Въпрос за Бюрото по труда

  • 215 893
  • 1 205
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 26
Ami vidqh do mai mesec mi e pla6taento i sega ako otida po kusno kkavo sledva sankcii ima li..vinata ne e moq vse pak Sad #Cussing out

Актовете отпаднаха преди около 2 години, така. че не би трябвало да имаш глоба.
 Но все пак отиди до НОИ да провериш дали са те прекратили служебно, защото ако не си прекратена и ти начислят пари, ще трябва да ги връщаш с лихвите.

# 691
  • Мнения: 62
Здравейте,

Получавах обезщетение от борсата до 25,12.2013 .От края на февруари  2014 започнах работа за 1 м и напуснах по  чл. 325 т.1
Мога ли да се запиша на борсата и да получавам 4 м по 7 лв на ден?


Благодаря ви!

# 692
  • Мнения: 327
Здравейте,
Получавах обезщетение от борсата до 25,12.2013 .От края на февруари  2014 започнах работа за 1 м и напуснах по  чл. 325 т.1
Мога ли да се запиша на борсата и да получавам 4 м по 7 лв на ден?
Благодаря ви!

Основно изискване за получаване на обезщетение за безработица е да си осигурявана за риска безработица поне 9 месеца през последните 15, т.е. нямаш право на обезщетение за безработица. Но това не пречи да се регистрираш в БТ с цел да ти намерят работа.
Повече инфо тук: http://www.noi.bg/benefits/benefits/101-unemployment/625-pokso

# 693
  • Мнения: 1 520
Здравейте! Аз получавам парично обещетение от бюрото по труда и ми остават още два месеца до края. От бюрото на труда ми предлагат работа вече два пъти по някаква програма за шест месеца което мен не ме удовлетворява. Могат ли да ми спрат регистрацията и да ми прекратят обещетението като им отказвам предложенията за работа?

Не, не могат да ти спрат обезщетението на такова основание.
Но е по-добре да започнеш работа, макар и временна, отколкото да си без работа Peace

# 694
  • Мнения: 519
Здравейте! Имам въпрос относно БТ. Получих предложение за работа и отидох да се отпиша от БТ. Написаха ми, че се отписвам по собствено желание и готово. Но впоследствие виждам, че обезщетението е било до април месец. Аз тези пари последните не ги и искам, но се притеснявам дали не трябва да ходя до НОИ за нещо. Rolling Eyes Извинете обърканите ми мисли, но хич не съм в час с тези неща. Embarassed Трябва ли да отида до НОИ и да им кажа, че да не ми изплащат нищо повече, за да не стане така после да имам да им давам? И при условие, че съм се отписала по собствено желание, трябва ли в седем дневен срок да ходя да им представям договор (граждански или трудов) в НОИ? Ако не направя това последното (ако закъснея например) какво става? Благодаря ви предварително за отговорите!

# 695
  • Мнения: 327
Здравейте! Имам въпрос относно БТ. Получих предложение за работа и отидох да се отпиша от БТ. Написаха ми, че се отписвам по собствено желание и готово. Но впоследствие виждам, че обезщетението е било до април месец. Аз тези пари последните не ги и искам, но се притеснявам дали не трябва да ходя до НОИ за нещо. Rolling Eyes Извинете обърканите ми мисли, но хич не съм в час с тези неща. Embarassed Трябва ли да отида до НОИ и да им кажа, че да не ми изплащат нищо повече, за да не стане така после да имам да им давам? И при условие, че съм се отписала по собствено желание, трябва ли в седем дневен срок да ходя да им представям договор (граждански или трудов) в НОИ? Ако не направя това последното (ако закъснея например) какво става? Благодаря ви предварително за отговорите!

Обезщетение за безработица може да се получава само от лице, регистрирано в АЗ (БТ). При прекратяване на регистрацията в АЗ трябва в 7 дневен срок да уведомиш НОИ за това обстоятелство, като им предоставиш служебна бележка, която трябва да са ти дали от АЗ. При неспазване на това задължение и преведено обезщетение за безработица за дни, за които нямаш право на такова, ще дължиш връщане на неправомерно получените суми със законна лихва. Ако си изпуснала срока отиди възможно най-скоро, като можеш да поискаш от личният си лекар бележка, че си била болна и затова не си могла да отидеш.

