Въпрос за Бюрото по труда

  • 215 766
  • 1 205
  •   1
Отговори
# 270
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027

В БТ трябва да отидеш до 7 дни след връчването на предизвестието
, а в НОИ след 1 месец, защото работодателя е длъжен да ти изплати обещетение за следващия месец, в случай, че не си започнала работа.  Това изобщо НЕ е вярно.




Sunny girl , не можеш да отидеш да се запишеш в БТ без заповед за прекратяване и заверена трудова книжка.Срокът за записване в БТ е 7 работни дни от датата на прекратяване.
След като ти изплати обезщетението по чл.222 от КТ след месец и ти попълни въпросното обезщетение в трудовата книжка можеш да отидеш да се запишеш и в НОИ (там срока си е 3 месеца)
Колкото до обучението на въпросната колежка - зависи какво ти пише в дадената ти длъжностна характеристика...Може да се позовеш на нея.

# 271
  • Мнения: 305
 pantera666 , благодаря много за информацията.   bouquet

То странното е, че хем съкращават позицията с което би трябвало да се прекратят и задълженията, хем искат да предавам знанията и опита си на друг Simple Smile. Но да сме живи и здрави. Хубава вечер на всички.

EliMery , благодаря и на теб.

# 272
  • Мнения: X

В БТ трябва да отидеш до 7 дни след връчването на предизвестието
, а в НОИ след 1 месец, защото работодателя е длъжен да ти изплати обещетение за следващия месец, в случай, че не си започнала работа.  Това изобщо НЕ е вярно.




Sunny girl , не можеш да отидеш да се запишеш в БТ без заповед за прекратяване и заверена трудова книжка.Срокът за записване в БТ е 7 работни дни от датата на прекратяване.
След като ти изплати обезщетението по чл.222 от КТ след месец и ти попълни въпросното обезщетение в трудовата книжка можеш да отидеш да се запишеш и в НОИ (там срока си е 3 месеца)
Колкото до обучението на въпросната колежка - зависи какво ти пише в дадената ти длъжностна характеристика...Може да се позовеш на нея.


Да, грешката е моя. Исках да кажа след прекратяване на трудовия договор и оформяне на книжката. Тези документи трябва да се връчат на датата, на която ти се прекратява договора. Срокът в НОИ е 3 месеца, но предполагам, че ще искаш веднага да започнеш да получаваш обещетение, за това е желателно да отидеш след 1- вия месец.

# 273
  • Мнения: 305
 EliMery , благодаря  ти  bouquet

# 274
  • Мнения: 38
 а в нои кои документи се носят?

# 275
  • Мнения: X
а в нои кои документи се носят?

Трудовата книжка, осигурителна книжка (ако имаш или си имала такава), заповедта за прекратяване на ТД, лична карта и удостоверение за банковата сметка, което трябва да вземеш от банката си, където ще ти превеждат обещетението.

За БТ- трудова книжа, осигурителна книжка (ако имаш или си имала такава), дипломи, сертификати и всякакви документи удостоверяващи образование и квалификация, лична карта и заповедта за освобождаване.

# 276
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Да допълня и аз нещо за НОИ.
След регистрацията в бюрото по труда, за да се подадат документите в НОИ, условието от страна на НОИ за да приемат документите, е осигуровките за месеца на освобождаване да бъдат внесени. Срокът за работодателя е 10 число на следващия месец, за осигуровки за предходния.
Пример с мен:
Освободиха ме на 23 Ноември 2012г., имам регистрацията в БТ в срок, сега за НОИ чакам да мине 10 Декември за да влязат осигуровките за Ноември, за да мога да подам документи за обезщетение.

Така е във Варна. 

# 277
  • Мнения: X
Да допълня и аз нещо за НОИ.
След регистрацията в бюрото по труда, за да се подадат документите в НОИ, условието от страна на НОИ за да приемат документите, е осигуровките за месеца на освобождаване да бъдат внесени. Срокът за работодателя е 10 число на следващия месец, за осигуровки за предходния.
Пример с мен:
Освободиха ме на 23 Ноември 2012г., имам регистрацията в БТ в срок, сега за НОИ чакам да мине 10 Декември за да влязат осигуровките за Ноември, за да мога да подам документи за обезщетение.

Така е във Варна. 

Ти, трябва да изчаках до 23 декември, защото от НОИ искат да е минало 1 месец след освобождаването, защото работодателя дължи обещетението за този един месец, а не НОИ.

# 278
  • Мнения: 172
Здравейте!
имам един въпрос Simple Smile
имам 3 години стаж в фирма (от началото на бременноста до края на майчинството) където ме осигоряваха върху 500лв.
след това се самоусигорявах като собственик на фирма около 6м. и вече половин година нe е се водя никъде на работа.
Та въпроса ми е сега мога ли да се запиша в бюрото и как мога да си изчисля колко ще взимам?

Общо взето не...Можете да се запишете без да получавате обезщетение...
Трябва да сте работила 9 от последните 15 месеца и да сте осигурявана за фонд Безработица (при самоосигуряващите го няма) ... И в 7 дневен срок от датата на прекратяване на д-ра да се запишете в БТ.


Моя казус е подобен , имам следното питане - тия 9 месеца може ли да са с прекъсване или е задължително да се  без?
Благодаря предварително

# 279
  • Мнения: X
Здравейте!
имам един въпрос Simple Smile
имам 3 години стаж в фирма (от началото на бременноста до края на майчинството) където ме осигоряваха върху 500лв.
след това се самоусигорявах като собственик на фирма около 6м. и вече половин година нe е се водя никъде на работа.
Та въпроса ми е сега мога ли да се запиша в бюрото и как мога да си изчисля колко ще взимам?

Общо взето не...Можете да се запишете без да получавате обезщетение...
Трябва да сте работила 9 от последните 15 месеца и да сте осигурявана за фонд Безработица (при самоосигуряващите го няма) ... И в 7 дневен срок от датата на прекратяване на д-ра да се запишете в БТ.


Моя казус е подобен , имам следното питане - тия 9 месеца може ли да са с прекъсване или е задължително да се  без?
Благодаря предварително

Без прекъсвания. Дори и 1 ден е фатален. Скоро имах такъв случай. Човек с 20 години трудов стаж. За последните 9 месеца поради смяна на работата не му достигна 1 ден и от НОИ го отрязаха за обещетение, което е мн гадно, защото 20- ет години си плащал осигуровки и то на реален трудов договор  Crossing Arms

# 280
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Да допълня и аз нещо за НОИ.
След регистрацията в бюрото по труда, за да се подадат документите в НОИ, условието от страна на НОИ за да приемат документите, е осигуровките за месеца на освобождаване да бъдат внесени. Срокът за работодателя е 10 число на следващия месец, за осигуровки за предходния.
Пример с мен:
Освободиха ме на 23 Ноември 2012г., имам регистрацията в БТ в срок, сега за НОИ чакам да мине 10 Декември за да влязат осигуровките за Ноември, за да мога да подам документи за обезщетение.

Така е във Варна. 

Ти, трябва да изчаках до 23 декември, защото от НОИ искат да е минало 1 месец след освобождаването, защото работодателя дължи обещетението за този един месец, а не НОИ.

Нямам обезщетение при освобождаването. Писах в общия случай ...

# 281
  • Мнения: X
Да допълня и аз нещо за НОИ.
След регистрацията в бюрото по труда, за да се подадат документите в НОИ, условието от страна на НОИ за да приемат документите, е осигуровките за месеца на освобождаване да бъдат внесени. Срокът за работодателя е 10 число на следващия месец, за осигуровки за предходния.
Пример с мен:
Освободиха ме на 23 Ноември 2012г., имам регистрацията в БТ в срок, сега за НОИ чакам да мине 10 Декември за да влязат осигуровките за Ноември, за да мога да подам документи за обезщетение.

Така е във Варна. 

Ти, трябва да изчаках до 23 декември, защото от НОИ искат да е минало 1 месец след освобождаването, защото работодателя дължи обещетението за този един месец, а не НОИ.

Нямам обезщетение при освобождаването. Писах в общия случай ...

Какво значи нямам обещетение?
По закон работодателят е длъжен да изплати една брутна работна заплата за месеца, следващ прекратяването на ТД, ако служителя не е започнал нова работа.

Дори и да те е накарал да подпишеш, че ти го е изплатил, а той на практика не го е направил от НОИ си изчакват този едномесечен срок и между впрочем понякога питат дали всичко е било на ред с изплащането на това обещетение, защото знаят, че някой работодатели са некоректни.

# 282
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Я, това е интересно. Освободиха ме на основание завършване на определена работа, чл. 325, т.4.
Имам ли право на такова обезщетение?
В заповедта полето за обезщетения е празно.

# 283
  • Мнения: X
Я, това е интересно. Освободиха ме на основание завършване на определена работа, чл. 325, т.4.
Имам ли право на такова обезщетение?

А, ти си друг казус. Аз не съм ти чела предисторията. По този член нямаш това обещетение от работодателя.

# 284
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Я, това е интересно. Освободиха ме на основание завършване на определена работа, чл. 325, т.4.
Имам ли право на такова обезщетение?

А, ти си друг казус. Аз не съм ти чела предисторията. По този член нямаш това обещетение от работодателя.
Ок, реших да питам за всеки случай  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт