Съвет за Брокери.....КАК ДА ГИ ИЗБЕГНЕМ!!!

  • 20 825
  • 117
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 370
Клише, какви са в момента процентите? На мене ми казаха 2, като на по-близки, но така ли е?

# 16
  • София
  • Мнения: 1 573
Жоз, имали сме единични случаи на наши клиенти, които са се оплаквали от 5% и дори от 6% комисионни  #Crazy. Стандартната обаче е около 3%. Ние в началото на кризата се опитахме да примамим и стимулираме всички брокерски компании като им предлагахме 7% комисионна с уговорката, че няма да изискват такава от клиента... ноо никой почти не я спазваше. В един момент излизаше, че ние плащаме на определения брокер като продавач, а от друга страна му плаща и купувача и на въпросния брокер му се събират 10% общо от една продажба, което е страшно много... и да кажеш, че това ги стимулираше да се напънат повечко... да, да. Домъкват клиентите в офиса и сядат да пият кафе. Аз и колегите ги развеждахме по обекта и реално ние осъществявахме продажбата  #Crazy Не мога даже да преброя колко пъти съм обикаляла аз с клиенти (а уж се водя интериорен дизайнер, не мениджър по продажбите  ooooh! ) или секретарките, или дори някой от юристите на фирмата... а брокера през това време си пие кафето и докато клиентите МУ са на оглед се пазари за комисионната  Sick Единствено от 2-3 агенции имам добри впечатления като адекватни, подготвени и коректни брокери.

# 17
  • София
  • Мнения: 3 397
Аз съм заобикаляла брокери при подписан договор, но обстоятелствата го позволиха (ноу хау на лични  Mr. Green )
Е, то не е голяма философия.
Обичайно договорите за посредничество са нещо като обещание за женитба.
В повечето случаи са базирани на договор за поръчка и пак е много трудно да ме хванат за долуподписания.
Съжалявам, че ще разочаровам аудиторията, но моите впечатления за подобни на тези на Клише.
Почти съм сигурна, че в болшинството си посредниците при сделки с недвижимости са извадени от някоя стая с меко тапицирани стени.
Разбира се, винаги има изключения, съвестни професионалисти, с които е удоволствие да се работи. Но засега мога да ги причисля единствено в листата с изключенията.
В заключение бих казала, че най-лесния начин да се избегне посредник е освен посочената технология да се потърси собственика след огледа е да се представяте за брокер самите вие, ако нямате някой близък, който може да направи това вместо вас.
Процентите варират от 1% до 10% за ваканционните имоти.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Вариант е и да се ходи на огледи с друг човек, който да разписва протоколите от свое име, а после да го купите вие, на ваше име.

# 19
  • София
  • Мнения: 588
Момичета, страшно се радвам, че темата се движи така! Даже готвенето на манджата, ще оставя за да Ви Благодаря! Hug

2007г. % за брокера беша 2! И то като за "близък", толкова, че милата ми маѝчица се спомина с натежало сърце заради проблемите, които ни създаде "БЛИЗКАТА"!!!
Първо мисля, че тези комисионни са неоснователно надути и то за нищо работа!
И вашите постове го доказват! Hug
Второ, наистина няма НИКАКЪВ подбор на кадри!
Трето: Пробутват м/у другото предварителни договори на хората ... и ако решиш да четеш..нервничат, защото вътре пише, че ако се откажеш от услугите им, плащаш неустоѝка!
Оптаха се преди време да ме вържат и като не успяха, ако не бях с мъжа ми сигурно шяха и да ме набият!
Препатила съм: Цялото ми семеѝство щеше да е на улицата, Господ просто се намеси в подходящия момент!
Една покупко-продажба не е като да вземеш домати от пазара! Още повече за мен теглеща кредит, коѝто ще изплащам цял живот! Уверяват те ,че  проверяват имота за тежести, че предварителния договор и ако се стигне до изповядване е  твоѝ интерес, но не е така!
Толкова солена попара издоях от Брокерите и некадърността им/ винаги има изключения/, че в момента съм с 40000 лв заем!!!

