болест на Хашимото и бременност

  • 332 545
  • 2 471
  •   1
Отговори
# 2 130
  • Мнения: 1 104
Лаленце, Mommy, стискам много палци и на двете!
Някъде из темите се коментираше, че приема ли се Л-тироксин, дори ТСХ да е високо, рискът за плода намалява значително. Едно момиче беше обяснило защо, но не помня вече. 🌺
Аз съм на контрола във вторник и ми е много нервно.

# 2 131
  • Мнения: 199
Mommy моите резултати на ТСХ бяха 10.48,чхг -148 без ден закъснение. Веднага ме почнаха с 75мл през седмицата,в  събота и неделя по 100мг. Падна на 2.050 ТСХ-то за 33 дни. Вече съм в 17та седмица.Мислих и аз че ще вреди и не исках да пия хормон,но напротив бебче вече е 15 см03,отговаря си на седмиците,а аз се чувствам прекрасно. Така че напред.

# 2 132
  • Мнения: 441
Ох много се надявам момичетаа.. След преживяното съм изпъленана със страх, но и с надежда, че този път знаем проблема и сме взели мерки.. Искренно се надявам скоро да чуем сърчице и да го гушкаме 🍀 Късмет на всички ви момичета! 💞

# 2 133
  • Мнения: 2 352
Мисля че защото от значение за плода е т4 а когато той се приема под формата на еутирокс, се поддържат нивата му. Но в темата за Хашимото мацките доста разбитат, мисля че там съм го чела. Аз все още съм начинаеща в това отношение

# 2 134
  • Мнения: X
Здравейте на всички в темата! Преди две години ми откриха Хашимото, като хормонът все още ми е в норма, но ТАТ и МАТ са високи, структурата на жлезата е изменена и диагнозата ми се потвърди от двама ендокринолози. Засега ми изписват само антиоксиданти.
И двамата обаче ми казаха, че при евентуална бременност ще трябва да започна прием на Еутирокс без значение какви са стойностите на TSH. Пак ще има изследвания, но Еутороксът бил задължителен още след положителния тест. Казаха също, че след раждането приемът на таблетките се спира. Мен ме притеснява как ще се отрази това на организма ми, дали няма да свикне с таблетките и след това да се налага постоянно да ги пия и дали стойностите на TSH никога няма да са нормални без хапчета Sad
Имало ли е други случаи като мен и как ви се отрази спирането на Еутирокс/Елтироксин след раждането?

# 2 135
  • София
  • Мнения: 6 010
Здравейте на всички в темата! Преди две години ми откриха Хашимото, като хормонът все още ми е в норма, но ТАТ и МАТ са високи, структурата на жлезата е изменена и диагнозата ми се потвърди от двама ендокринолози. Засега ми изписват само антиоксиданти.
И двамата обаче ми казаха, че при евентуална бременност ще трябва да започна прием на Еутирокс без значение какви са стойностите на TSH. Пак ще има изследвания, но Еутороксът бил задължителен още след положителния тест. Казаха също, че след раждането приемът на таблетките се спира. Мен ме притеснява как ще се отрази това на организма ми, дали няма да свикне с таблетките и след това да се налага постоянно да ги пия и дали стойностите на TSH никога няма да са нормални без хапчета Sad
Имало ли е други случаи като мен и как ви се отрази спирането на Еутирокс/Елтироксин след раждането?

Не е вярно, че ще трябва да пиеш хормон задължително след бременност. Смени си ендокринолога. Хапчета и в частност хормони се пият само и единствено при нужда доказана с изследване. Вярно е, че ТСХ се покачва физиологично при бременност, но ако не е скочил драстично няма да ти се наложи да пиеш хапчета. А за другото ти притеснение - към хапчето няма привикване, познавам много жени, които са го пили по време на бременност и след раждането го спират защото изследванията показват, че нямат нужда вече.
Ще споделиш ли имената на тези лекари?

# 2 136
  • Мнения: X
Лаленце, благодаря за отговора!

Лекарите са от Пловдив - д-р Христо Георгиев и д-р Николай Ботушанов. И двамата се ползват с добра репутация и като цяло ми направиха хубаво впечатление, но бяха много категорични по отношение на бременност. Изследванията първият път ги направих случайно, в лабораторията имаше промоция на някакви пакети и покрай другите пуснах и такива за щитовидната жлеза. И, шок, не очаквах толкова високи тат и мат. Нямам никакви симптоми, никакви други хормонални проблеми, нито някой роднина с такъв проблем, но след повторение на изследванията и посещение при тези двамата, диагнозата се потвърди.

Някой може ли да ми препоръча друг специалист от Пловдив или Бургас евентуално?

# 2 137
  • Мнения: 199
В БУРГАС АБСУРД! НА МЕН НИЩО МИ НЯМА О МЕ НАТЪПКАХА С ХОРМОН. БРЕМЕННА СЪМ И ЗАРАДИ ПРОСТОТИЯТА ИМ ТУК В БУРГАС ПИЯ ХОРМОН.  В БУРГАС НЯМА ЛЕКАРИ...ТОВА Е. ХОДЯ ДО ВАРНА.  ДОРИ АГ МИ Е ТАМ. извинявам  се за шрифта .

# 2 138
  • Мнения: 345
Лаленце, благодаря за отговора!

Лекарите са от Пловдив - д-р Христо Георгиев и д-р Николай Ботушанов. И двамата се ползват с добра репутация и като цяло ми направиха хубаво впечатление, но бяха много категорични по отношение на бременност. Изследванията първият път ги направих случайно, в лабораторията имаше промоция на някакви пакети и покрай другите пуснах и такива за щитовидната жлеза. И, шок, не очаквах толкова високи тат и мат. Нямам никакви симптоми, никакви други хормонални проблеми, нито някой роднина с такъв проблем, но след повторение на изследванията и посещение при тези двамата, диагнозата се потвърди.

Някой може ли да ми препоръча друг специалист от Пловдив или Бургас евентуално?

Аз в Бургас първо започнах да се следя при д-р Данов, но докато ми нацели дозата стигнах до ТСХ 27.. почнах с 25мкг и накрая стигнах до 75 мкг, като с тази доза от юли месец до сега  над 2 не съм вдигала, а съм и бременна в 10 г.с. А и той много ме претупваше, все като го питам нещо ми отговаряше с по една дума. Сега се следя при д-р Чавдарова и съм доволна, обяснява много добре каква доза да се взема по време на бременност, кога да се коригира, след раждане какво следва, по време на кърмене  и така.

# 2 139
  • Мнения: 162
Эдравейте момичета,
ужасно съм притеснена, тъй като съм бременна в 7 г.с. и при руринни иэследвания ТСХ иэлеэе 0.022, а Т3 5.19 И Т4 16.10( т.е. и двата са в норма). Эаради ниското тсх пуснах тат, мат и трак и тат е 371, мат 216, а трак 3.25.- много, много над нормите. Имам час эа ехографски преглед слвд 2 дни, но ендокриноложката ми каэа, че  99% сигурно е Хашимото. Аэ до тоэи момент никога не съм била иэвън нормите, не съм имала оплаквания. Каэа, че эасега ще иэчака с терапията, но мен това много ме притеснява, че беэдействаме. Не энам доколко тат и мат влияят на плода, но не е ли редно нещо да се предприеме эа  тях?

# 2 140
  • София
  • Мнения: 3 817
Спокойно, довери се на лекарката и се изчакай прегледа. Опасно е високото ТСХ, а твоето не е такова. С течение на бременността ще се вдигне, ще го проследявате, няма страшно.

# 2 141
  • Anywhere
  • Мнения: 1 085
Веднъж излезли от норма ТАТ и МАТ се повлияват само от много строг хранителен режим, без глутен. Прием на селен също има положителен ефект върху тях. Обаче за бебето не оказват абсолютно никакво влияние, успокойте се.
И както са ви казали високо ТСХ е опасно при бременност, тогава има недостиг на Т3 и Т4. Когато те са в норма, дори и с ниско ТСХ, всичко с бебето Ви е наред!

# 2 142
  • Мнения: 4 839
Здравейте, момичета. В много кофти ситуация съм, бременна в 5г.с., живея в чужбина. Малко преди да разбера, че съм бременна, си пуснах изследвания за щитовидната жлеза, тсх ми е 4.5. Джипито каза, че не било проблем, само сме щели да го следим 😭😭 аз спорих с него, че трябва да е под две, но той не ми предписва лечение. Преди доста години в Бг пак ми беше 4.5 и ми изписаха Еутирокс 25мкг, от доста време нищо не съм пила. Сега ми донесоха лекарството от България и се чудя дали да започна да го пия на своя глава, като всеки месец ще пускам на частно да го следя. Склонна съм да рискувам, вие как бихте постъпили на мое място? Мисля си, че минимална доза няма да навреди, но пък дали изобщо ще помогне?

# 2 143
  • Мнения: 345
Здравейте, момичета. В много кофти ситуация съм, бременна в 5г.с., живея в чужбина. Малко преди да разбера, че съм бременна, си пуснах изследвания за щитовидната жлеза, тсх ми е 4.5. Джипито каза, че не било проблем, само сме щели да го следим 😭😭 аз спорих с него, че трябва да е под две, но той не ми предписва лечение. Преди доста години в Бг пак ми беше 4.5 и ми изписаха Еутирокс 25мкг, от доста време нищо не съм пила. Сега ми донесоха лекарството от България и се чудя дали да започна да го пия на своя глава, като всеки месец ще пускам на частно да го следя. Склонна съм да рискувам, вие как бихте постъпили на мое място? Мисля си, че минимална доза няма да навреди, но пък дали изобщо ще помогне?

Аз бих търсила второ мнение преди да предприема нещо на собствена глава. Отиди на ендокринолог, той ще ти каже най-добре как да постъпиш. С Хашимото ли си или само тсх е завишено? Виж си ТАТ и МАТ, както и Т3 и Т4.

# 2 144
  • Мнения: 16 868
Иди на ендо.
Не е хубаво това, което ще ти кажа,  но аз бих почнала еутирокс, до срещата с ендото.

Общи условия

Активация на акаунт