П.С. Очакваше се от 01.04 тази година тези служебни бележки да отпаднат и информацията да се изпраща от АЗ до НОИ, но явно ще почакаме още за това нововъведение.

# 696
  • Мнения: 519
Редактирам се.
Дадоха ми служебна бележка и я занесох в нои.

Освен това, значение има и датата, от която си започнала работа. Ако тя е преди датата на отписване в БТ, ще трябва да представиш и договор в НОИ

Ами ако съм започнала след отписване в бт, но преди да занеса служебната бележка в нои? Пак ли трябва да им нося? Rolling Eyes

Последна редакция: вт, 01 апр 2014, 17:00 от enigmata

# 697
  • Мнения: 26
Освен това, значение има и датата, от която си започнала работа. Ако тя е преди датата на отписване в БТ, ще трябва да представиш и договор в НОИ

# 698
  • Мнения: 327
Редактирам се.
Дадоха ми служебна бележка и я занесох в нои. Тогава всичко е ОК.

Освен това, значение има и датата, от която си започнала работа. Ако тя е преди датата на отписване в БТ, ще трябва да представиш и договор в НОИ

Ами ако съм започнала след отписване в бт, но преди да занеса служебната бележка в нои? Пак ли трябва да им нося? Rolling Eyes  Няма нужда, защото в твоят случай датата на бележката от АЗ е преди да започнеш работа.

# 699
  • Мнения: 519
  bouquet Благодаря ти, Шана!

# 700
  • Мнения: 77
Здравейте, ако ме осигуряват на 4 часа - 6 месеца кога мога да отида на трудовата борса и ще получавам ли обезщетение? Нямам прекъсване на осигуровки/ до 31.Октомври бях на Трудова борса/ и от 01.11. работа, но не осигуряват на 4 4аса. 2 месеца по 4 4аса за 1 месец ли се брои? Благодаря!

# 701
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 386
Здравейте, ако ме осигуряват на 4 часа - 6 месеца кога мога да отида на трудовата борса и ще получавам ли обезщетение? Нямам прекъсване на осигуровки/ до 31.Октомври бях на Трудова борса/ и от 01.11. работа, но не осигуряват на 4 4аса. 2 месеца по 4 4аса за 1 месец ли се брои? Благодаря!

Да, осигурителният стаж се преизчислява към пълно работно време, т.е. 2 месеца трудов стаж = 1 месец осигурителен, който е важен за регистацията като безработна. Нужно е да имаш 9 месеца осигурителен стаж през последните 15.

# 702
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте, ако ме осигуряват на 4 часа - 6 месеца кога мога да отида на трудовата борса и ще получавам ли обезщетение? Нямам прекъсване на осигуровки/ до 31.Октомври бях на Трудова борса/ и от 01.11. работа, но не осигуряват на 4 4аса. 2 месеца по 4 4аса за 1 месец ли се брои? Благодаря!

Да, осигурителният стаж се преизчислява към пълно работно време, т.е. 2 месеца трудов стаж = 1 месец осигурителен, който е важен за регистацията като безработна. Нужно е да имаш 9 месеца осигурителен стаж през последните 15.

Съжалявам, но това не е вярно в случая с право на борса.
Тъй като имахме подобен случай и лице, работило 9 месеца на 4 часа пак имаше право на БТ.Реално лицето трябва 9 месеца да има внасяни осигуровки по фонд "Безработица" без значение на 4,6,8 часа...
Иначе при определяне на времето за получаване на обезщетението и т.н. осигурителният стаж се преизчислява, както е писала Лейди... Peace 

КСО 2014 - Чл. 54а. (Нов - ДВ, бр. 1 от 2002 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 115 от 2004 г., бр. 105 от 2006 г., бр. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването и които:
......
 

# 703
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 386
Въх, това не го знаех, честно  Peace
Съжалявам за грешката  Embarassed

pantera666, мерси много за добавката  Hug

# 704
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Въх, това не го знаех, честно  Peace
Съжалявам за грешката  Embarassed

pantera666, мерси много за добавката  Hug

То и аз не го знаех, докато не ни се наложи и ми го казаха от БТ...  Hug

Общи условия

Активация на акаунт