олигоспермия

  • 3 118
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6
Здравейте,
след година и половина опити да забременея започнахме изследвания. Взехме резултатите от спермограмата с диагноза олигоспермия.
Резултати:
обем: ......7 /2-6 мл/
pH: ...8.0 ....../7,2-7,8/
обща концентрация на сперм: .....9,8 х10 на 6-та степен/мл ... (20x10 на 6-та степен мл)
нормокин.сперматозоиди (A+Б): .......67%....... />50%/
А/Бързи линеални постъпателни движения: ...44%
Б/Бавни /ЛПД/:..... 23%
В/хипокинетични:..... 6%
Г/ акинетични:..... 27%

концентр. /А+Б мл/ на сперм...... 65.66 х 10 на 6-та степен ..... /10х10 на 6-та степен мл/
общ брой нормокин. сперм. .......459,6  ......../20х10 на 6-та степен в обема/

аглутинати: ...не
други: .........бактерии


Въпросът ми е при такива резултати има ли лечение и ако има какво би било то?
Моля за коментар на спермограмата.
Предварително благодаря.
 

# 1
  • Мнения: 2 496
Здравейте, stellito123,

При тази спермограма прави впечатление повишеният Ph, което може да се дължи на бактериална инфекция. В края на спермограмата се описват бактерии. Моят съвет е да се направи микробиологично изследване на еякулата с разширена спермограма, така ако има бактериална инфекция се изследва от какъв антибиотик се повлияват. Ако се установи такава инфекция (защото понякога въпреки наличието на бактерии те не се отчитат от микробиологията), тя да се лекува и да се повтори спермограмата след 1 месец- т.к. антибиотиците намаляват броя и подвижността на сперматозоидите и ако се направи спермограма веднага след лечение с антибиотик параметрите й е много вероятно да са понижени. Бактериите влияят неблагоприятно на сперматозоидите и могат да намалят способността им да оплождат яйцеклетката. 

Ако отново се повторят параметрите и се касае за Олигозооспермия е добре да се направи разширена спермограма, която изследва повече показатели и дава по-точна информация за сперматозоидите.

Любослава Петкова
Eмбриолог, АГ болница "Д-р Щерев"

# 2
  • Мнения: 6
Много благодаря за отговора.

# 3
  • Мнения: 7
Здравейте нова съм в групата, мъжа ми е с тази диагноза, борим се съответно за дете, като при мен няма проблем. Та въпроса ми е конкретен има ли двойки, които са работили със Станислава Льокок (натуропат), занимаваща се именно с проблеми при двойки?

Общи условия

Активация на акаунт