Въпрос за Бюрото по труда

  • 215 795
  • 1 205
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 41
Здравейте, имам въпрос: Поради собствените си глупост и недоглеждане, си пропуснах датата за подпис в бюрото. Може ли, ако на някой се е случвало, да ми каже каква е процедурата сега?

# 376
  • 1st floor
  • Мнения: 9 098
Аз ще помоля да ми припомните на какви обезщетения от страна на работодателя имам право при съкращаване. Не знам по кой член, обявяват фирмата в несъстоятелност и затварят всичко.

# 377
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте, имам въпрос: Поради собствените си глупост и недоглеждане, си пропуснах датата за подпис в бюрото. Може ли, ако на някой се е случвало, да ми каже каква е процедурата сега?

Не можеш ли да вземеш болничен за този период?

# 378
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Аз ще помоля да ми припомните на какви обезщетения от страна на работодателя имам право при съкращаване. Не знам по кой член, обявяват фирмата в несъстоятелност и затварят всичко.

При съкращение поради закриване на предприятието ви дължат една брутна заплата, ако в следващия месец не си намериш работа.Въпреки всичко са длъжни да спазят предизвестието за прекратяване от един месец (обикновено), виж си договора.Ако не спазят предизвестието - дължат обезщетение също едно брутно възнаграждение и за неспазването.
Освен това трябва да изплатят и неизползвания платен год. отпуск като обезщетение.

# 379
  • Мнения: 41
Здравейте, имам въпрос: Поради собствените си глупост и недоглеждане, си пропуснах датата за подпис в бюрото. Може ли, ако на някой се е случвало, да ми каже каква е процедурата сега?

Не можеш ли да вземеш болничен за този период?

Най-вероятно няма да мога, едва ли ще ми дадат болничен със задна дата. Трябваше да се подпиша в петък, а за болничен мога да отида най-рано в понеделник и съм почти сигурна, че ще ми откажат. Ако някой има други идеи, моля споделете.

Последна редакция: сб, 11 май 2013, 23:57 от Malvinka

# 380
  • Мнения: 69
Здравейте, newsm53
аз също имам същият проблем.Трябваше  на 09.05.2013г. да отида в Бюрото по Труда да се разпиша но се отнесох с други неща покрай детето.Дали ще ми прекъснат помощите заради тези 2 дена пропуск? newsm12 . Благодаря

# 381
  • 1st floor
  • Мнения: 9 098
Аз ще помоля да ми припомните на какви обезщетения от страна на работодателя имам право при съкращаване. Не знам по кой член, обявяват фирмата в несъстоятелност и затварят всичко.

При съкращение поради закриване на предприятието ви дължат една брутна заплата, ако в следващия месец не си намериш работа.Въпреки всичко са длъжни да спазят предизвестието за прекратяване от един месец (обикновено), виж си договора.Ако не спазят предизвестието - дължат обезщетение също едно брутно възнаграждение и за неспазването.
Освен това трябва да изплатят и неизползвания платен год. отпуск като обезщетение.

Благодаря много!   bouquet

# 382
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
За пропусналите подпис - веднага ви прекъсват регистрацията и ви спират обезщетението. Трябва ви Уважителна причина за пропуска. Със "забравих" няма да стане.
Или си вземате болничен или медицинско удостоверение, че за този период сте били болни.Трябва да пише периода.
Иначе не можете да се запишете следващите 6 месеца.

# 383
  • Мнения: 41
Да отговоря аз, как се развиха при мен нещата и дано да съм полезна и на други като мен.
Трябваше да се подпиша на 10.05 /петък/, но забравих и не отидох. В понеделник отидох до личната ми лекарка и си взех от нея бележка "Медицинско направление", че за периода 10-14.05 съм била болна с нужда от домашно лечение. Днес отидох и се подписах, погледнаха само дали датата, на която е трябвало да се подпиша я има в периода на болничния и готово.
Katence_77, сподели и при теб какво е станало.

# 384
  • Мнения: 2 196
Здравейте
В началото на юни детето ми става на 2г.,а аз мисля да си го гледам до 3г.Понеже във фирмата,в която в момента се водя на работа бях назначена фиктивно,се разбрахме със шефката да ме прати на борсата.Знам,че ще вземам 4 месеца по около 150лв.,но имам въпросче:Какви документи,освен тези,които ще ми дадат да попълня,ще ми трябват?Трудова книжка предполагам,заповедта за освобождаване от сегашната ми работа......И понеже преди повече от две години пак бях на платена борса ще трябва ли отново да представя удостоверение за банковата ми сметка?

# 385
  • Мнения: 41
Да, ще ти трябва удостоверение за банковата сметка, трудовата книжка, заповедта за освобождаването, диплома за завършено образование, удостоверение за настоящ адрес, ако имаш разминаване с този в личната карта, документ за самоличност. Всъщност банкова сметка ти трябва после за регистрацията в НОИ, за бюрото няма да ти трябва.

# 386
  • Мнения: 2 196
Да, ще ти трябва удостоверение за банковата сметка, трудовата книжка, заповедта за освобождаването, диплома за завършено образование, удостоверение за настоящ адрес, ако имаш разминаване с този в личната карта, документ за самоличност. Всъщност банкова сметка ти трябва после за регистрацията в НОИ, за бюрото няма да ти трябва.

Благодаря, Malvinka newsm51

Да,но аз в един и същи ден ще се регистрирам и искам да си набавя документите и да действам,че няма да имам много време...Нали след прекратяване на трудовия договор е 7-дневен срока за регистрация?Предполагам 7 работни дни....Мен от 5.06. ще са ме освободили и на следващата седмица най-късно трябва да се запиша!Затова попитах дали пак ще трябва да представя банковата сметка и щом трябва и нея ще си набавя Peace
Благодаря още веднъж за инфото  bouquet

# 387
  • Мнения: 41
.Нали след прекратяване на трудовия договор е 7-дневен срока за регистрация?Предполагам 7 работни дни....

Доколкото си спомням, срокът е 7 календарни дни, а не работни.

# 388
  • Мнения: 2 196
.Нали след прекратяване на трудовия договор е 7-дневен срока за регистрация?Предполагам 7 работни дни....

Доколкото си спомням, срокът е 7 календарни дни, а не работни.

Странно Thinkingвърти ми се нещо в главата,че счетоводителката ми каза 7 работни дни newsm78

Ако са календарни е кофти,защото детето ми навършва 2г. на 4.06. и на 5.06. вече съм освободена на теория и излиза,че до 11-ти трябва да се запиша.Фирмата обаче не е в града където живея и ще си взема документите на 8-9-ти и понеделник ще тичам към борсата Naughty

# 389
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Моля, не заблуждавайте  Peace

Срокът е 7 работни дни от датата на прекратяването.

Кодекс за социално осигуряване  2013:
Чл. 54а. ал.(4) (Отм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г.; предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.; изм. изцяло, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Паричното обезщетение за безработица се изплаща от датата на последното прекратяване на осигуряването, ако:
1. заявлението по ал. 3 е подадено в тримесечен срок от тази дата;
2. лицето се е регистрирало като безработно в Агенцията по заетостта в срок 7 работни дни от тази дата.

Общи условия

Активация на акаунт