Въпрос за Бюрото по труда

  • 215 856
  • 1 205
  •   1
Отговори
# 1 125
  • Мнения: 1 520
И аз съм в чуденка как може умните глави от Бюрата по труда да отказват регистрация на някого под предтекст, че е учащ. Законът (ЗНЗ) съвсем ясно казва кой може да се регистрира, в т.ч. и учащите...

ЗАКОН ЗА НАСЪРЧАВАНЕ НА ЗАЕТОСТТА

Чл. 18. (1) (Изм. - ДВ, бр. 18 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 26 от 2008 г.) Всеки български гражданин, както и всеки гражданин на друга държава - членка на Европейския съюз, или на друга държава - страна по Споразумението за Европейско икономическо пространство или на Конфедерация Швейцария, който търси работа, може да се регистрира в териториалното поделение на Агенцията по заетостта.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 26 от 2008 г.) Търсещите работа лица се регистрират в една от следните групи:
1. безработни;
2. заети;
3. учащи се, които желаят да работят през свободното си от учене време;
4. (изм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г.) лица, придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, лица, получаващи пенсия за старост при условията на чуждо законодателство, лица, придобили право на професионална пенсия за ранно пенсиониране, които не работят...

# 1 126
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Моят казус продължава, аз лично си проверих статуса в регистъра на МОН и действително пише, че съм студент, действащ, в задочна форма. Вчера погледнах самата бланка, която се попълва, за да те регистрират като безработен, в нея имаше поле, в което трябва да се маркира с ДА или НЕ дали си студент в някои ВУЗ. От това произтича проблема, че не искат да ме регистрират като безработна, защото според тях щом не са ме отписали от регистъра на МОН от НОИ щели да видят, че съм със статус студент. Според служителката, с която говорих, ако ме регистрират като безработна, означава, че подавам грешни данни, защото според мен трябва да маркирам, че НЕ се обучавам, а в регистъра на МОН пише друго??? Звъннах и в друго бюро за инфо. Казаха ми същото, че няма значение, че съм била семестриално завършила и че съм учила задочно, водила съм се учаща. Такъв бил законът??? Аз я попитах, ами ако реша държавния да си го взема на 40 например, пак ли няма да мога през това време да се регистрирам като безработна?

Е, в крайна сметка писмен отказ дадоха ли ти?  ooooh!
Убедена съм, че не са...Щото нямат право да ти откажат регистрация!
Първо щом си била студент задочно от унито не те осигурява дори здравно.
Още повече, че тея шматки дето те връщат изобщо нямат думата при решението за обезщетение от НОИ.
Крем-карамел и тя ти е дала цитат, ама тея от БТ не си четат собствените закони.
Пращала съм не един и двама студенти на БТ и досега такива простотии не съм срещала.

# 1 127
  • Мнения: X
От 1 месец е промяната.Може да се регистрирате като учаща,търсеща работа,но няма да имате правата,които се предлагат на безработните - включване в програми,получаване на соц помощи и от НОИ няма да получавате обезщетение.Дори да се регистрирате в БТ,от НОИ ще направят справка и пак нямада получите обезщетение. Питайте в НОИ,да видим от там какво ще ви кажат за обезщетението.

# 1 128
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
От 1 месец е промяната.Може да се регистрирате като учаща,търсеща работа,но няма да имате правата,които се предлагат на безработните - включване в програми,получаване на соц помощи и от НОИ няма да получавате обезщетение.Дори да се регистрирате в БТ,от НОИ ще направят справка и пак нямада получите обезщетение. Питайте в НОИ,да видим от там какво ще ви кажат за обезщетението.


Ако може нормативен акт и член с промяната.В КСО такава не виждам.

