Висше образование

  • 22 622
  • 223
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 13 105
Вчерашното изказване на образователния министър е просто без коментар.

Просветният министър Сергей Игнатов днес бе в особено приповдигнато настроение.

В категоричен тон той опита да убеди студентски лидери от 38 страни, че в България нещата се подреждат добре.

"Ще видите, че България, освен че е добре уредена европейска страна, ние, българите живеем уютно. Живеейки уютно, ние проявяваме уважение към глобалните ценности. Така че, ако вашите домакини-студенти сутрин, към 5-6 часа, ви черпят с ракия или с уиски, не смятайте, че това е нарушение на добрите нрави. Все някъде в света е 17 часа", обясни в приповдигнат тон Игнатов на 61-то Общо събрание на Европейския студентски съюз, чийто домакин сме.


# 16
  • София
  • Мнения: 62 595
Може на място да е изглеждало забавно, ама така, извадено от ситуацията е тъпо. Той сигурно говори за своите студентски години, сега не ги виждам студентите да живеят така, дори напротив- сдухали са се.

# 17
  • Мнения: 24 467

"Ще видите, че България, освен че е добре уредена европейска страна, ние, българите живеем уютно. Живеейки уютно, ние проявяваме уважение към глобалните ценности. Така че, ако вашите домакини-студенти сутрин, към 5-6 часа, ви черпят с ракия или с уиски, не смятайте, че това е нарушение на добрите нрави. Все някъде в света е 17 часа", обясни в приповдигнат тон Игнатов на 61-то Общо събрание на Европейския студентски съюз, чийто домакин сме.




А, весело е изказването!
Мяза на реклама за селски туризъм тип "Елате на село! Всички сме задружни и живеем весело!"

# 18
  • Мнения: 2 885
Цитат
Образователният министър се отчете и за бюджета. Българското правителство увеличи средствата за образование със 171 милиона лева, посочи той. Увеличават се парите и за студентски стипендии. Най-голямата му гордост обаче е студентското кредитиране.

Няма пари за БАН, няма пари за БДЖ и пр. Обаче се наливат във висшето обрзование вместо да се структурира?! Или пак си приказваме от ден до пладне, хм?!

# 19
  • Мнения: 142
В България и сега има огромно количество вишисти ниска проба, които няма да се развият по специалността си нито в страната, нито навън. Трябва да се работи въху качеството на образованието, на образоващите и на образоващите се. От "Дайте да дадем!" няма никава полза.

# 20
  • Мнения: 69
В България и сега има огромно количество вишисти ниска проба, които няма да се развият по специалността си нито в страната, нито навън. Трябва да се работи въху качеството на образованието, на образоващите и на образоващите се. От "Дайте да дадем!" няма никава полза.


Абсолютно точно казано, затова вече повечето хора търсят качествено образование навън. Туко що още един мой приятел ми каза, че заминава, ще учи в Италия архитектура.Прати ми линка да му видя университета http://www.english.polimi.it/ изглежда наистина страхотно..... успял е да влезе със стипендия, а после съдействали и за стажове там. Е после как да ти се иска да учиш в нашите прогнили ВУЗ-ове......

# 21
  • Мнения: 46
В България и сега има огромно количество вишисти ниска проба, които няма да се развият по специалността си нито в страната, нито навън. Трябва да се работи въху качеството на образованието, на образоващите и на образоващите се. От "Дайте да дадем!" няма никава полза.


Абсолютно точно казано, затова вече повечето хора търсят качествено образование навън. Туко що още един мой приятел ми каза, че заминава, ще учи в Италия архитектура.Прати ми линка да му видя университета http://www.english.polimi.it/ изглежда наистина страхотно..... успял е да влезе със стипендия, а после съдействали и за стажове там. Е после как да ти се иска да учиш в нашите прогнили ВУЗ-ове......

съгласна съм, че трябва да се наблегне на качеството, за сметка на количеството. Както са казали хората: "от всяко дърво, свирка не става"... Затова наистина много млади хора все повече търсят качествена алтернатива в чужбина... Сега и като вече масово отпускат студентски кредити на преференциални условия, пък е още по-примамливо за един студент да отиде да си пробва късмета в чужбина... Ако сега трябваше да избирам къде да уча, определено бих заминала някъде в чужбина... Освен в качеството на самото образование, има и една съществена разлика, дипломата от която и да е западно-европейска държава важи в цял свят, а нашите дипломи са просто едни хартийки и нищо повече...

# 22
  • София
  • Мнения: 62 595
И всичките все със стипендии или изгодни студентски кредити ли заминават?  Европа е в рецесия, при американците е същата работа, какво мислите, че ще се случи с тези кредити и стипендии?

# 23
  • Мнения: 20
Много лесно се пишат обобщения. Много трудно се изграждат и укрепват традиции и нагласи, които да се поддържат с годините. С какъв кураж тогава отивате на лекар? Българските лекари са завършили български висши училища. Приемете, че примерно каквото е качеството на лекарите ни, такова е качеството на всички останали випускници на университети. Разликата по света не е така чувствителна, колкото на някои им се струва. Вярно е, че българското висше образование се прави в по-лоша материална среда, често без елементарни условия. Вярно е и че възнагражденията са ниски. Повечето от колегите, с които съм работила през годините са съвестни преподаватели, които се стремят да си вършат работата възможно най-добре. Но да ви напомня, че в Дания 95% о населението говори, пише и чете на английски език. В Швейцария учениците се обучават на 3 езика. В повечето западни университети има входно ниво от средното училище, което се приема за зададено- работа със специализиран софтуер, владеене на чужд език, дисциплина за активна и натоварваща работа през семестъра. И без мисли за ракия в 7 сутринта.

# 24
  • София
  • Мнения: 62 595
И аз мисля, че се стига вече до някакво демонизиране на нашенското висше образование и на всички вузове вкупом. Голяма част от моите преподаватели още ходят да изнасят лекции в чужбина, много съвестни и свестни хора са, едва ли тук тук ги мързи и си скъпят труда и знанията, пък навън да са изведнъж много трудолюбиви и добри педагози.  Нашето тук все повече ми прилича на криворазбраната цивилизация - все чужбината по-добра и вкупом нашенското не струва. Ако толкова не струваше нашенското образование и хора, как тогава се получава така, че нашенци си вземат дипломите от вуза  и веднага биват лапнати в чужбината? Ако бяха всиччките все некадърни, защо някой ще ги наема навън, той да не е луд!
Навсякъде, ако се създаде подходяща организация и се налеят доволно количество пари, не на трии, ами на тринайсет езика ще говорят хората! Проблемът тук е бюрокрацията и всичко поризтичащо от нейните действия или бездеействия. Не откриваме топлата вода.

# 25
  • Мнения: 13 105
Мисля, че университетите в бг са повече отколкото е нужно, липсват и преподаватели към днешно време.Завършила съм преди 22 години, в тази специалност професорите и доцентите са същите, тогава бяха възрастни, а сега съвсем, единствения нов човек е една моя състудентка, която стана асистент веднага след като завършихме и продължава да е асистент там, с надеждата че най-накрая след толкова години ще я пуснат да порасне малко.
Пускат се програми, а в същото време нямат преподаватели, никой не се оплаква кервана си върви, примерно на приятелка дъщеря, вече трета година им местят испанския защото няма преподавател.
Говоря за СУ, за другите нямам наблюдения.
Та за какво качество на образованието си говорим.
Сега имат избор на ректор, четох по вестниците Илчев щял да въвежда обучение на английски език- как ще го направи ми е много чудно-откъде ще ги извади професорите дето могат да преподават на чужд език -има ги но са единици.
А голяма част от тези, които заминават да преподават в чужбина си остават там да си работят, а не са от типа и тук и там.

# 26
  • София
  • Мнения: 62 595
Не зная дали заминаващите и оставащите са голямата част. Най-субективно болшинството от моите преподаватели работят тук, но често биват канени да водят цикъл лекции в чужбина като гостуващи лектори, било то през учебно или извънучебно време. Тук също съм имала гостуващи чужденци-преподаватели. В края на краищата, не всеки драпа да замине и това, че не е заминал не означава, че е некадърен или не може да се приспособи. Възможно е аз да съм от късметлиите, които са попаднали основно на свестни преподаватели, дори леко патриоти и добри педагози. Защото да преподаваш не е да си пееш едни лекции, а се искат също толкова и умения на педагог.

