отопление на газ

  • 11 065
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 158
Здравейте  на всички!
Изправени сме пред дилема. Живот и здраве в насй-скоро време ще се сдобием с ново жилище и в блока има газ.
Искам да попитам колко са ви сметките зимата и лятото?Колко ви излезе прекарването? И каква марка или мощност трябва за 80кв? Дали ако се отоплеваме с климатици ще е по-добре?  newsm78
Маи много стана. Благодаря предварително

# 1
  • Мнения: 76
Топлината от радиаторите не може да я замени климатика.Ние сме на газ от 1 година,но не мога да ти сметна,защото сме в къща с доста повече квадрати. Grinning

# 2
  • Мнения: 257
Ние вече трета година сме на газ. Апартаментът ни също е 80 кв. Да ти кажа малко по-скъпичко е от ток/ поне доколкото слушам тези,които се отопляват на ток/ ,но топлината е по-различна. Зависи и колко ще отопляваш. Предните две години отоплявахме и четирите стаи  денонощно и през януари първата година стигнахме 330 лв. Лека -полека му хванахме цаката и сега за декември имаме 210 лв.-за целия апартамент. Но започнахме като излизаме за работа,да го изключваме- апартаментът не изстива много, докато се върнем .А като го включим,за нула време става много топло. Доволна съм- чисто,удобно. В тези цени се включва и топла вода- четири човека се къпят ежедневно. Така че мисля, че си струва малко повече пари за удобството. А за котела мъжът ми е наясно ,но ако решите, си има фирми, които ще ви упътят.

# 3
  • Мнения: 131
С две ръце ти препоръчвам отопление на газ,ние втора година сме на газ,навсякъде е топло,отопляваме жилище 100 кв.м,не затваряме на нито една стая вратата,но никога и не изключваме когато не сме в къщи,просто имаме ел.дисплей който настройваме на ръчен режим и така си настройваме и Т,сметката ми за декември е 265лв,но въобще не пестим,има и постоянно топла вода
преди на преминем натова отопление бяхме с два климатика и два конвекторни радиатора+бойлер,ами сметките бяха същите,дори сме имали и по 360лв на месец,но топлината от парното няма нищо общо от тази на климатика
както са написали по горе за котел и инсталация се обърнете към лицензирана фирма,която ви изготвя проекта и прекарва всичко
успех, Peace

# 4
  • sofia
  • Мнения: 2 257
Много хубаво топлят радиаторите; с газ става топло за нула време! Peace Не може да се сравни с климатиците - мен климатик не може да ме стопли.. Confused

# 5
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Стига да има изградена инфраструктура за газоподаване към сградата, не бих се колебала изобщо, особено по отношение на отоплението и топлата вода. За готвене (не че съм се разготвила кой знае колко) аз лично предпочитам тока, защото съм изключително разсеяна и се опасявам, че много лесно ще се самоубия по невнимание, отделно и пуша.
Какви са локалните варианти за котле и отопление на газ, в смисъл - без централно подаване от газопровода, има ли изобщо такива?

# 6
  • Варна
  • Мнения: 1 571
Ние сме на газ вече четвърта зима - 3 стаи, лира в банята и топла вода - най-висока сметка 220лв Януари, обикновено другите месеци е доста по-малко. Лятото по 20-25лв, което май не е малко, но пък топлата вода е в изобилие и се забравям в банята.

Какви са локалните варианти за котле и отопление на газ, в смисъл - без централно подаване от газопровода, има ли изобщо такива?
Сменя се дюзата на котела и се ползва на пропан-бутан. Цената на пропан-бутана обаче е по-висока, колко точно, в момента не мога да кажа.

# 7
  • Мнения: 158
мерси много за отговорите. Сега започнахме да мислим между камина  срадиатори или газ. Но ако газта ми излиза толкова ме устройва. За колко градуса температура става дума в стаята?  Харесва ми и варианта с камината, но БОКЛУКА си е наистина ПРОБЛЕМ. Та се чудим какво да правим..........

# 8
  • Мнения: 46 492
С камина с водна риза ще ти е по-евтино.

С газ - скъпо (доста според мен), но пък чисто, дали са ти ориентировъчно сумите.

Климатици - към 150 лв. ще ти излиза, но не е същото, поне на мен ми е неприятно отоплението с климатик, едновременно ми е топло и студено, не мога да го обясня, но ми е адски неприятно, затова ползваме самоза охлаждане лятото, зимата спят  Laughing

Май няма идеален вариант  Simple Smile

П.П. Ние сме на ТЕЦ, 60 м2 = 50 лв./месец.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 1 571
Поддържаме 22 градуса през деня и 19 градуса през нощта. Има програматор и котела се включва само ако има нужда. Днес пристигна сметката за Декември - 130лв, Ноември беше 35-40лв, не помня точно, но пък беше необичайно топъл месеца.
Да не е евтино, но е супер удобно. Ако сложиш седмичен програматор си настройваш за всеки ден и по часове колко градуса да поддържа. Ако стаята в която е програматора е добре изолирана, може котела изобщо да не се включи, докато е на по-ниските градуси.
С камината ставаш сутрин, носиш дърва/въглища, пълниш, палиш и чакаш по някое време да се стопли. Или ако заминете някъде дори за ден, апартамента е толкова изстинал, че трябват часове да усетиш че нещо топли.

# 10
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Аз търся решение за апартамент, който ще давам под наем, абсурд е да натоваря наемател да мъкне дърва и въглища. В сградата живеят много малко хора, не може с климатици да се затопли достатъчно, всъщност единственото ми разболяване миналата година беше след 1-часов престой в един от малкото обитаеми апартаменти, отопляван с климатик - студ си беше, откъдето и да го погледнеш.
Обмислях вариант за котел на пелети/ брекети от по-рядко зареждащите се, а хамалогията да поема аз или да си наема човек да я върши; сега ме заинтригувахте с газта, но централно скоро няма да мине - проверих в Овергаз, не сме им в близките планове.
Сигурно ще задам много тъп въпрос, но не съм наясно - в случай, че системата се преустрои за пропан-бутан как става зареждането, има ли котелът нещо като резервоар или трябва да се влачат бутилки?

Едит:  Човече Simple Smile, винаги благородно съм ви завиждала за силното парно и ниските сметки.
И ние сме на ТЕЦ в момента (в друга сграда живея), но нещо не е наред - радиаторите ми на степен 5 са топли толкова, колкото при нормално работеща инсталация на 1 Twisted Evil, вече се чудя къде да се оплача.
Плащам бесни суми на сезон, на всичко отгоре и мръзна Tired

# 11
  • Варна
  • Мнения: 1 571
Сигурно ще задам много тъп въпрос, но не съм наясно - в случай, че системата се преустрои за пропан-бутан как става зареждането, има ли котелът нещо като резервоар или трябва да се влачат бутилки?

С бутилки, аз поне друг начин не знам, пък и гледам сега цента хич не е рентабилна, така че този вариант най-добре да го забравиш.
Ето няколко сравнителни таблици за цените на различните енергоносители, първите които ми попаднаха:
http://www.primagas-bg.com/prices2.htm
http://www.termo-klima.com/bul/faq.php
http://www.overgas-yug.com/index.php?mPath=99
Нещо цифрите са различни, но могат да се ползват за ориентир

# 12
  • Мнения: 257
И ние поддържаме 22 градуса, а нощем 18-19. Имахме такъв програматор, но накрая го махнахме. Нещо не се получаваше- стаята ,в която беше,ставаше много топла,той изключваше и третата и четвъртата стая изстиваха,защото котелът не включваше. Пробвахме всякак и накрая решихме да го махнем и регулираме от котела и радиаторите. И сега е топло там,където искаме. Преди бяхме с камина с водна риза- не си слагайте. Уютно и малко по-евтино, но хамалогията,мръсотията и ремонтите на опушените стени-просто не си струва. За газ се набутваш малко в началото с разни проекти,такси и т.н .,но после ти е топло и чисто.

# 13
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Добре, да попитам друго - инсталацията на парно с брекети/ пелети или друго там твърдо гориво съвместима ли е с такава на газ? Котелът ми е ясно, че е различен; но самите тръби, радиатори и прочее чарколяци вътре в апартамента могат ли да се използват впоследствие, ако един прекрасен ден ни ощастливят и нас с газова инфраструктура в близост?

# 14
  • Мнения: 257
Да, ние използвахме всичко. Само че обърнахме посоката на кръга. Е,докупуваха се някои неща, но като цяло тръби,радиатори- всичко става.

Общи условия

Активация на акаунт