Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Куба

• 48 212
  • 268
  •   1
Отговори
Привет.
С мъжът ми планираме да отседнем в Куба за 8 дни през януари за  моят РД . Разгледахме няколко сайта   за Хавана,плажовете и обиколките,но бих искала някой от първа ръка да похвали или предупреди  за пътуването си там.

Hug

Последна редакция: вт, 21 юни 2011, 11:04 от tanyatais

# 1
Няма ли някой с отзиви? newsm78

# 2
Аз в Куба не съм ходила, но съм чела коментари. Ето например:

BG-Mamma :: Дом и семейство >> Родители в чужбина >> … Променихте ли се?

BG-Mamma :: Свободно време и интереси >> На път >> Т … ка в Куба с дете!

Форуми » Хоби и Развлечения » Пътешествия

Пътувания > noemy > Куба

Предполагам, че тези потребители рядко посещават "На път"-подфорума. Попитай, ако искаш, в темата на канадските мами, евентуално и в темата на U.S. мами (чела съм коментари и в техните теми).

# 3
Благодаря ти за информацията.
Ще попитам и там!
  bouquet

# 4
  • София, Лагера
Аз съм ходила, попитай по-конкретно, така не знам какво да кажа  Peace

# 5
Аз съм ходила, попитай по-конкретно, така не знам какво да кажа  Peace
Привет.
Интересува ме къде е по хубаво да се отиде в Куба-Хавана,обиколка на градовете или директно на плажовете?
Ние смятаме да идем основно на плаж и да разгледаме Хавана,ще излитаме от Лондон директно и ще си търсим сами настаняването по сайт предварително .
Не искаме алл инклусив ,а бед и бреакфаст апартамент или вила на плажа .
как става с рент-а-кара? Как е удобно да се пътува ?
Няма да сме на екскурзия с други групи туристи и смятаме да си наемем кола за разглеждане.
Просто искам инфо за по интересни места,курорти,забележителности ,които са ви впе4еатлили ,храна която си струва да опиташ,сувенири ,които сте си взели..такива неща.
Мерси за вклю4ването.

# 6
Индиректно да помогна и аз малко с чужда тема :

Куба"либре"

http://forum.all.bg/showflat.php/Cat/0/Number/2777698/page/0/fpart/1/vc/1

# 7
  • София, Лагера
О, tanyatais, зависи от това какво харесваш. За мен плажовете са плажове навсякъде и не са ми интересни. Аз отидох в Куба, за да обикалям градовете и да кръстосам самата държава, да попия духа. Е, и на плажа покиснах малко, де.  Wink
Според мен е добре да се присламчиш към някой еднодневна местна екскурзия, защото те знаят къде да те закарат и какво да ти разкажат. Другия вариант да си вземете местен гид, с когото да пътувате  Peace (аз така обикалях Индия и съм супер доволна)
Има много, много какво да се види! Винялес не е за изпускане!

# 8
Благодаря ти Ноеми -то ще е микс от плаж,разглеждане на забележителности и местен колорит и култура.

# 9
http://patepis.com/?p=22917
 Мои познати бяха преди няколко месеца. Във Варадеро. Казаха, че са се чувствали като немски туристи в Слънчев бряг през 80-те, т.е. било е супер.

# 10
Е те в пътеписа казват , че точно Вардеро не го препоръчват.
Резерват за чужденци -това беше Слънчев бряг през 80-те.

# 11
Аз израза - като немски турист в Слънчев бряг през 80-те - не го разбирам в положителен смисъл. На такова, надявам се, никога да не отида.

# 12
Е те в пътеписа казват , че точно Вардеро не го препоръчват.
Резерват за чужденци -това беше Слънчев бряг през 80-те.

А защо не го или защо го препоръ4ват бихте ли споделили?
Всеки има разли4ни вкус и предпо4итания,та ще е интересно да се сравнят някои курорти.

# 13
  • София, Лагера
Варадеро е едно прекрасно кътче, точно като от снимките. Струва си да се види, но повече от 1-2 дни, няма какво да правиш там. Ядене, спане, коктейли и от кълка на кърка на плажа. Както навсякъде другаде. Пращам ти мои снимки оттам на лични. Ти прецени дали ти харесва този вариант  Peace
Според мен Куба е интересна за обикаляне, пясъци навсякъде има  Peace

# 14
Варадеро е едно прекрасно кътче, точно като от снимките. Струва си да се види, но повече от 1-2 дни, няма какво да правиш там. Ядене, спане, коктейли и от кълка на кърка на плажа. Както навсякъде другаде. Пращам ти мои снимки оттам на лични. Ти прецени дали ти харесва този вариант  Peace
Според мен Куба е интересна за обикаляне, пясъци навсякъде има  Peace
  bouquet Laughing

# 15
Записвам се при вас - Куба ми е стара любов Heart Eyes, макар и малко позабравена Laughing Скоро не се очертава подобно екзотично пътуване при мен, но с удоволствие ще събирам инфо за по-нататък... Flutter

# 16
ние бяхме в Куба за две седмици преди 3 години- във Варадеро.
Куба е изключително бедна страна, хората все още вярват в идеалите на комунизма. Обикновените хора живеят като животни - няма такава мизерия просто. Дори Варадеро ( където местните дори нямат право да влизат) е с олющени сгради, мръсотия и дупки по улиците. На фона на мизерните условия за местините жители, ме изумиха цените за туристи. Едно шишенце минерална вода (500 мл) - 5 евро!!!
Заплатата на местните е около 30 евро на месец

# 17
Записвам се при вас - Куба ми е стара любов Heart Eyes, макар и малко позабравена Laughing Скоро не се очертава подобно екзотично пътуване при мен, но с удоволствие ще събирам инфо за по-нататък... Flutter

Хавана – място за загубване  http://turistikatomen.com/havana-mqsto-za-zagubvane  Ех, направо ми се припушиха пури Simple Smile

# 18
  • София
Бяхме в Куба през януари 2010г. Пътувахме до Кайо Коко, организирано с Томас Кук. Офертата ни беше ултра ол инклузив за седмица. Тъй като бяхме голяма група, си наехме микробус с шофьор и направихме трип до Хавана. Това е едно от най-уникалните ни преживявания. Мога да изпиша страници за всичко видяно и преживяно. Мизерията, мохитото, слънцето и атмосферата, усещането за завръщане в миналото и то такова, каквото и в най-бедните ни години тук не сме виждали. Заслужава си да се види и усети. По моето скромно мнение, Куба няма да остане още дълго такава, каквато е в момента.

На линия съм за всякакви въпроси, относно пътуването, за мен ще е удоволствие да се върна към тези сладко-горчиви спомени.

# 19
  • София, Лагера
petmil, с коя агенция бяхте? Аза започвам да обмислям отново да посетя Куба, докато не се е променила  Thinking

# 20
Тази зима и при нас се очертава пътуването да е до Куба, дори започнах по малко да събирам инфо из нета. Проблемът е, че явно повечето туристи ходят до едни и същи популярни места и не намирам нищо интересно за нац. им паркове и не туристическите плажове,  newsm78 но има време, ще чета. Хич не ми се влачи с тълпите, ще ходим сами с кола под наем. Иска ми се да видя наистина уникалните природни красоти, а не поредните хотели.... та ако някой има информация за подобни места, да пише.  Grinning

# 21
ще ходим сами с кола под наем[/b
съветвам ви да се откажете от тази идея Wink

# 22
ще ходим сами с кола под наем[/b
съветвам ви да се откажете от тази идея Wink

Защо, каква информация имаш по въпроса?

# 23
  • Бургас
Това е разказът на моята приятелка от пътуването им до Куба. Те бяха без туроператори и посредници, всичко сами са организирали, за да усетят истинския дух на страната.

