Въпрос за Бюрото по труда

  • 215 797
  • 1 205
  •   1
Отговори
# 915
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
Може и да не е на изпитателен срок  Crossing Arms Ако е на изпитателен и я освободят по чл.71 ал.1 ще има право на обезщетение за безработица според трудовия стаж и осиг. доход.

# 916
  • Мнения: 2 737
Ще се възползвам да питам тук, тъй като имам  някои неяснотии относно прекратяването ми на трудовия договор с досегашните ми работодатели. Та става въпрос за това, че по тяхно желание подписах предизвестие по взаимно съгласие да прекратим договора и сега на 30 септември ми е последният работен ден. Те ми казаха, че на 5, принципно тогава  и дават заплатата, и тогава, ако успеела счетоводителката щяла да ми оформи трудовата книжка и заповедта да подпиша. Но каза, че не било сигурно дали щяла да успее за тогава да е готова  с документите. Мен ме притеснява да не  ми забавят  документите, защото смятам да ги подам в бюрото по труда, а доколкото разбрах срока е 7 ди, т.е. до 7 октомври трябва да съм ги подала. Или се броят 7 работни дни, т.е. на 9 е крайният срок. Моля, някой компетентен да отговори.  притеснена съм. Освен това не знам как да постъпя, дали да звънна в инспекцията по труда при забавяне, те могат ли д ами помогнат?

# 917
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Спокойно.Срокът за регистрация на БТ е 7 работни дни от датата на прекратяване.

# 918
  • Мнения: 101
Здравейте
Моят въпрос е следния , аз съм назначена за 9 месеца в края на този месец ми свършва договора.
Разбрах че след прекратяване имам право на болничен 30 дни.
Така ли е наистина?
Поне да имам време да си търся работа  Tired

# 919
  • Мнения: 2 417
Здравейте!
 Регистрирана съм на борсата и получавам обезщетение. От там ме уведомиха, че преди да вляза ( нали има ден и час задължителен за посещение) трябва да си избера обяви от таблото. Първият път си избрах няколко, съответно ми дадоха телефони за връзка на две фирми. Не ме устройваха условията на труд.
 На следващото събеседване ме попитаха какво е станало. Казах, че не съм успяла да се е свържа с тях. Извъртя очите лелята и така. Съответно си бях записала пак обяви едната беше свободна. Казаха, че заплата е 450 лв. Когато се срещнах със собственичката се оказа, че заплата е 420лв имало процент, но не искала да се обяснява в бюрото.
 Съответно нито заплащането нито условията ме устройват. (Правим опити за бебе а там се изискваше разтоварване на стока)
Въпросът ми е : В право ли съм да откажа работата, ако тя не ми е по силите и работното време не ме устройва?
 Могат ли да ми спрат обезщетението?
 

# 920
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте
Моят въпрос е следния , аз съм назначена за 9 месеца в края на този месец ми свършва договора.
Разбрах че след прекратяване имам право на болничен 30 дни.
Така ли е наистина?
Поне да имам време да си търся работа  Tired

Едно лице има право на болничен, ако има съответна причина и според лекра бъде издаден болничен лист...
Иначе, да, ако се издаде болничен до 30 дни от прекратяването, то бившият работодател трябва да го занесе в НОИ и да получите обезщетение стига да имате право на това.


Здравейте!
 Регистрирана съм на борсата и получавам обезщетение. От там ме уведомиха, че преди да вляза ( нали има ден и час задължителен за посещение) трябва да си избера обяви от таблото. Първият път си избрах няколко, съответно ми дадоха телефони за връзка на две фирми. Не ме устройваха условията на труд.
 На следващото събеседване ме попитаха какво е станало. Казах, че не съм успяла да се е свържа с тях. Извъртя очите лелята и така. Съответно си бях записала пак обяви едната беше свободна. Казаха, че заплата е 450 лв. Когато се срещнах със собственичката се оказа, че заплата е 420лв имало процент, но не искала да се обяснява в бюрото.
 Съответно нито заплащането нито условията ме устройват. (Правим опити за бебе а там се изискваше разтоварване на стока)
Въпросът ми е : В право ли съм да откажа работата, ако тя не ми е по силите и работното време не ме устройва?
 Могат ли да ми спрат обезщетението?
 


Ако откажете на предложение за работа от БТ, ще ви спрат обезщетението.

# 921
  • Мнения: 101
pantera666
Благодаря за отговора и разбира се ще взема болничен ако ми се наложи. Peace

# 922
  • Мнения: 2 417
Здравейте
Моят въпрос е следния , аз съм назначена за 9 месеца в края на този месец ми свършва договора.
Разбрах че след прекратяване имам право на болничен 30 дни.
Така ли е наистина?
Поне да имам време да си търся работа  Tired

Едно лице има право на болничен, ако има съответна причина и според лекра бъде издаден болничен лист...
Иначе, да, ако се издаде болничен до 30 дни от прекратяването, то бившият работодател трябва да го занесе в НОИ и да получите обезщетение стига да имате право на това.


Здравейте!
 Регистрирана съм на борсата и получавам обезщетение. От там ме уведомиха, че преди да вляза ( нали има ден и час задължителен за посещение) трябва да си избера обяви от таблото. Първият път си избрах няколко, съответно ми дадоха телефони за връзка на две фирми. Не ме устройваха условията на труд.
 На следващото събеседване ме попитаха какво е станало. Казах, че не съм успяла да се е свържа с тях. Извъртя очите лелята и така. Съответно си бях записала пак обяви едната беше свободна. Казаха, че заплата е 450 лв. Когато се срещнах със собственичката се оказа, че заплата е 420лв имало процент, но не искала да се обяснява в бюрото.
 Съответно нито заплащането нито условията ме устройват. (Правим опити за бебе а там се изискваше разтоварване на стока)
Въпросът ми е : В право ли съм да откажа работата, ако тя не ми е по силите и работното време не ме устройва?
 Могат ли да ми спрат обезщетението?
 


