Изгубени в превода 2

  • 70 441
  • 738
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 22 414
Е, то не само в Свищов на пишката на момчетата, казват Буба. )

В Шуменският край, бостан наричат мястото, където се сади пипера.
В Плевенския, на бостана садят дини и пъпеши. )
Та редовно като отидех на гости в Шумен и ме заведяха на село...се чудех как така ги берат тез дини юни месец. )

# 691
  • Мнения: 12 662

Като дойдох във Варна започнах да си купувам "пипер" от пазара или магазина, защото като кажех "чушки" и не разбираха какво искам.  Все още трудно си пречупвам езика с тия пиперки, но вкъщи си ги наричам чушки  Laughing

Една булка разправяше как така по погрешка купила 2 кг люти чушки.

# 692
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Моя далечна роднина беше омъжена за сириец и имаше сирийска шофьорска книжка. Веднъж идва вкъщи с колата на един неин познат и казва: "Бързо тръгваме за София, изпускам самолета, а искам да пратя нещо по познати!" Е, щом е за идеята, тръгваме. Ha летище София няма къде да се паркира и аз паркирам на място, на което е абсолютно забранено да се паркира. Свършихме си работата и излизаме. Гледам, до колата чака доста млад милиционер (по онова време бяха милиционери). Отиваме ние и тя (много обича да се прави на приятно разсеяна) го поздравява и пита с възможно най-любезната усмивка: "Мен ли чакате, аааа видяхте, че колата е с пловдивски номера и сигурно искате да пътувате с нас. Ами хайде де, заповядайте! Качете се отпред, да си говорим!" Всичко това го изсипа точно като водопад, така че той за малко да повярва, че иска да пътува с нас. Както и да е, поиска и´ документите. Аз се притесних, тъкмо бях получила книжката си и си казах:- упс, отиде ми талона!. Тя обаче му дава български задграничен паспорт (червен), сирийска шофьорска книжка и талона на колата. Той започва да разглежда документите като започва от талона на колата, явно това му се видя най-познато. После паспорта и шофьорската и´ книжка, която е на арабски и само най-последната, всъщност първата страница е на латиница, където ставаше ясно от категориите А, В, С и т.н. че е шофьорска книжка. Милиционера гледа, гледа и попита: "Вие два паспорта ли имате?" А тя: "Аааа едното ми е шофьорската книжка, а другото паспорта" Милиционера се почувства ужасно неудобно и каза: "Дай 5 лева, че си паркирала на забранено за паркиране място!"

По повод линка за Хасково, който е дала Елиас един хасковски виц:

Двама хасковлии паркират на една улица в Хамбург и отиват да разглеждат магазините. Друг българин, който живеел там видял колата и решил да се пошегува.  Връщат се двамата хасковлии и онзи ги пита с акцент:
- Хамбург?
Те:
- Не ва, не ва Аскюу.
Онзи отново:
- Хюстън?
Те :
- Не ва, не ва Аскюу
Тогава онзи възкликва:
- Аааа каунь, каунь...
А хасковлиите учудени:
- Ееее  га додахме, га ни разбраа че сми кауньи...

# 693
  • София
  • Мнения: 17 259
компроментирана ларва  Joy Joy Joy Joy
неее, не мога да спра да се кискам с тая тема  Joy Joy

# 694
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
Във Варна, дуда определено се използва само и единствено за женски полов орган, но ми стана интересно при тези дето дудата е черница, как викате на женския полов орган тогава ???

А защото едното трябва непременно да изключва другото?!
Дуда може да се казва и на това, и на онова... Crossing Arms
По принцип, дуда, в смисъла на черница се използва от по-възрастните хора.
Много млади не са и чували даже, че на черница може да се казва дуда (пак за североизточна България става въпрос).

# 695
  • Мнения: 105
Дуда и буба-прекрасен ден! Joy

# 696
  • Мнения: 11
Във Варна, дуда определено се използва само и единствено за женски полов орган, но ми стана интересно при тези дето дудата е черница, как викате на женския полов орган тогава ???

А защото едното трябва непременно да изключва другото?!
Дуда може да се казва и на това, и на онова... Crossing Arms
По принцип, дуда, в смисъла на черница се използва от по-възрастните хора.
Много млади не са и чували даже, че на черница може да се казва дуда (пак за североизточна България става въпрос).

