На 2г.и 9 месеца и не говори

  • 11 364
  • 31
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6
Здравейте мили мами, синът ми е на 2 г и 9 месеца и казва само мама, тата, баба и деди и тук там срички наподобяваЩи думи. Живеем в англия, и тук посещава детска градина по 3 дена в седмицата. Почти всички букви от англйската азбука знае, защото са като срички, но никакъв интерес към думи. Изчетох почти всичко свързано с проговарянето на децата, играем на маниста, рисуваме, но нищо. Владее до неузнаваемост мимиките и жестовете, и само така комуникира. В чудо съм се видяла вече, ако някоя мама е имала такова детенце, моля да сподели кога и как е проговорило, или да ми даде съвет за занимание, което стимулира говора. Зная , 4е всичко е строго индивидуално, и при всеки е разли4но, но самата му възраст започна доста да ме стряска.
Благодаря предварително.

# 1
  • I want it all and I want it now.
  • Мнения: 4 691
В къщи на български ли говорите? Имам приятелка , която живее в чужбина . Тя ми беше казала ,че може да се появи този проблем ,когато в семейството се говори повече от един език. Можете да се консултирате с логопед.

Последна редакция: пт, 11 мар 2011, 17:23 от syn

# 2
  • Мнения: 6
Да syn и двамата със съпруга ми сме българи и речта в нас е на бг. Наясно съм с двуезичието, но като цяло синът ми има този проблем и от преди да тръгне на градина тук. Когато го помоля да повтори дума или се извърта настрани, или казва някакви звуци, имам чувството , 4е не може, не че неиска. АЗ  обмислям вариант да се приберем в бг за 3-4 месеца и да посещва дет.градина, за да не го обърквам повече. Логопед също е добра идея.

# 3
  • I want it all and I want it now.
  • Мнения: 4 691
Говорила съм с логопед и тя ми е казвала ,че на тази възраст спокойно може да се дадат насоки за работа. Тука има логопеди в училищата. Консултациите са безплатни.

# 4
  • Мнения: 47
Виктория,аз съм със същият проблем.Имам близначки на 2г и 5месеца.На едната не мога да и затворя устата-говори с изречения от по няколко думи.Вчера дори си съчини песничка.Другото ми момиченце казва мама,баба,деди,няма,дай,да и не и имитира няколко животни и така от месеци.Не казва дори тати,а съвсем скоро остана само с него за седмица,защото ние със сестричката и бяхме в болница.
Още не съм се притеснила,но отскоро си мисля и аз за консултация с логопед.

# 5
  • Мнения: 403
този проблем го има при всяко 5-то дете, споко

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 824
Тя и моята до три годишна не говореше,ама ела да видиш какво чудо е сега..

# 7
  • Мнения: 403
щом артикулира правилно, по-скоро го "блокира" двуезичната среда ; идеята за градина в БГ е добра, понеже така и в семейството и сред връстниците ще има една и съща речева среда; успех и пиши какво предприехте.

# 8
  • Мнения: 6
Благодаря на всички отговорили, нямах нет и затова неможах да вляза по-рано. Билетите вече са купени за средата на април, също намерих логопед , които да посещава в бг. Искренно се надявам това да помогне и да си водим диалози с моето момченце в близко бъдеще.  Hug

# 9
  • Мнения: 1 473
Освен логопед препоръчвам преглед при УНГ специалист.
Говора е пряко свързан със слуха.

Синът ми не говореше до 2г. и 2 месеца, а издаваше различни звуци на негов си език, плюс мама, папа, баба, деди.
Но още преди да стане на 2г. го водихме на преглед УНГ и се установи, че ушите му са заглъхнали в следствие на течност в тях и тъй като не чува добре, говорът се развива по-бавно.
На 2 г. направихме операция на ушите - имплантация на едни тръбички, които изправят евстахиевата тръба и съответно ушите не са заглъхнали.
Резултатите в говора дойдоха бързо - с всеки ден се виждаше как детето развива говора си.
Водихме го и при логопед, когато стана на 2г. и 6 месеца - резултата беше добър, но все пак детето ми има да наваксва в говора почти 1 година и в сравнение с другите деца на неговата възраст не говори достатъчно.

В настоящият момент е на 2г. и 11 месеца и говори на три езика.

Иначе синът ми расте в триезична среда от както е на 1 година - български, немски и люксембургски език,  са езиците които слуша всеки ден. Но за мен това не беше успокоение, защото тук където живеем децата растат най-млако с 2 езика, а не всяко дете има такъв проблем.
Така че съм на мнение броят на езиците има значение, но определено не е единствена причина ако има забавяне на развитието на говора.

