За майчинските от България?

  • 7 516
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: Honda
Ами честно не знам как стоят нещата, но при мене се получи непрекъснат процес. Тоест напуснах Б-я докато бях бременна в 7-мия месец с първата щерка. Тогава тъкмо бях излязла и в майченство от фирмата. После се роди и си получавах всичко за нея (май периода беше 3 години за гледане на дете - сега май са го изминили) през това време забренях пак и се роди номер две и за него продължиха да ми плащат. Но държа да отбележя, че осигуровките си ми вървят все още от фирмата, тоест не дължя нищо на НОИ. Абе това, което знам е , че всичко е законно, и че шефовете не биха си турили главата в торбата.
И дето казваш ти - ФАКТ е в момента Wink  Grinning

 Simple Smile  Wink  Wink
Важното е да е в положителна zа теб посока. Simple Smile

# 16
  • Мнения: 2 051
Цитат на: rosa
Хе хе, много интересен факт Хонда. Значи един ден мога да получавам майчински/детски от България (работела съм няколко години) и от Германия, където сега живея и работя?! Shocked


Може би зависи от държавата, не знам. При смесен брак това е възможно, само че не знам дали важи за всички страни. Но познавам семейства, които го правят съвсем законно - българоиспански семейства.

# 17
  • Мнения: 3 394
Привет на всички Stuck Out Tongue
Детски надбавки в UK (£16.50 мисля че бяха на седмица) се получават от българи, които имат Leave to Remain. Получават ги иначе британски граждани и тези от страните членки на ЕС. А ние още не сме Imp Тъй, че детски надбавки не се взимат ако сте с Бизнес визи или присъединителни (пише на визата,че нямаш право на benefits, както и подробно в сайта на Inland Revenue).
Ако обаче работиш легално и на трудов договор ти се полагат майчински - 26 седмици от момента в който официално излезеш по майчинство независимо дали си родила или още не. Първите 6 - 90% от заплащането ти, а станалите 20-по £102.40 преди данъци  Imp Адски кофти #2gunfire  ooooh!.
Дано да съм била полезна

# 18
  • Мнения: 3 394
Zabravih da dobavia 4e dannite koito sam vi pokazala sa minimum po zakon-vseki dopalnitelen £ zavisi ot samata firma. Osven tova za da se polu4avat mai4inski triabva da ste rabotili v sashtata firma min 26 sedmitci do nastapvane na 15 sedmitca predi termina vi. V protiven slu4ai firmata moje zakonno da vi otkaje izplashtaneto na mai4inskite.
Triabva i da udostoverite s meditcinski document 4e ste bremenna-Maternity Cerificate (ili drug podoben), koito se izdava ot nabludavashtata vi midwife ili JP sled 20 sedmitca ot bremennosta (nai 4esto sled napravenia anomalic scan, koito se pravi na 20 sedmitca).
Tatkovtcite sashto mogat da polu4avat mai4inski za otglejdane na deteto, no za tiah ne sam podrobno zapoznata.
Vsi4ko moje da se pro4ete na saita na Inland Revenue, no vsiaka compania si ima individualna shema na plashtane.
Pri izpalnenie na poso4enite uslovia ste zashtiteni ot zakona sreshtu zaguba na rabotnoto miasto. Dori i tova da stane, kompaniata pak e zadaljena da izplashta mai4inskite.
Osven tova vi se zaplashta 100% vaznagrajdenie za denia, v koito shte na pregled za bebeto, na zabolekar, kurs za badeshti roditeli i vaobshte vsi4ko svarzano s bremennosta. Estestveno ako ste bolna, se vodi kato otpusk po bolest i tam zaplashtaneto e drugo. Vsi4ko triabva da se udostoveri s nadlejen dokument.

# 19
  • Мнения: 384
Цитат на: kristal_97
Цитат на: Теодора
Ако не си плащала осигуровки през тези години не съм убедена, че ще ти плащат майчински. В Америка не ти ли плащат нещо?


tochno tova mislex i az da kaga........
ako ne si prashatala osigurovki, malko me sumnqva da poluchavash majchinstvo!...

...... ......... plashtat li ti neshto v Amerika??? ti gitel li si tam ili.......?


В Америка не се плащат никакви детски, няма такова  нещо изключая случаите на хора с нисък доход, на които се изплащат помощи.

# 20
  • Варна
  • Мнения: 6 871
Цитат на: Honda
Ами честно не знам как стоят нещата, но при мене се получи непрекъснат процес. Тоест напуснах Б-я докато бях бременна в 7-мия месец с първата щерка. Тогава тъкмо бях излязла и в майченство от фирмата. После се роди и си получавах всичко за нея (май периода беше 3 години за гледане на дете - сега май са го изминили) през това време забренях пак и се роди номер две и за него продължиха да ми плащат. Но държа да отбележя, че осигуровките си ми вървят все още от фирмата, тоест не дължя нищо на НОИ. Абе това, което знам е , че всичко е законно, и че шефовете не биха си турили главата в торбата.
И дето казваш ти - ФАКТ е в момента Wink  Grinning


При теб е изключение според мен, защото ти все още се водиш на работа във фирмата. И според държавата си отглеждаш детето в бг... съмнявам се, че ще ти дадат еднократната помощ, не разбрах за Симона взела ли си я? то има давностен срок...
за шефовете и торбата...ми те всъщност няма какда те уволнят много законно, ти не си излизала от майчинство... искали ли са ти копия от актовете за раждане?

# 21
  • usa
  • Мнения: 2 113
Цитат на: Flash*

При теб е изключение според мен, защото ти все още се водиш на работа във фирмата. И според държавата си отглеждаш детето в бг... съмнявам се, че ще ти дадат еднократната помощ, не разбрах за Симона взела ли си я? то има давностен срок...
за шефовете и торбата...ми те всъщност няма какда те уволнят много законно, ти не си излизала от майчинство... искали ли са ти копия от актовете за раждане?


и при мен беше такова положението - напуснахме българия докато бях по майчинство с първото дете, в щатите родих второто, от едното майчинство минах в следващо. за това ми искаха само акт за раждане, доколкото знам обаче вече искат повече бумаги. изплатили са ми и помощта за раждане на дете, но да си призная не знам точно как - майка ми се беше нагърбила с това, нали е счетоводител човек, всичките вратички ги знае, като нищо още можеше да ме крепи на работа и трето майчинство да карам, накрая и пенсия да ми изчислят... ама почнали съкращения във фирмата, обадили и се да помолят ако нямам намерение да се връщам след като ми изтече майчинството да напусна, че иначе щели да съкратят колежката назначена временно на моята длъжност.
вие на почивка ли бяхте? отдавана не съм те засичала из форумите...

# 22
  • Варна
  • Мнения: 6 871
RE миз


Здрасти:-), да, на почивка бяхме ама свърши и вече ще се зазимяваме. Rolling Eyes въпреки хубавото време нещо на есен ми замириса...на печен пипер! Laughing  Shocked

# 23
Цитат на: Flash*
...
При теб е изключение според мен, защото ти все още се водиш на работа във фирмата. И според държавата си отглеждаш детето в бг... съмнявам се, че ще ти дадат еднократната помощ, не разбрах за Симона взела ли си я? то има давностен срок...
за шефовете и торбата...ми те всъщност няма какда те уволнят много законно, ти не си излизала от майчинство... искали ли са ти копия от актовете за раждане?

Да Flash искаха ми актовете за раждане. Има копия при тях, бумаги попълвах една камара. Еднократната помощ за Симона съм си я взела, сега като си отида ще вземам и тази за Ели. Давностния срок е две години. Румито ме предупреди за всичко и даже онзи ден ми се обади да ми напомни за тази еднократна помощ да не я  забравим Laughing  Wink  - смучем държвата (ама и тя колко е изсмукала от нас) По-рано вървеше направо към "заплатата" - тоест към банковата ми сметка, а сега вече НОИ доколкото разбрах са го изминили и са го направили като тук (почти) - всеки сам да си я взема Wink

# 24
  • Варна
  • Мнения: 6 871
Цитат на: Honda
Цитат на: Flash*
...
При теб е изключение според мен, защото ти все още се водиш на работа във фирмата. И според държавата си отглеждаш детето в бг... съмнявам се, че ще ти дадат еднократната помощ, не разбрах за Симона взела ли си я? то има давностен срок...
за шефовете и торбата...ми те всъщност няма какда те уволнят много законно, ти не си излизала от майчинство... искали ли са ти копия от актовете за раждане?

Да Flash искаха ми актовете за раждане. Има копия при тях, бумаги попълвах една камара. Еднократната помощ за Симона съм си я взела, сега като си отида ще вземам и тази за Ели. Давностния срок е две години. Румито ме предупреди за всичко и даже онзи ден ми се обади да ми напомни за тази еднократна помощ да не я  забравим Laughing  Wink  - смучем държвата (ама и тя колко е изсмукала от нас) По-рано вървеше направо към "заплатата" - тоест към банковата ми сметка, а сега вече НОИ доколкото разбрах са го изминили и са го направили като тук (почти) - всеки сам да си я взема Wink


Ехе, супер. Питах по спомени именно от бумагите...и разните там въпроси и критерии, та щом отговаряте на тях, що не! Laughing

# 25
  • Мнения: 966
Pela moga da ti kaja kak e tyk no mislia 4e tova vaji i vav USA za sajalenie sam izvam Montreal i ottyk tel mi ne moje da nabere USA neznaino zashto dori neta mi izklu4va periodi4no Twisted Evil no ako si sas tyristi4eska viza mislia 4e niamash pravo na nikakvi pari4ni pomoshti ili na kakvoto i da e za detense.

# 26
  • Мнения: 61
A kak stoi waprosa s izdavaneto na samite bolnicni v chuzbina. Da priemem che parvia ot 45 dni mi go izdade lichnia lekar v BG, ako uspeia da se pribera v BG v 7-mi mesec, az razbrah, che sledvat oshe 2 bolnichni-1 ot zavedenieto, kadeto se razda i 3-ti ot pediatara na deteto.Kakvo moga da iziskam tuk ot bolnicata, koeto da se prieme kato dokument ot NOI? Kak se spravihte s tezi iziskvania?
mersi....i se izviniavam che izmestvam temata.

# 27
  • Мнения: X
Цитат на: Canadka
A kak stoi waprosa s izdavaneto na samite bolnicni v chuzbina. Da priemem che parvia ot 45 dni mi go izdade lichnia lekar v BG, ako uspeia da se pribera v BG v 7-mi mesec, az razbrah, che sledvat oshe 2 bolnichni-1 ot zavedenieto, kadeto se razda i 3-ti ot pediatara na deteto.Kakvo moga da iziskam tuk ot bolnicata, koeto da se prieme kato dokument ot NOI? Kak se spravihte s tezi iziskvania?
mersi....i se izviniavam che izmestvam temata.

Vtorija bolnichen mozje da ti go izdade pak lichnija ti lekar, na bazata na akta za razjdane na bebeto. (ili preveden i legaliziran v Bg posolstvoto, ili Bg akt za razjdane, ako napravish takuv).
Posle s tozi bolnichen se hodi v NOI, pri lekarite ot Sotsialno Osigurjavane, koito ti go zaverjavat, i ottam njamash problemi s izplashtaneto mu ot firmata v kojato rabotish.
Tretija bolnichen se izdava ot pediatura na deteto, toest ako si namerish lekar , pri kojto da zapishesh deteto, toj shte ti go izdade.
Ako iskash, prati mi na lichni majla si, shte ti izpratja ofitsialnija otgovor ot NOI , kasaesht tochno tija vaprosi.

# 28
  • Мнения: 1 116
И моя случай е като при Хонда, дойдох тук(САЩ) когато бях в отпуск по майчинство с голямата ми дъщеря и все още съм. Преди 2 месеца и половина родих тук и понеже във фирмата не знаеха как точно да постъпят за да изляза във майчинство с второто дете са направила запитване до НОИ. Преписах дословно отговорът от НОИ, че ми го изпратиха сканиран а нямам такава програма с която да мога да го копирам, дано съм ти полезна, а и на другите мами в такова положение.
"1.Съгласно чл.50 от кодекса за социално осигуряване за всички осигурени социални рискове майка имаправо на парично обезщетение при бременност и ражадне за срок от 135 календарни дни от които 45 дни преди раждането.
Когато раждането е станало в чужбина е необходимо да се представи документ за деня на раждането и за ползвания отпуск по бременност, въз основа на който да стане издаване на болничен лист за 42 дни за раждане. Майката има право на парично обезщетение за отглеждане след 42-ия ден, ако детето е живо и не е дадено за осиновяване. В този случай се представя документ от педиатър, който е наблюдавал състоянието на детето в страната където е родено. В документа трябва да бъде отразено, че детето е живо и за него се грижат родителите му.
Документите издадени от чужбина, въз основа на които в РБългария се издават болнични листове, трябва да имат официалния характер, валиден за съответната страна, в която са издадени и да са преведени на български език от оторизирана фирма за превод и легализация на документи.
Болничния лист за раждане се издава еднолично, а за останалите дни до 135-ия календарни дни – от ЛКК на лечебното заведение, в което осигурената е упражнявала правото си на лекар по предложение на съответното териториално поделение на НОИ.
Предвид гореизложеното, служителката следва да предостави съответните документи за раждането в районно управление “Cоциално осигуряване” – Пловдив(управлението на фирмата е във Пловдив, а офисът в който работех аз е в София), за да й бъдат издадени болнични листове за 135 календарни дни.
Тъй като времето на платения и неплатен отпуск за отглеждане на дете се зачита за осигурителен стаж, без да се правят осигурителни вноски, служителката има право на парично обезщетение за бременност и раждане и за отглеждане на дете, при спазване изискванията на КСО.
2. От 1 януари 2004г. Отпускането и изплащането на еднократна помощ при раждане на живо дете си извършва от Агенцията за социално подпомагане и майката следва да направи запитване относно правото и реда за изплащане на еднократна помощ при раждане на живо дете в териториалната дирекция “Социално подпомагане” по постоянен адрес"

Разбрали сме се като получа акта за раждане да го копирам, да го заверя нотариално че е верно с оригинала, да взема писмо от педиатъра и да им ги изпратя, те ще го преведът във оторизирана фирма и ще направят по-нататък каквото трябва, шефът на моя офис има пълномощно от мен да ми урежда нещата във фирмата.
За еднократната помощ съм решила да не правя никакви запитвания и постъпки.

# 29
  • Мнения: 3 394
A niakoi ima li predstava kak stoi pri men-men me sakratiha poradi namaliavane obema na rabota. Podadoh si dokumenti za sotcialni pomoshti v biuroto po truda , no niamashe koi da mi gi vzima i taka si i ostanaha v ne4ii djob.
Ama za ednokratna pomosht i mai4inski nishto ne znam?????????

Общи условия

Активация на акаунт