Истинско ли е киселото мляко Боженци!!!

  • 23 770
  • 71
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2
Да, има истинско кисело мляко - мляко направено по БДС - има ли го този знак, наистина е кисело мляко. Друг е въпроса на кой колко му харесва тоз и вкус.
Ето ималко инфо:
Новият стандарт за кисело мляко БДС 12:2010  е направен на основата на отменения преди време БДС 12-82. При него обаче за първи път е регламентирано използването на козе мляко, както и нови физикохимични показатели като "съдържание на млечен белтък", "масленост" и "енергийна стойност". Има въведени и изисквания към опаковките, които могат да бъдат полистиренови кофички, стъклени буркани и керамични съдове. Българското кисело мляко трябва да съдържа бактерията лактобацилус булгарикус и да има срок на годност до 20 дни от датата на производство. Другите допустими суровини в него са сурово краве, овче, биволско и козе мляко, както и различни смеси между тях. Допуска се и използването на вода за пиене, млечна сметана, получена в деня на стандартизирането, както и обезмаслено мляко.

Всеки може сам да избере за себе си и за семейството  Simple Smile
И нека не забравяме едно че закупеното от нас мляко може да е истинско и пак да няма обозначението БДС защото то не е задължително така че това че няма съответното обозначение не означава че не е

# 31
  • Мнения: 2
На Баба няма сухо мляко - виж етикета. Съмняваш се в немското качество? Немските млека били нездравословни?
Небивалици!
Никакви небивалици не са. Мегле са твърде далеч от понятието за немско качество, да не говорим, че българските млека са много, ама много по-хубави от немските.
Колкото да ''На Баба'' аз отдавна изпитвам подозрение към фирмата, а откакто имат и и мляко по БДС, съвсем. Защото вкусът и консистенцията (при това не са го докарали хубаво) коренно се различават от тези на другите млека на марката, пък според етикетите и те нямат сухо мляко и сгъстители...уж.

Аз купувам ''Елена'' понякога и ''Елби'' или ''Герма'' но рядко.
За Елена и Елби ок ...Но Герма е пълен боклук все пак те са тези които опропастиха и Боженци нищо лично към избора ти за мляко но мой съвет е да не купуваш Герма Елена Елби Земнея и Киана са поне истински Wink

# 32
  • Мнения: 4 292
Благодаря, ще го имам предвид. Аз рядко купувам Герма, зашото тук почти не се предлага, а и предпочитам Елена.

# 33
  • София
  • Мнения: 3 271
Mного добре знам какво е БДС. Само че БДС не гарантира докрай вкуса (и уеднаквяването му), а по-скоро качеството, надявам се го разбирате?
Така например ти и съседката може да правите домашно кисело мляко от кравата, която яде само био трева от планински връх в Хималаите, но това на съседката да е по-хубаво, гъсто и вкусно.


Ама естествено, че че БДС ти гарантира качество - тук питаха за истинско - в случая със или без добавка на сухо мляко.затова казах че по БДС няма как да има сухо мляко - доста са солени глобите за производителите, ако ги хванат.

И нека не забравяме едно че закупеното от нас мляко може да е истинско и пак да няма обозначението БДС защото то не е задължително така че това че няма съответното обозначение не означава че не е

Да то може да не е произведено по БДС и пак суровините вложени в него да са в  съответствие с действащите стандарти и/или технологични документации, с които са постигнати стандартни качествени показатели за готов продукт

# 34
  • Мнения: 25
Разликата във вкуса на млеката, по БДС и другите, както Jujka добре е обяснила се дължи на съотношението на различни физикохимични и микробиологични показатели. Това не означава моментално, че другите млека, които не са по БДС, не са истински! Разликата конкретно в На Баба се дължи точно на това, че са избрали да пускат мляко с различни съотношения на тези показатели, които придават на млякото по мек вкус, който лично на мен повече ми харесва. На мен лично млеката по БДС са ми  по-кисели и не ми харесват толкова. Така, че всеки сам да си преценя какво да купува. Но да се говори, че големи фирми с много звена за качество на контрол лъжат и че никой не ги проверява за това е смешно. Ако не им вярвате,  занесете една кофичка за изследване в лаборатория на ДВСК.

# 35
  • Мнения: 1 525
Не знам истинско или не, но на мен "Боженци" ми е най-вкусно.
Четох за спора между производителите. От тогава обръщам внимание кой е производителя - все си е габровския.

# 36
  • Мнения: 419
"В крайна сметка на кого е нужен този нов стандарт? Практически той обслужва определени интереси, дори те не са на най-големите преработватели в сектора, защото те си направиха доста сериозни племенни стада, които произвеждат вече собствено кисело мляко. На всичкото отгоре има широко отворена врата за вкарването на сухо мляко вътре в млечните продукти"
http://www.btv.bg/shows/tazi-sutrin/razgovori-gosti/story/320200 … _za_mlyakoto.html

# 37
  • София
  • Мнения: 3 271
"В крайна сметка на кого е нужен този нов стандарт? Практически той обслужва определени интереси, дори те не са на най-големите преработватели в сектора, защото те си направиха доста сериозни племенни стада, които произвеждат вече собствено кисело мляко. На всичкото отгоре има широко отворена врата за вкарването на сухо мляко вътре в млечните продукти"
http://www.btv.bg/shows/tazi-sutrin/razgovori-gosti/story/320200 … _za_mlyakoto.html

Не знам какво целиш с този си пост, но това е абсолютно не професионално Naughty изкаване от човек без нужното образование и компетентност.
Стандарта не е задължителен, и по него се прави кисело мляко в което вложенеите суровини отговарят на определени показатели - от там на татък всеки да си произвежда каквото реши, а всеки има право на избор какво да си купи и яде.
Стандарта е едно начало , на нещо регламентирано, което се вмества в определени показатели - а колкото до това, кой как е забогатял - не мисля че ме интересува, като избирам кисело мляко за детето си.

# 38
  • Мнения: 4 292
Но да се говори, че големи фирми с много звена за качество на контрол лъжат и че никой не ги проверява за това е смешно. Ако не им вярвате,  занесете една кофичка за изследване в лаборатория на ДВСК.
Смешно или не, демократична държава сме, всеки вярва в каквото си иска и има право да бъде бдителен, а не да се доверява сляпо на ''големите фирми''.
Всъщност, благодаря, че ме подсети да ги проверя, ще взема да го направя, ей така, от любопитство.

# 39
  • Мнения: 419
Извинявам се, мислих, че е ясно какво целя с поста, но щом се налага, ще разясня - въведен е новият стандарт, допускащ в състава на киселото мляко да има сухо, а не е върнат стария. Защо - за да се обслужат определени интереси, резултат за нас - купуваме на доверие стандартизирано кисело мляко, като си мислим, че няма сухо, а всъщност има. Във видеото става ясно. Не бих казала, че Явор Гечев е некомпетентен.

# 40
  • София
  • Мнения: 3 271
smileme, за да прекратим този безсмислен спор ще ти го кажа в прав текст - експерт съм в тази област и аз лично участвах в работните групи по изготвяне на стандартите за кисело мляко и сирене. И мога на 1000% да ти гарантирам, че никъде не е оставена вратичка - както твърди господина, за влагане на сухо мляко. Щом слагаш надпис - БЪЛГАРСКО КИСЕЛО МЛЯКО- ти гарантираш, че няма сухо мляко. Всяка фирма сама за себе си носи отговорността, ако в продукцията и с марка Българско кисело мляко, се открие наличие на сухо мляко - а и както споменах глобите са доста високи. Надявам се сте забелязали, че на повечето млека вече пише само - Кисело мляко, или млечен продукт, а думата Българско е отпаднала.
От там нататък, такива неубедителни доводи от непрофесионалист (това че се занимава със змеделие, не значи че разбира от него) - не, благодаря, не приемам- извинявай, ако съм те засеганала с нещо.
Мога много да разказвам, но нямам намерение никого да убеждавам - аз за себе си знам как стоят нещата и съм направила своя избор.

# 41
  • Мнения: 4 398
Истинско ли е киселото мляко Боженци!!!
Kатегорично НЕ!Не коментирам вкусовите качества,а че НЕ Е КИСЕЛО МЛЯКО.
За мен ''кисело мляко'',което не става за подкваса или няма или са твърде малко живите бактерии бациликус булгарикус.Резултата е ясен щом домашно подквасено мляко вземе да се точи като боза или хич не се подквасва.За буркан от 980гр трябва да е достатъчна една равна супена лъжица подкваса.
За сега от купешките  ''Свежест'' е истинско .Всичко друго НЕ Е кисело мляко,а млечни продукти  Wink.

# 42
  • Мнения: 4 398
 newsm78 Ако за ''експертите'' контрола започва и свършва с наличието на сухо мляко  Shocked ooooh! #Crazy няма да се чудя защо в сирене с цена над 10 лв килото има вложен тебишир. #Cussing outЖална ни майка щом са ни такива ''експертите'' Cry Cry Cry
Аз съм учила за млякото и млечната промишленост в часовете по трудово в гимназията .Не съм експерт,но и не ям доматите с колците,както си мислят някои с ''експерт''пред името.

п.п.http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=604500.0

# 43
  • Sofia
  • Мнения: 26 371
Аз купувам ТАБУ,какво ще кажете за него,не е от най-евтините,дано има нещо истинско в него...

# 44
  • Мнения: 4 398
Не познавам тази марка.

Общи условия

Активация на акаунт