А защото едното трябва непременно да изключва другото?!
Дуда може да се казва и на това, и на онова... Crossing Arms
По принцип, дуда, в смисъла на черница се използва от по-възрастните хора.
Много млади не са и чували даже, че на черница може да се казва дуда (пак за североизточна България става въпрос).
[/quote]

Някой май не ме разбра  Naughty  Не съм казвала, че се изключват. В предишните страници някои споменаха, че за първи път го чуват да се употребява като наименование на женски полов орган. Та въпроса ми беше към тях. Аз лично разбрах, че така викат в някои краища на черницата общо взето скоро.

# 697
  • Мнения: 46 492
... но ми стана интересно при тези дето дудата е черница, как викате на женския полов орган тогава ??? Ама примерно ако го казвате на дете....

Я споделете моля  Praynig


O, избор голям има Joy

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=366344
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=562454.0

# 698
  • Мнения: 4 120
 В Свищов (родом съм от този град) черницата си е черница, ако не се лъжа, дуди няма, буба хем ларва, хем половият орган на момченцата. Сега ме замисляте аз какво съм имала, майка ми не ми вдига да ме информира Simple Smile Преди време като стана скандала с изгореното със сол бебе се заформи един спор с колегите трябва или не да се осоляват бебетата, според тях всички сме осолявани, за това не сме миришели Simple Smile Пък всички чужденци явно са миризливци по тази логика. Както и да е, аз твърдях, че не са ме третирали със сол и звъня да питам майка ми, а тя- "А, не, как така ще те осолявам, бе майче, само със свинска мас съм те мазала Joy".

# 699
  • Мнения: 11
... но ми стана интересно при тези дето дудата е черница, как викате на женския полов орган тогава ??? Ама примерно ако го казвате на дете....

Я споделете моля  Praynig


O, избор голям има Joy

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=366344
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=562454.0

Е това вече е отговор, незнаех че има цели теми, благодаря  hahaha

# 700
  • София
  • Мнения: 7 673
А да сте чували за гола маска?
 Mr. Green
Натурален акт сте, предполагам... Joy

# 701
  • Мнения: 234
Един наш познат си "сканира" къщата.

# 702
  • Мнения: 3 405
В първия линк за "темата табу" думата пишкам ме подсети - в родопския диалект "пишкам" означава "бода", "убождам".
Опишках се (о-то се произнася средно между А и О)= Убодох се Simple Smile

# 703
  • Мнения: 347
Едната ми баба е от Добричко, обожавам да я слушам как говори, хем едно такова меко, хем леко напевно и изобилства от странни думички, страшен смях  Laughing  Heart Eyes

Та за пиперките и питките/мекици, от които и аз доста често оставам изненадана, защото все забравям какво има предвид  Crazy Обаче най-любимият ми пример е думата паткан. Та като бях малка и тя все още гледаше кокошки и постоянно слушах как "Патканът влязъл и изял пиленцата!". Представях си някакъв див, голям и много зъл мъжки паток, който може да убива и яде малки пиленца, а дори и кокошки...дори и мен. Обаче след време се оказа, че тя така наричала плъховете  Joy

# 704
  • Русе/София
  • Мнения: 1 826
По въпроса с пиперо-чушковата тема, интересно ми е в североизточна България приготвят ли чушка бюрек и как я наричат  newsm78 Там няма как да ги убедиш, че пипера е чушка, но и не съм се старала. Като отида на гости, те приказват на техния, аз на моя диалект и който разбрал, разбрал.
Веднъж гостуваме и за закуска е обявено, че ще има питки. Аз съм много доволна, като си представям някакви питки, приготвени в фурната, с хубава горичка, въобще лигите ми потекоха. Сядаме и гледам на масата мекици, ужас, разочарование   Sad Помислих, че нещо не съм разбрала. По-късно вече бях сигурна, че проблема не е в мен, а просто техните питки са си чисти мекици.
Който е от старозагорския регион знае, че на жената на вуйчото се казва не вуйна, а очинайка (хм, замислям се леко дали правилно го изписвам). За мъжа ми тази дума е някакво абсолютно недоразумение и се хили с глас всеки път като я чуе Laughing


В Русе пипера си е точно чушка.В Търново обаче е пипер,а мекиците-питки.
Вени,тук в София за пръв път чух думата паца,и то от кореняци софиянци.Първия път когато я чух мигах 5 минути.Бременна,преглед и док заявява най-радостно,че детето има паца.Брях,чудим се и мигаме двамата с мъжО,квой тУй нещо.

Общи условия

Активация на акаунт