# 10
  • Мнения: 6
Здравей ана07, благодаря за отговора, искам да те попитам , дали някой ви е посъветвал за УНГ, или вие така решихте да посетите специалист. Синът ми според мен чува, защото се обръща на абсолютно всичко, дори съм пробвала много тихо да го повикам и тои се обръща, или пък говорим с баща му и той се включва в нашия разговор с жестоколиране. Ето пример , вечеряме и аз казвам на мъжа ми да ми даде месото , което е останало за Мишо/ нашата котка /, и синът ми моментално посяга и ми дава от неговата чинийка и ми казва - мама, мяууу ам-. Когато се приберем в бг 6те отидем за всеки случай, може пък и това да е проблем за проговарянето му.
Още веднъж благодаря на всички включели се , за мен всеки съвет е важен.

# 11
  • Мнения: 1 473
Ние отидохме на УНГ след като сина ми 3 пъти направи отит за много кратко време.  Не бяхме доволни от детският педиатър и се съмнявахме, че го лекува правилно. Три пъти детето беше на антибиотик и за нас като родители стана ясно, че трябва да се обърнем към специалист УНГ.

Реално не бяхме забелязали да не чува. Детето си реагираше нормално на това което му се казва, но не можеше да говори правилно. Например, казвам донеси топката и той ми я носи и много други такива пример.
Всеки ми казваше, не се притеснявай, няма му нищо на детето, той защото слуша много езици и не знае на кой да проговори.
Да, но аз чувствах, че нещо има, но не знаех какво е.

На прегледа УНГ се оказа, че ушите са заглъхнали заради течност, която се задържа там. Тази течност се възпалява и съответно от там и отита.
Тази заглъхнлост не означава, че детето не чува изобщо, а само, че чува зле. Но това състояние не е добре. Намаленият слух дава отражение на развитието на говора. Детето си има нормален слух, който обаче беше затруднен от тази течност. Това го установи УНГ доктор, а не педиатъра или логопеда.

След операцията, тръбичките не позволяваха да се задържа течност и съответно ушите не са заглъхнали. Детето ми наваксва с дни и разликата е огромна. Април ще стане точно 1 година от операцията и от тогава до сега, да чукам на дърво детето не ми е боледувало сериозно и не е взимало антибиотици.
Самите тръбички се разпадат от само себе си.

Много съм щастлива, че попаднахме на добър УНГ доктор, който ни обясни проблема и оперира детето ни.
Ако бяхме изчакали още, заблуждавайки се, че няма проблем че на 2 години не говори и само казва мама и тата, забавянето на говора само щеше да стане по-голямо.

Според мен преглед при УНГ няма с какво да навреди. Една консултация може да даде яснота, която е много важно да имате, за да помогнете на детето си. Може да няма проблем, но как може да бъде сигурен човек, ако не провери.

Успех и не се притеснявайте!


# 12
  • Мнения: 156
Можеш да опиташ и моя метод. Моят син също не говореше до около 3 години. Отлично  разбирах жестовете му, но по съвет на майка ми спрях да го правя. Много ми беше мъчно, но на всеки жест казвах- не разбирам. Много скоро след това проговори и то с изречения, без бебешко говорене. И не е било от инат! И до сега не е много приказлив, но е много умен. Така, че според мен не се притеснявай и не  показвай пред него, че това те смущава Hug

# 13
  • Мнения: 329
Много ми стана интересна тази тема. И аз съм на подобна вълна. Синът ми е на 2 г. и 3 м. и не говори изобщо. Не казва нито една дума съзнателно. Произнася на срички ма-ма, та-та, ба-ба, де-де, но никога по адрес на съответния човек. Според мен разбира всичко, но не говори. Той е особен инат и никога не прави нещата когато ти му кажеш, а когато сам си реши. И не проявява никакъв интерес да копира околните. Все още не съм се притеснила много, но планирам консултация с логопед за всеки случай.
Въпросът ми към вас с проговорилите по-късно деца е кога започнаха децата ви да казват първите макар и оскъдни думички.
Извинявам се на авторката, че питам в нейната тема, но прецени, че няма смисъл да пускам нова.

# 14
  • Мнения: 6
Дина пробвах този метод няколко пъти и ефекта беше истерично реване, грам не се стреми да каже нещо а само плаче и ми сочи.
 
wondergirl нали затова е форума да си помагане, не се притеснявай , 4е си нахлула тук:). Синът ми е почти същия с тази разлика че имитира всичко и всеки с жестове, дори се маитапим понякога с мъжа ми , че е идеален за мим в театъра.

Незнам вече доста се притеснявам, и колкото повече чувам- споко ще проговори- толкова повече усещам 4е нещо не е както трябва. Не мога да проумея, как изведнъж ще настъпи този етап от неговото развитие.
Поне засега спя спокойно, защото сме взели решение да се приберем в бг и да посещава логопед и дет.градина.

Общи условия

Активация на акаунт