# 24
защото по улиците им е опасно,
колите са в лошо състояние, вероятността да се повреди нещо е много голяма. Също така не е за подценяване вероятността да откраднат нещо по колата или дори самата кола.
Необходимо ли е да си разваляте почивката с обиколки по полицията и застрахователните компании?
Цената също е доста висока според мен ( 70 Кукс ( долу горе 70 евро) на ден за малка кола пежо 207 например)

# 25
Алина, благодаря за пътеписа, има доста полезна информация.
Piny, това което описваш като проблеми може да се случи и в Европа. Знам, че цените са високи, но аз не отивам на почивка, а да разглеждам. А единственият начин да видя това, което искам е да имам кола на разположение. Престъпността обикновено е проблем в големите градове, където аз не мисля да оставаме за дълго. Като преценявам цените, имам предвид и това, че еднодневна екскурзия за двама е поне 100 CUC, т.е. с кола под наем пак е по-евтино.

# 26
  • София, Лагера
Здравейте, дами. Аз отново ще посетя Куба през май, голяма любов ми остана тази страна.
Бих искала да попитам някой с по-пресни впечатления (моите са от преди 8 години) следното:
1. Дали да носим за обмяна евра или долари?
2. Може ли да се купи неконвертируемо песо.
3. Ако да, има ли какво (и може ли) да се купи с него.

Питам, защото преди беше забранено на туристи да притежават неконвертируемо песо, а имаше много интересни неща, които само с него можеха да се купят, напр. местни гадни цигари, питиета и други автентични неща. Wink

# 27
Миналата година прекарах чудни 3 седмици в Куба. Обиколихме целия остров, срещнахме толкова готини хора, храната истинска и вкусна, само хубави неща мога да кажа. Най-хубавата ми екскурзия до момента. По питанията ти - за обмяна задължително евра, за доларите има 10% комисионна. Може да купите неконвертируемо песо или КУП от всяко чейндж бюро. Да, има какво да се купи. Например в Хавана на обед ядяхме в движение по улицата много вкусни сандвичи и сладки, които купувахме в КУП и излизаха около 60 ст. бройката. В Копелията в Хавана също имало отделение, където сладоледа е в местна валута, но често имало опашка. Хляб в пекарна е около 10-20 ст и е хубав. Мисля, че и плодовете на пазара, който ни каза хазяина също бяха в КУП. В провинцията също пазаряхме примерно домати - 60ст, кокосов орех - 50 ст. От техните магазини, които принципно са доста празни си влачихме до България сладко от гуаяба, което много харесахме и то около 60ст, а в дълбоката провинция на път пробвахме какви ли не храни, включително домашен кашкавал.  Grinning Всичко изброено до тук сме купували в КУП, ако го бяхме купили в КУК цената щеше да е поне х10. Но внимавай с двете валути. Ако не си сигурна в цената давай първо КУПове, иначе здраво се минаваш. Кубинците и на двете казват песо. Цигари не съм купувала, но купих пури от фермер във Винялес. Цената беше в КУК, но пак излязоха много евтино, около 90 ст. бройката.

# 28
Сега виждам по-нагоре предупреждения отправени към мен, че в Куба било опасно и да се откажа от колата.  Grinning Може би трябва да кажа няколко изречения по въпроса. Прекарах 20 дни в Куба, от тях 15 с кола под наем обикалях из селца и паланки, където ми душа иска. Буквално се е случвало да видя лагуна на картата и да отидем просто така да я видим. Голям кеф е това човек да е мобилен и да пътува, където иска. Бях чела доста по въпроса за престъпността, бях подготвена за какво ли не, но Куба е направо безопасна държава. В нито един момент не съм се страхувала. Навсякъде питах хазяите дали има рискове, а те ме гледаха с такова недоумение,  че ми ставаше неудобно и добавяха "това е Куба, тук няма престъпност". Да, в големите градове сигурно има отделни случаи на джебчийство, но то къде няма. Колите им под наем са доста нови и надеждни. Без проблеми си ползвахме джипиеса на телефона.  Последният ден, докато пътувахме не знам какво стана, но предното стъкло изведнъж се спука. Когато върнахме колата видяха проблема, но ние си имахме застраховка. Повикаха служител, почакахме час докато дойде и попълни документите и това беше. Бях чела, че полицаите са корумпирани и спират чужденци. Единствената ни проверка беше точно преди Гуантанамо, все пак американска база. И веднъж ни спря полицай, бяхме пропуснали знак Стоп. Човекът се представи, направи ни забележка, ние казахме, че не можем да намерим изхода на града и той ни СЪПРОВОДИ до края на града, за да ни помогне. Естествено без рушвет. Страхотни хора са кубинците, топли, добросърдечни. Поне тези, които аз срещнах, но пък в голям курорт не съм стъпила, нито в големи хотели. Само на квартири, където храната е най-вкусна всъщност, а и условията са много добри. Със сигурност по-добри от двата тризвездни държавни хотела, в които ми се наложи да спя, поради липса на алтернатива. Който е спал в нашенски соц. хотел, знае за какво говоря.

Последна редакция: ср, 24 апр 2013, 09:57 от AvrorA

# 29
  • София, Лагера
Благодаря за отговорите, АврораHug
Нещата явно са се променили, преди 8 -9 почти не се ползваше евро. Също така на чужденци не се продаваше КУП, може и на черно да е ставало, но официално - не!  Grinning Спомням си, тогава пушех, една кутия цигари Cohiba излизаше около 8 лева  Simple Smile. Купена с КУК  Wink Помня празните магазини, с лежащи мързеливи котки по пустите рафтове...
И аз имам страхотни впечатления от хората там, очевидно не са се променили!
П.п. сега чета една книга за Куба през 90-те, ъдърграунд, Гутиeрес и се чудя докъде е художествена измислица.  Rolling Eyes

# 30
Хаха снимала съм котка на витрина с няколко шапки. Магазините им все още са празни. Самите кубинци пазарят масово от корекомите с КУК, но как оцеляват с техните заплати за мен е мистерия. Ние гледахме кубински филм преди да тръгнем и то много хубав. Теглихме го от арената. Сега има и нов - 7 дни в Хавана, не съм го гледала още.

# 31
  • София, Лагера
О, би ли ми пратила заглавие, моля те! Така се настройвам на кубинска вълна!  Simple Smile Flutter

# 32
Филмът се казва Habana blues от 2005г. Има го в арената.

# 33
  • София, Лагера
Здравейте пак  Simple Smile. Ние се завърнахме от Куба!  Simple Smile Изкарахме си много готино, но.. страната много, ама много се е променила! За съжаление не бих казала, че към хубаво...  Rolling Eyes Доста напомня на България в началото на 90те, без престъпността само. Избуява тарикатлъка на всяка крачка се опитват да те преметнат, буквално на всяка!), хората не са така усмихнати, както преди... мога да бъда и по-подробна, ако някой се интересува. Wink

# 34
Ноеми,аз планирам пътуване до Куба, (но мисля да комбинирам с Мексико или Доминикана) и ще съм благодарна за всякаква информация Simple Smile Транспорт до и в Куба,обмен на валута  ,посетени места  -впечатления/проблеми,  нещо специфично,което трябва да се знае при посещение на Куба ,храна ,забавления ,сувенири Simple Smile  Визи .Всичко за което се сетиш  ще ми бъде от полза защото доста неща прочетох ,но някой не са вече актуални както се оказа .Твоите впечатления са абсолютно пресни и актуални - мнооооого моля ,сподели ги   smile3525

# 35
  • София
Здравейте,
и аз планувам пътуване до Куба през октомври.Намерила съм изгодни самолетни билети,а там ще се оправяме сами-без тур оператор.Ще съм благодарна за всякакви мнения,препоръки и др.

# 36
  • София
Прекрасно и много смело решение. Напълно възможно.
Писахме малко, наскоро тук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=19;topic=758501.msg28623916#new
Питай, ако те интересува нещо конкретно.
Успех и невероятно изкарване....

# 37
Здравейте,
и аз планувам пътуване до Куба през октомври.Намерила съм изгодни самолетни билети,а там ще се оправяме сами-без тур оператор.Ще съм благодарна за всякакви мнения,препоръки и др.

Питай по-конкретно какво те интересува.

# 38
  • София
Ох,не знам какво да питам Simple Smile
Току-що се върнахме от пътуване из Сицилия и още не съм се пренастроила на вълна Куба Joy
Иначе билетите ги купих,сега мисля другата седмица да се огледам за нощувки,за да направя резервация и после да ходя до посолството за визи.Мислех си да спим някъде в апартаменти или стаи под наем,а не на хотел-така ще усетим по -добре духа на Куба.Дали е ок или ще е грешка?
Дайте някакви идей къде да пообиколим-аз мисля 3-4 дена в Хавана и после с рента кар да пообиколим...

# 39
Ще се запиша в тая тема за да я чета. Интересна дестинация ми се струва (пък и ииспаноговоряща Simple Smile), хък може да ме огрее някой ден, знае ли човек!

# 40
Записвам се и аз в темата - предстои ни пътуване през февруари.

За визата ни трябва резервация в хотел. Как да го решим този проблем като мислехме да спим някъде на квартира, която да си намерим на място? Имате ли препоръки за квартири в Хавана, да отседнем в такъв тип BB/ HB...

Също - препоръки за кола под наем? Разгледах мненията за кола под наем, но ако автобусните линии са нередовни и претъпкани, как се придвижвате между градовете?

# 41
  • София
Ние се върнахме преди месец от там.Беше невероятно пътуване! Simple Smile
Също спахме на квартира, не е проблем след като направиш резервация в квартирата,изпринтваш я и това даваш за визата.Само да ти кажа, че визите вече не се вадят от посолството, а от Астрал Холидейз.Относно кола под наем, ние имахме същата идея, но не си направихме резервация от тук, а там на място бяха доста скъпи.Та в Хавана се предвижвахме с таксита (нещо от типа на нашите маршрутки, но не бусове,а коли), а после за пътуването ни ди Тринидат и Варадеро пак използвахме такси, но не официалните, а "нелегални".
Относно квартирите, ние направихме резервации от тук
http://www.hostelscentral.com/

Ако имаш още въпроси-насреща съм:) И благородно ти завиждам за предстоящото пътуване натам.Аз с удоволствие бих се върнала  Heart Eyes

# 42
Оглеждам се за някаква екскурзия за догодина и Куба е една от идеите.. Може ли да кажете ориентировъчно колко пари излиза една такава екскурзия до там? Колко са самолетните билети,  за колко може да се наеме 2-3звезден хотел и какви са цените на храната и транспорта там? Гледам, че повечето от вас си организирате всичко сами и ми е интересно са каква сума тотал става въпрос. Ние мислим да отидем за около 7-8дни например....Става въпрос за двама души...

# 43
  • София
На нас за 11 нощувки в квартири (само във Варадеро бяхме на хотел all inclisive), самолетни билети и всичко друго, ни излезе около 4 000 евро за двама.

# 44
  • София
Била съм в Куба преди 13г. ,като ви чета все едно за друга Куба говорите.Но ми е интересно,защото това пътуване дотам бе много интересно за мен.Бих се върнала с удоволствие.
По онова време Варадеро беше чудесно местенце,спокойно ,с красиви плажове.
Движат ли се още старите коли от 30-те години на миналия век?Вие говорите за Пежо,маршрутки,това го нямаше тогава.За градски транспорт ползваха камиони и едни специално пригодени ремаркета.Всичко бе много евтино.

# 45
Мерси, а с коя авиокомпания пътувахте? Ние се колебаем и за Китай, но за там ако е мисля, че ще е по-добре да се вземе организирана екскурзия... Оххх, много идеи, а няма кой знае каква информация....

# 46
  • Бургас
Цял ден тази Куба ми излиза на монитора и реших да се разпиша.Бяхме там през 2009 май newsm78
Забравих вече. Laughing
Препоръчвам Кайо Ларго.Бяхме в резорт на Сол Мелия.Прекрасно беше!
В Хавана отседнахме и ние на квартира,много по-добре е от гнусните им хавански хотели-мръсни и стари.Иначе красота!!!
В Хавана бъдете внимателни.Не влизайте в малки,странични улички сами.
Приятно пътуване,на който тръгва!Завид! Heart Eyes

# 47
  • София
Ние летяхме с Air France. Относно обиколките из Хавана, влизахме навсякъде,дори в малките улички и нямахме никакви проблеми.Като говоря с хора,които са били там преди няколко години, разбирам че Куба доста се е променила в последната година-година и половина.Колкото до колите, все още карат предимно старите американски коли Simple Smile

# 48
Цял ден тази Куба ми излиза на монитора и реших да се разпиша.

И на мен, да се разпиша и аз. Бях там февруари 2010 на организирано пътуване. 3 дни в Хавана в хотел от веригата Melia и 7 във Варадеро в този хотел http://www.alfatour.bg/?hotel&id=2093
От хотелите нямам никакви оплаквания, храната и плодовете бяха безумно вкусни, а кафето, кафето! Най-хубавото кафе което съм пила някога. От Хавана впечатленията ми не са много добри, тотална запуснатост, старата част на Хавана е по-поддържана, но все пак тя е под егидата на Юнеско. Още тогава навсякъде в магазините за сувенири/ то друго там няма какво да си купиш/  трябваше да си отваряме очите, защото все гледаха да ни преметнат.  Ние също се разхождахме пеша из града, даже една от вечерите доста окъсняхме, но не знам защо не ме е било страх, може би защото се движехме група от около десетина човека.

# 49
Куба  Flowers Sunflower Heart Eyes мой сбъднат сън, който искам да повторя и потретя Simple Smile Бях там за 5 дни през февруари 2008, точно тогава Фидел кастро сдаде властта...

Последна редакция: нд, 30 ное 2014, 16:50 от Lady Ice

# 50
Мерси, а с коя авиокомпания пътувахте? Ние се колебаем и за Китай, но за там ако е мисля, че ще е по-добре да се вземе организирана екскурзия... Оххх, много идеи, а няма кой знае каква информация....

Информация има много, но не в бг мама. Била съм 3 седмици в Куба и доста пообиколихме острова, а миналата година бяхме 1 месец в Китай. Не пътувам с организирани екскурзии. Китай верно е доста тегав, особено в провинцията, но като цяло нямахме проблем и засечки по маршрута. Ако се интересуваш от по-подробна информация питай, но нещо по-конкретно, защото няма как в един пост да опиша всичко. До Куба пътувахме с Кубана от Мадрид, през 2012 те имаха най-ниски цени.

# 51
Avrora, ако трябва да избирам Куба или Китай, кое ще ми препоръчаш да избера?  И ако говорим за една около 10-дневна екскурзия, къде ще ми излезе по-евтино? Искам да сравня по някакъв начин двете дестинации... Иначе трудно се избира така...то красоти има навсякъде... Hug

# 52
Много са различни двете държави, но бих ти препоръчала Куба. Като цена мисля ще излязат горе долу еднакво, ако спиш в частни квартири в Куба, хотелите са по-скъпи.

# 53
Avrora мерси, ще се умува още, има много интересни места и избора да се спреш на едно, не е лесен...Китай,  Куба, круиз до Маями, пътуване с каравана из Европа,  това са само някои от идеите ни засега...  Peace

# 54

Информация има много, но не в бг мама. Била съм 3 седмици в Куба и доста пообиколихме острова, а миналата година бяхме 1 месец в Китай. Не пътувам с организирани екскурзии. Китай верно е доста тегав, особено в провинцията, но като цяло нямахме проблем и засечки по маршрута. Ако се интересуваш от по-подробна информация питай, но нещо по-конкретно, защото няма как в един пост да опиша всичко. До Куба пътувахме с Кубана от Мадрид, през 2012 те имаха най-ниски цени.
Като цяло кубана държи най-ниски цени, все пак е тяхната и самолетите са руски..За Куба , излизат добри цени и с aireuropa, но като цяло няма много евтини вече, понеже Иберия не лети вече до там. С руснаците също излизат добри оферти.

# 55
  • София
Здравейте, присъединявам се към вашата тема с много въпроси и цяла торба планове за Куба Simple Smile Имам конкретен въпрос към AvrorA. По-назад в темата прочетох, че сте ползвали рент-а-кар, на място ли я взехте или я букнахте предварително от някой сайт? И застраховката имаше ли някакво самоучастие или беше с пълно покритие?

# 56
Колата я букнахме предварително. Взехме я от някаква холандска фирма посредник, цената им беше най-ниска. Предполагам застраховката е била с пълно покритие, мъжа ми така предпочита. Последният ден точно, докато пътувахме без никаква причина предното стъкло се пукна. Нямаше проблем, изчакахме 1 час застрахователя, описа всичко и това беше. Никакви проблеми нито с колата, беше сравнително нова, нито с корумпирани полицаи. Само се внимава с паркирането, крадат гуми и за тях няма застраховка, но навсякъде имаше хора, които за 1$ пазеха коли. Голямо удобство е да се пътува с рент а кар, защото транспорта в Куба е много нередовен, а острова не е много голям и за няколко дни доста може да се разгледа.

# 57
  • София
Много благодаря за отговора   bouquet Колата от летището ли я взехте или от офис на агенцията? И аз предпочитам да имаме застраховка с пълно покритие. Т.г. на Милос ползвахме застраховка със самоучастие и ми беше притеснено, защото доста поизмъчихме колицата по чукарите  Laughing Аз засега събирам информация и нахвърлям идеи за Куба, но все още нямам конкретен план, защото различните авиокомпании ползват различни летища, та мисля да правя подробна организация, когато вземем билетите и съм на ясно от къде ще е началната точка Simple Smile Идеята ми е да ходим през ноември за 2 седмици, просто по-рано през годината няма да успеем, а по сайтовете гледах, че ноември ще е подходящо времето по нашия вкус, няма да е прекалено горещо.

# 58
  • София
Ние бяхме в края на октомври и все още си беше доста жега - около 35 градуса, но заради влагата го усещаш повече Simple Smile

# 59
  • София
Да, гледах, че влажността е много висока през цялата година. А да попитам, от кои сайтове сте си резервирали нощувките? Аз съвсем първосигнално проверих букинг, но там нищо не ми излиза, или аз не търся както трябва. Гледах и офертите на тур операторите, но ми се виждат нечовешки цените за 8 нощувки. Все си мисля, че за тези пари спокойно можем да изкараме 2 седмици при една добра организация. Освен това ние искаме да обикаляме, а не да се затворим в един хотел само.

# 60
Най-хубавите месеци за Куба са от Февруари до Април, лятото е немислимо, есента често вали и пак е доста топло.

# 61
  • София
Ние нощувките ги резервирахме от тук http://www.hostelscentral.com/

# 62
Тук има добри квартири. http://www.cuba-individual.com/e_index.htm

Оттук също съм резервирала. http://www.cubacasas.net/index.html

# 63
  • София
Много ви благодаря! Сега започвам да разглеждам и да кроя планове и бюджети  Laughing
Веднага, щом имам някакво развитие, ще пиша Simple Smile

# 64
 Heart Eyes Обожавам на Куба освен всичко лежерно климата .. от всички места по света а те не са малко на които съм била , климата най  ми е на сърцето там .

# 65

И на мен, да се разпиша и аз. Бях там февруари 2010 на организирано пътуване. 3 дни в Хавана в хотел от веригата Melia и 7 във Варадеро в този хотел http://www.alfatour.bg/?hotel&id=2093

Търся хотел във Варадеро, в самият град - и да бъде чист, и приличен, че аман от мизерии... Simple Smile! Този за който пишете, че сте били отседнали, е на 8 км от Варадеро, как успявахте да стигате до града?   

# 66
Куба е и моя отдавнашна мечта...

Кога е най-подходящото време за посещение на Куба - най-много слънчеви дни и по-малко валежи и изобщо кога започва и свършва сезона?

# 67

Търся хотел във Варадеро, в самият град - и да бъде чист, и приличен, че аман от мизерии... Simple Smile! Този за който пишете, че сте били отседнали, е на 8 км от Варадеро, как успявахте да стигате до града?   

Близо до хотела имаше автобусна спирка,  до самия град ходих веднъж.  Хотела беше супер, територията около него много поддържана, около 400 бунгала тип апартаменти и един нисък хотел на много голяма площ, храната беше много вкусна и невероятно изобилна. Персоналът усмихнат и любезен.Предупредиха ни, че основното им заплащане е от бакшишите които получават и всяка сутрин си знаех, по 1 конвертируемо песо на камериерката.

# 68
  • София
*тайна*, аз гледах в този сайт за времето в Куба, също и тук  Peace

# 69

Близо до хотела имаше автобусна спирка,  до самия град ходих веднъж.  Хотела беше супер, територията около него много поддържана, около 400 бунгала тип апартаменти и един нисък хотел на много голяма площ, храната беше много вкусна и невероятно изобилна. Персоналът усмихнат и любезен.Предупредиха ни, че основното им заплащане е от бакшишите които получават и всяка сутрин си знаех, по 1 конвертируемо песо на камериерката.
Благодаря много за отговора... А как запълвахте времето си, имаше ли възможност за екскурзии; в самия Варадеро има ли какво да се прави?
Някой друг, който е пътувал до Куба с Алфатур сега от последните им оферти, нека сподели пресни мнения!

# 70

Благодаря много за отговора... А как запълвахте времето си, имаше ли възможност за екскурзии; в самия Варадеро има ли какво да се прави?
Някой друг, който е пътувал до Куба с Алфатур сега от последните им оферти, нека сподели пресни мнения!

Градът не е нищо особено. В хотела предлагаха риболов с яхта, екскурзия с джипове до ферма за крокодили и двудневна такава до Тринидад. Моето време си го запълвах основно с излежаване на плажа или около басейна, с чаша Куба либре или Мохито в ръка и всеки след обяд по един час латино танци. Анимацията беше много добра, освен танците се сещам, че имаше волейбол и тенис. Близо да нашия хотел имаше нещо като търговски център с магазин за сувенири. Внимавай като пазаруваш там, че лъжат като дърти циганки.

# 71
  • София
Непременно идете на кабаре.Аз съм била на Тропикана в Хавана и на още едно на открито,близо до Варадеро. Бяхме март месец и времето бе чудесно.

# 72
Такаааа. А сега най-важното: коя от нашите агенции организира най-хубавите екскурзии до Куба (може и на лични, да не се счита за реклама) - нямам време да се самоподготвям и ще разичтам най-вече на външна услуга. Моля ви да споделите опит!!!

# 73
Здравейте момичета,  bouquet
Март месец заминавам за Хавана, кажете ми каква точно е процедурата за издаване на виза?
Колко струва как се плаща, как с еподават документи, самото интервю какво представлява?

# 74
  • София
danchika, ето тук има информация за визите. Не съм сигурна дали и други агенции не издават визи. Вие самоорганизирано ли ще ходите?

# 75
Записвам се в темата. Първата седмица на април отиваме там. В началото в Хавана, после малко на Варадеро. Засега толкова като за първо посещение.
Връщам се да прочета темата от начало.

# 76
Мерси много Moharet сами си организираме екскурзията.
Ще Пътуваме Лондон- Маями, там ще останем 4 дена, след което Маями за Бахамските острови 1 седмица, от там за Хавана и после пак USA. Tърся билети, Визи.. ММ не е българин и проблеми с визите като мен няма. Чета разни пътеписи на хора посещавали Куба, много ми се приходи. А Куба я избрах общо взето на случаен принцип, но сега съм убедена, че много искам да я посетя.  Heart Eyes
Сами си организираме, понеже сме на сватба на Бахамите и останалата част от пътешествието ще ни бъде меден месец.
Не искаме с туристически групи да сме.

# 77
  • София
Само Астрал Холидей вадят визи за Куба.Отиваш в техен офис с копие от паспорт, копие самолетни билети и копие от резервации за нощувки, с 2 снимки и това е.Няма интервю, попълваш само едни декларации с данни.Визите стават за около 3 дни. Peace

# 78
  • София
Ех, че хубаво сте го измислили, danchika  Hug Ще ми е много интересно да споделяш подробности около организацията, и не само за Куба  Peace

# 79
Moharet  Hug всичко ще разкажа, само първо US виза да ми дадът. След Куба, заминавам сама на гости на кумовете ни, той американец, тя българка, живеят в Билингс, щата Монтана. И са ми обещали да ходим на Yellow stone... планове много, да видим до къде ще я докараме  Laughing

# 80
Запис в темата с молба за скорошни мнения на посетилите Куба за полети, хотели ,туристически агенции!
Кой е най-предпочитания,/хубав/луксозен курорт в Куба?

# 81
  • София
Луксозно, луксозно, колко да е луксозно точно в Куба Simple Smile  Ако искате лукс, отидете на Търкс и Кайкос, не в Куба  Peace

# 82
  • София
Ние се върнахме преди два месеца от Куба, но там лукс няма!Има екзотика, има чар, но не и лукс!

# 83
  • София
Запис в темата с молба за скорошни мнения на посетилите Куба за полети, хотели ,туристически агенции!
Ние сме били на Варадеро в комплекс All inclusive,добри условия бяха,не супер лукс,обаче.По спомен имаше в близост хотел от веригата Меllia,които са по-луксозни.

# 84
Докато търсехме хотели за нашата ваканция, се убедих, въпреки че са собственост на известни вериги, повечето са доста стари.
Cayo Coco е предпочитан от канадците курорт, водят го за по-елитен, но от Хавана до там се лети със самолет. Е, може и с кола под наем, но са си 500 км.
Ние ще бъдем в Парадисус Варадеро, от веригата Мелия е, да видим до колко реалността отговаря на звездите му. newsm78

# 85
Вярно е, че всички хотели са много стари и занемарени. Иначе за място в Куба, то е ясно Varadero и Cayo-тата!

# 86
Докато търсехме хотели за нашата ваканция, се убедих, въпреки че са собственост на известни вериги, повечето са доста стари.
Cayo Coco е предпочитан от канадците курорт, водят го за по-елитен, но от Хавана до там се лети със самолет. Е, може и с кола под наем, но са си 500 км.
Ние ще бъдем в Парадисус Варадеро, от веригата Мелия е, да видим до колко реалността отговаря на звездите му. newsm78
Това, че има летище до Cayo Coco не означава, че няма път от Хавана до там! Не е задължително да се взима самолет

едит, не съм довидял, права си!

Последна редакция: ср, 21 яну 2015, 23:02 от Alexslav

# 87
Е, точно това съм написала - може и с кола.  Peace Сигурно имат и автобуси, не съм проверявала обаче.

В немски форум четохме, че ако карате кола под наем и стане някое проишествие, не може да напускате страната, докато текат проверките и няма официално разрешение.

# 88
Вярно е това за тежките произшествия, но говорим за смърт или тежки телесни повреди. Лошото е, че официална статистика няма и всичко е строго секретно, все пак строг комунизъм е, не може да се пише нещо лошо за държавата. Имам няколко приятели кубинци и съм говорил десетки пъти  с тях. Въпреки, че съм живял за малко в бг комунизма и знам какво е било, някои неща ми се виждат невероятни, като слушам какво е там! Не знам как го приемат западняците, щом аз не вярвам на ушите си понякога.

Последна редакция: ср, 21 яну 2015, 23:14 от Alexslav

# 89
  • София

Наоми
Къде да отидете в Куба ?
Така както разбирам става въпрос за луксозна почивка.
Поизостаналата и стара слава на Куба е Варадеро, от там и мисълта за по-стари хотели.
Но новото, което се прави е на архипелага Jardines del Rey или Cayo Coco или както му казват Кралските градини.
Може да избирате от доста хотели и да се радвате на Карибска атмосфера.
Почти всичко е ново, най-старото е на не повече от 20г.
Това е:

И наша КАРТА

Може да стигнете до там и през Antilla (Bahia de Nipe), от там до островите с кола. Доста по близо е отколкото през Хавана.
Но и от двете страни има път, а на Cayo Coco има и летище, както вече каза Смърфиетка.
Преди да отидем по вода, проучих и самолетите Хавана- Cayo Coco, полета е час и малко, но струваше 150-200 евро на човек ?
Затова предпочитаме по вода.
Освен готовите вече хотели, строителството течеше с пълна пара.
Това не пречи на почивките, някои от възможностите са отдалечени.
Плажовете са необятни, с километри.

В разгара си беше построяването на Melia Jardines del Rey, което ни казаха, че ще бъде най-големият комплекс от веригата в Куба.
Доколкото знам, вече работи и може би е най-доброто място в Куба за момента, ако търсите лукс/Наоми за теб ТУК
Ако видите тези места, ще забравите, че в Куба няма лукс.
Да, винаги нещо подсказва къде се намираш.
Както казва Alexslav, тук е друг свят, но в комплексите забравяш за това.
Тепърва Куба ще става привлекателна, но тя всъщност винаги е била.
Няма как след посещение на едно място в Куба да съдиш за нея.
Отиваш на не толкова привлекателно и после мислиш, че тук няма лукс?
Отиваш в луксозен комплекс, не излизаш от него, и си мислиш Куба е невероятна. И в двата случая се греши.
Същото е и за Карибите. Чуеш ли това име си казваш, Там е Рая, да ама не.
Ако се движиш само по рекламираните места от брошурите с група или турове, виждаш само страхотните плажове, луксозни хотели, комплекси и до тук.
Но ако пристигнеш независимо с кораб или самолет и самостоятелно обиколиш дадено място/така правим ние/, ще видиш за какво става въпрос.
На дадени острови ще срещнеш невероятна бедност и мизерия !!!
И Рая отива на кино…
Все пак в този регион е най-бедната страна в света, за 1$ са готови на всичко.
Та така, ако кацнеш на Cayo Coco и по цял ден си на плажа, си в рая.
Ако отидеш в Хаити и прекараш времето си в Labadee, пак си в рая.
Но какво си видял ???

Смърфиетка, две възможности да обиколиш Куба по вода, така както сме го правили ние,
от Хавана…

Havana, Cuba
Antilla (Bahia de Nipe), Cuba
Santiago de Cuba, Cuba
Montego Bay, Jamaica
Cienfuegos / Trinidad, Cuba
Punta Frances (Isle of Youth), Cuba
Havana, Cuba

И от Ямайка…

Montego Bay, Jamaica
Cienfuegos, Cuba
Punta Frances, Cuba
Havana, Cuba
Holguin, Cuba(Antilla)
Santiago, Cuba
Montego Bay, Jamaica

Не те съветвам да обикаляш Куба по суша, да не говорим колко бавно е придвижването, ако решиш да разглеждаш извън магистралата.

Скрит текст:
Е затова не искам да влизам в много теми, времето ми отива на кино, кратко не мога....
Но за вас си струва  Hug

# 90
  • София
Явно аз нещо не разбирам, ама не виждам никакъв смисъл човек да отиде до Куба, да се затвори в някой комплекс и да не излиза от там. Има толкова много острови които предлагат точно такъв тип плажен туризъм, но Куба е интересна с друго. Ако човек не я разгледа извън курортите, то все едно Бай Ганьо във Виена.
Блед, какво лошо има в това да се разгледа по суша?

# 91
  • София
И аз мисля като Moharet - луксозни курорти има навсякъде, не е нужно да биеш път чак до Куба и да се затвориш в един комплекс, пък било то и луксозен!Куба е уникална, с куп красиви градове и места, който си заслужава да посетиш!

# 92
  • София
Moharet
Точно това имах предвид, не си струва, не само в Куба.
Да отидеш до друг край на света и нищо да не видиш...
Но точно това правят американци, канадци, британци и т.н. Отиват само в комплекса, плаж и ядене.
Малко от тях обикалят Куба.
А Куба в никакъв случай не е само плаж.
История, музика, танци, мъка и тъга, забележителности, богатство и бедност, хубаво и лошо.
Какво правиш там, ако не видиш всичко това ?
Ти знаеш, дори на гръцки остров да си, ако не го разгледаш ???
Да обиколиш по вода го казах заради Смърфиетка, защото тя обича корабите, а и е много по-лесно.
А и въпросите бяха такива, на тях отговорих.
По въпроса за сушата много мога да ти кажа.
Ако предприемеш подобно пътуване, просто влизаш в някакъв филм от старите ленти.
Влизаш много навътре в нашия предишен строй, ама много.
Ще срещнеш какво ли не, от каруците до автобуси, които приличат повече на камион.
Всичко ти изглежда странно, но впечатляващо, зависи дали на съответния човек му харесва.
Затова не искам да съм много крайна, всеки е различен.
Много красиви места, селца, градове. Но и много занемарени, без грам да се поддържа.
Аз обичам Куба, била съм три пъти, по всички начини.
Срещала съм се и съм нощувала при хора, които въпреки всичко, пеят и танцуват.
Контрасти от всякакъв род, аз също никога няма да отида на другия край на света за да дебелея и да си изпичам з.....а.
Ако трябва ще разказвам повече когато имам време.

# 93
ОК!
Може да не съм изразила правилно това, което съм мислела.
Просто исках хотел ,който не е стар и с овехтели мебели/ защото при едно от разглежданията ми попадах на подобни/;
Не съм имал в предвид ЛУКС не виждан /не съм принцеса/ -отговорите ,които сте ми дали ,напълно ме задоволяват-искам екзотика, нещо различно и сравнително приличен хотел и храна!
Благодаря Ви!

# 94
Блед - много благодаря за препоръката! Това е първият път в Куба и го нагласихме като типични туристи. Няколко дни в Хавана, това си ми е отколешна мечта и няколко дни на плаж. Затова направихме най-лесната комбинация - Хавана и Варадеро. Но съм убедена, че няма да е последното, така че и твоето предложение за кораб е доста примамливо.  Hug

# 95
Ние също плануваме екскурзия до Куба.

Малко помощ - за изгоди самолетни билети?!

Задължителни места за посещение Simple Smile и последен въпрос - какво мислите за кола под наем за придвижване?

# 96
  • София
Всички въпроси вече се коментираха малко назад в темата.

# 97
Всички въпроси вече се коментираха малко назад в темата.
Благодаря     bouquet

За билети не намерих нищо!
Както и да е - извинете, че зададох въпрос!
Няма да се повтори!

# 98
  • София
Имаше съвети за конкретни агенции ,ако не се бъркам.

# 99
  • София
*тайна*, откакто следя за Куба, са излизали оферти на KLM и Air Europa. Вариант за изгодни билети също са Cubana. Може и Аерофлот, но аз засега предпочитам да не летя през Москава, та тях не ги следя много  Peace
Ако някой попадне на добра оферта, да сподели  Praynig

# 100
Е, сега няма да питаш!
Във всяка туристическа тема се пита най-много за билети. А те са въпрос на дълго търсене и зависят от много фактора.
Например, ние летим от Колумбия и има една единствена авиокомпания с директни полети. Полетът е два часа и половина, най-ниската цена е 600 долара на човек. Евтино ли е или скъпо, не знам, само това имаме като възможност. Виж, от Европа летят КЛМ, Върджин атлантик, Аерофлот, Суиз еър, Еър Франс, Еър Европа, сигурно има и още някоя. Не знам дали не е добре да се обърнеш към някоя агенция за самолетни билети и те да ви следят за отстъпки, промоции и т.н. по тази дестинация.

# 101
  • София
По-добре човек сам да си следи, че от агенцията ще вземат някоя комисионна. Повечето авиокомпании имат опция за абонамент за бюлетин, а има и сайтове, които си следят промоциите и пращат информация на мейла  Peace

# 102
  • София
,През Томас Кук излизат много добри оферти за полети и хотели.

# 103
Ние си купихме хотелите от този сайт: http://www.ab-in-den-urlaub.de
На него също може да се следи и за полети.
Таксата за издаване на билет от агенция е 30-на лева, ако не се лъжа. Може предварително да се разберат за това. Не е много, ако ти спестят няколко стотин евро.

# 104
Може ли малко повече информация за пътуването по вода? Време,  цена, организация?

Ние мислим да отидем за меден месец, за около 17-19 дни, като искаме да съчетаем плаж (6-7дни) и обиколка из страната.

Набелязали сме примерен маршрут :
Havana - Las terrazas - Vinales - Pinar del rio - Cienfuegos - Trinidad - St. Clara

За завършек Cayo Coco/ Cayo Guillermo или и двете по няколко дни.

Някакви размисли по маршрута? Чудим се как да се придвижваме между градове, също дали да е връщаме от Pinar del Rio до Хавана.

# 105
  • София
Kisses{P}
Няма проблем да се коментира пътуването по вода, но може би в темата Круизи...

Moharet
През Szeremietiewo е най-голям избора и цената не е лоша.
Мисля, че цена от 600 евро София-Хавана-София е съвсем нормална.
Нашата е била малко над 600...

Смърфиетка
Ами скъпо е, щом от София е толкова, но в евро.

Пътували сме и Маями-Ямайка, после кораб, Маями-Хавана беше много скъпо, почти колкото от BG.

# 106
  • София
Смърфиетка , мерси за линка, не го бях ползвала преди   bouquet

Блед, съгласна съм, че може да се намери на добра цена, обаче аз искам да избегна полета през Русия, защото е по-дълъг. В най-добрия вариант ми се иска да е от Испания, но ще видим. Има много време, мисля пътуването ни да е в края на годината, та ще намеря най-добрата оферта до тогава  Peace

# 107
  • София
Запалихте ме по Куба отново, най-ниските цени в момента без Русия са....
ТУК

# 108
Леле, със сегашния курс на долара, че те струват колкото нашите, ама къде Виена, къде Богота. На този континент се убеждавам за н-ти път, че здраво ги дерат.

Само да допълня, че в момента БГ еър има промоция за София-Виена за 120 евро, така че цената излиза повече от супер!  Peace

# 109
  • София
Една шегичка мила...
Идваш до Европа, виждаме се и после летим за Куба...  Hug

# 110
  • София
Може ли малко повече информация за пътуването по вода? Време,  цена, организация?

Ние мислим да отидем за меден месец, за около 17-19 дни, като искаме да съчетаем плаж (6-7дни) и обиколка из страната.

Havana - Las terrazas - Vinales - Pinar del rio - Cienfuegos - Trinidad - St. Clara

Някакви размисли по маршрута? Чудим се как да се придвижваме между градове, също дали да е връщаме от Pinar del Rio до Хавана.

Ние бяхме с почти същият маршрут, придвижвахме се с техните таксита, но нелегалните. Мислехме да наемем кола , но не го направихме от тук, а там бяха доста по-скъпи и се отказахме.А и по пътя нямаше кой знае колко табели,така че може би по-добре стана,че пътувахме с местен шофьор, иначе още можеше да се лутаме из кубинските селца  Laughing

# 111
В събота имаше грешка в системата на Air Europe. Билетите Мадрид - Хавана - Мадрид бяха 160GBP, но това за няколко часа, който купил, купил.
Визите се вадят много лесно от посолството в София. Отне ни около 30 мин да попълним формуляра и след седмица имахме визи.

До по-туристически места като Винялес има автобуси за туристи. Цените са в долари, но излиза по-евтино от кола. Ние пътувахме 15 дена с кола под наем, беше страхотно и не сме имали проблеми. Последният ден се спука предното стъкло, но застраховката го покриваше и нищо не сме плащали.

# 112
Може да пробвате да влизате в сайтовете на самолетните компании и хотелите с различни ИП-та, понякога разликите са доста сериозни, за билети варират около 10-на %, но при хотели съм срещал и 100% разлики.

# 113
  • София
В събота имаше грешка в системата на Air Europe. Билетите Мадрид - Хавана - Мадрид бяха 160GBP, но това за няколко часа, който купил, купил.

Говори ми, още си дърпам косите за тази събота   Money При мен излезе 160 евро Мадрид-Хавана-Мадрид, ама пусто за април и май, а за ноември, когато ние искаме - редовна цена  Close

Иначе предложението от Виена не е лошо, имайки предвид, че могат да се намерят доста изгодни полети София-Виена  Peace

Alexslav , Има нещо вярно с IP-тата. Мин. година резервирах Солун-Санторини, но докато се чудим и цената се промени няколко пъти в рамките на няколко часа, естествено нагоре. В крайна сметка проверих от друго IP желаните дати и пак си излезе първоначалната намалена цена, та не му се чудих повече:)

Cvete na Venera, колко приблизително ви бяха транспортните разходи? Вие целия маршрут ли го минахте с таксита или ползвахте и автобуси?

# 114
  • София
Не,автобуси не сме ползвали.От Хавана до Тринидат, със спиране в Сиенфуего за обиколка, мисля че 100-120 долара.От Тринидат до Варадеро пак беше около 100 долара.Иначе докато бяхме в Хавана, си купихме билети за обиколка на Пинар дел Рио,екскурзията може да си я купиш от всеки хотел,тръгва се рано сутринта с автобус и те връщат чак вечерта,като има включен и обяд в цената.Цената май беше около 60-70 долара.

# 115
Говори ми, още си дърпам косите за тази събота   Money При мен излезе 160 евро Мадрид-Хавана-Мадрид, ама пусто за април и май, а за ноември, когато ние искаме - редовна цена  Close

Това щеше да е голям удар. Идеята при грешките е да се купува веднага и човек да си наглася графика към тях, но не винаги е възможно.
Относно настаняването силно препоръчвам и частните квартири. Повечето предлагат по-добри условия от хотелите. Имат отделен вход, чисти са и храната е много вкусна.

# 116
Cvete na Venera, Предвид, че са "нелегални" таксита лесно ли се намират? Аз също си мислех за тях като вариант, тъй като не ми се съобразява графика с автобус, а за рент-а-кар не съм сигурна, че ще се справим, въпреки че бяхме в Мароко с кола под наем и се оправихме някак си...

AvrorA, може ли линк към компанията, от която сте резервирали кола?

Последна редакция: пт, 23 яну 2015, 13:58 от Kisses{P}

# 117
  • София
Говори ми, още си дърпам косите за тази събота   Money При мен излезе 160 евро Мадрид-Хавана-Мадрид, ама пусто за април и май, а за ноември, когато ние искаме - редовна цена  Close
Това щеше да е голям удар. Идеята при грешките е да се купува веднага и човек да си наглася графика към тях, но не винаги е възможно.
Относно настаняването силно препоръчвам и частните квартири. Повечето предлагат по-добри условия от хотелите. Имат отделен вход, чисти са и храната е много вкусна.

Е да, ама ние имаме вече билети за юни за друга мечтана дестинация и нямаше как да се справим нито с отпуските, нито с финансите, та затова си оставам с надеждата, че може да излезе нещо подобно пак  Praynig Ако не е проблем, моля те, покажи, кои квартири сте ползвали вие и сте останали доволни  Peace

Cvete na Venera, добра идея ми даваш с тези таксита. Ние мислим да вземем рент-а-кар, но  може за някои дестинации да ползваме и такси, ще го обмисля хубаво  Hug

# 118
  • София
Лесно се намират нелегалните таксита,всяка втора кола е такава.Ние все пак гледахме да е по-голяма,защото бяхме 4 човека с 4 куфаро,но нямахме проблеми с намирането.Че и с климатик бяха Shocked (което си е екстра за там). ние отсядахме в частни квартири и хазяйте също винаги имаха хора за всичко -за пури, за таксита и др.

# 119
  • София
Мили хора, нямате ли качени някъде снимки от Куба, да разгледаме  Praynig

Cvete na Venera, значи и към теб отправям молба, ако не ти е проблем, да споделиш от кои квартири сте останали доволни  Peace

# 120
  • София
Това ни беше квартирата в Тринидат, много приятна къща, стаите са с климатик и баня, с вътрешни тераси: http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g285731-d1989780-Reviews … rovince_Cuba.html

В Хавана не беше нищо особенно квартирата, но хазяйте бяха разкошни хора!Винаги ни напътстваха къде да отидем, как да отидем, къде да хапнем вкусно и не много скъпо.Иначе беше много чиста къщата, с климатици и бани са стаите, но са малки и е в един блок, близо до Plaza de Revolusion.
http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g147271-d1056281-Reviews … -Havana_Cuba.html

# 121
В Хавана бяхме при Карлос. Много добро място, условията не бяха кой знае какво, но беше чисто.
http://www.cuba-individual.com/e_habana.htm

Тук спахме край Залива на прасетата. Даями и мъжа й бяха едни от най-готините хазяи. За вечеря ни правиха компания и доста разговаряхме за Куба, те ни питаха за България. Тя  е биолог, той ветеринар, интелигентни хора. Квартирата е хубава, храната силно препоръчвам.

http://www.cubacasas.net/cities/playa_giron/Dayami/

В Ла Бока, на 5 км от Тринидат беше най-готиното ни настаняване. Хосе има страхотно чувство за хумор, зет му ни свири класика едната вечер на цигулка, отличен цигулар е, храната много вкусна, с едни канадци изкарахме много весело.

http://www.cubacasas.net/cities/la_boca/ElGaleon/

Другото добро настаняване имахме във Винялес, но не мога да намеря квартирата.

Имам албум със снимки във фейса, ако искаш там ме намери, ще ти пусна албума. Във фейса съм Tedy Ivanova.

# 122
  • София
AvrorA, Cvete na Venera , много ви благодаря за изчерпателната информация   bouquet Чинно си записах всичко, което споделихте и ще влезе в употреба  Grinning

# 123
Още не мога да се нарадвам - имаме билети за Хавана Simple Smile за април.

Е, от Аерофлот са, но като цена ни устройват - 2400 за двама, София - Москва - Хавана и обратно.

Защо не предпочитате Аерофлот?! (бях си обещала да не задавам въпроси тука вече, ама ... все пак ми е важно да знам за Аерофлот?)

Сега започвам да редя програма и приемам всякакви предложения за 12 дни Simple Smile.

# 124
  • София
*тайна*, честито!
Понеже аз изразих мнение за Аерофлот, ще ти отговоря. Аз не искам да летя с тях до Куба, защото полетът е по-дълъг, а и повечето варианти, които съм гледала имат доста дълъг престой в Москва. Иначе никога не съм летяла с тях и не мога да дам отзиви. Естествено, ако намеря изгодни билети, ще летим с тях, но на този етап се оглеждам за други варианти. При вас колко време е престоят в Москва?

# 125
Moharet, благодаря за отговра Simple Smile.
Дългичък е престоя в Москва - на отиване е близо 22 часа, ще спим в хотела на Шереметиево (166 лв. за стая), не ми се мисли за спане на летището, а на връщане към София, е по-малко от 4 часа. Единствено ме притеснваше полетът над Украйна. На отиване ще летим с Аерофлот до Москва, а те летят над Беларус, а на връщане ще сме с България Еър, те летят 30 мин. над Украйна. Само това ме притеснява, но ... каквото е писано.

Но все пак цената е конкурентна на Еър Франс - те имат доста по-скъп полет, пък било и с 3 часа по-кратък полета.

# 126
Тайна, не се притеснявай за полета над Украйна! Само не знам дали не трябват визи за Русия, щом ще спите там. Трябва да го проверите това.
Ние сме първата седмица на април там, ако и друг е там по това време, да казва.

# 127
Смърфиетка, проверихме за хотела-не е необходима виза, ако ще нощуваме в хотела на летището. Единственото неудобно е, че нямаме право да напускаме хотела, но за една нощ ще го преживея Simple Smile. Има организиран транспорт от летището до хотела и обратно на следващия ден за полета.

Ще се радвам да споделиш идеи за места за посещение   bouquet

# 128
Аз още не съм започнала да правя програмата, но ще бъдем в Хавана и после на Варадеро. Местата, които ще посетим, ще са в Хавана. Засега, като чета, най-вече ще сме в старата част на Хавана, даже и хотелът ни е там. После на Варадеро сме решили само да си почиваме на плажа.   grinning039

# 129
  • София
Едни познати са ползвали опцията със спане в хотел на Шереметиево и казаха, че не е нужна виза. Ескортирали са ги с охрана и не са им позволявали да слизат от етажа на хотела, дори до лоби бара. И храната даже са им носили в стаята. Но пък наистина си е по-добър вариант от спане на летището  Peace

# 130
Да повдигна малко темата. Вече имаме визи. При нас изкарването на визи отне 15 минути, докато консулът напише визите. Но първото и най-важното беше да платим в долари и в брой. Wink Дори не го интересуваше имаме ли резервции и самолетни билети. Не се изискваха снимки. Не сме ги изкарвали в БГ!  Peace

Зачетох се в нета за малко организационни неща и имам няколко въпроса. От летището в Хавана до хотела трябва да хванем такси. Видях, че струва 30 конв.песи, това цена на човек ли е или на кола? И може ли да сменим пари на летището или плащаме на шофьора в евро, според курса? След това предстои пътуване от Хавана до Варадеро и от Варадеро до летището в Хавана, как е най-добре да си уредим такси? Чрез хотела ли?

# 131
  • София
Да повдигна малко темата. Вече имаме визи. При нас изкарването на визи отне 15 минути, докато консулът напише визите. Но първото и най-важното беше да платим в долари и в брой. Wink Дори не го интересуваше имаме ли резервции и самолетни билети. Не се изискваха снимки. Не сме ги изкарвали в БГ!  Peace

Зачетох се в нета за малко организационни неща и имам няколко въпроса. От летището в Хавана до хотела трябва да хванем такси. Видях, че струва 30 конв.песи, това цена на човек ли е или на кола? И може ли да сменим пари на летището или плащаме на шофьора в евро, според курса? След това предстои пътуване от Хавана до Варадеро и от Варадеро до летището в Хавана, как е най-добре да си уредим такси? Чрез хотела ли?

Около 30 кука е на кола,не на човек.На самото летище отвън има бюро за смяна на валута,по-добре си смени там някакви пари поне за таксито и други разходи през този ден.Всъщност курса е един и същ и на летището, и в града.По-добре плащай в тяхната валута.
За пътуването към Варадеро може да проверите и от хотела каква е цената, а и като се разхождате из Хавана,проверете и другите коли как са.Ние винаги си харесвахме някоя кола от улицата,да е с климатик естественно, и се пазаряхме за цената и така се договаряхме. Peace

# 132
Цвете -   bouquet

# 133
Записвам се в темата Simple Smile Sunglasses

# 134
  • София
Да се разпиша и аз с билети за Куба  newsm68 Полетът е София-Амстердам-Куба С КЛМ. Там ще сме септември за 16 дни, та се захващам и аз с организацията  Grinning
Ако може някой да ми препоръча от къде да взема рент-а-кар, че днес гледах много сайтове и съвсем се загубих. А също ме интересува как стои въпросът с паркирането - дали има обособени места, заплатени ли са и по колко?

# 135
Върнахме се вече ние, през февруари ни беше пътуването. Беше прекрасно  Heart Eyes

За рент-а-кар, наистина няма смисъл - навсякъде може да се разбереш с таксита да те закарат, даже на цената на автобуса (наричат ги такси колективо и събират още пътници, за да напълнят колата, т.е. две двойки). По магистралите изкачат пешеходци, крави, колоездачи и какво ли още не, никой не се измества от лявата лента... на мен щеше да ми е притеснено като не им знам местните привички. Но пък по-права магистрала не съм виждала - все хоризонта напред и завой не идва (това от Хавана към Винялес). Има си дупки и неравности, но ние на такова сме свикнали Simple Smile

Мога да препоръчам casa particular в Хавана, Винялес, Консифуегос, Тринидат и Варадеро.

Първият ден като типични туристи се набутахме с 30 кука за едночасова разходка със стара кола, а после разбрахме, че има стари коли таксита за техни песота...за един кук двама човека могат да се качат и да си кажат дестинацията.

После и ни закараха до един туристически ресторант, където дадохме 90 кука за вечеря...въобще първи супер успешен турист-будала ден. После вече нямахме грам проблем да се ориентираме в цените и местата  Laughing

# 136
  • София
Nya, супер полезно мнение, много ти благодаря   bouquet
Може ли да разкажеш повече за маршрута ви и колко дни бяхте. Ние ще сме 16 дни и имам два плана засега Simple Smile Единият е, ако успеем да намерим по-сносни билети до Канкун, да идем до там и съответно обиколката в Куба ще е по-скромна, може тогава да ползваме само таксита. Но ако останем само в Куба, ми се иска да я разгледаме по-обстойно от Винялес до Гуантанамо и при този вариант се притеснявам да разчитам само на таксита и пазарлъци (с моя тегав испански  Laughing).
Сигурна съм, че нещата са много по-различни, от колкото аз си ги представям, та затова много разчитам на мнение от хора като теб, които имат реален опит  Hug

А да, и кажи от кои casa particular, сте останали доволни  Simple Smile

# 137
  • София
Повдигам малко темата и поствам един полезен сайт, който наскоро открих, с много карти и практична информация по региони  Peace

http://www.cubatravel.tur.cu/en

# 138
Здравейте! Върнахме се от Куба преди два дни. Ако някой има спешни въпроси, да пита. Иначе до няколко дни ще напиша нашите впечатления и ще ви покажа снимките! Peace

# 139
привет  Simple Smile
и аз се канех за по4ивка в Куба до средата на април, но на работа преместихме офиса последната седмица от март и не ми дадоха по4ивка.

Интересно ми е, ако се теглят пари от банкомат там, в каква валута ги дава? тяхното песо или конвертируемото?

Moharet, според мен 16 дни са малко да разгледаш Куба, да си по4инеш, 4е и до Канкун да ходиш. Отделно, 4е в Канкун няма нищо за гледане- хотел до хотел... сигурно като Сл. бряг, и с по-широка плажна ивица и прекрасно карибско море... Миналата година бяхме 1 седмица там и 1 в Плая дел Кармен. Ако все пак летите до канкун, вземете хотел в Плая. от там е по-къс пътят до разли4ните забележителности.

Последна редакция: сб, 11 апр 2015, 10:37 от Azalee

# 140