болест на Хашимото и бременност

  • 334 781
  • 2 475
  •   1
Отговори
# 1 365
  • София
  • Мнения: 10 698
Здравейте,

интересувам се дали може да се кърми при прием на л-тироксин? Предстои ми раждане, в момента вземам по 50 мг на ден.
Moже, аз още кърмя

# 1 366
  • Мнения: 2 532
Понеже и на мен ми наближава датата, да поразпитам пак. На бебето трябва ли да се правят някакви по-специални изследвания след раждането, когато майката е имала проблем с щитовидната през бременността? И при тези, които са родили, как се е повлияло ТСХ след раждането newsm78 Има ли риск за бебето, ако се кърми и нещо ТСХ се вдигне/падне драстично newsm78 Какво са ви обяснили ендокринолозите на вас? Аз още не съм се вредила при моя(надявам се утре и през него да мина вече). А също възли/кисти на щитовидната биха ли били проблем по време на кърмене?

# 1 367
  • София
  • Мнения: 550
На всички новородени се пуска изследване за хипотириодизъм ако не се лъжа . Ако е момиче може на десетата година да се изследва жлезата.  Първите три месеца след раждане може много да се обърка Тсх -то при мен и двата пъти скочи рязко. Изследва се на 45 дни и се коригира дозата. Може да се кърми не е проблем за бебето. Ако се налага да се пие доза от над 100 мг. се разделя на две части сутрин и следобяд като се изпие трябва да минат два часа и след това да кърмиш. Това е което аз знам, дано не съм те подвела с нещо, но най - добре на листче всичките въпроси и при еендокринолога  Wink

# 1 368
  • София
  • Мнения: 199
Здравейте ,  имам 1 въпрос преди да се  #2gunfire . Имам назначено лечение с еутирокс 1 ден 100 , 1 ден 125 . Лошото в случая е , че в кутийката от 25 , съм сложила 125. Имах един блистер от 25 който исках да доизпия просто. Чак тази сутрин видях какво съм направила  Cry  . Излиза , че съм пила няколко пъти 225 вместо 125... .По - лошото е , че съм бременна . В четвъртък съм на лекар ,но ... си съсипах детето...  Cry

# 1 369
  • Мнения: 16 871
Здравей,
аз бях ходила при др Начев от Ендокринологията на Майчин Дом и той ми е казвал, че високите дози не са толкова опасни. / не сме конкретизирали точна дозировка/ но не се притеснявай лекарят ще ти каже най-добре. Не мисля, че ще има проблем. Понякога при високи стойности на ТSH се изписват и високи дози еутирокс. Всичко ще бъде наред, ще видиш   Hug
Здравейте ,  имам 1 въпрос преди да се  #2gunfire . Имам назначено лечение с еутирокс 1 ден 100 , 1 ден 125 . Лошото в случая е , че в кутийката от 25 , съм сложила 125. Имах един блистер от 25 който исках да доизпия просто. Чак тази сутрин видях какво съм направила  Cry  . Излиза , че съм пила няколко пъти 225 вместо 125... .По - лошото е , че съм бременна . В четвъртък съм на лекар ,но ... си съсипах детето...  Cry

# 1 370
  • София
  • Мнения: 199
Благодаря ти ! Аз утре при негоще ходя .  bouquet

# 1 371
  • Мнения: 4
Здравейте момичета. Искам съвет и най-вече от майки, които са минали по този път. В 9та г.с съм, с хипофункция на жлезата и много високи антитела, преди да забременея пиех Л Тироксин 0.25 и успях да смъкна tsh на 2.5, сравнително лесно и бързо забременях. Веднага като разбрах отидох при моята ендокриноложка, която ми вдигна дозата на 0.50. Пия стриктно хормона, на гладно, 30 мин преди хранене, не съм пропускала хапче. След месец с увеличената доза си направих нови изследвания и се оказа че Tsh е скочил още и вече отива към 5. Знам че за нормално развиващо се дете умствено най-вече е нужно в първия триместър TSh да е до 2 и съм много притеснена. След резултата, който показа tsh 5 отидох пак при ендокриноложката и тя сви рамене и вдигна дозата три дена да пия по 0.75, останалите 0.50. Питах я все пак дали да не вдигнем още защото е твърде висок и явно не се повлиява от тироксина, но тя каза общо взето да не ѝ давам акъл. А реално влязох в трети месец и времето в което да сложа в норма tsh изтича, притеснявам се да няма някакви увреждания детето. Притеснявам се и дали лечението ми, което е назначено е адекватно, защото не е нормално да пия хормона, да увеличавам дозата 2ри месец и tsh да скача още повече.. Другото което е откакто забременях докторката каза да си пускам изследвания само на tsh, без ft4, ft3 и антителата те не ни интересували сега и нямали значение. Нямам възможност да посетя друг лекар, от провинцията съм и тук не са много ендокринолозите.
По-скоро искам да се допитам до вас, има ли жени, които като мен по време на първия триместър са били с високо tsh и как се е отразило на бебето?

# 1 372
  • Мнения: 111
Здравей, моя случай не е същия, но с опита ми може и да съм ти полезна.
Аз съм в 24 г.с, пиех 50 мкг л-тироксин още преди да забременея, след това увеличих на 75 мкг, а от 2 месеца вече съм на 100 мкг, като през 30 дни изследвам ТСХ и ходя на прегледи.
През самата бременност нивата на ТСХ се променят, затова се налагат честите прегледи и промяна на дозите л-тироксин.
Според мен е добре, че са ти увеличили дозата на 75 мкг, но само за 3 дни не ми се струва достатъчно. Ако имаш възможност потърси и второ мнение.
Доколкото притесненията ти за бебчето, минал е само месец, през който ТСХ е бил 5, сега ще започне да пада, не се тревожи, л-тироксина винаги действа, въпроса е дозата да се регулира спрямо промяната на хормона.

# 1 373
  • Мнения: 4
Благодаря за бързия отговор. Да, само месец е минал, но се притеснявам че вече съм в третия а нали навсякъде пише колко важно е през първия триместър tsh да е ниско и след като при мен е толкова високо и се смъква бавно...дали до края на 3ти месец ще успея да го смъкна достатъчна и дали това че все пак два месеца бях с висок tsh няма да окаже някакво влияние...

# 1 374
  • Мнения: 111
Не съм специалист, за да кажа със сигурност, че няма да повлияе, но смятам, че с достатъчно висока доза л-тирокс и редовни прегледи нещата ще се нормализират и всичко ще е наред!

Стискам палци  Praynig

# 1 375
  • Мнения: 2 092
Следят се ТСХ и ФТ4.
При д-р Начев съм виждала близки да носят резултати за коментар.И това е вариант.
Пишете къде сте, ако има доволни от ендокринолог по-близо да помагаме  Wink

# 1 376
  • Мнения: 4
От Велико Търново съм, но ми е забранено да пътувам..

# 1 377
  • Мнения: 20
Здравейте,аз съм от Велико Търново и ходя на ендокринолог при д-р Валя Хаджирадева и съм много доволна. През бременността тя пак ме следи, а съм и с Хашимото. Вие при коя лекарка ходите? Много е дразнещо наистина въпросите на пациента да предизвикат в лекаря усещането за даване на акъл. Успех в лечението желая!

# 1 378
  • Мнения: 4
Здравейте, аз ходя при Мичорова. Може ли да ми дадете координати, телефон на докторката, която посещавате? Къде преглежда, с направление ли работи, със записване на часове ли е? Благодаря ви много!

# 1 379
  • Мнения: 20
Да,така си  и помислих. Писах Ви на лични. Успех !

Общи условия

Активация на акаунт