Ние търсим старо строителство: Малко по евтини са, по широко са, в новото ти включват и въздуха! И наѝ-важно  ни е страх ако няма акт 16, толкова измамени хора има!
За това връзката директно със строителя , при нас отпада!
Доколкото свърването сама с продавача, аз съм ЗА! Но в обявите пише само раѝон подробности за самия апартамент и тел на брокерите! Като отида на оглед пак трябва да се занимавам с тях и малко не ми стана ясна схемата! Embarassed
И другото е: Ако ходя с още едно лице на оглед, тоѝ трябва да си даде данните на Брокера, така ли? Тоест сключва договор с тях! После как ще се оформи сделката на мое име, без да им плащам?!  Embarassed  Embarassed Embarassed

Благодаря на всички, че отговаряте! Heart Eyes

# 20
  • Мнения: 5 370
Какви сделки, какви договори, никой не ме е карал нищо подобно да подписвам? newsm78

# 21
  • Мнения: 143
Преди няколко години сестра ми търсеше да закупи имот. За да избегнем брокерите аз се представих за такава и ходех с нея по-огледите. Казвах там някаква фирма, че офиса ни е в ремонт и давах домашния си телефон.
Kиkи като ходите на огледи може ти да се представяш за брокерка, а съпруга ти за купувач, когато искате да обсъдите нещо по-жилището му обръщай внимание все едно коментирате качества или недостатъци, ама да не се изпуснете, че при нас точно на финала излизайки от нотариуса, сестра ми ми каза како   Laughing, но сделката вече беше приключена Mr. Green.
При нас се получи. Щом имате адвокат, няма от какво да се притеснявате, той ще направи всички проверки, ние нямахме и си ги правихме сами.
Успех.

# 22
  • София
  • Мнения: 588
Не тази вечер, Жозефина": По моя скромен опит в София към момента има варианти:

1. Намираш си брокер, примерно познат! Нашата позната също не ме беше карала да подписвам договор! Може да подпишете, може и да не подпишете!
2. Твоя Брокер, търси определения имот и работи с колегите си! Ти нямаш достъп освен на огледите, в които почти винаги присъстват и на двете стран! Тоест, тоѝ ти казва, какво дължиш и на кого!
3. Като частно лице отиваш на обява, посрещат те Брокерите на продавача и междудругото / понеже си без представител/ ти дават да подпишеш едно договорче с което се ангажираш единствено и само с тяхната агенция! Има и вариант да ти пробутат и ЦЯЛ ЦЕЛЕНИЧЪК предварителен договор са сделка на имот, коѝто изобщо да не харесаш! Ако се обърнеш към други, НЕУСТОЍКИ!
4. Пускаш обява, че търсиш някакъв имот, като частно лице, и...започват позвънявания от Брокери, като се саморекламират!

# 23
  • София
  • Мнения: 588
 vasipan Мерси! Hug

# 24
  • Мнения: 165
Добра идея е да разлепите обяви в района, в който търсите жилище и продавачите сами ще ви намерят. Ако търсите ново вече - търсете строителни фирми. Защото ако вие звъните по обяви, неминуемо се натъквате на брокер - и нататък е ясно....

# 25
  • Мнения: X
Аз платих 3% комисионна, но съм изключително доволна и от брокерката, и от самата агенция. Това, което не разбирам е, как така карат авторката да плати комисионна още при даването на капарото? Капарото е една минимална сума, която само стопира обявата и огледите и все още не са подписани никакви договори. Комисионната се дава след подписването на  предварителния договор, а около две седмици след предварителния се подписва окончателния договор. Що се отнася до това, как може да избегнете брокера, става лесно, ходете на обяви давани само от частни лица. Иначе няма как.

