Въпрос за Бюрото по труда

  • 215 820
  • 1 205
  •   1
Отговори
# 720
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте. Имам следното питане. Предстои ми съкращение поради затваряне на отдела на фирмата, в която работя. Имам 7г трудов стаж. Колко време ми се полага на борсата? Как изчисляват парите, които ще ми изплащат? Благодаря!

Ако 7 години е осигурителният ти стаж (разбирай на 8 часов д-р) и те съкратят имаш право на 8 месеца обезщетение от БТ.
Размера е 60% от дохода спрямо предходните календарни 24 месеца.

# 721
  • София
  • Мнения: 182
Здравейте. Имам следното питане. Предстои ми съкращение поради затваряне на отдела на фирмата, в която работя. Имам 7г трудов стаж. Колко време ми се полага на борсата? Как изчисляват парите, които ще ми изплащат? Благодаря!

Ако 7 години е осигурителният ти стаж (разбирай на 8 часов д-р) и те съкратят имаш право на 8 месеца обезщетение от БТ.
Размера е 60% от дохода спрямо предходните календарни 24 месеца.


Много благодаря за бързия отговор, но при мен е проблема, че последните две години съм била в отпуска за гледане на дете до 2г. Аз все още съм в него, но ме съкращават задължително, понеже няма и къде да ме преназначат. Тогава какво се случва?

# 722
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте. Имам следното питане. Предстои ми съкращение поради затваряне на отдела на фирмата, в която работя. Имам 7г трудов стаж. Колко време ми се полага на борсата? Как изчисляват парите, които ще ми изплащат? Благодаря!

Ако 7 години е осигурителният ти стаж (разбирай на 8 часов д-р) и те съкратят имаш право на 8 месеца обезщетение от БТ.
Размера е 60% от дохода спрямо предходните календарни 24 месеца.


Много благодаря за бързия отговор, но при мен е проблема, че последните две години съм била в отпуска за гледане на дете до 2г. Аз все още съм в него, но ме съкращават задължително, понеже няма и къде да ме преназначат. Тогава какво се случва?

Пак се вземат тези месеци.Втората година ще ти я смятат на база МРЗ за периода.Първата година в майчинство ще се взема базата, от която ти е изчислено обезщетението за майчинство.

# 723
  • София
  • Мнения: 182
Благодаря ти!

# 724
  • Мнения: 80
Здравейте и от мен...на борсата съм от 3 месеца ,остава ми още един,Изпадам в ужас като нам че в понеделник съм там пак..понеже тази ..при която се подсписвам се държи като идиот с мен.Разбирам я че си върши работата ,но предния път бях на ръба да се разрева...предложи ми единия път сервитьорка някде си ...отказах ,не ми е удобно....предният път ...разгледахте ли обявите от бюрото..аз отговарям не  .Тя и какво сега вие не си тръсите работа ,а заемате място в бюрото така ли.Ами отивайте се отписвайте.Обяснявам :Госпожо очаквам да приемат детенцето ми на ясла всеки момент,ние 2 те живеем с тези 150 лв ,който вземам от борсата.Тя:тук да не раздаваме социални помощи?не ме питайте колко унизена се почуствах.На циганетата им пълнят гушите ,а мен ме унизяват заради едни 150 лв.Sadкато знам сега пак в понеделник какво ще е Sad а аз подяволите работя от 18 годишна ,плащала съм си всички данъци и така нататъка...не съм живяла нито на гърба на родителите си ,нито на гърба на държавата-на помощи...Просто периода е труден малката трябва да започне ясла а няма кой да ми помага,гледам я сама?!Извинете ме,малко прекалих в словоизлиянията си ,въпроса ми е въможно ли е тази госпожа да реши и да ми прекрати регистрацията,поради факта че не приемам работата ,която ми предлага?Изввинявам се отново Embarassed

# 725
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Няма да ти прекрати регистрацията, споко.Те във Варна са особено "любезни"..
Следващия път иди "подготвена"...Не знам каква диплома или специалност/стаж имаш, но като те пита разгледа ли обявите казваш "Да.Няма подходяща за мен работа - само сервитьорки и бармани търсите".... Нещо от тоя род  Wink
И не казвай, че си записана само заради парите, а че си търсиш постоянна работа (макар че всеки затова е там...те нищо свястно не предлагат)

# 726
  • Мнения: 164
Здравейте , момичета. Ако може някой , да ми помогне по един въпрос:
На мъжа ми му е отпуснато обезщетение за безработица за срока от 10.09.2013 до 13.05.3014 , дали сега юни ще получи пари за цял месец ?
И как се смята отчетният период , за който изплащат - от 1 до 30 число или както са отпуснати в случая от 10 .09- до 10 .10 и т.н

# 727
  • Мнения: 80
мисля че ще получи  да ,от 15.04 до 13.05

# 728
  • Мнения: 164
мисля че ще получи  да ,от 15.04 до 13.05
Praynig дано

# 729
  • Мнения: 668
Ако питаш за последният месец 05 ще получи от 01.05.2014-13.05.2014 или мисля че са за 6 работни дни по сумата която му е определена дневно. Смятат се месец за месец. Peace

# 730
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Ако питаш за последният месец 05 ще получи от 01.05.2014-13.05.2014 или мисля че са за 6 работни дни по сумата която му е определена дневно. Смятат се месец за месец. Peace

Да, така е...

# 731
  • Karlovo
  • Мнения: 533
Здравейте,на 7.09.2011 година ползвах 4 месеца обезщетение след майчинството,след като свърши започнах работа .Сега обаче ме съкращават поради намаляне обема на работа,имам ли право пак на обезщетение и колко месеца ще е като няма 3 години между двете ? Да се моя ли да изчака един месец и да ме съкрати на 8 .09 тази година ?

# 732
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте,на 7.09.2011 година ползвах 4 месеца обезщетение след майчинството,след като свърши започнах работа .Сега обаче ме съкращават поради намаляне обема на работа,имам ли право пак на обезщетение и колко месеца ще е като няма 3 години между двете ? Да се моя ли да изчака един месец и да ме съкрати на 8 .09 тази година ?

Ако сега те съкратят имаш право на 4 месеца на минимално обезщетение, тъй като не са изтекли 3-те години.Ако има възможност да те прекратят след 08.09 ще е най-добре.Този един месец помоли да те пуснат в неплатен отпуск например.
Гледа се датата на решението за отпускане на обезщетение за безработица, ако го пазиш виж дали е 07.09.11

# 733
  • Мнения: 25
Зфравейте, моя позната е на бюрото по труда, поканили са я на среща, но тя я отказва , тъй като не е в града? Въпросът е могат ли да и спрат обещетението при отказ. ?

# 734
  • Мнения: 327
Зфравейте, моя позната е на бюрото по труда, поканили са я на среща, но тя я отказва , тъй като не е в града? Въпросът е могат ли да и спрат обещетението при отказ. ?

При така зададен въпрос отговорът е "могат". Но все пак законодателят е предвидил, че в определени случаи лицето може да "оправдае" неявяването си, напр. при болест, което се доказва с бележка от личният лекар. Т.е. дамата да се обади на GP-то си да й напише една бележка, че е болна въпросната седмица.

Общи условия

Активация на акаунт