Въпрос за Бюрото по труда

  • 215 868
  • 1 205
  •   1
Отговори
# 240
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте!
имам един въпрос Simple Smile
имам 3 години стаж в фирма (от началото на бременноста до края на майчинството) където ме осигоряваха върху 500лв.
след това се самоусигорявах като собственик на фирма около 6м. и вече половин година нe е се водя никъде на работа.
Та въпроса ми е сега мога ли да се запиша в бюрото и как мога да си изчисля колко ще взимам?

Общо взето не...Можете да се запишете без да получавате обезщетение...
Трябва да сте работила 9 от последните 15 месеца и да сте осигурявана за фонд Безработица (при самоосигуряващите го няма) ... И в 7 дневен срок от датата на прекратяване на д-ра да се запишете в БТ.

# 241
  • Мнения: 54
Здравейте и от мен! Днес ми заявиха работодателите, че ме освобождават от работа /беше ми като гръм/, считано от днешна дата. Въпросите са ми следните: До 10.02.2012 съм била с обезщетения в БТ, от 1.06 съм назначена във въпросната фирма- мога ли да вземам обезщетения като безработна? И казаха ми, че труд ми книжка ще ми я дадат след 10 дена, тогава няма ли да изпусна 7 дневния срок за регистрация, при усл, че съм освободена от днес? Не знам какво да правя. Моля за помощ! Благодаря!

# 242
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 384
Здравейте и от мен! Днес ми заявиха работодателите, че ме освобождават от работа /беше ми като гръм/, считано от днешна дата. Въпросите са ми следните: До 10.02.2012 съм била с обезщетения в БТ, от 1.06 съм назначена във въпросната фирма- мога ли да вземам обезщетения като безработна? И казаха ми, че труд ми книжка ще ми я дадат след 10 дена, тогава няма ли да изпусна 7 дневния срок за регистрация, при усл, че съм освободена от днес? Не знам какво да правя. Моля за помощ! Благодаря!

А какъв е договорът ти, още ли си в изпитателен срок? Можеш да се регистрираш на БТ, но ще получаваш минимално обезщетение за 4 месеца. Но трудовата книжка ще ти е нужна при регистрацията.

# 243
  • Мнения: 54
Договорът ми е от 6.06. безсрочен по чл.67 ал.1 т.1, във връзка с чл.70 ал.1 от КТ с изпитатерен срок от 6 мес. А  от 2.07 на чл.119 от КТ - ПРОМЯНА ОТ 4 НА 8 ЧАСА

# 244
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Мда... с изпитателен срок е ..най-вероятно в тяхна полза.Както каза лейди Брин имаш право на 4 месеца минимално обезщетение от БТ в размер на 7.20лв. на ден.Тея да се не моткат за книжката...напомни им че имат 7 - работни дни срок да ти я върнат (от датата на прекратяване)..Ако се заядат пускай жалба в Инспекцията по труда без да се замисляш.За записване в БТ имаш 7 работни дни от датата на прекратяване.

# 245
  • Мнения: 54
Благодаря pantera666, още днес ще говоря с тях

# 246
  • Мнения: 3
Здравейте,имам нужда от помощ.Днес работодателят ми съобщи,че ме съкращават от работа като ще ме държат до края на декември и от 1-ви януари другата година ще съм безработна.Питането ми е в този случай когато те ме съкращават имам ли право да отида на борсата и да получавам обезщетение и в какъв размер ще бъде то и колко месеца като се има на предвит че съм осигурявана  на 4 часа и съм работила в тази фирма 2 години и няколко месеца.И в случай че имам право на обезщетение какви документи трябва да изискам от работодателя за да ги представя в Бюрото по труда.Благодаря предварително  Simple Smile Praynig

# 247
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте,имам нужда от помощ.Днес работодателят ми съобщи,че ме съкращават от работа като ще ме държат до края на декември и от 1-ви януари другата година ще съм безработна.Питането ми е в този случай когато те ме съкращават имам ли право да отида на борсата и да получавам обезщетение и в какъв размер ще бъде то и колко месеца като се има на предвит че съм осигурявана  на 4 часа и съм работила в тази фирма 2 години и няколко месеца.И в случай че имам право на обезщетение какви документи трябва да изискам от работодателя за да ги представя в Бюрото по труда.Благодаря предварително  Simple Smile Praynig


Щом ще те съкрати имаш право на обезщетение от БТ.Това каква сума ще е зависи от дохода на който си осигурявана,а продължителността на изплащане зависи от общия ти стаж.
За записване в БТ ти трябва попълнена трудова книжка, заповед за прекратяване и диплома за завършено образование.

# 248
  • Мнения: 3
 pantera666,благодаря ти за бързия отговор  Simple Smile

# 249
  • Русе
  • Мнения: 299
Уф,чета и май съм загазила.Искам да се регистрирам в бюрото/без обещететия/ и до сега чаках за заповедта за освобождаване.Току-що погледнах в НАП и там пише,че е с дата 12.11.Изпуснах ли срока и може ли без тази заповед?Тези 7 дни само,ако диря обезщетение ли се спазват?

# 250
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 384
Уф,чета и май съм загазила.Искам да се регистрирам в бюрото/без обещететия/ и до сега чаках за заповедта за освобождаване.Току-що погледнах в НАП и там пише,че е с дата 12.11.Изпуснах ли срока и може ли без тази заповед?Тези 7 дни само,ако диря обезщетение ли се спазват?

Да, само за да не се загубят дни от обезщетението е важен срока.

# 251
  • Русе
  • Мнения: 299
Благодаря,а трябва ли ми заховед,за да се регистрирам?

# 252
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Благодаря,а трябва ли ми заховед,за да се регистрирам?

Да, трябва

# 253
  • Мнения: 4
Здравейте,считано от 26.11.2012 съм съкратена по чл.328,т.3,дължат ми едно обезщетение за периода 26.11-25.12 нещо такова.Кога трябва да се запиша на борсата,за да получавам обезщетение от нои -7 работни дни след 26.11 или 7 работни дни след 25.12.Ако бъдеш съкратен по чл.71 какво обезщетение се полага от нои и колко време?

# 254
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте,считано от 26.11.2012 съм съкратена по чл.328,т.3,дължат ми едно обезщетение за периода 26.11-25.12 нещо такова.Кога трябва да се запиша на борсата,за да получавам обезщетение от нои -7 работни дни след 26.11 или 7 работни дни след 25.12.Ако бъдеш съкратен по чл.71 какво обезщетение се полага от нои и колко време?

Записване в БТ до 7 работни дни след 26.11.12.Записване в НОИ след изплащане на обезщетението.(Там срока за записване е 3 месеца).
По чл.71 срока и обезщетението ще е същото,но от фирмата няма да ти платят обезщетение за единия месец без работа (26.11 - 26.12)

Общи условия

Активация на акаунт