# 27
  • Мнения: 20
Отново твърдя, че смело се правят обобщения от хора, които нямат конкретни наблюдения. Появи се стремеж учените и образованието да се принизят, да се изкарат некадърни, калпави, мързеливи и корумпирани. А картината не е такава. Във ВУЗ и институтите работят почтени и можещи хора, едни от малкото грамотни личности-идеалисти, които останаха. Ако с лека ръка ги затрием и тях- какво остава от нацията? Това, че не се е намерил преподавател по испански не може да е критерий за оценка на СУ и провежданото обучение. Аз работя в СУ, преподавам на български и на английски език и така е с немалка част от колегите ми. В момента съм в кабинета си и в 13 часа ми престои да вляза на лекция пред 100 магистри, които си плащат, за да учат в СУ. (учат в събота, защото през седмицата са на работа). Идват мотивирани, изискващи и очакващи ниво на подготовка, което да им помогне да израстнат. Самите студенти не ти позволяват да останеш на някакви минали лаври и слава. Иначе програмата няма да се продава. Така че повярвайте- висше образование в България все още има и то е на средно добро европейско ниво. Ех, ако имахме по-добра библиотека, но имаме достъп до електронни ресурси, който е несравним. Нямаме битовите условия на частен ВУЗ, но често в държавните университети идват все още студенти с отлична подготовка.

# 28
  • Мнения: 142
Kummer, правя обобщения на базата четвърто поколение притежател на университетска диплома, общуващ и живеещ сред други притежатели на такива дипломи. Ако Вие сте добър и мотивиран преподавател, това не прави всичките Ви колеги такива. Ако аз съм добър професионалист в постоянно атакувана професия, това не прави всичките ми колеги такива. За съжаление.
Образно казано, в Алма матер доста натрапчиво мирише на яхния, има твърде много нафталин и домашно плетени жилетки. За УНСС да не говорим изобщо.


Доколкото знам, Вие сте родител на таланливо дете, но то няма да учи в български университет, нали?

Последна редакция: нд, 13 ное 2011, 22:15 от Atarax

# 29
  • Мнения: 20
Да, синът ми учи в един от  водещите университети в света, защото спечели пълна стипендия, благодарение на резултатите си от училище, различните тестове и олимпиади. И учи там в профил, който у нас не е застъпен. Винаги ще има водещи университети. За съжаление не са български. Донякъде именно заради нихилизма ни, заради липсата на всякакъв респект към хората, които се занимават с наука и образование. У нас се  въздигат в култ дребните хитринки- „имам си тринки, но са ми добринки”!  Метафората ви с домашните плетива намирам за несполучлива, защото в ръчно изплетена жилетка може да прозира нищета, но и творчество и оригиналност, които липсват и в хамбургера, в сравнение с яхнията. Гетовизацията на „потомствените интелектуалци” като мен и вас  ще доведе само до пълното ни изчезване. Няма как да си духовен аристократ в страна, в която преобладава таксиджийски манталитет на себепознание. Единственият начин да направим ситуацията в обществото поносима и нормална е да продължим да образоваме, настойчиво и с постоянство всеки, който изрази и най-малко желание за това. Образованият човек има шанс да си изгради мироглед на съвременен човек и ценностна система, която не разрушава, а гради. Не разделя, а обединява и съзидава. Не забравяйте, че много често най-добрите деца нямат шанс да заминат да учат в чужбина, поради икономически и др. причини. Поставянето под общ знаменател и генерализирането на темата за нищетата на висшето образование и неговото качество в България, в СУ или УНСС, в който и да е друг университет или училище са неправилни. Няколко години участвах в процеса на акредитация на висши училища и програми. Разбира се има пропуски, некадърници, консерватизъм. Дори простотии. Но има, и те преобладават, качествени и съвестни преподаватели, добри програми, и най-важното млади хора, които навлизат в професията. Именно те също се стремят да постигнат нещо ново в реализацията си- заради собствената си кариера и себеуважение. Затова посланието ми към бъдещите студенти е- не се страхувайте да останете да учите в България! Хоризонтите са отворени за вас- никой не може да Ви даде нещо насила, ако не пожелаете сами да го вземете!

Последна редакция: нд, 13 ное 2011, 23:14 от Kummer

Общи условия

Активация на акаунт