Въпрос за Бюрото по труда

  • 215 816
  • 1 205
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 38
Благодаря на всички!!!!!!
Мисля да започна работа, да не чакам на БТ. Страхотни сте!  bouquet  Hug

# 106
  • На земята
  • Мнения: 215
Здравейте! Имам въпрос относно размера на обезщетението от БТ.
 До 12 юни 2011г. бях по майчинство. После за 3мес. се върнах на работа и след това си взех неплатен отпуск за отглеждане на дете 6мес. Върнах се на работа и поискаха да ме махнат по взаимно съгласие. Започнах фиктивно за 7дни работа, за да получавам повече и за по-дълго време обезщетение от БТ. Знам, че размера на обезщетението се изчислява на база последните 12мес. Дали са ми бележка, според която облагаемият ми доход по чл.24 е 778,91. Върху него ли ще се изчислява 60% ? Не съм наясно и каква е максималната сума на обезщетението. Благодаря ви предварително. Hug

# 107
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Всъщност от 01.01.2012 обезщетението за безработица се смята върху осигурителния доход от последните 24 месеца...Не знам кой ви е заблудил.Месеците в майчинство се изчисляват върху МРЗ.

# 108
  • Враца
  • Мнения: 166
Привет пак, има ли проблем ако между двете работи (тази, която съм напуснала и тази на която ще ме назначат само, за да ме съкратят) има няколко дни. Нещо се замотахме и не успях да подпиша договор точно на следващия ден.

# 109
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Привет пак, има ли проблем ако между двете работи (тази, която съм напуснала и тази на която ще ме назначат само, за да ме съкратят) има няколко дни. Нещо се замотахме и не успях да подпиша договор точно на следващия ден.

Няколко дни няма да са проблем.

# 110
  • Центъра на Вселената...
  • Мнения: 97
Момичета, имам следната питанка:
Значи от 02.12г съм в неплатен отпуск, преди това съм била осигурявана на 4часов работен ден на минимална заплата за длъжността, в продължение на 2г. Никога не съм била регистрирана в Бюрото по труда. Имам ли право на обезщетение, билото и минимално? По кой член да искам да ме освободят???

# 111
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
Момичета, имам следната питанка:
Значи от 02.12г съм в неплатен отпуск, преди това съм била осигурявана на 4часов работен ден на минимална заплата за длъжността, в продължение на 2г. Никога не съм била регистрирана в Бюрото по труда. Имам ли право на обезщетение, билото и минимално? По кой член да искам да ме освободят???

Да. Най-добре да е по инициатива на работодателя, за да получаваш по-дълго време обезщетение.

# 112
  • Мнения: 2
Имам един въпрос,понеже от няколко месеца съм записана в БТ - Варна,тъй като ми трябваше бележка да послужи пред градината. И сега вече сме приети на градина,та въпроса ми е дали е необходимо след като сме приети да продължавам да ходя за подпис. Ще ми трябва ли отново при приемането в градината септември месец някакъв документ от там,защото ако не е нужно искам да си прекратя регистрацията. И съответно има ли някаква процедура за прекратяване на регистрацията. Благодаря предварително за отговора!  Simple Smile

# 113
  • Мнения: X
Имам един въпрос,понеже от няколко месеца съм записана в БТ - Варна,тъй като ми трябваше бележка да послужи пред градината. И сега вече сме приети на градина,та въпроса ми е дали е необходимо след като сме приети да продължавам да ходя за подпис. Ще ми трябва ли отново при приемането в градината септември месец някакъв документ от там,защото ако не е нужно искам да си прекратя регистрацията. И съответно има ли някаква процедура за прекратяване на регистрацията. Благодаря предварително за отговора!  Simple Smile

Дали ще ти трябва или няма да ти трябва бележка питай в детската градина.
Регистрацията се прекратява като отидеш и обявиш пред трудовия си посредник, че искаш да прекратиш. Става бързо и лесно. Ако обаче не се явиш на датата регистрацията се прекратява служебно и губиш права за 6 м. на пред.

# 114
  • Мнения: 2
Имам един въпрос,понеже от няколко месеца съм записана в БТ - Варна,тъй като ми трябваше бележка да послужи пред градината. И сега вече сме приети на градина,та въпроса ми е дали е необходимо след като сме приети да продължавам да ходя за подпис. Ще ми трябва ли отново при приемането в градината септември месец някакъв документ от там,защото ако не е нужно искам да си прекратя регистрацията. И съответно има ли някаква процедура за прекратяване на регистрацията. Благодаря предварително за отговора!  Simple Smile

Дали ще ти трябва или няма да ти трябва бележка питай в детската градина.
Регистрацията се прекратява като отидеш и обявиш пред трудовия си посредник, че искаш да прекратиш. Става бързо и лесно. Ако обаче не се явиш на датата регистрацията се прекратява служебно и губиш права за 6 м. на пред.


Благодаря за отговора! Лека и спокойна вечер желая на Всички.

# 115
  • Мнения: 1
  Преди година останах без работа  /бях преди това 5 месеца на гр. договор/. Не се записах веднага в бюрото по труда , защото до този момент изчаквах да се получат нещата с друга длъжност. Скоро разбрах, че нищо няма да се получи и сега съм решила да се запиша в бюрото по труда, защото се оказва , че ще ми трябва удостоверение за дохода.
  Ще получа такова от датата на регистрацията, но за предното време какво може да се направи. Ще ми признаят ли удостоверение само 2-3 месеца в едно висше учебно заведение.
   

# 116
  • Мнения: 549
При мен възниква следния въпрос: преди 4 години бях регистрирана в бюрото по труда и получавах обезщетение. Това беше за срок от 4 месеца. Въпросът ми е тези 4 месеца ще се зачитат ли за трудов стаж при изчисляване на срока, за който имам право на обезщетение при сегашното си съкращение?
Според тази статия, това е така:
http://www.trudipravo.bg/index.php?option=com_content&view=a … est&Itemid=41
Цитат
Съгласно чл. 354, т. 1, 5 и 7 от Кодекса на труда за трудов стаж се признава и времето, през което не е съществувало трудово правоотношение, когато:
- работникът или служителят е бил без работа поради уволнение, което е признато за незаконно от компетентните органи - от датата на уволнението до възстановяването му на работа;
- работникът или служителят е останал без работа поради незаконно задържане на трудовата книжка;
- работникът или служителят е останал без работа и е получавал обезщетения за безработица.
........
Когато работникът или служителят е останал без работа и е получавал обезщетения за безработица, то времето през което са получавани обезщетения за безработица се признава за трудов стаж, съгласно чл. 354, т. 7 КТ. Правото на обезщетение за безработица, размерът и срокът за получаването му са регламентирани в Кодекса за социално осигуряване (КСО). За трудов стаж се признава времето от датата на отпускане на обезщетение за безработица по реда на КСО до датата на прекратяване на изплащането му. Обезщетението за оставане без работа, което се изплаща от работодателя по чл. 222, ал. 1 КТ, не е обезщетение за безработица по смисъла на чл. 354, т. 7 КТ, т.е. периодът на изплащането му не се признава за трудов стаж и работодателят не извършва вписване в трудовата книжка.
Това така ли е? В местния клон на НОИ има чиновник, който не отговаря на въпросите ми, защото... не му се занимава
Това е въпросния чл. 354, т.7
Цитат
     чл. 354. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишен текст на чл. 354 - ДВ, бр. 15 от 2010 г., в сила от 28.08.2010 г.)За трудов стаж се признава и времето, през което не е съществувало трудово правоотношение, в следните случаи:
.........
               7. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 2 от 1996 г.) работникът или служителят е останал без работа и е получавал обезщетения за безработица, или е бил включен в школи и курсове за преквалификация;

# 117
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Да, признава се за трудов стаж.

# 118
  • Мнения: 549
Благодаря

# 119
  • Мнения: 1
Да, признава се за трудов стаж.

Здравейте, имам едно питане.
Ако съм регистриран в бюро по труда в различно населено място от София може ли работодател от София
да се възползва от програмата за младежи до 29 години и да ме наеме на работа въпреки че съм регистриран в бюро по труда не в София.
Ще може ли работодателят да получава субсидии за първите 6 месец от бюрото по труда, ако ме назначи на работа?

Общи условия

Активация на акаунт