Ако откажете на предложение за работа от БТ, ще ви спрат обезщетението.

Искам да уточня, че виждам разлика в различните градове.
Моя близка е в малък град и там редът е такъв. Дават направление и тогава не можеш да откажеш.
При мен в случаят не сами давали направление а само име и телефон да се видя с собствениците. Не са ми давали никакъв документ да представям на евентуалните работодатели. Затова съм объркана.
Това че са ми дали един телефон ... не знам защо правилата са различни в различните градове Sad

# 923
  • Мнения: 3 331
Различни са, да. Понякога са ми давали направление, понякога - не. Но когато имаш направление, то се дава на работодателя и той трябва да го върне в бюрото като попълни вътре дали те наема на работа или ако не те - какви са причините. Понеже работодателите не спазвали това, от бюрото са ми казвали, че след като работодателя го попълни, аз мога да върна направлението в бюрото (изобщо никой не спазва никакви правила!). Винаги съм знаела, че нямам право да откажа работа, затова съм си мислела, че мога да поискам по-висока заплата или нещо от сорта, с което да направя уж лошо впечатление и да не ме наемат. Защото ако приема работа, която не ми харесва, много скоро ще бъда безработна отново по свое желание, не мисля че това правило със задължителното условие да приемеш каквато и да е работа е смислено (а от бюрото са ми предлагали работа и като заварчик).

# 924
  • Мнения: 2 417
addicted2U, Тоест вие как сте излезли от ситуацията ( примерно със заварчика)?
Мога ли да кажа, че явно не са ме одобрили щом не са ми върнали обаждане?
Де факто как могат да разберат, че аз не съм харесала позицията в случая (щом не са ми дали такова направление, а само тел.номер)?

 Благодаря още веднъж за отговорите. Както казах ми е притеснено. Правим опити за бебе, борсата ми е до Януари. Не искам да я загубя. На 35г съм  и след 15г стаж  мисля, че достатъчно съм отлагала да има дете заради държава и работодатели.

# 925
  • 1st floor
  • Мнения: 9 099
Аз пак идвам с нов въпрос - ако си назначен на договор с шестмесечен изпитателен договор, може ли да те махнат така, че да нямаш право на обезщетение от НОИ според договора? До колкото разбрах, ако ме махнат по чл.71, имам право. newsm78 Няма да имаме време да се запишем нито на борсата, нито в НОИ. Tired Двете фирми са се споразумели да ни прехвърлят (тези, които искат, разбира се) веднага една на друга. Все още чакаме новите условия на труд, но искам да съм подготвена за евентуални бъдещи ситуации. Tired
Благодаря предварително.

# 926
  • София
  • Мнения: 1 214
addicted2U, Тоест вие как сте излезли от ситуацията ( примерно със заварчика)?
Мога ли да кажа, че явно не са ме одобрили щом не са ми върнали обаждане?
Де факто как могат да разберат, че аз не съм харесала позицията в случая (щом не са ми дали такова направление, а само тел.номер)?

 Благодаря още веднъж за отговорите. Както казах ми е притеснено. Правим опити за бебе, борсата ми е до Януари. Не искам да я загубя. На 35г съм  и след 15г стаж  мисля, че достатъчно съм отлагала да има дете заради държава и работодатели.

Дори и да започнете работа, ако в рамките на 9 м напуснете се връщате на борсата при същите условия .

# 927
  • Мнения: 3 331
При ситуацията със заварчика обясних, че не е по специалността ми и категорично отказах да започна работа. В останалите случаи, когато са ми предлагали нещо по специалността, но за прекалено ниска заплата примерно, съм обяснявала, че с такава заплата не мога да си покрия разходите. При мен не е имало проблем - момичетата, при които се разписвах бяха много любезни и бяха забелязали, че реално си търся работа и ми се работи. Но винаги можеш да скалъпиш нещо, разбира се, особено когато имаш толкова важен приоритет Peace

# 928
  • София
  • Мнения: 1 214
Аз пак идвам с нов въпрос - ако си назначен на договор с шестмесечен изпитателен договор, може ли да те махнат така, че да нямаш право на обезщетение от НОИ според договора? До колкото разбрах, ако ме махнат по чл.71, имам право. newsm78 Няма да имаме време да се запишем нито на борсата, нито в НОИ. Tired Двете фирми са се споразумели да ни прехвърлят (тези, които искат, разбира се) веднага една на друга. Все още чакаме новите условия на труд, но искам да съм подготвена за евентуални бъдещи ситуации. Tired
Благодаря предварително.

Ако новата фирма си заслужава, искайте прехвърлянето да стане по чл 123 от КТ, тогава няма да има изпитателен срок. Ако не ви се работи в новата фирма, искайте старата да ви съкрати или започнете в новата с изпитателен срок и напускайте по чл 71, ал 1 .

# 929
  • 1st floor
  • Мнения: 9 099
До колкото знам старата ще ни съкрати, няма да ни прехвърли. Новата ще ни назначи с изпитателен срок, най-вероятно...Няма да имаме кой знае какъв избор за претенции. Прехвърляме се от чужда фирма в българска. Tired

Общи условия

Активация на акаунт