Въпрос за Бюрото по труда

  • 215 857
  • 1 205
  •   1
Отговори
# 930
  • 1st floor
  • Мнения: 9 102
Има ли право работодателят да ми пусне един месец предизвестие за съкращение, когато вече нямам работно място? Да настоява поради тази причина да си стоя у нас, докато тече предизвестието или да си пусна оставащия ми платен годишен отпуск? Има ли право да не ми изплати извънреден труд за септември и да го прехвърли по някакъв начин към октомври, когато тече предизвестието? newsm78 Четох законите, но не открих това, което ме интересува.

# 931
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 377
Има ли право работодателят да ми пусне един месец предизвестие за съкращение, когато вече нямам работно място? Да настоява поради тази причина да си стоя у нас, докато тече предизвестието или да си пусна оставащия ми платен годишен отпуск? Има ли право да не ми изплати извънреден труд за септември и да го прехвърли по някакъв начин към октомври, когато тече предизвестието? newsm78 Четох законите, но не открих това, което ме интересува.

Това е т.нар. престой, по мое виждане:

По Кодекса на труда
Чл. 120. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодателят може при производствена необходимост, както и при престой, да възлага на работника или служителя без негово съгласие да извършва временно друга работа в същото или в друго предприятие, но в същото населено място или местност за срок до 45 календарни дни през една календарна година, а в случаи на престой - докато той продължава.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Промяната по предходната алинея се извършва в съответствие с квалификацията и здравословното състояние на работника или служителя.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодателят може да възложи на работника или служителя работа от друг характер, макар и да не съответствува на неговата квалификация, когато това се налага по непреодолими причини.


чл.173

(4) Работодателят има право да предостави платения годишен отпуск на работника или служителя и без негово съгласие по време на престой повече от 5 работни дни, при ползване на отпуска едновременно от всички работници и служители, както и в случаите, когато работникът или служителят след покана от работодателя не е поискал отпуска си до края на календарната година, за която се полага.


Трудово възнаграждение при престой и производствена необходимост


Чл. 267. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) За времето на престой не по вина на работника или служителя той има право на брутното трудово възнаграждение.
(2) При престой по вина на работника или служителя той няма право на трудово възнаграждение за времето на престоя.
(3) За времето, през което работникът или служителят е изпълнявал друга работа поради производствена необходимост, той получава трудово възнаграждение за изпълняваната работа, но не по-малко от брутното възнаграждение за основната му работа.


"Преустановяване на дейността" е фактическото преустановяване на производствената и/или стопанската дейност на предприятието за повече от 15 работни дни, без да е обявен престой или спиране на работа поради технологични причини или производствена необходимост.


А защо не ви платят обезщетение за неспазено от страна на работодателя предизвестие, като няма какво да работите?

# 932
  • Мнения: 2 739
А каква е процедурата, ако преди няколко дни съм се регистрирала в Бюрото по труда и чакам обезщетение и след седмица искат да ме назначат? Изобщо не са ми ясни тези неща, за първи път се сблъсквам с подобно нещо.

# 933
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 377
А каква е процедурата, ако преди няколко дни съм се регистрирала в Бюрото по труда и чакам обезщетение и след седмица искат да ме назначат? Изобщо не са ми ясни тези неща, за първи път се сблъсквам с подобно нещо.

Сключиш ли трудов договор в 7-дневен срок представяш копие от него в БТ, за да се прекрати регистрацията.

# 934
  • Мнения: X
Здравейте Simple Smile
Имам един въпрос и не знам къде да се обърна за отговор - колко дни изкаран неплатен отпуск ми се водят като трудов стаж? И изобщо дали се водят? При положение, че обстоятелствата във фирмата ни са такива - наложи се всички да ни пуснат в неплатен отпуск, през времето в което сме в този отпуск (примерно месец, 2 или повече), работодателите длъжни ли са да ни осигуряват? И ако искам как мога да прекратя това и да се запиша на борсата? Съжалявам за объркващите въпроси, но не знам къде да попитам.  Hug

# 935
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте Simple Smile
Имам един въпрос и не знам къде да се обърна за отговор - колко дни изкаран неплатен отпуск ми се водят като трудов стаж? И изобщо дали се водят? При положение, че обстоятелствата във фирмата ни са такива - наложи се всички да ни пуснат в неплатен отпуск, през времето в което сме в този отпуск (примерно месец, 2 или повече), работодателите длъжни ли са да ни осигуряват? И ако искам как мога да прекратя това и да се запиша на борсата? Съжалявам за объркващите въпроси, но не знам къде да попитам.  Hug

30 календарни дни неплатен отпуск годишно Ви се водят за стаж.За тях работодателят плаща здравни осигуровки.След това са за Ваша сметка и периодът не се зачита за стаж.
За да отидете на БТ е необходимо да се прекрати трудовият Ви договор.Това вече става съгласно предизвестие от ваша страна или уговорка с работодателя за прекратяване по взаимно съгласие.

# 936
  • 1st floor
  • Мнения: 9 102


А защо не ви платят обезщетение за неспазено от страна на работодателя предизвестие, като няма какво да работите?
Защото се е заинатила да не плаща лев обезщетения. Ако може. Иска хората да й разпишат по взаимно съгласие. Вече никога няма да имат работно място, защото се оттегля от самата сграда и пропада целият отдел. Остават само шефките и малък склад. Останалите са без работно място и не се знае какво ще измисли само и само да не ги махне, а да им спира търсенето на нова работа.

# 937
  • Мнения: 1 525
Ако съм регистрирана в БТ....
Започна работа.
И след една седмица (или 2 дена) ме освободят.
Имам ли право да се регистрирам отново в БТ? Какво се случва в такава ситуация?

# 938
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 377
Ако съм регистрирана в БТ....
Започна работа.
И след една седмица (или 2 дена) ме освободят.
Имам ли право да се регистрирам отново в БТ? Какво се случва в такава ситуация?

Да. Може отново да се регистрираш и да продължиш получаването на обезщетение.



А защо не ви платят обезщетение за неспазено от страна на работодателя предизвестие, като няма какво да работите?
Защото се е заинатила да не плаща лев обезщетения. Ако може. Иска хората да й разпишат по взаимно съгласие. Вече никога няма да имат работно място, защото се оттегля от самата сграда и пропада целият отдел. Остават само шефките и малък склад. Останалите са без работно място и не се знае какво ще измисли само и само да не ги махне, а да им спира търсенето на нова работа.

Не подписвайте по взаимно съгласие. Ако трябва пуснете жалба в ИТ.

# 939
  • 1st floor
  • Мнения: 9 102
Благодаря!

# 940
  • Мнения: 169
Здравейте! Утре мислех да се записвам в БТ, но като разгледах какви документи трябват и се притесних. Пише диплома за образование, но моята е в университета, който пък ми е на има няма 200 км.  Mr. Green Та въпросът ми е дали мога да мина без нея или със студентска книжка?

# 941
  • Мнения: 1 525
Според мен.
Студентската книжка не замества дипломата.
А дали Вие ще предоставите документ за завършено образование, е въпрос на личен избор.
На мен ми казаха, че понякога колкото по-малко документи за знания и квалификации, толкова по-голям шанс за намиране на работа.

# 942
  • Мнения: 3 331
Трябва да представиш документ за завършено образование-при положение, че все още нямаш диплома, трябва да предоставиш удостоверение за завършено средно образование. А те могат да отбележат в системата си, че учиш и какво следваш, защото хубавите длъжности изискват висше образование.

# 943
  • Мнения: 169
А удостоверението за завършено средно от къде да го взема?

# 944
  • Мнения: 1 520
Утре мислех да се записвам в БТ, но като разгледах какви документи трябват и се притесних. Пише диплома за образование, но моята е в университета, който пък ми е на има няма 200 км. Та въпросът ми е дали мога да мина без нея или със студентска книжка?
Дипломата въобще не е задължителна, достатъчна е само лична карта, ако искаш да се регистрираш.
Но ако искаш да участваш в програми за заетост, като Старт в кариерата например, задължително ще трябва да представиш и диплома за завършено висше образование.

Общи условия

Активация на акаунт