СЕКЦИО ИЛИ НОРМАЛНО РАЖДАНЕ (С УПОЙКА) ЗА И ПРОТИВ?

  • 12 962
  • 140
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 155
А ето и темата "Нормално раждане или секцио - за и против" - /цели 9 страници е Shocked/

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3466&highlight=

Уф, озорих се докато я намеря Laughing

# 16
  • Букурещ
  • Мнения: 7 829
Biby, хубаво си дала връзки, дано има само кой да чете.
Хубаво ще е по тази тема да се изказват само родилите и по двата начина.
Останалото е въздух под налягане или бля-бля за по-кратко.

# 17
  • Мнения: 6 155
Цитат на: Liorena
Biby, хубаво си дала връзки, дано има само кой да чете.
Хубаво ще е по тази тема да се изказват само родилите и по двата начина.
Останалото е въздух под налягане или бля-бля за по-кратко.


Ами да де, то иначе няма база за сравнение  Laughing

# 18
  • Букурещ
  • Мнения: 7 829
Цитат на: Biby
Цитат на: Liorena
Biby, хубаво си дала връзки, дано има само кой да чете.
Хубаво ще е по тази тема да се изказват само родилите и по двата начина.
Останалото е въздух под налягане или бля-бля за по-кратко.


Ами да де, то иначе няма база за сравнение  Laughing


ами няма я, тази тема винаги ми е била много смешна. една от любимите ми.

# 19
Цитат на: tzvetam
Здравейте,

казвам се Цвета и съм на 29 години и съм ж 18 г.с. За първи път влизам с този форум и се надявам да намеря добри съвети.

Моля кажете ми кое според вас е по-добре и по-малко болезнено (много ме е страх от болката) секцио или нормално раждане с епидурална упойка?

Чакам отговори от вас с нетърпение.



Аз имам две раждания. И двата пъти нормално. След второто тичах на петия ден, но при първото си мислех, че умирам. Всичко е индивидуално. Лекарката ми ме нави да родя второто нормално и сега съм й благодарна. До мен в болницата беше жена родила с епидурална анстезия и понеже не е усещала кога да напъва, бяха счупили ключицитата на детето , докато го дърпали с форцепс.
Ти избери, но да знаеш че най-голямото щастие идва с голяма болка.
Успех!

# 20
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Аз родих секцио по мед.показания.Дадоха ми да кърмя едва на 6 ден.Не бях с големи усложнения,но ми беше много трудно и се възстанових бавно.Ако имах възможност да избирам бих избрала нормалното.Каквото и да избереш ти пожелавам леко раждане и бързо възстановяване. Wink

# 21
  • Мнения: 503
Цитат на: Liorena
Цитат на: Biby
Цитат на: Liorena
Biby, хубаво си дала връзки, дано има само кой да чете.
Хубаво ще е по тази тема да се изказват само родилите и по двата начина.
Останалото е въздух под налягане или бля-бля за по-кратко.


Ами да де, то иначе няма база за сравнение  Laughing


ами няма я, тази тема винаги ми е била много смешна. една от любимите ми.

Да споделя, макар и не от моя опит. Simple Smile  Имам приятелка, която има 1 секцио и 1 естествено раждане 5 години след това. Тя определно препоръ4ва естественото раждане. И в двата слу4ая боли, нали в пове4ето болници не правят обезболяване, но при естествено раждане възстановяването е пъти по-бързо и много по-безболезнено. Болките са по време на раждането, но все пак през интервал от по няколко минути, и са (по4ти) непрекъснати само накрая, докато при секцио боли след раждането, но непрекъснато и по-дълго, отколкото при нормално протекло раждане.
Мисля, 4е 4овек, който е минал и през двете, може да даде най-правдиво мнение. Затова и аз съм за естественото раждане и искам второто си дете да опитам да родя естествено.

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 1 521
Не съм раждала със секцио, но имам гинекологична операция, така че мога да сравнявам - за мен плюсовете са изцяло в полза на нормалното раждане с епидурална упоика.

Конкретно на въпроса на Desij - с епизиотомия ще избегнеш външните шевове, а добър лекар, които знае как да си води ражданията би могал да ти спести вътрешните разкъсвания.

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 2 464
не очаквах да прочета такива страшни описания за възстановяването след секцио. Може ли някой, който го е преживял вече да каже, колко дни след това продължават болките и какво се разбира под продължително възстановяване.

Аз съм виждала хора които са претърпели тежки операции с хирургическа намеса и не са имали повече от 1 ден болки след операцията. това което чета ми създава впечатление че секциото е много тежка операция

# 24
  • Мнения: 5 246
Цитат на: alegra
Аз съм виждала хора които са претърпели тежки операции с хирургическа намеса и не са имали повече от 1 ден болки след операцията. това което чета ми създава впечатление че секциото е много тежка операция


Aз родих секцио преди месец и се възстанових много бързо.Болките продължиха точно 1 ден.И то под болки разбирай контракциите на матката,самата операция не ме болеше.После започнаха другите болки от кърменето (което на мен не ми е приятно) т.е. болки в гърдите и кръста.
При раждане секцио е много важно раздвижването.Колкото по рано стане толкова по добре и колкото повече се движите още по добре.

# 25
  • Мнения: 6 155
Цитат на: alegra
не очаквах да прочета такива страшни описания за възстановяването след секцио. Може ли някой, който го е преживял вече да каже, колко дни след това продължават болките и какво се разбира под продължително възстановяване.

Аз съм виждала хора които са претърпели тежки операции с хирургическа намеса и не са имали повече от 1 ден болки след операцията. това което чета ми създава впечатление че секциото е много тежка операция


Че е тежка операция, спор няма - режат 2или 3 слоя - кожа, коремни мускули и матката.
Относно болките и възтановяването - мен лично ме боля когато излизах от упойката и няколко часа след това /общо около 12часа/. Но болката не е нетърпима /е все пак при всеки е различно/. След това /когато можеш да станеш/ имаше по-скоро дискомфорт, отколкото болка. Усеща се като придърпване и оптягане Rolling Eyes Възтанових се горе-долу за около 1мес. Но и нямах особен избор, защото си гледах детето сама, а татенцето беше на работа. Имах проблем само с вътрешните конци. Една част от тях не можаха да се абсорбират от организма ми и на няколко пъти ми се отвори /не знам дали е точно понятието/ раната и изтече гной+кръв. Но говоря за минимално количество, а не за някакви кръвоизливи Confused

# 26
  • Мнения: 197
При мен най-силната болка беше, като излязох от упойка- никакви болкоуспокояващи не ми действаха. След това изправянето беше голям кошмамар. Но това е през първия ден след операцията. Около 5 дни вървях полусвита, защото ми придърпваше, но това не беше кой знае колко болезнено. Абе изтърпява се. Много ме болеше в началото, ама като слушах как крещят нормално раждащите просто немога да си представя що за болка е било това при тях. Ако някой ден отново раждам, пак ще е така. Но така или иначе тук няма да намериш отговор на въпроса си, защото всички са на различно мнение и по-скоро може да се объркаш повече. Няма значение как ще родиш, важно е детенцето и ти да сте добре. И как беше оная мисъл  Embarassed ,че най-голямата радост идвала с цената на  голяма болка.

# 27
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Болеше ме и още как! Първите три- четири дни- кошмар. После болката постепенно отшумя. Не е толкова страшно. Според мен е много гот като знаеш предварително, че ще раждаш в едикой си ден, в определен час, а не всяка сутрин да се чудиш дали днес ще е събитието. Аз нещо хич не си падам по неизвестността.

# 28
  • София
  • Мнения: 2 952
Цитат на: alegra
не очаквах да прочета такива страшни описания за възстановяването след секцио. Може ли някой, който го е преживял вече да каже, колко дни след това продължават болките и какво се разбира под продължително възстановяване.

Аз съм виждала хора които са претърпели тежки операции с хирургическа намеса и не са имали повече от 1 ден болки след операцията. това което чета ми създава впечатление че секциото е много тежка операция


Момичета, когато съветвате някой да "избере" секцио имайте предвид, че все още не навсякъде в България след операцията обезболяват. На мен ми е правено секцио в Тина Киркова преди 7.5 години. След излизане от упойка не ми е правено НИКАКВО обезболяване. Тогава боли много и дни наред. Нераждалите трябва да го знаят, за да се информират предварително как и колко дълго след операцията ще бъдат обезболявани, както и с каква упойка ще бъдат оперирани - спинална или епидурална.
Извън София обезболяването, особено пък през катетър след секцио не е масова практика. Затова съветвам всички да обсъдят с лекаря си каква упойка ще се ползва за операцията и какво и колко продължително ще е обезболяването.

Нека, тези, които живеем в големите градове и под някаква форма плащаме за раждането, да не подвеждаме момичетата, които няма да имат достъп до съвременно обезболяване, защото живеят в по-малко населено място или пък, защото ще разчитат да не плащат нищо на екипа или болницата.

Алегра, цитирам те, защото ти изразяваш учудване. Не ми се иска да подвеждам някой, който след излизане от упойката да си каже, леле, защо не ми казаха.

Най-важното според мен е, че само лекар може да реши, кое раждане е подходящо. Ние тук можем да споделяме само личните сипреживявания.

Успех на всички бъдещи майчета!

# 29
  • Мнения: 6 155
Цитат на: bib.bib
Тогава боли много и дни наред. Нераждалите трябва да го знаят, за да се информират предварително как и колко дълго след операцията ще бъдат обезболявани, както и с каква упойка ще бъдат оперирани - спинална или епидурална.
Извън София обезболяването, особено пък през катетър след секцио не е масова практика. Затова съветвам всички да обсъдят с лекаря си каква упойка ще се ползва за операцията и какво и колко продължително ще е обезболяването.

Нека, тези, които живеем в големите градове и под някаква форма плащаме за раждането, да не подвеждаме момичетата, които няма да имат достъп до съвременно обезболяване, защото живеят в по-малко населено място или пък, защото ще разчитат да не плащат нищо на екипа или болницата.

Алегра, цитирам те, защото ти изразяваш учудване. Не ми се иска да подвеждам някой, който след излизане от упойката да си каже, леле, защо не ми казаха.

Най-важното според мен е, че само лекар може да реши, кое раждане е подходящо. Ние тук можем да споделяме само личните сипреживявания.

Успех на всички бъдещи майчета!


1. Болката е много относително понятие! Всеки има различен праг на поносимост към болка, така че според мен не е редно да се правят такива генерални изводи. Аз също бях без обезболяване след операцията, защото съм алергична към повечето препарати. Сложиха ми един единствен път аналгин/ако не бъркам/, който въобще не ми помогна. Но пак повтарям, че при МЕН болката не беше нетърпима.

2. Това дали си плащаш или не - няма значение за обезболяването /за планирано секцио не знам как стои въпроса Sign Exclamation /.С направление дори упойката не се заплаща /говоря за Св.София, от личен опит/,пък какво остава за обезболяването. Силно се съмнявам, че ще ти направят секцио без след това да сложат поне бузколизин, пък било то в болница извън големите градове.

Ако бъркам, поправете ме Confused

Общи условия

Активация на акаунт