# 26
  • Мнения: 2 134
Цивилизованият начин за покупко-продажба е чрез агенция и съответно
с изготвяне на нещата от А до Я.
В момента е много по-трудно да продадеш,от колкото да купиш.
За да се избегне посредник - пускаш обява с търсеното от теб жилище и подчертаваш
БЕЗ ПОСРЕДНИК !

# 27
  • Мнения: 886
Ако все пак решите да правите оглед с брокер четете внимателно!!! На мен се опитаха да ми пробутат да подпиша договор за посредничество в който пишеше че им дължа комисиона ако купя жилище. Бил стандартен.Mr. Green Без уточнение че жилището трябва да ми е предложено от тях. Като отказах да се доверя че няма да си искат %-та ако примерно си купя апартамент от майка ми, веднага се откри ''забутан'' екземпляр в който подробно е описано кога се дължи комисионна.
Една кипра след като ме заведе да гледам гарсониера на първи жилище етаж, а се оказа бивша портиена естествено на партер най- любезно ме информира, че за да ми търси по усърдно ще трябва да и дам 800 лв които ще бъда приспаднати от бъдеща комисиона.  Rolling Eyes Ам' ако не ми намери  newsm78. Дамата беше от една от най- големите агенции в страната.
Така че имайте предвид че ще може са ви  отнеме повече време и  действайте:
    1. Лепете обяви на всички блокове и спирки в района в който търсите. Дори и да не харесвате самия блок.Нека възможно най- много хора видят че търсите жилище.
    2. Информирайте всички, ама наистина всички , че си търсите жилище. Познати, роднини, колеги, касиерката в супера, госпожата в училище/градината. Дори джипито. Много хора закъсват с вноски по кредити и продават. Те също се сблъскват с брокерската стена.
     3. Пуснете обява БЕЗ ПОСРЕДНИК . Пуснете и втора такава на номера на ваш близък- примерно сестра, майка. Каквото и да ви предложат на първата обява, ако  не са собственици не ходете. На втория ако пък някой брокер все пак предложи нещо ''най- най '' с комисиона ''само'' от продавача нека вашия близък отиде. 90% от огледите са напълно излишни. За другите 10 % ще намерите собствениците по съседите и ще си огледате сами.
     4. Ходете по строежи и търсете инвеститора. Не звънете на обявените телефони на агенции по строежите. Инвеститора ще ви направи отстъпка за сметка на тяхната комисионна.
      5. Ако все пак се свържете с брокер който ви предложи търсеното от вас жилище , което е видял и е проучил документацията му и ви съдейства ви за сделката както е в цивилизованите държави- платете му.

# 28
  • Мнения: X
Зависи какъв е договорът. Има договор за даване на  ексклузивни права и това изрично е посочено и се споменава. Това е ангажиращият договор. При него си длъжен да купиш или продадеш жилище, единствено и само чрез тази агенция, в противен случай им дължиш определена сума. Счита се обещетение за техните разходи, които са направили около твоя случай. Другият договор е неангажиращ. Тоест можеш да работиш и с други агенции или да си търсиш сам. В този случай им дължиш комисионна само, ако си купил жилище с помощта на тяхното посредничество. При неангажиращия договор обаче, не си дават много зор.

# 29
  • Бургас
  • Мнения: 372
И аз като aniese съм ползвала услугите на агенция и останах много доволна.Брокерката и управителката на фирмата бяха много отзивчиви.Изготвиха всичко по сделката,аз с нищо не съм се занимавала.Постоянно ми търсеха оферти отговарящи на моите изисквания,звъняха ми да ме информират за всичко.Водиха ме на много огледи с личния си автомобил,дори направиха коментар на цената,което беше много важно и решаващо за мен.Като цяло съм доволна и тея 3% комисионна не са чак толкова много при положение,че всички разговори бяха за тяхна сметка,прозвъняване на оферти,разкараване до въпросните оферти и т.н.В днешно време почти навсякъде хората ползват услугите на брокери.Иначе по темата просто си пусни обява,като упоменеш в нея,че не желаеш посредници Peace.

Общи условия

Активация на акаунт