Въпрос за Бюрото по труда

  • 215 782
  • 1 205
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 271
pantera666, благодаря за разяснението.
Беше ми важно,  защото до 19.08.2013 съм болничен, на 20.08 ще ме назначат към нова фирма и искам в месец Август- на  30 Август да ме съкратят, т.е ще имам 8 раб. дни по мои изчисления и се надявам да нямам проблем с борсата. Ако трябва да си прекъсна болничния и да ме назначат няколко дни по-рано, това се чудя?

И Пантера ще ти каже, и преди в темата обсъждахме. С дете до 3 години е най- добре да те назначат на краткосрочен договор (5-10 дни) за извършване на определена работа (пак Пантера ще каже точно по кой член беше). Така е най-безпроблемно "съкращаването" - прекратяване на договора и след това записване в БТ и НОИ.
ето намерих от началото на темата:

Мерси много! И моят случай е такъв, с разликата, че дъщеря ми няма навършени 3. Може ли малко подробности за членовете за назначаване и прекратяване на договора? 
 Колко срочен трябва да е договора? За 1 месец или 10 дни стигат?

Назначаването е на основание: чл.68 ал.1 т.2 ,а прекратяването чл.325 т.4
Договорът може да е и за 3 дни дори.Важното е да се прекрати по т.4.

# 481
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Като цяло няма проблем договорът да бъде с изпитателен срок и да се прекрати по чл. 71 т.1 КТ  Peace

# 482
  • Варна
  • Мнения: 71
pantera666, благодаря за пояснението, че взех да се чудя вече. Няма къде да ме върнат на работа и тъй като съм майка с дете до 3г се разбрахме да ме назначат към новата фирма по чл.70 и после по 71 да ме освободят, за да си отида на борсата с макс. обезщетение. Това ми обясниха, че ще на направят. Въпроса ми беше дали в действителност са  така нещата и колко дни трябва да се водя на работа, за да ме освободят, за да нямам проблем с болничния? Ще говоря отново и със счетоводителката, но мерси все пак за разясненията.

# 483
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
pantera666, благодаря за пояснението, че взех да се чудя вече. Няма къде да ме върнат на работа и тъй като съм майка с дете до 3г се разбрахме да ме назначат към новата фирма по чл.70 и после по 71 да ме освободят, за да си отида на борсата с макс. обезщетение. Това ми обясниха, че ще на направят. Въпроса ми беше дали в действителност са  така нещата и колко дни трябва да се водя на работа, за да ме освободят, за да нямам проблем с болничния? Ще говоря отново и със счетоводителката, но мерси все пак за разясненията.

Няма проблем да е така.Единствено дните да са повече от 5...

# 484
  • Мнения: 1 520
Но НЕ може да си с изпитателен срок. Трудовият договор трябва да е постоянен. Сега преминахме през това.

Изпитателният срок по чл. 70 от КТ не играе никаква роля при изчисляването на трудовия и осигурителния стаж.
То си е казано ясно:

Чл. 70 (3) (пред. ал. 2, ДВ, бр. 25 от 2001 г.) През време на изпитването страните имат всички права и задължения както при окончателен трудов договор.

# 485
  • Мнения: 290
Здр моля някоя по компетентна мама да се включи - най -вероятно ще има съкращения при нас и искам да съм запозната, вярно ли е че ако отидеш на борсата и от там ти предложат раб място отговарящо на твоята квалификация, независимо, че възнаграждението ще бъде мин раб заплата и не те устройва, ако откажеш да отидеш в тази фирма, подписваш, се че се отказваш и губиш правото на платена борса?

# 486
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здр моля някоя по компетентна мама да се включи - най -вероятно ще има съкращения при нас и искам да съм запозната, вярно ли е че ако отидеш на борсата и от там ти предложат раб място отговарящо на твоята квалификация, независимо, че възнаграждението ще бъде мин раб заплата и не те устройва, ако откажеш да отидеш в тази фирма, подписваш, се че се отказваш и губиш правото на платена борса?

Да.

