Въпрос за Бюрото по труда

  • 215 750
  • 1 205
  •   1
Отговори
# 960
  • Мнения: 1
искам да попитам дали ще получавам някакво обезщетение

започвам работа миналата година на 07.04.2014 приключвам на 21.10.2014, а тази година започвам работа на 29.04.2014 и съм освободен на 17.10.2015 регистриран съм в БТ, но там жената ми каза, че не ми достигали няколко дни 

# 961
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
И според мен не ти достигат дни за пълни 9 месеца от последните 15.Съотвено няма да получаваш обезщетение.

# 962
  • Мнения: 121
Здравейте,
Предстои ми смяна на работата. Ще напусна старата работа по взаимно съгласие.
В новата ми предлагат да ме назначат по член 70 от КТ, който да бъде в полза на работодателя и ако не се получават нещата ще ме съкратят по член 71, ал. 1 от КТ.
По този член ще имам право на обезщетение от Бюро по труда.
Това вярно ли е или имам повод за притеснение?

Много благодаря предварително!

# 963
  • София
  • Мнения: 1 206
Вярно е, с едно уточнение, обезщетението е от НОИ, а не от БТ .

# 964
  • Мнения: 121
Вярно е, с едно уточнение, обезщетението е от НОИ, а не от БТ .

При евентуално освобождаване от втората фирма имам 7 дни да се регистрирам в БТ, нали така, а обезщетението се получава от НОИ. Ако от БТ ми предлагат да ходя по разни интервюта мога ли да им отказвам или задължително трябва да ходя? Аз не се изразих правилно.  Simple Smile

# 965
  • Мнения: 172
Здравейте, напускам по собствено желание с предизвестие един месец фирмата в която работя, за да получавам максимално дълъг период от време обезщетение от БТ , реших фиктивно да"работя"в друга фирма(6днни) като ме съкратят от там по чл328ал1т., само че понеже не ми е известно кога точно ще ме освободят от първата фирма а трябва да нямам прекъсване на трудовия стаж , дали ще е проблем да се водя на 2 места на 8часов работен ден да речем 3 дни. Втория работодател се опасява че щели да му направят проблем -проверки ит.н.
Благодаря предварително bouquet

# 966
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Вярно е, с едно уточнение, обезщетението е от НОИ, а не от БТ .

При евентуално освобождаване от втората фирма имам 7 дни да се регистрирам в БТ, нали така, а обезщетението се получава от НОИ. Ако от БТ ми предлагат да ходя по разни интервюта мога ли да им отказвам или задължително трябва да ходя? Аз не се изразих правилно.  Simple Smile

Да, срокът е 7 работни дни за регистрация в БТ, а в НОИ - 3 месеца.Трябва да ходиш на интервюта и ако ти предложат да приемеш работата, защото в противен случай ти спират обезщетението.

# 967
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте, напускам по собствено желание с предизвестие един месец фирмата в която работя, за да получавам максимално дълъг период от време обезщетение от БТ , реших фиктивно да"работя"в друга фирма(6днни) като ме съкратят от там по чл328ал1т., само че понеже не ми е известно кога точно ще ме освободят от първата фирма а трябва да нямам прекъсване на трудовия стаж , дали ще е проблем да се водя на 2 места на 8часов работен ден да речем 3 дни. Втория работодател се опасява че щели да му направят проблем -проверки ит.н.
Благодаря предварително bouquet

Нямаш право на две места да се водиш на 8 часов договор.
Трябва да ти прекъснат договора промерно считано от 1 ноември, а другата фирма да те назначти на 31 октомври да постъпиш на 1 номеври.
Според мен е по-добре назначаването и прекратяването да е по чл.70 и 71 от КТ.По-"безболезнено" е за теб и работодателя.  Peace
Той няма да има проблеми с проверки и т.н. но "отработи" поне 7-8 работни дни.

# 968
  • Мнения: 172


Нямаш право на две места да се водиш на 8 часов договор.
Трябва да ти прекъснат договора промерно считано от 1 ноември, а другата фирма да те назначти на 31 октомври да постъпиш на 1 номеври.
Според мен е по-добре назначаването и прекратяването да е по чл.70 и 71 от КТ.По-"безболезнено" е за теб и работодателя.  Peace
Той няма да има проблеми с проверки и т.н. но "отработи" поне 7-8 работни дни.

[/quote]

Може ли точно члена алинеята и точката, по тях ще мога ли дълго време(според стажа при мен 9 месеца) да получавам обезщетение от БТ в голям рамер(според осигурителния доход)?

# 969
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Назначават те на стандартен трудов договор по чл. 67 от КТ във връзка с чл.70 с изпитателен срок от 6 месеца в полза на работодателя.
След това те съкращават по член 71, ал. 1 от КТ и отиваш на БТ и получаваш обезщетение според стажа и осигурителния ти доход.

# 970
  • Мнения: 172
много благодаря  bouquet

# 971
  • Мнения: 121
Krismi, не е задължително двете работи да са без прекъсване, т.е. да напуснеш старата на 31 и на новата да си от 1 следващия месец. Можеш да имаш дупка няколко дни, не е никакъв проблем.

# 972
  • Мнения: 121
Вярно е, с едно уточнение, обезщетението е от НОИ, а не от БТ .

При евентуално освобождаване от втората фирма имам 7 дни да се регистрирам в БТ, нали така, а обезщетението се получава от НОИ. Ако от БТ ми предлагат да ходя по разни интервюта мога ли да им отказвам или задължително трябва да ходя? Аз не се изразих правилно.  Simple Smile

Да, срокът е 7 работни дни за регистрация в БТ, а в НОИ - 3 месеца.Трябва да ходиш на интервюта и ако ти предложат да приемеш работата, защото в противен случай ти спират обезщетението.

Добре де, как така - предлагат ми чистачка и ако не приема ми спират парите ?  Laughing
Много ти благодаря за съветите.  bouquet

# 973
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Аз обяснявам какъв е законът.Не съм го измислила аз  Mr. Green
Че е тъп, е друг въпрос...

# 974
  • Мнения: 121
Аз обяснявам какъв е законът.Не съм го измислила аз  Mr. Green
Че е тъп, е друг въпрос...


Без да наглея - къде точно е упоменато това? В КТ или някъде другаде? Мерси  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт