Истанбул 4

  • 140 222
  • 735
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 11 747
Искам да допълня малко Шебек, по повод Ортакьой и това, че всички снимат джамията от едната страна само, тъй като е заключено и няма достъп до другата страна. Не е точно така - има. Ако се мине пред джамията - между Босфора и джамията, наистина е заключено, но ако се мине отзад, през една уличка (не знам как да я обясня) се минава от другата страна, също има пейки и има пристанище, но е явно само за частен транспорт, няма редовни линии от него. Аз съм се снимала там и съм слагала снимки от 'онази' страна на джамията, но всъщност другата, популярна страна е доста по- фотогенична и е предпочитана.

Шебек, ще ползвам твои снимки за началния пост на следващата тема!  Grinning Да си е всичко 'маде ин форума'  Simple Smile

# 676
  • Varna
  • Мнения: 2 594
ШЕБЕЧЕ, wavey
И пътеписа пИрфектен и снимкитИ.....а за лалетата нямам думииииии. Любими мои китки, дори по зодия. Благодаря ти, че ми напълни УчИтИ и дУшЪтЪ  bouquet

# 677
  • София
  • Мнения: 980
sa6etooo кутията ти е пълна
мерси за отговора   bouquet

# 678
  • Троян
  • Мнения: 85
ПИНА,златна си!!!
На мен нещо не ми се отваря сайта на ИДО които си дала,може ли пак !?

# 679
  • Мнения: 11 747
На първа страница го има даден сайта на Идо, има и английска версия, лесен е за ползване. Тук съм дала линк директно към маршрута, на мен ми се отваря, не знам защо на теб - не  Thinking

Тюрйол по принцип също имат фериботи до островите, но от поне половин година насам им е празно разписанието в техния сайт. Мислех, че за зимата са ги спрели и сега ще ги подновят, но все още няма нищо  Thinking Срещала съм информация, че от Сиркеджи са тръгвали те, но дали ще имат пак, кога и от къде - нямам никаква престава. Забелязвам, че и Идо са с разреден график за островите в момента  Thinking Имат един сутрин и един вечер.

# 680
  • Мнения: 11 747
Момичета, наскоро завърнали се - никой не спомена, ремонта на Хиподрума и около кула Галата приключил ли е или все още са разбити плочките и е разкопано?

# 681
  • Панагюрище
  • Мнения: 104
Около хиподрума още има ремонт,а около кулата Галата незнам,видяхме я само от далеко.

# 682
  • Варна
  • Мнения: 634
и около кула Галата имаше , инфото е от 11 юни.

# 683
  • Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 357
Влизам за няколко уточняващи подробности:Моля да ми кажете на коя спирка на метрото се слиза за Джевахир мол и мола вижда ли се (напр.като мол Форум)?Не съм ходила и не знам лесно ли ще се оправя.Записах си от 1стр.как да стигна с автобус до Таксим,но не може ли и с трамвай?Моля да ми отговорите,ще пътувам в петък и леко ми е притеснено.

# 684
  • Varna
  • Мнения: 103
Здравейте, предстои ми едно кратко пътуване до Истамбул и имам няколко въпроса.
1. Как да стигна от автогарата до Каракьой? Мъжът ми е на кораб и аз трябва да се кача от там. Ще бъда при него 3 дни (корабът ще стои на пристанището). За колко време долу-горе ще се придвижа до там?
2. Минитюрк близо ли е и как мога да стигна до там? Нещо друго интересно? Аз съм ходила на екскурзия и основните забележителности съм ги виждала.
Сега се връщам назад да чета.

# 685
  • Мнения: 11 747
Виж упътванията на първа страница, първия пост. Пише какъв транспорт има от автогарата до Еминьоню, а от Еминьоню минаваш моста за 3мин и си на Каракьой, точно където спират пасажерите.
За Миниатюрк също има инструкции на първа страница.

От Отогар до Еминьоню върви автобус 91О (да се чете деветдесет и едно 'О', а не деветстотин и десет).
Ето разписанието му
http://harita.iett.gov.tr/?hat=91o#

Дори виж, че има спирка и на Каракьой, директно там ще те закара този автобус.

Ох, излиза картата с маршрута на автобуса от този линк, не излиза разписанието. Виж горе, в ляво, където пише saat, там цъкни и ще се отвори разписанието. Ако знаеш в колко часа ще си на автогарата, ще ти препиша разписанието около това време, в случай, че не ти се отваря.

Последна редакция: ср, 22 юни 2011, 20:24 от pina

# 686
  • Varna
  • Мнения: 103
pina много ти благодаря   bouquet. Защо по обратния път каракьой липсва? Не можах да разбера как стои въпроса с плащането в градския транспорт. Доколкото разбрах се взимат карти, но само толкова.
 Можеш ли да ми кажеш дали  в този район има хубави ресторантчета. На картата виждам, че наоколо има доста забележителности, но не мога да се ориентирам големи ли са разтоянията? Не съм ходила в Долма бахче и мисля да го видя, ако остане време и до минитюрк ще отидем.

# 687
  • Мнения: 11 747
На връщане липсва Каракьой, защото гледам че автобуса не минава от другата страна на Златния рог, през моста Галата, както прави на отиване, а директно кара по брега и тръгва в посока автогарата. Просто за връщане ще трябва да отидеш да го хванеш от Еминьоню, което е наистина 3 мин. пеша, дори да си с багаж, ако е куфар на колелца, без проблем ще си го пресуркаш по тротоара, по моста.
Плащането в автобуса - с пари! Само турски лири! Има кондуктор, който седи до първата врата, връща и ресто. Варианта с акбил и истанбулкарт ги има, има устройство за 'цъкане' в автобуса, до шофьора, но ти вероятно няма да разполагаш с такова.
За Долмабахче - от Каракьой хващаш трамвая (за него се купува жетон, продава се на спирката - от жетонмат или от будка, където има човек- продавач) за 3 спирки - до последната възможна спирка, а именно Кабаташ. Продължаваш напред още 200 метра и виждаш високата кула на входа на Долмабахче и пищните порти.
За ресторанти и забележителности - не случайно пасажерите спират на Каракьой. На минути пеша си от всичко съществено. Близо е, но имай предвид, че всичко е баири. Заведения има много, тръгни в посока кула Галата (тя се вижда от всякъде) и от нея нагоре по Истиклял - сърцето на града.

# 688
  • Varna
  • Мнения: 103
pina  златна си  Heart Eyes.
Някой може ли да ми каже такситата скъпи ли са? Обмислям и вариант да хвана такси от автогарата до Каракьой.
Оффф нямам търпение. Реших да замина в последния момент, но благодарение на хубавата тема и мнооогото информация се ориентирах в обстановката. Дано мъжът ми да няма много работа за да се насладим на Истанбул заедно.

Последна редакция: чт, 23 юни 2011, 15:53 от nevy

# 689
  • Мнения: 11 747
Да ме поправят, ако бъркам, но май 50-60 лири ще ти вземе таксито, а автобуса е 1,75 лири.
Би трябвало да си прочела на първа страница, но все пак - обърни внимание с коя автобусна компания ще пътуваш до Истанбул и дали нямат безплатни шатъли до центъра! С тях и бързо ще стане.

Общи условия

Активация на акаунт