# 1 129
  • Мнения: X
На официалната страница на Агенцията по заетостта https://www.az.government.bg/pages/informaciya-za-registraciya-n … shto-rabota-lice/  ,че не ми се търси в детайли.
За да взимаш обезщетение от НОИ трябва да си безработен ,а за да си безработен не трябва да учиш под каквато и да е форма, а преди беше конкретизирано  редовно обучение. Съгласно чл.18 ,т.3 не е безработно лице,а само може да се регистрира като учащ,а не безработен.
Та служителите в Бюрата по труда изпълняват разпореждания ,закони,правилници и т.н,не че сасъгласни с всичко,но са на работа и  krem-karamel не се прави ти на умна, като не знаеш,а зачитайте труда на всички.Защото е много лесно отстрани да критикуваш, да лежиш,недоволстваш и обиждаш.Има тълкувания ,които се спускат и се изпълняват от служителите по администрациите и търпят надути всезнайковци,от коите е само едно приказване.Иди и промени законите ти,като си много умна.

Последна редакция: пт, 06 май 2016, 16:15 от Анонимен

# 1 130
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Изобщо не съм задоволена...Нещо написано на сайта без законово основание и леко двусмислено.  Peace
Хем учащите не могат да се запишат на работа, хем "учащи се, които желаят да работят през свободното си от учене време;" могат да се запишат  Mr. Green
Факт е, че момчето е работило на трудов договор, има стаж и права  да се регистрира като "Безработна" съгласно Чл. 54а. от КСО да си получава обезщетението.
В крайна сметка затова казах да поиска писмен отказ, защото ще й написаш съгласно коя законова разпоредба няма право на обезщетение...а, не щото пише на сайта или някой им спуснал неясно указание.НОИ решава дали лице има право на обезщетение, а не служителките от АЗ....сори за тях.
Както и по-нагоре се коментира момичето може да не си вземе държавния и следващите 10 години, значи ли, че  като работи, плаща осигуровки и при нужда няма права за обезщетение?!
И понеже съм четящ счетоводител, а  не някой "всезнайко" си направих труда да прочета промените в ЗНЗ(та по тоя въпрос промени нЕма) и на още няколко места, та отново излезе че съм права.
Ей тук пример с някой, който е попаднал на същите "знаещи" служители:
http://www.odit.info/?s=6&i=307179&f=668

# 1 131
  • Мнения: 1 520
Та служителите в Бюрата по труда изпълняват разпореждания,закони,правилници и т.н.,не че са съгласни с всичко,но са на работа и krem-karamel не се прави ти на умна,като не знаеш,а зачитайте труда на всички.Защото е много лесно отстрани да критикуваш, да лежиш,недоволстваш и обиждаш.Има тълкувания,които се спускат и се изпълняват от служителите по администрациите и търпят надути всезнайковци,от коите е само едно приказване.Иди и промени законите ти,като си много умна.
ana74, с цялото ми уважение към Вас, но просто не сте в час Whistling
Какво точно не знам?!
Не аз, а законът определя кой има право да се регистрира в Бюро по труда.
И учащите имат права по ЗНЗ - щом закона им дава право да си регистрират, кои са трудовите посредници, че да им отказват регистрация?
Те дори не се правят труда да регистрират някого, ти ми казваш да им зачитам труда! 3а какъв труд в случая става дума?! Wink

Като не ти харесва законовото положение, обърни се към Народното събрание. Този закон (ЗНЗ), както и всички други, са техен продукт!

# 1 132
  • Мнения: X
Та служителите в Бюрата по труда изпълняват разпореждания,закони,правилници и т.н.,не че са съгласни с всичко,но са на работа и krem-karamel не се прави ти на умна,като не знаеш,а зачитайте труда на всички.Защото е много лесно отстрани да критикуваш, да лежиш,недоволстваш и обиждаш.Има тълкувания,които се спускат и се изпълняват от служителите по администрациите и търпят надути всезнайковци,от коите е само едно приказване.Иди и промени законите ти,като си много умна.
ana74, с цялото ми уважение към Вас, но просто не сте в час Whistling
Какво точно не знам?!
Не аз, а законът определя кой има право да се регистрира в Бюро по труда.
И учащите имат права по ЗНЗ - щом закона им дава право да си регистрират, кои са трудовите посредници, че да им отказват регистрация?
Те дори не се правят труда да регистрират някого, ти ми казваш да им зачитам труда! 3а какъв труд в случая става дума?! Wink

Като не ти харесва законовото положение, обърни се към Народното събрание. Този закон (ЗНЗ), както и всички други, са техен продукт!
Проблема е в Агенцията по заетостта,в техните указания,нито един служител няма да си позволи своеволия и да откаже неоснователно регистрация,подлежи на проверки и ядове и за смешните заплати не си заслужават ядовете..Всеки има право на регистрация, но  като декларират,че учи,трябва да бъде регистриран като като учащи ,търсещи работа и тогава няма право на обезщетение.А ако иска нека декларира ,че не учи и да се ретистрира като  безработен ,да се вземе бележката и да отиде в НОИ, и ако мине и не го проверят в регистрите на МОН ще вземе обезщетение ,ако не мине няма. Това е решението.

# 1 133
  • Мнения: 2 739
Здравейте, виждам, че доста коментари има за моя случай(отказът ми да бъда регистрирана като безработна в БТ). Е, аз говорих с адвокат, обадих се и в съответната дирекция в НОИ, от там ми азаха, че те взимат в предвид инфото, което им дават от БТ, а не се ровят из регистри и тем подобни. Казаха ми да се разберем със служителите в бюрото, тях ги интересувало дда са спазени условията, които те са поставили, за да взимам обезщетение, а именно
•   имат регистрация като безработни в Агенцията по заетостта (АЗ);
•   не са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст в Република България или пенсия за старост в друга държава или не получават пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер по чл. 68а или професионална пенсия по чл. 168;
•   не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по този кодекс, с изключение на лицата по чл. 114а, ал. 1 от Кодекса на труда, или законодателството на друга държава.

Днес беше последният ми ден, за да не изпусна все пак 7-дневния срок. Междо другото се консултирах и с адвокат, който ме съветва да подам жалба, защото отказът им е бил неоснователен според него.
Попаднах на същата служителка, като и припомних за кво иде реч, обясних и за това, че съм се обадила на НОИ и ан адвокат и й зададох въпроса, ако реша да си взема държавния след 20 г., тва означава ли, че в тоя период не мога да се регистрирам като безработна??? Това си е мое решение кога ще се явя! А относно регистъра не знам кво ги бърка, като би трябвало след като съм минала последната сесия от последния семестър, да ме няма, не знам ??? Това не е моя работа, има си учебен отдел. Но проблема е в това, явно, че не са съгласувани нещата м/у БТ и тоя регистър.
Все пак след дискусия с жената, тя ме регистрира, но не получих документ за статуса си на безработна, а само картончето, с което ще ходя да се подписвам.
Трябва ли да ми се даде документ от БТ все пак, който да представя в НОИ?

# 1 134
  • Мнения: 2 739
А, и още нещо: след като изтекат съответните месеци ан обезщетение от НОИ за безработица, трябва ли да ходя до там или просто те спират да ми превеждат пари, като мине периодът ?

# 1 135
  • София
  • Мнения: 266
За документите за НОИ от БТ нищо не дават. Трябва да занесеш заповедта за уволнение,лична карта(удостоверение за настоящ адрес ако постоянния не е на територията на Столична община),Удостоверение от банката за банковата сметка и Трудовата книжка.

# 1 136
  • Мнения: 2 739
Благодаря, а и още един въпрос (леле, колко неща не знаех и с какво се сблъсквам, май тепърва ще ми се налага) през времето, което получавам обезщетение, трябва ли да си внасям здравни осигуровки?

# 1 137
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 377
Благодаря, а и още един въпрос (леле, колко неща не знаех и с какво се сблъсквам, май тепърва ще ми се налага) през времето, което получавам обезщетение, трябва ли да си внасям здравни осигуровки?

Не.

# 1 138
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
А, и още нещо: след като изтекат съответните месеци ан обезщетение от НОИ за безработица, трябва ли да ходя до там или просто те спират да ми превеждат пари, като мине периодът ?

Много правилно са ти казали от НОИ.
След като ти платят последното обезщетение отиваш отново в НОИ, за да ти попълнят трудовата книжка.

# 1 139
  • Мнения: X
Трябва да се вземе бележка от БТ и да занесеш в НОИ заедно с тр.книжка и за ъвед за освъбождавйне.срока в нои у змесеца

Общи условия

Активация на акаунт