Въпрос за Бюрото по труда

  • 215 897
  • 1 205
  •   1
Отговори
# 510
  • 1st floor
  • Мнения: 9 103

Не е нещо необходимо.Ако имаш път натам, може да си ги поискаш.


Благодаря!!!   bouquet Не ми е далече и ще мина да си ги прибера...

# 511
  • Мнения: 1 520
Взеха ме на новата работа bowuu и вчера отидох да се отпиша от БТ, в НОИ не съм се записвала. И понеже имаше разминаване в датата на подписване на договора и датата, от който влиза в сила, служителката ми взе папката с документи за да погледне и у нас видях, че при нея са останали Длъжностната характеристика и един лист с някакви уведомителни писма до НОИ...не си спомням точно... Върнала ми е само договора... Трябват ли ми тези документи по принцип за нещо, за да се връщам да ги взимам? newsm78

Длъжностната характеристика си е за теб, на БТ не им е необходима.
Длъжни са да ти я върнат, откъде накъде ще ти я задържат дори да си им е предоставила по погрешка? 3а какво им е?!
На тях им са им необходими само трудовия ти договор и копие на трудовата ти книжка с нанесена начална дата на трудовото ти правоотношение. Копия на документите и оригинали за сравнение, разбира се.
Длъжностната ти характеристика тях не ги интересува.

# 512
  • 1st floor
  • Мнения: 9 103
Сигурна съм, че жената не ги е взела нарочно. Просто бяха в джобче заедно с договора, извади всичко от страни на бюрото, после започна да чете договора, търсихме заедно датите, прибра ми го в джобчето  явно останалото е забравено на страничното бюро. Няма вина жената...просто невнимание от нейна и от моя страна, че не видях какво ми връща...Както и да е! Днес ще мина да си ги издиря - ако ги намеря - ОК, ако не  - здраве да е!!!  Grinning
Съжалявам, че разводних темата!  Embarassed

# 513
  • Мнения: 6
Привет,
Не можах да намеря отговор на въпроса си и току що от бюрото по труда също не ми отговориха, та си позволявам да попитам тук.
Интересува ме кога изтича 3 годишния период за паричното обезщетение - от началото на получаването му или от неговия край?
Получавала съм обезщетение от 01.10.2010 до 31.05.2011 и понеже има вероятност да ме съкратят края септември, то ако е началото на периода ми се падат точно 3 години. Дано е така Simple Smile

# 514
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Привет,
Не можах да намеря отговор на въпроса си и току що от бюрото по труда също не ми отговориха, та си позволявам да попитам тук.
Интересува ме кога изтича 3 годишния период за паричното обезщетение - от началото на получаването му или от неговия край?
Получавала съм обезщетение от 01.10.2010 до 31.05.2011 и понеже има вероятност да ме съкратят края септември, то ако е началото на периода ми се падат точно 3 години. Дано е така Simple Smile


От началото...

# 515
  • Мнения: 129
Пантера, може ли да питам още нещо. Дали е сигурно, че моята позната ще получи повторно обезщетение от бюрото на труда в рамките на една година. Тя иска да я назнача в моята фирма, но не съм сигурна да не и откажат.

Всъщност за колко дни трябва да я назнача - казали са и 14, но работни ли или календарни?

За да припомня за какво става дума:
"Моя братовчедка до 04,07,2013г е получавала обезщетение за безработица от Бюрото на труда/4м-ца/. т Бюрото по труда я посъветвали да намери фирма, в която да се осигурява 2 седмици и след това да я съкратят, след което ще има отново право на 4 месеца обезщетение от социалните."

# 516
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Пантера, може ли да питам още нещо. Дали е сигурно, че моята позната ще получи повторно обезщетение от бюрото на труда в рамките на една година. Тя иска да я назнача в моята фирма, но не съм сигурна да не и откажат.

Всъщност за колко дни трябва да я назнача - казали са и 14, но работни ли или календарни?

За да припомня за какво става дума:
"Моя братовчедка до 04,07,2013г е получавала обезщетение за безработица от Бюрото на труда/4м-ца/. т Бюрото по труда я посъветвали да намери фирма, в която да се осигурява 2 седмици и след това да я съкратят, след което ще има отново право на 4 месеца обезщетение от социалните."


Ако през последните 15 месеца има 9 на трудов д-р ще получи пак.Месеците на БТ не влизат в тези 9.Така че ги сметнете отново спрямо месеца, в който ти ще я прекратиш...
14 работни са прекалено много...става и да са календарни.Важното е да са повече от 6-работни.

