Въпрос за Бюрото по труда

  • 215 909
  • 1 205
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: 2 196
Значи правилно съм разбрала,че става дума за работни,а не календарни дни Peace
Тоест като ме освободят на 5.06. имам време до 13.06. да се регистрирам,нали?

# 391
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Значи правилно съм разбрала,че става дума за работни,а не календарни дни Peace
Тоест като ме освободят на 5.06. имам време до 13.06. да се регистрирам,нали?

Да.

# 392
  • Мнения: 17
Здравейте, аз също имам питане относно бюрото по труда.

Ще се регистрирам в София, но скоро заминавам да живея в друг град и ще си променя адресната регистрация. След промяната на местожителството в кой от двата града ще трябва да ходя да се подписвам?


п.с. Съжалявам, ако на въпроса е отговорено на предишна страница.

# 393
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте, аз също имам питане относно бюрото по труда.

Ще се регистрирам в София, но скоро заминавам да живея в друг град и ще си променя адресната регистрация. След промяната на местожителството в кой от двата града ще трябва да ходя да се подписвам?


п.с. Съжалявам, ако на въпроса е отговорено на предишна страница.



Подписът е там, където си се регистрирала.

# 394
  • Мнения: 164
Здравейте, виждам , че има момичета които са доста на ясно та нека разкажа нашият казус и ако може някой да отговори.
Мъжът ми беше на трудов договор, като го осигуряваха на 1000 лв. Работодателят му реши да го освободи като го накараха да си пусне годишният отпуск , като той се счита за предизвестие от страна на мъжът ми. Заповед за прекратяване на трудовият договор още не е разписал . Може ли след като е пуснал предизвестие да го освободят по чл.325 и така да взима не 60% от осигурителния стаж , а минимално обезщетение? По чл. 326 ли е за да получи тези 60 % ?

# 395
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте, виждам , че има момичета които са доста на ясно та нека разкажа нашият казус и ако може някой да отговори.
Мъжът ми беше на трудов договор, като го осигуряваха на 1000 лв. Работодателят му реши да го освободи като го накараха да си пусне годишният отпуск , като той се счита за предизвестие от страна на мъжът ми. Заповед за прекратяване на трудовият договор още не е разписал . Може ли след като е пуснал предизвестие да го освободят по чл.325 и така да взима не 60% от осигурителния стаж , а минимално обезщетение? По чл. 326 ли е за да получи тези 60 % ?

Щом инициативата за напускане е на работодателя да го прекрати по някои от точките от чл.328 от КТ.
НЕ трябва да го прекратяват по взаимно съгласие или по инициатива на съпруга ви.
КСО 2013:
чл.54б - (3) (Доп. - ДВ, бр. 67 от 2003 г., бр. 95 от 2003 г.; изм., бр. 82 от 10.10.2006 г., бр. 64 от 2007 г.; изм., бр. 35 от 2009 г., в сила от 12.05.2009 г.; доп., бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Безработните лица, чиито правоотношения са били прекратени по тяхно желание или с тяхно съгласие, или поради виновното им поведение, на основание чл. 325, т. 1 и 2, чл. 326 и 330 от Кодекса на труда , чл. 103, ал. 1, т. 1, 2 и 5, чл. 105 и 107, ал. 1, т. 1 - 4 от Закона за държавния служител , чл. 162, т. 1 и 6, чл. 163 и чл. 165, т. 2 и 3 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, чл. 245, ал. 1, т. 4, 6 и 8 от Закона за Министерството на вътрешните работи и чл. 165, ал. 1, т. 2, 3 и 5 и чл. 271, т. 2, 3 и 5 от Закона за съдебната власт или по други закони, получават минималния размер на паричното обезщетение за безработица за срок 4 месеца.

# 396
  • Мнения: 164
Благодаря за отговора.  bouquet

# 397
  • Мнения: 2 196
Здравейте
Пак с малко глупав въпрос идвам,но все пак да попитам:нужно ли ми е УП2 като се регистрирам в НОИ-то за изплащане на парично обезщетение?Утре отивам в Бюрото по труда и после в НОИ да си оправя документите,понеже както и в по-предните постове писах,че детето ми вече навърши 2г. и 4 месеца ще съм на платена борса PeaceНещо ми се върти в главата,че при едно предишно регистриране ми разглеждаха УП-то,но то беше сред документите,а сега не ми дадоха...Дори и да не ми трябва за борсата е хубаво да си го поискам,нали newsm78

# 398
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте
Пак с малко глупав въпрос идвам,но все пак да попитам:нужно ли ми е УП2 като се регистрирам в НОИ-то за изплащане на парично обезщетение?Утре отивам в Бюрото по труда и после в НОИ да си оправя документите,понеже както и в по-предните постове писах,че детето ми вече навърши 2г. и 4 месеца ще съм на платена борса PeaceНещо ми се върти в главата,че при едно предишно регистриране ми разглеждаха УП-то,но то беше сред документите,а сега не ми дадоха...Дори и да не ми трябва за борсата е хубаво да си го поискам,нали newsm78

Искат УП-3 и то ако си била на 4 часов работен ден.УП-2 е добре да имаш.Все пак касае пенсионирането...някога

# 399
  • Мнения: 2 196
Благодаря,pantera666   bouquet

На 8-часов раб.ден бях PeaceЗначи няма да ми трябва-ок,разбрах Hug

# 400
  • 1st floor
  • Мнения: 9 103
Има ли го още това обезщетение, което получаваш, ако до един месец не си си намерил работа от бившия работодател? Дължи ли се такова, ако го има де  Laughing, в случай, че фирмата е обявена в несътоятелност и фалира? И касае ли по някакъв начин обезщетението от НОИ?

# 401
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Има ли го още това обезщетение, което получаваш, ако до един месец не си си намерил работа от бившия работодател? Дължи ли се такова, ако го има де  Laughing, в случай, че фирмата е обявена в несътоятелност и фалира? И касае ли по някакъв начин обезщетението от НОИ?

Да, има го.При съкращение, ако в следващия месец не си намериш работа работодателя ти дължи 1 заплата.За тоя месец обаче НОИ не плаща обезщетение.То се пише в трудовата книжка и НОИ искат да го видят.

# 402
  • 1st floor
  • Мнения: 9 103
Пантера, както винаги светкавично бърза и точна!!!  Hug  bouquet

А как се изисква това обезщетение, обаждаш се в работата, носиш тр.книжка, че не си си намерил работа, някакви други документи от БТ или...?  newsm78 И понеже ще имам право на минималното обезщетение от НОИ, тоест четири месеца, те от кога започват да се изплащат - след получаването на това последно обезщетение от работодателя, за което говорим? Или просто ще ми изплатят само за следващите три месеца?  newsm78 Не знам дали обясних правилно, дано си ме разбрала... Laughing
И последен въпрос, може би  Mr. Green, зависят ли тези обезщетения от члена по който си съкратен? По принцип очакваме всеки момент фирмата да затвори обекта. Затваря всичко поетнапно, в момента е обявена в несъстоятелност, но все още си работим и си чакаме заплатите от съдия-изпълнител.
Ох, писна ми да си търся работа... Tired

# 403
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Вече сериозно се замислям към блога, освен за красота, да сложа рубрика Счетоводно  Mr. Green

Има значени члена на прекратяване....Общо взето в чл с обезщетенито са описани.Търсите си обезщетение по чл.222 от КТ
Чл. 222. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., в сила от 01.01.1993 г. ; изм., бр. 108 от 2008 г.; доп., бр. 58 от 2010 г., в сила от 30.07.2010 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г.; изм., бр. 108 от 2008 г.; доп., бр. 58 от 2010 г., в сила от 30.07.2010 г.) При уволнение поради закриване на предприятието или на част от него, съкращаване в щата, намаляване обема на работа, спиране на работата за повече от 15 работни дни, при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което той работи, когато то се премества в друго населено място или местност, или когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност, работникът или служителят има право на обезщетение от работодателя. Обезщетението е в размер на брутното му трудово възнаграждение за времето, през което е останал без работа, но за не повече от 1 месец. С акт на Министерския съвет, с колективен трудов договор или с трудовия договор може да се предвижда обезщетение за по-дълъг срок. Ако в този срок работникът или служителят е постъпил на работа с по-ниско трудово възнаграждение, той има право на разликата за същия срок.

Процедурата е следната:
Прекратяват ти договора и се записваш на БТ в 7-дневния срок.
След като изтече единия месец отиваш в счет-то да ти дадат пари, да подпишеш декларация, че  си без работа, да ти видят труд. книжка и в нея да нанесат на последните страници изплатеното възнаграждение.
После като се записваш в НОИ ще ти го искат нанесено в тр. книжка.
Ще си получи обезщетението от НОИ за следващите 4 месеца след този, за който работодателя е платил брутната заплата.

Написах баси романа
Mr. Green

# 404
  • 1st floor
  • Мнения: 9 103

Написах баси романа [/color] Mr. Green
мерси, за което!!!  Mr. Green  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт