Ще четат ли книги децата ни?

  • 2 731
  • 35
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 291
Проблема не е само в компютрите. Родителите не могат да обърнат достатъчно внимание на децата си. Учителите не могат /или не искат/ да ги запалят по книгите и ученето. Учениците и въобще децата нямат уважението и респекта от възрастните. За това според мен сме виновни всички.
Ще се постарая дъщеря ми като порасне да чете книги. Няма да я насилвам с нещо определено, каквото и харесва.
Съгласна съм с твоето мнение, средата е много важна, и примера който дават родителите и учителите. Аз без книга не мога, брат ми един ред не е прочел през живота си, така че мисля, че е и въпрос на характер. А за в бъдеще моето мнение е , че нищо не може да измести книгата и удоволствието, което доставя четенето, независимо от компютрите, телевизията, филмити и прочее технологически забавления. Това, което дава четенето на книги, нищо друго не може да ти го даде, трябва просто на детето да му се покаже красотата на този процес. smile3529

# 31
  • София
  • Мнения: 5 828
Аз мисля, че преди всичко е въпрос на пример на родителите и възпитание на любов към книгата. Опитвам се да науча дъщеря ми да цени книгите, нещо което много от познатите ми семейства не правят като се оправдават, че нямат време. Една позната даже не се и опитва да накара сина си да прочете задължителните книги, а му ги взима от видеотеката на касети, за да знаел поне за какво става дума.
Винаги съм купувала много книги и много държа на тях, за съжаление напоследък наблягам повече на детските. Дъщеря ми е затрупана с книги - и от моето детство и съвременни и я оставям да си избира какво да чете, с изключение на задължителните за училище. Мога с гордост да кажа, че обича да чете и според мен защото така сме я научили. Още от бебе започнах за й чета вечер преди да заспи и досега си ни е ритуал, но вече се редуваме.
Истина е за съжаление, че днешните деца не четат и това е факт.

Последна редакция: вт, 02 авг 2005, 17:05 от Amidala

# 32
  • Мнения: 6 889
Ще четат разбира се, ако така си ги научим. Според мен проблемът е, че на децата не им е достатъчно интересно. А почти всяка книга, която е в списъка за задължителна литература от училище е "скучна, тъпа, гнусна". Откъде накъде ще си губят времето с такива работи младежите.
Аз лично чета доста, винаги съм си била така, но нямам спомен защо така се е получило. И въпреки това рядко хващам книгите от задължителната литература. Ако ми се сторят интересни ги чета, ако не - прочитам това, което пише за тях в учебника по литература, обикновено върши работа. Ама сега последната година се скъсах да чета анализи за "Тютюн" (просто нямах време да я прочета, иначе ми се беше сторила интересна) и едвам  разбрах за какво става въпрос, толкова зор не бях виждала  #Crazy
Иначе гаджето ми в момента си го култивирам, мъча се да го накарам да почне да чете. Не е много лесно, но ако успея да намеря нещо, което му е интересно някак си успявам да му привлека вниманието към книгата.

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 1 592
Болният ми проблем Embarassed
Баткото е на 9 год. и не мога да го накарам да чете с желание. Не, че го оставям да не чете - но го прави със зор.
А като малък толкова обичаше книжки. Всеки ден купувахме по една и така се приспивахме - с четене. Имате ли идея как да му стане интересно newsm78

# 34
  • София
  • Мнения: 3 421
Аз много обичам да чета книги,от както се помня чета .На всичките ми рожденни дни ми подаряваха книги.Постоянно се криех защото вече бяха започнали да ми се карат че нищо друго не правя.Децата ми имат невероятно богата библиотека за тяхната възраст.И двамата проявяват интерес,но установявам че каката напоследък се интересува повече от телевизията и компютъра newsm78
Не знам дали зависи от примера който им даваме или от средата в която са в училище или от характера на детето .Предполагам че всичко е комплексно.
А като малък толкова обичаше книжки. Всеки ден купувахме по една и така се приспивахме - с четене. Имате ли идея как да му стане интересно newsm78
И аз се притеснявам да не стане така с дъщеря ми - да изгуби интерес. Онзи ден ни заяви че не иска да ходи на училище защото трябвало да учи Shocked.

# 35
  • usa
  • Мнения: 2 113
хе,хе, хе - интересно е да видиш след около година как са се променили нещата по някой въпрос  Simple Smile... при нас в момента книжката надделява над мишката - през ваканцията децата ми повече четат отколкото стоят пред компютъра. голямата дори за рождения си ден си поръча две книжки, едната от които естестено новия хари потър. в един момент заяви, че тази книга и без рожден ден най-вероятно съм щяла да и я купя и може би се минава като си я поръчва вместо да поиска нещо друго, но все пак реши да не рискува да остане без нея  Sunglasses...
не мисля, че има универсална формула "как да накараме децата да четат", на различните деца влияят различни неща. при моите съм забелязала, че отиването до библиотеката или книжарницата за нова книжка подтиква към четене. или ако им кажа за някоя книга, че съм я чела когато аз съм била дете и съм я харесвала много. но същите неща нямат абсолютно никакъв ефект при братовчедките им(с които най-често ги сравнявам)... така че всеки от нас трябва сам да се помъчи да открие как да събуди у децата си любовта към книгите. стига да иска, разбира се.

Общи условия

Активация на акаунт