разпознаване на цветовете

  • 5 410
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 403
тъкмо навреме за учене на цветовете...не се отчайвайте...отидете си на лекар за всеки случай и започнете да помагате на това , к се учи в детската...примерно започнете със светофара - само два цвята..след 10 дни упражнения да открива червено и зелено ще сте една крачка напред и така мако по малко;
не си сверявайте часовника с общата маса, вашето дете пък може да знае неща, които другите ще научат след 2 години;

# 16
  • Мнения: 1 173
Тестовете за далтонизъм трудно могат да се направят от толкова малки деца според мен.
Освен това далтонизма е в големия процент червено/зелен. Тоест бъркат се само тези два цвята.
Няма как жълто например да се бърка Simple Smile
Аз не смятам, че е огромен проблем, рано или късно ще ги научи.

Моят син също бъркаше цветовете. Е оказа се далтонист (на 8 г се разбра, но аз подозирах защото дядо ми беше далтонист). Не му пречи изобщо това. (е веднъж на планина ме пита защо има две еднакви маркировки, а те червена и зелена Simple Smile

# 17
  • Мнения: 15 379
Тестовете за далтонизъм трудно могат да се направят от толкова малки деца според мен.
Освен това далтонизма е в големия процент червено/зелен. Тоест бъркат се само тези два цвята.
Няма как жълто например да се бърка Simple Smile

Има пълен далтонизъм и той се изразява в абсолютно неразпознаване на всички цветове. Всичко е сиво.
Има и частичен далтонизъм, който е по-често срещан. Не могат да се разпознаят червено, зелено и синьо.
При деца се диагностицира със специални таблици.

# 18
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 863
Моето дете е на 3г. 5 месеца и познава абсолютно всички цветове, даже нюансите им - казва например "светло лилавата нощница, тъмно синята блуза" дори и ме поправя като сбъркам и кажа "дай ми синята лъжичка, тя казва :Мамо това е лилава, не е синя лъжица Rolling Eyes Laughing". Като се обличаме  казва "тая блуза ми отива на дънките, тая фибичка ми отива на роклята, или тая чанта ти отива мамо на якето" и такива подобни.

Стана ли ти по-добре като се похвали? Rolling Eyes

dezi 13, ето една подобна тема, може да ти е полезна:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=409376

# 19
  • Мнения: 7 109
Почнете да работите цветово у дома. Всичко може да служи за помагало. Щипките ги редете в разни форми, цветни кламери, гланцови блокчета, моливи, конструктори. Ще свикне постепенно. Просто ще му трябва партньор в игрите. Големите започват, а постепенно се иска помощта и на детенцето.  Peace

# 20
  • Мнения: 10 547
Синът ми е почти на 4,5 г. и не може да разпознава цветовете.Просто ги налучква и не може да ги запомни.В детската градина  не желае да участва в образователните дейности,не иска нито да рисува, нито да изрязва и др. неща които са им в учебният материал.Притеснявам се,че не проявява интерес към нищо.Незнам дали е от инат ,разсеяност дали му етрудно или има някакъв проблем.Дайте съвети какво да направя.Предварително благодаря.


Чета, получила си много успокояващи съвети. За мен обаче е редно да се обърнете към логопед. От споделеното, разбирам, че освен всичко друго детето не желае да участва в образователни дейности, т.е. предполагам, не желае да участва в нормалния учебен процес в детската градина.
Какво казват по въпроса учителките? Това мен доста по би ме притеснило от непозването и неназоваването на синьо и червено в тази възраст.

# 21
  • Мнения: 7 109
 Касита, точно това и аз прочетох сред информацията. Че детето не желае да участва в ученето в градината. Затова предложих да си положат основите у дома.
Друго, което ми хрумва - известно подкупване, за да участва в опознавателните игри, докато се задоволи с радостта от знанието си. 

# 22
  • София
  • Мнения: 591
За учене на цветовете мога да препоръчам тази мозайка.



Частите са доста големи и съобразени за малки деца. Има няколко картинки, които се сменят под пластмасата. Работи се с 4-ри основни цвята и може да се провери лесно дали детето ще сложи правилен цвят на правилното място.

# 23
  • Мнения: X
Дъщеря ми научи цветовете от автомобилите - като беше малка на разходките ги сочеше, аз казвах цвета, тя повтаряше и постепенно запомни. Защо не пробваш по подобен начин - с игри и закачки тип "къде е синият автомобил?", "кой първи ще види зелена кола?" и т.н.

Каквото и да правиш, със сигурност трябва да е под формата на игра и да е забавно и интригуващо за него.

# 24
  • Мнения: 388
Днес ходихме на очен лекар. Оказа се че има астегматизам ,на едното око 2 диоптара, а на другото 1,5.Така,че ще слагаме очила.И аз се замислих  дали е възможно от това,че на вижда добре на близо  да се изнервя като му кажа да рисуваме и като го питам за цветовете.И по същата причина да отказва  да участва в образователните дейности в градината.Може да му е по- трудно и да си мисли че не може да се справи, и се отказва.

# 25
  • Мнения: 15 379
А даде ли му цветни табла за разпознаване на фигури?

# 26
  • Мнения: 10 547
А детето с късогледство или далекогледство е? Диоптрите не са малки за неговата възраст.
И въпреки това аз бих направила втора консултация с офталмолог и в следствие на неговото мнение, ще поискам и такава с логопед.

# 27
  • Мнения: 770
Не съм сигурна, че диоптрите са причина за неразпознаване на цветовете...

# 28
  • Варна
  • Мнения: 17 933
Не съм сигурна, че диоптрите са причина за неразпознаване на цветовете...

Астигматизмът не е късогледство или далекогледство, макар да може да е съпроводен с тях.  Има разлика в това как окото пречупва светлината и възприема образа. Възможно е поради някои затруднения с фокусирането,  детето да губи интерес към рисуването и т.н. дейности и оттам да идва и проблемът с цветовете.

# 29
  • Мнения: 388
Казаха ,че има далекогледство  и  отделно  му  откриха  астегматизъм.А пък  относно таблицита  по  която се определя  далтонизма  казаха ,че е още малък. Ще го водя пак след шест месеца.Сега му е трудно да свикне с очилата  , много  ги сваля, а казаха да ги носи по цял ден.Водих го на преглед в Медицинска академия, в детското очно.И аз си мислех да го заведа  и при  още някой лекар за консултация,но той  сега едвам позяоли да му сложат капки за разширение на зениците  ,че се съмнявам втори път да успея да го прилъжа.

Общи условия

Активация на акаунт