болест на Хашимото и бременност

  • 334 726
  • 2 475
  •   1
Отговори
# 1 320
  • Мнения: X
Добре де,
аз до този момент разбрах, че за забременяване ТСХ трябва да е под 2. А по време на самата бременност в какви граници трябва да го държим? Защото аз до сега (26 г.с.) го държах около 1,5, но днес последните ми изследвания са 2,60. В понеделник съм на лекар и вероятно ще коригираме дозата, но все пак доколко е притеснително това, че имаме нива над 2.

1 - ви триместър - 0.1-2.5 mIU/l
2 - ри триместър - 0.2-3.0 mIU/l
3 - ти триместър - 0.3-3.0 mIU/l

Това по официални данни, но има и лекари на различно мнение. Не е притеснителна твоята стойност, но най - вероятно ще ти коригират дозата, за да спадне малко, тъй като отива към горната граница.

А какво става, ако си под долна граница newsm78

Доколкото съм запозната хиперфункцията е по - малко опасна за бременността от хипо - то и съответно ако си малко под долната граница не е страшно. Чела съм, че има риск от преждевременно раждане и ниско тегло на бебето, но това предполагам е ако проблема се задълбочи и не се лекува, ако се изследваш всеки месец както трябва, едва ли ще има проблем... (тук говоря по спомени от прочетено тук - там, никога не съм била с хиперфункция) newsm78

# 1 321
  • Мнения: 2 532
Ами аз клоня към хиперфункция точно. Засега уж под 0.13 не съм падала, но все пак newsm78 Никакво лечение не ми прилагат, но и от изказванията на ендокринолозите май медикаментите не са много препоръчителни през бременността(конкретните медикаменти за хиперфункцията). Понеже имам някакъв възел или киста и предполагат, че от него е и хиперфункцията, даже ми споменаха евентуална операция през бременността, за да не се стига до прием на медикаменти Shocked
Утре пак ще изследвам ТСХ и ФТ4, стискайте палци Praynig

# 1 322
  • Мнения: X
Ами аз клоня към хиперфункция точно. Засега уж под 0.13 не съм падала, но все пак newsm78 Никакво лечение не ми прилагат, но и от изказванията на ендокринолозите май медикаментите не са много препоръчителни през бременността(конкретните медикаменти за хиперфункцията). Понеже имам някакъв възел или киста и предполагат, че от него е и хиперфункцията, даже ми споменаха евентуална операция през бременността, за да не се стига до прием на медикаменти Shocked
Утре пак ще изследвам ТСХ и ФТ4, стискайте палци Praynig

В България ли си?
Може би не изписват медикаменти защото не си много под границата и смятат, че няма голям риск и вредата от медикаментите би била по - голяма...но това с операцията  Shocked нямам представа...

# 1 323
  • София
  • Мнения: 10 698
С малкия бях с 0.17. Никакви ядове.  Начев ми беше споменал други долни граници, но не ги помня вече. Но определено по- ниски от 0.3

# 1 324
  • Мнения: 2 532
Тъкмо си взех резултатите. ТСХ е в норма - 1.01. Даже от началото на бременността това ми е най-високата стойност. Но пък сега ФТ4 ми е под долна граница - 10.90   pmol/L (12.00 - 22.00).
За ФТ4 не мога да намеря много информация нещо Thinking Вие какво знаете по въпроса?
Преди понеделник няма как да го изкоментирам с ендокринолога.

# 1 325
  • Sofia
  • Мнения: 526
И на мен ми е под долната граница, ТСН ми е 1,9 и Начев каза, че всичко е наред. Значи няма проблем, не се притеснявай.

# 1 326
  • Мнения: X
И на мен ми е под долната граница, ТСН ми е 1,9 и Начев каза, че всичко е наред. Значи няма проблем, не се притеснявай.

ФТ4 ли ти е под долната граница?
И Начев ти е казал, че няма проблем?  newsm78 Или аз нещо не схващам...

# 1 327
  • Мнения: 1 205
Странно, ФТ4 и ТСХ са в обратна пропорционалност, при твойто ТСХ ФТ4 трябваше да е доста по-високо. Един път и аз съм имала подобен резултат и се оказа лабораторна грешка.

# 1 328
  • София
  • Мнения: 10 698
И с двете ми успешни бременности фт4 беше на долна граница при тсх клонящо към хипер. Всичко е наред.

# 1 329
  • Мнения: X
Е, то и аз съм имала ТСХ и ФТ4 в обратна пропорционалност, но ендокринолог да каже, че ФТ4 под долна граница е ок по време на бременност  ooooh!

# 1 330
  • Мнения: 2 532
Странно, ФТ4 и ТСХ са в обратна пропорционалност, при твойто ТСХ ФТ4 трябваше да е доста по-високо. Един път и аз съм имала подобен резултат и се оказа лабораторна грешка.
Ами не ми се вярва да е лабораторна грешка. В средата на ноември съм изследвала пълния пакет за щитовидната. Тогава при ТСХ 0.75, ФТ4 ми е било 12.46(реф. 12.00 - 22.00). Тогава ми казаха, че резултатите са добри. Сега реално ТСХ се е вдигнало, а ФТ4 е спаднало.
През декември ми изследваха само ТСХ (0.49) и ТСХР-АБ.
Малко се попритесних от горното изказване, но нищо не мога да направя през уикенда Tired

# 1 331
  • Sofia
  • Мнения: 526
Е, то и аз съм имала ТСХ и ФТ4 в обратна пропорционалност, но ендокринолог да каже, че ФТ4 под долна граница е ок по време на бременност  ooooh!
TCH ми е 1,9, а FT4 е 7,4 при граници 9-24. Каза ми, че всичко е наред, да пия по 0,25 лтироксина, докато родя и после да го спра. И след това на 45-я ден да отида да ми види пак ТСН-то и каза, че е сигурен на 99%, че няма да ми се налага да пия повече хормони. Аз реално никога не съм имала проблем с щитовидната жлеза, не съм имала Хашимото, просто заради един резултат в Цибалаб на ТСН от 2,75 ме пратиха при Начев за консултация. Да не говорим, че като го повторих беше 2,25...т. е. по този р-т можеше да мина и без лекарство. А иначе ФТ4 никога не са ми го изследвали и дори незнам за какво се отнася.

# 1 332
  • Мнения: X
Е чак от такова притеснение няма нужда, още повече пък, че нищо няма да се промени за два - три дни. Фт4 трябва да е по - високо, идеално е около средата на реф. или към горната граница. Но...щом са ви казали, че всичко е ок... Peace

# 1 333
  • Мнения: 1 205
Наистина ми е странно съотношението ТСХ/ФТ4 newsm78, но все пак нямам медицинско образование.
За справка пускам последните ми изследвания от преди 10 дни:
FT 4  15.17pmol/l - 12.00 - 22.00
TSH 1.460mIU/l - 0.27 - 4.20

# 1 334
  • Мнения: X
Наистина ми е странно съотношението ТСХ/ФТ4 newsm78, но все пак нямам медицинско образование.
За справка пускам последните ми изследвания от преди 10 дни:
FT 4  15.17pmol/l - 12.00 - 22.00
TSH 1.460mIU/l - 0.27 - 4.20

Екстра са  Simple Smile

По време на бременността и аз няколко пъти имах несъответствие между ТСХ и ФТ4 (може и друг път да е имало, защото без да съм бременна ФТ4 го изследвам супер рядко, веднъж в годината, че и по - рядко, но при бременност е важно да се следи редовно).

Общи условия

Активация на акаунт