Въпрос за Бюрото по труда

  • 215 798
  • 1 205
  •   1
Отговори
# 1 080
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
Здравейте, имам следният казус -> искам да напусна работа и да се запиша в бюрото по труда. Разбрах, че ако съм напуснала работа доброволно обезщетението, което ще получавам от фонд безработица ще е около 140 лв. /размер варира в зависимост от работните дни в месеца/ за 4 месеца напред, тъй като трудовия ми стаж е 2 г, и 4 месеца без прекъсване, а ако бъда съкратена с предизвестие ще взимам 60 % обезщетение, което се изчислява върху среден доход от последните изработени 24 месеца /ако не се лъжа/, което в моя случай ще е около 360 лв. Въпросът ми е по кой чл. да говоря с работодателя да ме освободи така, че да получавам обезщетението от 60% без да ме уволнява ? Предполагам, че прекратяването на трудовото правоотношение ще бъде с едномесечно предизвестие от страна на работодателя /ако се съгласи/, ще мога ли да си използвам отпуската или пък болничен през този месец в който съм в предизвестие без да ми се удължава срокът на предизвестието /това с удължаването не го разбрах и не съм сигурна дали изобщо го има/, т.е. напр. ако работодателят е съгласен да ми пусне предизвестието утре 26.02, то на 27.03 ли ми се прекратява трудовият договор, въпреки че ще съм ползвала 1 седмица болничен и 1 седмица отпуск?

Няма конкретен член по КТ - трябва да е по инициатива на работодателя.
30-дневното предизвестие изтича на 27.03.2016 - могат да те освободят от 28.03.2016 .
Ползването на отпуск - платен, неплатен , по болест не удължава предизвестието.

# 1 081
  • Мнения: X
Здравейте, имам следният казус -> искам да напусна работа и да се запиша в бюрото по труда. Разбрах, че ако съм напуснала работа доброволно обезщетението, което ще получавам от фонд безработица ще е около 140 лв. /размер варира в зависимост от работните дни в месеца/ за 4 месеца напред, тъй като трудовия ми стаж е 2 г, и 4 месеца без прекъсване, а ако бъда съкратена с предизвестие ще взимам 60 % обезщетение, което се изчислява върху среден доход от последните изработени 24 месеца /ако не се лъжа/, което в моя случай ще е около 360 лв. Въпросът ми е по кой чл. да говоря с работодателя да ме освободи така, че да получавам обезщетението от 60% без да ме уволнява ? Предполагам, че прекратяването на трудовото правоотношение ще бъде с едномесечно предизвестие от страна на работодателя /ако се съгласи/, ще мога ли да си използвам отпуската или пък болничен през този месец в който съм в предизвестие без да ми се удължава срокът на предизвестието /това с удължаването не го разбрах и не съм сигурна дали изобщо го има/, т.е. напр. ако работодателят е съгласен да ми пусне предизвестието утре 26.02, то на 27.03 ли ми се прекратява трудовият договор, въпреки че ще съм ползвала 1 седмица болничен и 1 седмица отпуск?

Няма конкретен член по КТ - трябва да е по инициатива на работодателя.
30-дневното предизвестие изтича на 27.03.2016 - могат да те освободят от 28.03.2016 .
Ползването на отпуск - платен, неплатен , по болест не удължава предизвестието.
За да взимаш 60% от средно дневното брутно трудово възнаграждение от 9 месеца назад ,трябва да те освободят по всеки член от КТ ,без взаимно съгласие и дисциплинално уволнение.Може да те осрободи поради намаляване обема на работа,здравословни проблеми ,нещо такова.

# 1 082
  • Мнения: 736
Аз имам въпрос от името на юридическо лице. Искам да знам как се кандидатства от името на фирмата за да ти изпращат служители за интервю? Понеже вече почти месец не можем да си намерим хора............

# 1 083
  • Мнения: 534
Работодателя да отиде да подаде заявка за свободно работно място в ДБТ и те ще му изпращат хора, отговарящи на условията, които си е поставил.

# 1 084
  • Мнения: 127
Здравейте! Искам да ви попитам сега дали ще имам право на борса и колко време,като съм била от 1.04-1.10.2013г.След това ме назначиха в една фирма и започнах да излизам болнични,защото бях бременна. Майчинството ми свършва на 5.04.Преди да отида на борсата имам стаж 3,6г. Благодаря предварително!

# 1 085
  • София
  • Мнения: 1 214
Здравейте! Искам да ви попитам сега дали ще имам право на борса и колко време,като съм била от 1.04-1.10.2013г.След това ме назначиха в една фирма и започнах да излизам болнични,защото бях бременна. Майчинството ми свършва на 5.04.Преди да отида на борсата имам стаж 3,6г. Благодаря предварително!

Ако Сте осигурявана за безработица (в което се съмнявам) 9 м от последните 15 м след 01.04.2016 ще имате право на "пълна" борса за време, в зависимост от стажа .

# 1 086
  • Варна
  • Мнения: 987
Е как така се съмнявате като жената е в била в майчинство?
Ще имате право,но зависи и от основанието за прекратяване на договора

# 1 087
  • Мнения: 195
При доброволно напускане на работа обезщетението на бюрото освен ,че е 4 месеца играе ли роля стажа и осигуровките или минимално за всеки е 7.20 на ден?

# 1 088
  • Мнения: 127
Счетоводителката ми каза, че ще ме съкрати. Няма да е по взаимно съгласие. Чувала съм,че от борса до борса трябва да имаш 3год,за да ползваш 6м.а аз ще имам 2,6г.

# 1 089
  • София
  • Мнения: 1 214
Счетоводителката ми каза, че ще ме съкрати. Няма да е по взаимно съгласие. Чувала съм,че от борса до борса трябва да имаш 3год,за да ползваш 6м.а аз ще имам 2,6г.

3-те години се броят от записването (началото) на борсата, а не от прекратяването .

# 1 090
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Счетоводителката ми каза, че ще ме съкрати. Няма да е по взаимно съгласие. Чувала съм,че от борса до борса трябва да имаш 3год,за да ползваш 6м.а аз ще имам 2,6г.

Интересно как ще съкрати майка на дете под 3 години...или ще вземе разрешение от ИТ, в което се съмнявам.Добре да си направи сметка по кой член ще те съкрати преди да отидеш в БТ.

# 1 091
  • Мнения: 2 722
Моя казус е, че на сегашното ми работно място положението се променя ( не към добро) но, ако напусна няма да имам право на обезщетение. Ако след напускане ме назначат в др.фирма и там вече ме освободят ще имам ли право на обезщетение? В какви срокове това трябва да стане?

# 1 092
  • Мнения: 1
Здравейте,

аз имам следния казус. До края на този месец се водя на борсата, а от този петък си открих собствена фирма. Каква е процедурата когато отида в НИПРОРУДА? Само с Трудовата книжка ли трябва да отида? Трябва ли нещо да е попълнено в нея от счетоводителката ми?

Благодаря предварително!

# 1 093
  • Мнения: 534
Какво ще правиш в НИПРОРУДА?
По принцип това, че си си открила фирма нищо все още не значи. Значи от момента, от който подадеш декларация в НАП, че стартираш дейност.
Щом до края на м.март се водиш на борса, това означава, че последните пари ще ги вземеш на 15.04. След това ще отидеш в НОИ да ти заверят периода. Peace

# 1 094
  • Мнения: 534
Счетоводителката ми каза, че ще ме съкрати. Няма да е по взаимно съгласие. Чувала съм,че от борса до борса трябва да имаш 3год,за да ползваш 6м.а аз ще имам 2,6г.

Интересно как ще съкрати майка на дете под 3 години...или ще вземе разрешение от ИТ, в което се съмнявам.Добре да си направи сметка по кой член ще те съкрати преди да отидеш в БТ.
Не е проблем да се съкрати майка на дете до 3г., щом тази майка е съгласна. Проблема е тогава, когато майката не е съгласна и се оплаче в ИТ! Когато работодател има такава "договорка" никой не може да му забрани да я изпълни Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт