Въпрос за Бюрото по труда

  • 215 889
  • 1 205
  •   1
Отговори
# 120
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Да, признава се за трудов стаж.

Здравейте, имам едно питане.
Ако съм регистриран в бюро по труда в различно населено място от София може ли работодател от София
да се възползва от програмата за младежи до 29 години и да ме наеме на работа въпреки че съм регистриран в бюро по труда не в София.
Ще може ли работодателят да получава субсидии за първите 6 месец от бюрото по труда, ако ме назначи на работа?

Принципно трябва да е в едно и също населено място.За най-сигурно трябва работодателя да попита в БТ по адрес на управление.

# 121
  • 1st floor
  • Мнения: 9 103
Регистрирана съм в БТ с горе-долу прилично обезщетение. Предложиха ми работа, но не съм сигурна, че е подходяща за мен. Ако приема и след това се прекрати трудовия договор по мое желание или по желание на работодателя, какво се случва с останалия срок на обезщетението? Получавам същата сума за оставащото време, получавам минималното обезщетение или не получавам нищо?  newsm78

# 122
  • Мнения: 16
Здравейте и аз съм записана в БТ и обещетението ми свърши вече и след това не съм ходила да се подписвам повече ,но не съм се и отписала и наскоро ми казаха че БТ плаща здравните осигуровки. Вярно ли е изобщо.Ще съм ви много благодарна ако някой от вас знае дали е така.

# 123
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 386
Здравейте и аз съм записана в БТ и обещетението ми свърши вече и след това не съм ходила да се подписвам повече ,но не съм се и отписала и наскоро ми казаха че БТ плаща здравните осигуровки. Вярно ли е изобщо.Ще съм ви много благодарна ако някой от вас знае дали е така.

Щом не си ходила да се подписваш служебно ти е прекратена регистрацията. ЗОВ се плаща само, докато си получавала обезщетение от НОИ за безработица.

# 124
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Регистрирана съм в БТ с горе-долу прилично обезщетение. Предложиха ми работа, но не съм сигурна, че е подходяща за мен. Ако приема и след това се прекрати трудовия договор по мое желание или по желание на работодателя, какво се случва с останалия срок на обезщетението? Получавам същата сума за оставащото време, получавам минималното обезщетение или не получавам нищо?  newsm78

Ако е за по-малко от 9 месеца имате право пак да се върнете на борсата и да получите остатъка.
КСО - 2012
чл.54д
(5) (Доп. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 1.01.2011 г.) Ако по време на получаване на паричното обезщетение лицето започне да упражнява дейност - основание за задължително осигуряване по чл. 4, която бъде преустановена след по-малко от 9 месеца, изплащането на паричното обезщетение се възстановява за оставащия към датата на прекратяването период, ако регистрацията на лицето в Агенцията по заетостта е направена в срок 7 работни дни от прекратяване на трудовата дейност. Ако регистрацията е направена след този срок, изплащането на паричното обезщетение се възстановява от датата на новата регистрация за оставащия към датата на прекратяването период, намален със закъснението.

# 125
  • Мнения: 549
Т.е., ако работникът напусне по свое желание при обстоятелствата, описани от Непокорна, пак има право да се върне "на борсата" и да си ползва остатъка от обезщетението ли?

# 126
  • 1st floor
  • Мнения: 9 103
Т.е., ако работникът напусне по свое желание при обстоятелствата, описани от Непокорна, пак има право да се върне "на борсата" и да си ползва остатъка от обезщетението ли?
Да, това живо ме вълнува! Какво се случва, ако напусна по собствено желание?

# 127
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Спрямо указанията, които четох и коментари на колеги - дори при напускане по взаимно съгласие в дадения срок пак ще се получава същото обезщетение и остатъка от месеците..

# 128
  • 1st floor
  • Мнения: 9 103
Благодаря за отговора!!!   bouquet

# 129
  • 1st floor
  • Мнения: 9 103
Пак съм аз - с нов въпрос!!!  Grinning
Вчера започнах и ми пуснаха договор. Реално не съм подписала нищо. Искат ми трудовата книжка, но ще ми я върнат най-рано в понеделник. А трябва да отида до НОИ и БТ да се отпиша и до колкото четох срока е седем дена . За календарни май става въпрос, защото не е е отбелязано да са работни. За БТ не знам дали ми трябва, но май в НОИ ще ми я искат. А в понеделник ще съм на работа с тяхното работно време и не виждам как ще мога да отида до там. Той е седмия ден от дадения срок. Всъщност какви документи ще ми искат и на двете места? Новият договор, който още не съм получила? newsm78 И какви са санкциите, ако изпусна срока?  Tired

# 130
  • Мнения: 549
Смисълът на ходенето ти до НОИ е да ти оформят трудовия стаж - времето, в което си била регистрирана в БТ се зачита за стаж.
Смисълът на ходенето в БТ и до НОИ в срок е да имаш изрядни документи и да можеш да се върнеш на борсата, ако останеш без работа.
Можеш да си носиш твоето копие от трудовия договор и трудовата книжка и да свършиш и на двете места за една сутрин - за два-три часа. Н е е спешно да си оставиш трудовата книжка при новия работодател - оправи се с НОИ и БТ, и тогава им я занеси

# 131
  • 1st floor
  • Мнения: 9 103
Късно - вече ми я взеха... Tired С уговорка евентуално в понеделник да гледат да ми я върнат. А копие от договора нямам, защото и договора ще ми дадат с трудовата книжка...Оооох, сега ще има да го мисля до понеделник...От НОИ ми върнаха отговор на запитване по мейла, че ще ми бъде съставен акт, ако не спазя срока. Което нищо не ми говори - ако е само глоба, ок, но ти споменаваш, че и няма да мога да се регистрирам отново на борсата , ако се наложи... Tired Дано успеят да ми пратят документите в понеделник, обещаха да съм почивка и ще тичам да си оправя нещата...Много ме притеснява да не изпусна срока... Sad

# 132
  • 1st floor
  • Мнения: 9 103

Смисълът на ходенето в БТ и до НОИ в срок е да имаш изрядни документи и да можеш да се върнеш на борсата, ако останеш без работа.
И ако все пак не успея да спазя срока, за колко време няма да имам право да се регистрирам отново и на двете места...Четох, рових и така и не намерих какви точно са санкциите при неспазване на седемте дни законов срок за отписване... Confused

# 133
  • Мнения: 549
Спокойно, ще отидеш в понеделник, нали е седмия ден, пак си в срок.
В краен случай,а ко и тогава не можеш, би могла да говориш с този, който изработва договора, да ти измести датата, от която го пускат и да се вместиш в 7 дни от тази дата

Аз да споделя - днес отивам да се регистрирам в НОИ, защото предишния път ми обясниха, че трябва да е минал един месец от съкращението - защото този месец се покрива от брутната заплата, която бившия работодател плаща като обезщетение. Отивам и една жена пуши пред вратата "Ами те колегите са в болнични, а другата колежка е в отпуска". Т.е. няма нито един служител на работа. Освен деловодителката, която пие кафе и от регистрации не разбира  ooooh!
Казва ми "О, спокойно, ще си получите парите, но малко по-късничко" Т.е., няма голям зор

И да попитам,
предлагат ми работа, на 4 часов раб. ден, граждански договор, заплата под минималната  ooooh!
Ако приема, нали не губя обезщетението?
Питам, защото преди време във форума някой обясняваше, че ако работиш на граждански договор и заплатата е под 290 бруто, запазваш правото на обезщетение. Това все още ли е така?

# 134
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Първо такова нещо като граждански договор на 4 часа - няма.
Ако е просто граждански договор и сумата по него , след приспадане на нормативно признатите разходи, е под МРЗ - имате право на обезщетение от борсата...

Общи условия

Активация на акаунт