Въпрос за Бюрото по труда

  • 215 850
  • 1 205
  •   1
Отговори
# 1 065
  • Мнения: 1 520
Благодаря за отговорите ви! Но да питам, ако ме назначат за 1 месец на т.д., а след това ме съкратят имам ли право на борса?
Да, имаш право на обезщетение, ако си била осигурявана не по-малко от 9 пълни месеца през последните 15 месеца.

# 1 066
  • София
  • Мнения: 1 907
Била съм две години по майчинство, това брои ли се?

# 1 067
  • Мнения: 1 520
Била съм 2 години по майчинство, това брои ли се?
3ависи дали си осигурявана за безработица през този период.

# 1 068
  • София
  • Мнения: 1 907
А това къде мога да го проверя?

# 1 069
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
По-нагоре вече ти отговорих.При самоосигуряващи се лица не се плаща по този параграф и така нямаш 9 месеца от последните 15.
Не си била осигурявана за фонд "Безработица" и съответно само с един месец на ТД няма как да мине номера и да получаваш обезщтение.

# 1 070
  • Мнения: 534
Какво да провериш? Нали самата каза, че ползваш майчинство през фирмата си, а като фирмаджия не се осигуряваш за фонд "Безработица" и нямаш право да получаваш обезщетение за безработица! За да искаш такова обезщетение трябва някой да те води на работа 9 месеца и да те осигурява на всички осигурителни рискове

# 1 071
  • София
  • Мнения: 1 907
Значи по принцип фирмата е на мое име, но аз се и управител и съм се осигурявала за всички рискове и на висок %

# 1 072
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Значи по принцип фирмата е на мое име, но аз се и управител и съм се осигурявала за всички рискове и на висок %

Значи да потретя като счетоводител, а не като някоя маминка, която просто си пише във форума:
Да, ти си самоосигуряващо се лице (щом си и на високия процент) и се осигуряващ за следните фондове:
Общо осигурителни вноски от самоосигуряващото се лице      - 123.06   лева
а)   за фонд "Пенсии"   12.80 %   53.76   лева
б)   за фонд "ОЗМ"   3.50 %   14.70   лева
в)   за фонд "ДЗПО" в УПФ   5.00 %   21.00   лева
г)   за фонд "Здравно осигуряване"   8.00 %   33.60   лева

Някъде да видя фонд "Безработица"?
Ето ти е тук от НОИ, кои лица не подлежат на осигуряване за въпросния фонд.Точка 4, параграф 4:
http://www.nssi.bg/benefits/insurance/1918-obhvat1

# 1 073
  • София
  • Мнения: 1 907
Значи по принцип фирмата е на мое име, но аз се и управител и съм се осигурявала за всички рискове и на висок %

Значи да потретя като счетоводител, а не като някоя маминка, която просто си пише във форума:
Да, ти си самоосигуряващо се лице (щом си и на високия процент) и се осигуряващ за следните фондове:
Общо осигурителни вноски от самоосигуряващото се лице      - 123.06   лева
а)   за фонд "Пенсии"   12.80 %   53.76   лева
б)   за фонд "ОЗМ"   3.50 %   14.70   лева
в)   за фонд "ДЗПО" в УПФ   5.00 %   21.00   лева
г)   за фонд "Здравно осигуряване"   8.00 %   33.60   лева

Някъде да видя фонд "Безработица"?
Ето ти е тук от НОИ, кои лица не подлежат на осигуряване за въпросния фонд.Точка 4, параграф 4:
http://www.nssi.bg/benefits/insurance/1918-obhvat1

много ти благодаря за информацията

# 1 074
  • Варна
  • Мнения: 987
Само да допълня,че ДУК-а се осигурява за безработица  Peace

# 1 075
  • София
  • Мнения: 1 907
Само да допълня,че ДУК-а се осигурява за безработица  Peace
здравейте, само да ви попитам какво е ДУК-а?

# 1 076
  • Варна
  • Мнения: 987
Договор за управление и контрол

# 1 077
  • София
  • Мнения: 1 907
Договор за управление и контрол

ясно, аз като сума съм плащала, повече от това, което е написала госпожата по- горе, но понеже не съм наясно и затова разпитвам. Но от думите ви разбирам, че нямам права на платена борса като ми свърши майчинството.

# 1 078
  • Варна
  • Мнения: 987
Ако сте се осигурявали като ДУК  е едно като СОЛ е друго
По-добре питайте счетоводителката си  Peace

# 1 079
  • Мнения: 7
Здравейте, имам следният казус -> искам да напусна работа и да се запиша в бюрото по труда. Разбрах, че ако съм напуснала работа доброволно обезщетението, което ще получавам от фонд безработица ще е около 140 лв. /размер варира в зависимост от работните дни в месеца/ за 4 месеца напред, тъй като трудовия ми стаж е 2 г, и 4 месеца без прекъсване, а ако бъда съкратена с предизвестие ще взимам 60 % обезщетение, което се изчислява върху среден доход от последните изработени 24 месеца /ако не се лъжа/, което в моя случай ще е около 360 лв. Въпросът ми е по кой чл. да говоря с работодателя да ме освободи така, че да получавам обезщетението от 60% без да ме уволнява ? Предполагам, че прекратяването на трудовото правоотношение ще бъде с едномесечно предизвестие от страна на работодателя /ако се съгласи/, ще мога ли да си използвам отпуската или пък болничен през този месец в който съм в предизвестие без да ми се удължава срокът на предизвестието /това с удължаването не го разбрах и не съм сигурна дали изобщо го има/, т.е. напр. ако работодателят е съгласен да ми пусне предизвестието утре 26.02, то на 27.03 ли ми се прекратява трудовият договор, въпреки че ще съм ползвала 1 седмица болничен и 1 седмица отпуск?

Общи условия

Активация на акаунт