Въпрос за Бюрото по труда

  • 215 875
  • 1 205
  •   1
Отговори
# 90
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
И една вметка за периода който ви се изплаща обезщетение..зависи от осигурителния стаж преди това...Да не се чудите защо някой 5 месеца,а друг 7 примерно.

Чл. 54в. (1) Паричните обезщетения за безработица се изплащат ежемесечно през месеца, следващ този, за който се дължат, в зависимост от продължителността на осигурителния стаж, за период, както следва:
Осигурителен стаж (години)              Период за изплащане на обезщетението (месеци)
до 3                                                                              4
от 3 до 5                                                                      6
от 5 до 10                                                                   8
от 10 до 15                                                                   9
от 15 до 20                                                                 10
от 20 до 25                                                                 11
над 25                                                                         12

# 91
  • Мнения: 271
Ами да, има си разлика! При мен парите ще са същите почти, но месеците са 4 или 8. Ако я нямаше тази разлика, въобще нямаше да се притеснявам, все съм на минимума. 4 години майчинство (близо до минималната заплата) няма как да повлияят за обезщетението. Но днес получих фишовете за последните 3 месеца (платен  годишен отпуск) и видях че има разлика в заплатата 348лв. основна и минимален осигурителен доход 650 лв. Кое ще се вземе под внимание, незнам?!!

# 92
  • Мнения: 62
Момичета, този месец ми е последен в който ще получавам обещетение за безработица и не ми е ясно какво се прави от тук нанатък относно здравните осигуровки.Четох, че трябва да подам някаква декларация...моля разяснете ми.Може и на лични. Благодаря Simple Smile

# 93
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 384
Момичета, този месец ми е последен в който ще получавам обещетение за безработица и не ми е ясно какво се прави от тук нанатък относно здравните осигуровки.Четох, че трябва да подам някаква декларация...моля разяснете ми.Може и на лични. Благодаря Simple Smile

Подава се в НАП Деларация 7 и започваш да си внасяш сама ЗОВ.

# 94
  • 1st floor
  • Мнения: 9 102
Аз имам още време, но да питам - ако получавам обезщетение до 10-то число на месеца за последен път, трябва ли да плащам от въпросния месец здравните или почвам от следващия? newsm78 И ако може да ми обясните процедурата по внасянето им и евентуално сумата за месец.  

# 95
  • Мнения: 62
Lady Brinne, благодаря!

# 96
  • Мнения: X
Аз имам още време, но да питам - ако получавам обезщетение до 10-то число на месеца за последен път, трябва ли да плащам от въпросния месец здравните или почвам от следващия? newsm78 И ако може да ми обясните процедурата по внасянето им и евентуално сумата за месец.  

Осигуровките се внасят за предходния месец. т. е следващия месец до 10-то число трябва да внесеш сумата за ЗО, т е  до 10-то число на май внасяш за април. Само да отметна, че срокът за декларация 7 е до края на месеца следващ месеца, в който трябва да си платите осигуровките.

# 97
  • 1st floor
  • Мнения: 9 102
Извинявай, но не разбрах.  Embarassed Ще ми плащат от НОИ до 10 октомври. За октомври дължа ли здравни осигуровки?  newsm78 И първо декларацията ли подавам или първо плащам осигуровките? Пълна каша ми е... Embarassed

# 98
  • Мнения: X
Извинявай, но не разбрах.  Embarassed Ще ми плащат от НОИ до 10 октомври. За октомври дължа ли здравни осигуровки?  newsm78 И първо декларацията ли подавам или първо плащам осигуровките? Пълна каша ми е... Embarassed

Ако от НОИ ти плащат до 10.10, това ще рече, че че тези осигуровки са за м. септември. За това месец ноември ти трябва да си платиш за октомври. Осигуровките се плащат за предходния месец, а а не за месеца, в който ги внасяме.

За да не се объркаш със сроковете за декл. 7. защото глобата е 1000 лева я подай заедно с първото плащане на здравната вноска.  

Последна редакция: вт, 24 апр 2012, 12:05 от Анонимен

# 99
  • 1st floor
  • Мнения: 9 102
Благодаря, вече разбрах!!!  Hug

# 100
  • Мнения: 38
Здравейте!

Взех си трудовата книжка и заповедта за освобождение. В нея пише чл. 325 ал. 1 т.1 по взаимно съгласие, изразено писмено, считано от 3.05. Кога мога да отида в бюрото по труда? Какви документи трябва да занеса и мога ли да ги подготвя предварително? До 3.05 съм в платен отпуск, който е продължил 3 месеца, а преди това съм била 2 години в майчинство. Общият ми трудов стаж е 6 години. Това означава 8 месеца на борсата по онази схема, нали? Какво обещетение бих могла да получавам? Благодаря!

# 101
  • 1st floor
  • Мнения: 9 102
Ако не се лъжа, по взаимно съгласие се получава минималното обезщетение четири месеца... newsm78

# 102
  • Мнения: 2 802
Ако не се лъжа, по взаимно съгласие се получава минималното обезщетение четири месеца... newsm78

Така е ...  Heart Eyes

# 103
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 384
Здравейте!

Взех си трудовата книжка и заповедта за освобождение. В нея пише чл. 325 ал. 1 т.1 по взаимно съгласие, изразено писмено, считано от 3.05. Кога мога да отида в бюрото по труда? Какви документи трябва да занеса и мога ли да ги подготвя предварително? До 3.05 съм в платен отпуск, който е продължил 3 месеца, а преди това съм била 2 години в майчинство. Общият ми трудов стаж е 6 години. Това означава 8 месеца на борсата по онази схема, нали? Какво обещетение бих могла да получавам? Благодаря!

По 7.20лв на раб. ден = минималното обезщетение за 4 месеца ще получаваш.

# 104
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте!

Взех си трудовата книжка и заповедта за освобождение. В нея пише чл. 325 ал. 1 т.1 по взаимно съгласие, изразено писмено, считано от 3.05. Кога мога да отида в бюрото по труда? Какви документи трябва да занеса и мога ли да ги подготвя предварително? До 3.05 съм в платен отпуск, който е продължил 3 месеца, а преди това съм била 2 години в майчинство. Общият ми трудов стаж е 6 години. Това означава 8 месеца на борсата по онази схема, нали? Какво обещетение бих могла да получавам? Благодаря!

Трябва да се запишеш в БТ в срок 7 работни дни от датата на прекратяване - 03.05.12.
В БТ отиваш с трудовата книжка, заповед за прекратяване + диплома за завършено образование.
На борса ще си 4 месеца на минимално обезщетение както са писали.
Схемата важи за тези, които са съкратени,а не по взаимно съгласие.

Общи условия

Активация на акаунт