# 487
  • Мнения: 3
Добър ден искам да задам един въпрос.
Значи работих в Англия на студентска бригада от средата на януари до средата на май месец след което живях един месец в Лондон без да работя и изпуснах сроковете за записване в бюрото та въпроса ми е дали бих могла да взема някаква обезщетение въпреки изпуснатия срок.

# 488
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Добър ден искам да задам един въпрос.
Значи работих в Англия на студентска бригада от средата на януари до средата на май месец след което живях един месец в Лондон без да работя и изпуснах сроковете за записване в бюрото та въпроса ми е дали бих могла да взема някаква обезщетение въпреки изпуснатия срок.

Докато ти признаят стажа от там, няма да има какво да получаваш.Трябва да е поне 9 от последните 15 месеца.Все пак отиди и питай.

# 489
  • Мнения: 7
Здравейте, имам следното питане: Мъжът ми е държавен служител от декември 2012, съкращават го без предизвестие с дата 09.08.2013 г., т.е. няма 9 месеца отслужени. До март 2012 е бил на трудовата борса с 6 месечно обезщетение. Та въпросът ми е: след като ще му изплатят обезщетението за предизвестие, то няма ли да се включи към тези 8 месеца осигуровки, та да станат 9 и да може да ползва 4 месеца минимално обезщетение? Благодаря ви предварително! Simple Smile

# 490
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте, имам следното питане: Мъжът ми е държавен служител от декември 2012, съкращават го без предизвестие с дата 09.08.2013 г., т.е. няма 9 месеца отслужени. До март 2012 е бил на трудовата борса с 6 месечно обезщетение. Та въпросът ми е: след като ще му изплатят обезщетението за предизвестие, то няма ли да се включи към тези 8 месеца осигуровки, та да станат 9 и да може да ползва 4 месеца минимално обезщетение? Благодаря ви предварително! Simple Smile

Не.

# 491
  • Мнения: 7
Благодаря за отговора, въпреки, че новината хич не ми хареса! Sad Но така е-правителството се смени и чистките се започнаха. Уж експерти им трябват, а пък си държат връзкарите и неработещите. Със съкращенията ще намалят безработицата, ама друг път. Извинявам се за отклонението. Simple Smile

# 492
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Благодаря за отговора, въпреки, че новината хич не ми хареса! Sad Но така е-правителството се смени и чистките се започнаха. Уж експерти им трябват, а пък си държат връзкарите и неработещите. Със съкращенията ще намалят безработицата, ама друг път. Извинявам се за отклонението. Simple Smile

Това е било винаги и при всички ...
Съпругът ти да не забрави да подаде декларация 7 в НАП.И за периода на обезщетението дължи здравни осигуровки, за да не му се прекъсват здравните права докато си намери нова работа.
Успех!

# 493
  • Мнения: 1 520
Благодаря за отговора, въпреки, че новината хич не ми хареса! Sad Но така е-правителството се смени и чистките се започнаха. Уж експерти им трябват, а пък си държат връзкарите и неработещите. Със съкращенията ще намалят безработицата, ама друг път. Извинявам се за отклонението Simple Smile
Това е било винаги и при всички... Съпругът ти да не забрави да подаде декларация 7 в НАП. И за периода на обезщетението дължи здравни осигуровки, за да не му се прекъсват здравните права докато си намери нова работа.Успех!

Един въпрос. 3а периода на обезщетението за безработица (който се води и осигурителен стаж!), здравните осигуровки не са ли за сметка на държавата?
И аз съм получавала такова обезщетение в миналото,но здравни осигуровки много добре си спомням, че не съм внасяла за тези месеци.

Чак когато ти изтече периода на обезщетението, тогава трябва да се подадеш Декларация 7, че се самоосигуряваш здравно. Ако официално се водиш безработен.
А дотогава (т.е. за месеците в които имаш право на обезщетение) те осигурява здравно държавата, ти не се самоосигуряваш сам и следователно не дължиш подаване на декларация.

