди кафе ( не че го спазвам винаги  Rolling Eyes)

# 1 216
  • Стара Загора
  • Мнения: 134
Здравейте,аз също съм с хашимото и съм бременна в 7г.с.Пия елтирокс 25мг 4 дена в седмицата,и по 50 мг 3 дена.ТСХ-то ми в мъмента е 2.07.Стараем се да го свалим още.Имам един спонтанен аборт,може би в следствие на високо ТСХ-а.Но тогава не го следях.Надявам се всичко да е ок този път.Имах леко отлепване на плодния сак,сега е ок всичко.Пазя леглото и си пия другите хапчета предписани ми от гинеколога и се борим за един пухкав финал

# 1 217
  • Мнения: 79
Здравейте, момичета Simple Smile
В 28+5 съм и ендокринолог ми назначи TSH, заради завишени стойности при ОГТТ. Никога не съм имала проблеми със захарта или с щитовидната жлеза (поне не съм се изследвала за последното и никой не ме е навеждал на мисли в тази посока). Сега, обаче, си получих резултата и той е:

TSH - 1,19 (0,27 - 5,50)
FT4 - 12,13 (12,00 - 22,00) (пуснах си го на своя глава Simple Smile )

Толкова изчетох по темата, че вече съвсем се забърках, а ендокриноложката е в Сф (аз съм от Бс) и нямам още лична консултация с нея. Чакам да ми види резултатите, но, според вас, има ли някакво отклонение от стойностите за бременни?! Освен, че от повече от 2 месеца не качвам кг (с BMI 32 стартирах бременността си, на 35 г. съм), задъхвам се и ми е сънливо (с хемоглобин 108 съм на феретаб), друго няма. Преди 20-ина дена ми беше последния ехограф и тогава бебка си беше в норма...

Благодаря на всички за отговорите  bouquet

# 1 218
  • Мнения: 2 532
Някой правил ли е биопсия на възел по време на бременност newsm78 Ползва ли се упойка и дали би било безопасно

# 1 219
  • София
  • Мнения: 5
Здравейте момичета!
Реших да пиша тук, след като днес ми излезе поредният резултат за TSH.
Като цяло ми откриха Хашимото преди около 5 години, тогава TSH беше около 4 и лекарите ми бяха казали, че засега мога и без лекарства, а само ако планирам бременност трябва да е под 2. Януари 2015 започнах да пия Еутирокс по 12,5мкг, защото TSH беше над 5, а предстоеше сватба и реших да съм подготвена и за евентуален нов член на семейството Simple Smile на 27.07. ТSH ми беше 2.07 , а август месец ни се случи най-голямото чудо - разбрахме, че ще имаме наследниче Simple Smile. Септември хормонът беше вече 3.15 и ендокриноложката ми каза да приемам по 25 мкг еутирокс. Въпреки увеличената доза, през октомври TSH се оказа 3.42 . Тогава ми коригира дозата по следния начин: 5 дни по 25мкг и 2 дни по 50мкг еутирокс. Днес отново си изследвах хормона и резултатът е 3.62 ! Т.е. Пак е повече, въпреки по-голямата доза. Тези дни ще се срещна с ендокриноложката, но реших да питам дали при някого се е случвало нещо подобно? И дали тези стойности биха били опасни за бебето? Знам, че не е много над нормата, но се притеснявам, че реално откакто съм бременна, ТСХ е над 3... Забравих да кажа, че ФТ4 си е в норма, кръвна захар също, само Тат и Мат са си над нормата, но това е заради Хашимотото. И че изключвайки резултатите, се чувствам добре и бебчето също е добре според ЖК.  Извинявам се за дългия пост и благодаря предварително на всички, които отговорят! Определено бих била по-спокойна знаейки, че и  други жени са имали подобно ТСХ и не са имали проблеми с бременноста.

# 1 220
  • София
  • Мнения: 10 698
С много ниска доза си започнала. И според мен и сега ти е ниска дозата. Смени ендокринолога. Тсх втори и трети триместър трябва да е макс 2.5
Има износени бебета с високо тсх, разбира се, но това не е успокоение.

# 1 221
  • София
  • Мнения: 5
С много ниска доза си започнала. И според мен и сега ти е ниска дозата. Смени ендокринолога. Тсх втори и трети триместър трябва да е макс 2.5
Има износени бебета с високо тсх, разбира се, но това не е успокоение.

Благодаря ти много за отговора. Днес говорих с ендокриноложката ми, тя ми каза, че за 2ри триместър нормата била Heart . Каза, че за бебето няма опасност, защото моето ТСХ не е много над тази норма. Новата доза еутирокс е 5 дни по 50 мкг и 2 дни по 25 мкг. Да видим какво ще стане след месец, дано влезе в границите най-накрая. Но може би ще те послушам и ще потърся междувременно и второ мнение от друг лекар, за да съм по-спокойна.

# 1 222
  • Мнения: X
Според мен е права ендокриноложката ти. Не ти е толкова високо ТСХ, а по - важното е, че ФТ4 е в норма. С новата доза сигурно ще падне още хормона, макар че не е гаранция. Не мисля, че имаш повод за притеснение, но щом искаш може да се консултираш с още един лекар, за да си по - спокойна  Peace

# 1 223
  • София
  • Мнения: 10 698
Важното е да се вярва на ендото.
Разни лекари,  разни мнения.
Мен при тсх 2.2 във втори триместър ме овика яко.

# 1 224
  • Мнения: 1 205
Забелязала съм, че различните школи имат различно виждане.
Примерно Начев от БГ школата държи на много, много ниско ТСХ през цялата бременност..
Русев от американската школа смята, че под 3 е ок за втори/трети триместър и не препоръчва прекомерно високите дози л-тироксин, тъй като жлезата ставала съвсем ленива.

Магнет въпрос на личен избор на кого да се доверим е, но все пак 2.2 стойност не ми се струва чааак толкова лоша, че да те овика, нали все пак и бебето си има жлеза, а съм сигурна, че много жени които не страдат от Хашимото, по време на бременност въртят такива стойности.

# 1 225
  • София
  • Мнения: 10 698
Късно вече да се доверявам на друг,  повече няма да Забременявам Simple Smile на нас какво ни се струва е едно. .

# 1 226
  • Мнения: 1 205
Късно вече да се доверявам на друг,  повече няма да Забременявам Simple Smile на нас какво ни се струва е едно. .


Аз не ти казвам да се доверяваш на друг, също и не давам оценка кой е по-прав.
Споделих, че има различни виждания по въпроса за ТСХ по време на бременност, а всяка от нас решава кой доктор/школа да избере.
Просто не съм привърженик на крайните мнения, особено от потребители които би трябвало само да споделят собствен опит, не да налагат такъв. Peace

# 1 227
  • София
  • Мнения: 10 698
Уау нима има някой тук с крайни мнения и налагащи опит?!  А не е ли въпрос на лично решение кой какво ще пише без да го интересува дали на някой ще е угодно или няма Wink всеки има глава на раменете да отсее писанията. Simple Smile
Написах, че е важно да вярваме на лекаря.   И за овикването не си го измислям. Наговори куп неща и накрая - никаква гаранция няма госпожо, че всичко ще е ок...

Последна редакция: нд, 22 ное 2015, 00:37 от magnet_for_happiness

# 1 228
  • Мнения: 9 276
Преди да забременея сигурно съм обиколила десетки ендокринолози заради Хашимотото и общо взето лечението всеки път беше едно и също: пий тука тая доза и ела след няколко месеца (напр. половин година) на контролен преглед. И като отида на преглед след въпросните месеци тя дозата отдавна вече не е същата, но аз вече се чувствам зле и трябват седмици и месеци докато се регулират нещата, след което всичко това се повтаряше отново. Общо взето в годината ми се събираха едва няколко месеца, през които бях добре, през останалото време обичайните симптоми: зверска умора, отпадналост, невъзможност за концентрация, дори депресия или пък жестоко сърцебиене ако съм предозирала, като през зимата положението ставаше особено трагично.

И така се въртях постоянно в омагьосан  кръг и страдах години наред, докато един път вече чашата преля, озовах се декември месец с TSH 22 след като през септември ми бяха казали, че следващия преглед ще е чак април.

В този момент реших, че лекарите явно няма да ми помогнат и започнах да се лекувам сама. Първото нещо, което направих беше да изместя пиенето на еутирокс през нощта. Разбрах, че усвояването на този хормон се влияе доста от храни и разни други вещества и лекарства и тъй като не съм лекар да преценя кое кога да се пие и яде реших еутирокса да го взимам през време максимално отдалечено от всичко останало: 2 ч. през нощта. Това помогна изключително много нещата при мен да се стабилизират, като алармата и краткото будене всяка нощ е малка цена за възможността да имам нормален живот.

Другото, което направих беше да си пускам кръвни изследвания доста често. В началото пусках всяка седмица. ТСХ-то от 22 успях за 1 месец да го сваля сама и след като се стабилизираха нещата вече пусках на около месец.

Оттогава насам вече имам нормален живот и все едно не съм болна от нищо. Но след като забременях реших все пак отново да потърся ендокринолог най-вече да попитам какво да направя с МАТ телата, които са десетки пъти над нормите и дали са опасни за бебетата. Препоръчаха ми Начев в Майчин Дом. Когато ме попита кой ми е назначил тая доза от 100 микрограма отговорих,че сама съм си я назначила и последваха половин час викове в неговия кабинет колко несериозно е това, дали осъзнавам колко е важно това за бременността и т.н. В крайна сметка ми изчисли нова доза на базата на моята предишната и ми каза да забравя за МАТ. Сега всеки месец ходя при него на изследвания и ТСХ-то ми е около 0,5-0,6 а фт4 13-14 и той като ги погледне вика: перфектни са ви резултатите, госпожо, аз ли ви следих преди това? И като му кажа, че сама съм се следила и ме гледа малко учудено.

Но засега да чукам на дърво наистина всичко върви перфектно.

Последна редакция: нд, 22 ное 2015, 00:42 от LillyM

# 1 229
  • Мнения: 154
Привет момичета,
днес ходих да си взема резултатите и ето ги:
В края на месец Септември- TSH 0.75, FT4 - 13.6 
A сега положението е следното TSH 2.7, FT4-10.8

Oтново не успях да се видя с лекарката, надявам се да се случи това до края на седмицата....но според вас притеснителни ли са тези резултати? Пия еутирокс 25, навярно ще ми вдигне дозата??! Sad
В момента съм 18 гестационна седмица:)

Общи условия

Активация на акаунт