Въпрос за Бюрото по труда

  • 215 801
  • 1 205
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 4
много благодаря за инфото  bouquet Grinning

# 256
Здравейте на всички,
Ще се опитам много на бързо да обясня ситуацията си....
В момента се намирам в Кипър(работя от 7м и договора ми изтече ) и искам да попитам някой дали знае какъв набор от документи ми трябват(е103,е104?),за да ми се нанесе в трудовата книжка  стажа и пенсионните,и как ще стои въпроса ако  се пробвам да отида на трудовата борса след завръщането ми България. newsm78

# 257
  • 1st floor
  • Мнения: 9 099
Бях безработна до преди 4 месеца. Но новата ми работа е доста несигурна. От БТ ми казаха, че мога да се върна при тях до деветия месец. А ако остана без работа на десетия? Тогава какво се случва? Не получавам никакво обезщетение или получавам минималното за четири месеца? newsm78 Дано не се случва, де , пу-пу!!!

# 258
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Бях безработна до преди 4 месеца. Но новата ми работа е доста несигурна. От БТ ми казаха, че мога да се върна при тях до деветия месец. А ако остана без работа на десетия? Тогава какво се случва? Не получавам никакво обезщетение или получавам минималното за четири месеца? newsm78 Дано не се случва, де , пу-пу!!!

В този случай на минимално за 4 месеца...

# 259
  • Мнения: 549
Непокорна, с теб си дежурим тук  Confused

Предлагат ми работа по заместване, за срок от 6 месеца до една година. Предполагам, че с тоя договор по заместване след 6 месеца няма да мога да се върна на борсата??... Освен ако не ме назначат фиктивно за няколко дни след това и ме освободят в друга фирма, за да ползвам остатъка от БТ, който не съм ползвала.

Голям съм карък

# 260
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Непокорна, с теб си дежурим тук  Confused

Предлагат ми работа по заместване, за срок от 6 месеца до една година. Предполагам, че с тоя договор по заместване след 6 месеца няма да мога да се върна на борсата??... Освен ако не ме назначат фиктивно за няколко дни след това и ме освободят в друга фирма, за да ползвам остатъка от БТ, който не съм ползвала.

Голям съм карък

И аз съм дежурна с вас ...споко  Mr. Green
Ако те прекратят до 9 месеца без значение по какъв член имаш право на останалите неизползвани месеци на добро обезщетение...
Така че, ако ще те махат поне да не чакат година.

# 261
  • 1st floor
  • Мнения: 9 099
Е, дано сме си дежурни само с въпросите тук, не на борсата отново!!! Laughing Ама все пак да съм подготвена по теоретичните въпроси...
Пантера, мерси за отговора!!!  Hug

# 262
  • Мнения: 549
 
Е, дано сме си дежурни само с въпросите тук, не на борсата отново!!! Laughing
Joy
Добре казано

Благодаря за отговора, Пантерке

# 263
  • Бургас
  • Мнения: 66
Здравейте, изтича ми втората година майчинство, но имам уговорка с работодателя да не се връщам на работа. Въпроса ми е - има ли чл.от КТ , според който да ме съкратят без да се натоварва работодателя с осигуровки и обезщетения, за да мога да получавам по-дълго време обезщетение от БТ?

# 264
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Доста трудно.
Единият вариант е да ти променят длъжностната характеристика и да те прекратят по
чл.328 ал.1 т.6
-  когато работникът или служителят не притежава необходимото образование или професионална квалификация за изпълняваната работа;
Друг вариант е да те прекратят по взаимно съгласие и в друга фирма да те пуснат на срочен договор за 7-8 дни и да те прекратят с изтичане срока на д-ра или за изпълнение на определена работа.

# 265
  • Бургас
  • Мнения: 66
Доста трудно.
Единият вариант е да ти променят длъжностната характеристика и да те прекратят по
чл.328 ал.1 т.6
-  когато работникът или служителят не притежава необходимото образование или професионална квалификация за изпълняваната работа;
Друг вариант е да те прекратят по взаимно съгласие и в друга фирма да те пуснат на срочен договор за 7-8 дни и да те прекратят с изтичане срока на д-ра или за изпълнение на определена работа.


ОК, мерси. По взаимно ще напусна явно Simple Smile

# 266
Zdraveite,iskah da popitam edin dosta nestandarten vapros : iskam da se zapisha v biuroto po truda no imam problem ! Zavarshih 12 klas no ne izkarah ednata matura.Otidoh v uchilishteto mi da iskam udostoverenie che sam zavarshila 12 klas no kazaha che chak sled nqkolko meseca shtoto pravat remont i vsichko e v chuvali.Kakvo da pravia kak da se registriram v biuroto.Ako odnesa ot 8 mi klas diploma shte stane li ?Molq pomognete mi ??? blagodaria Simple Smile

# 267
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Zdraveite,iskah da popitam edin dosta nestandarten vapros : iskam da se zapisha v biuroto po truda no imam problem ! Zavarshih 12 klas no ne izkarah ednata matura.Otidoh v uchilishteto mi da iskam udostoverenie che sam zavarshila 12 klas no kazaha che chak sled nqkolko meseca shtoto pravat remont i vsichko e v chuvali.Kakvo da pravia kak da se registriram v biuroto.Ako odnesa ot 8 mi klas diploma shte stane li ?Molq pomognete mi ??? blagodaria Simple Smile

Идеята е на БТ да ви търсят работа спрямо образованието, което имате.Може и да стане с дипломата за основно образование... опитайте.

# 268
  • Мнения: 305
Здравейте на всички,

имам следния въпрос и се извинявам, ако съм пропуснала отговора между всички коментари, които изчекох. Преди дни ми бе връчено предизвестие по чл. 328, ал.1, т.2 от Кодекса на труда.

Съкращават позицията ми, но в същото време от мен се очаква да "обуча" друга колежка да върши част от моите задължения, които тя до момента идея си няма как да ги върши, останалите мои неща да кажем, че е запозната. Въпросът ми е: длъжна ли съм да го правя при условие, че се съкращава тази позиция /поне на хартия/? Благодаря ви предварително. Не знам дали някой се е сблъсквал с такъв казус.

Също така, ако са ми връчили само предизвестие, но не и заповед за съкращение мога ли да отида в бюрото по труда след изтичане на едномесечния срок само с  предизвестието?

Благодаря ви.

# 269
  • Мнения: X
Здравейте на всички,

имам следния въпрос и се извинявам, ако съм пропуснала отговора между всички коментари, които изчекох. Преди дни ми бе връчено предизвестие по чл. 328, ал.1, т.2 от Кодекса на труда.

Съкращават позицията ми, но в същото време от мен се очаква да "обуча" друга колежка да върши част от моите задължения, които тя до момента идея си няма как да ги върши, останалите мои неща да кажем, че е запозната. Въпросът ми е: длъжна ли съм да го правя при условие, че се съкращава тази позиция /поне на хартия/? Благодаря ви предварително. Не знам дали някой се е сблъсквал с такъв казус.

Също така, ако са ми връчили само предизвестие, но не и заповед за съкращение мога ли да отида в бюрото по труда след изтичане на едномесечния срок само с  предизвестието?

Благодаря ви.


В БТ трябва да отидеш до 7 дни след връчването на предизвестието, а в НОИ след 1 месец, защото работодателя е длъжен да ти изплати обещетение за следващия месец, в случай, че не си започнала работа. От НОИ искат този 1 месец да е изтекъл, за да проверят дали това обещетения е изплатено, след което вече имаш право на обещетение за безработица.

А, за обучаването на друг служител си е ангажимент и отговорност на работодателя, но всичко си зависи от ситуацията.

Общи условия

Активация на акаунт