# 494
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Благодаря за отговора, въпреки, че новината хич не ми хареса! Sad Но така е-правителството се смени и чистките се започнаха. Уж експерти им трябват, а пък си държат връзкарите и неработещите. Със съкращенията ще намалят безработицата, ама друг път. Извинявам се за отклонението Simple Smile
Това е било винаги и при всички... Съпругът ти да не забрави да подаде декларация 7 в НАП. И за периода на обезщетението дължи здравни осигуровки, за да не му се прекъсват здравните права докато си намери нова работа.Успех!

Един въпрос. 3а периода на обезщетението за безработица (който се води и осигурителен стаж!), здравните осигуровки не са ли за сметка на държавата?
И аз съм получавала такова обезщетение в миналото,но здравни осигуровки много добре си спомням, че не съм внасяла за тези месеци.

Чак когато ти изтече периода на обезщетението, тогава трябва да се подадеш Декларация 7, че се самоосигуряваш здравно. Ако официално се водиш безработен.
А дотогава (т.е. за месеците в които имаш право на обезщетение) те осигурява здравно държавата, ти не се самоосигуряваш сам и следователно не дължиш подаване на декларация.

Времето за периода на обезщетение за безработица се зачита за осигурителен стаж (хайде без удивителни!).
Обезщетението по чл.220 за съкращаване без спазено предизвестие е едно, а  обезщетението на други основания по чл.222 е съвсем друго.За справка КТ.

В случаят от така написаното от дамата се разбира че ще получи обезщетение по чл.220.
Чл. 220. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., в сила от 01.01.1993 г. ) (1) Страната, която има право да прекрати трудовото правоотношение с предизвестие, може да го прекрати и преди да изтече срокът на предизвестието, при което дължи на другата страна обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за неспазения срок на предизвестието.

За справка "Наредба за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски, и за изчисляване на паричните обезщетения за временна неработоспособност или за бременност и раждане"
Чл. 1. (7) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 10 от 2003 г., предишна ал. 6, бр. 21 от 2004 г.) Не се изчисляват и внасят осигурителни вноски върху:
т.7.  (изм. и доп. - ДВ, бр. 83 от 2000 г., изм., бр. 36 от 2001 г., доп., бр. 21 от 2004 г.) обезщетенията по чл. 200, 213, 214, чл. 216, ал. 1, т. 1 и 2, ал. 2 и 3, чл. 220, 221, чл. 222, ал. 2 и 3, чл. 224, 225, 226, чл. 232, ал. 2 и 3 и чл. 331 от Кодекса на труда, § 71 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за държавния служител (ДВ, бр. 95 от 2003 г.) и § 118 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Кодекса на труда (ДВ, бр. 25 от 2001 г.);

При обезщетението по чл.222 се дължат осигуровки само за фонд "Пенсии" и фонд ДЗПО (ако лицето е родено след 1960)
http://plusminus.com/bg/answers/1305/%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%B3%D1 … %D0%BB-222-%D0%B0
Може да прочетеш и последното изречение от наредбата на НАП.
Върху обезщетенията изплащани на основание чл.222 ал.1 от КТ здравноосигурителни вноски за сметка на работодателя не се дължат, тъй като трудовите правоотношения с лицето, на което се изплаща паричното обезщетение са прекратени. За това време, ако не подлежи на здравно осигуряване на друго основание, освободеното от работа лице следва да внася здравноосигурителни вноски по реда, определен в чл.40, ал.5 от Закона за здравното осигуряване.

Дори да получи двете обезщетение пак дължи здравна осигуровка за периода.Тъй като и по чл.220 и чл.222 не се внасят осигуровки по фонд "Безработица" отново няма да станат 9 месеца на лицето, за да получи право на обезщетение от БТ.Не мисля, че беше нужно да пиша подробно.
http://www.mlsp.government.bg/bg/faq/faq.asp?qid=18589

Държавата не осигурява в този период.
Който иска може да не се съобразява с написаното от мен и да подаде декларация 7, когато реши.Аз просто напомням.Глобата са в размер на 500лв.
 Peace

Общи условия

Активация на акаунт