# 517
  • Мнения: 129
Благодаря, Пантера!

Хубав ден!

# 518
  • Мнения: 21
Привет,
Не можах да намеря отговор на въпроса си и току що от бюрото по труда също не ми отговориха, та си позволявам да попитам тук.
Интересува ме кога изтича 3 годишния период за паричното обезщетение - от началото на получаването му или от неговия край?
Получавала съм обезщетение от 01.10.2010 до 31.05.2011 и понеже има вероятност да ме съкратят края септември, то ако е началото на периода ми се падат точно 3 години. Дано е така Simple Smile



От началото...
При мен ги смятаха от края на предишното  Thinking

# 519
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Привет,
Не можах да намеря отговор на въпроса си и току що от бюрото по труда също не ми отговориха, та си позволявам да попитам тук.
Интересува ме кога изтича 3 годишния период за паричното обезщетение - от началото на получаването му или от неговия край?
Получавала съм обезщетение от 01.10.2010 до 31.05.2011 и понеже има вероятност да ме съкратят края септември, то ако е началото на периода ми се падат точно 3 години. Дано е така Simple Smile



От началото...
При мен ги смятаха от края на предишното  Thinking

Смята се от датата на решението за отпускане на безработица - следователно началото.
http://www.karieri.bg/trudovopravna_konsultaciq/6555757_vupros/

# 520
  • Мнения: 164
Здравейте , pantera666
имам следният случай и моля за мнение:
Мъжът ми беше на ТД от началото на месец юли , но в началото на месец август го освободиха по чл.224 . Понеже уговорката ни с работодателя ни е ние да си поемем осигуровките искам да попитам , дължим ли осигуровки за месец септември. За да е по ясно ето в числа :Осигуряван е в/у 600 лв. За месец -7 -  сумата е 240 лв. За месец 8 - сумата е 23 лв и сега идва неяснотата - защо за месец- 9 сумата е 160 лв. след като е освободен в началото на месец- 8.
Дано да ме разбрахте.........

# 521
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте , pantera666
имам следният случай и моля за мнение:
Мъжът ми беше на ТД от началото на месец юли , но в началото на месец август го освободиха по чл.224 . Понеже уговорката ни с работодателя ни е ние да си поемем осигуровките искам да попитам , дължим ли осигуровки за месец септември. За да е по ясно ето в числа :Осигуряван е в/у 600 лв. За месец -7 -  сумата е 240 лв. За месец 8 - сумата е 23 лв и сега идва неяснотата - защо за месец- 9 сумата е 160 лв. след като е освободен в началото на месец- 8.
Дано да ме разбрахте.........

Написали сте го доста неясно.Мъжът Ви само един месец ли беше във въпросната фирма? Аз го разбирам само юли и после е прекратен в началото на август.
Не може да е прекратен по чл.224. Вижте по кой член точно е? Трябва да е 325-328 или 71?
Чл. 224 е Обезщетението за отпуск.
За 7-ми месец осигуровките са толкова.За обезщетението за отпуск пак са толкова. Ако обезщетението е по чл.222, то тогава наистина са толкова осигуровките, които се дължат.Толкова са осигуровките върху обезщетението, за това че съпругът ви е останал без работа и септември..
Вижте по кой член точно е съкратен, за да Ви кажа.Предполагам че искате да ходи на борса за по-дълго време...

# 522
  • Мнения: 164
Трудовата книжка не е пред мен , но е съкратен от страна на работодателя (намален обем на работа мисля) .Иначе вие сте обяснили много ясно и разбирам , че всичко е ок.  Wink
Да заради борсата ........

# 523
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Трудовата книжка не е пред мен , но е съкратен от страна на работодателя (намален обем на работа мисля) .Иначе вие сте обяснили много ясно и разбирам , че всичко е ок.  Wink
Да заради борсата ........

Да, ясно.Значи съм права.  Peace

# 524
  • Мнения: 164
Последно , че се сетих нещо:
кое се има в предвид за обезщетението:
60% от осигурителния доход за 9 мес. назад    или 24 месеца. Защото аз мислех , че гледат 9 месеца на зад, но на мъжа ми , му се е сторило , че са казали 24 месеца.
Дано не е така , защото доста ще му падне "ставката"

Общи условия

Активация на акаунт