Ново от 2012 г, майчинството се изчислява 24 месеца назад

  • 90 911
  • 777
  •   1
Отговори
# 15
Когато шест месеца наред си в болничен по време на бременност, не получаваш възнаграждение, а 80% обезщетение. Нямаш брутна и нетна стойност за тези 6 месеца в изчисляване на майчинство, а 80%-ен болничен. Затова когато се изчислява майчинството въз основа на 18 предходни месеца тези 6 или 7 месеца болнични по време на бременност имат по-голяма тежест и взимаш по-малко пари през първата година на майчинството, отколкото при изчисляването въз основа на 24 предходни месеца.

# 16
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 497
Когато шест месеца наред си в болничен по време на бременност, не получаваш възнаграждение, а 80% обезщетение. Нямаш брутна и нетна стойност за тези 6 месеца в изчисляване на майчинство, а 80%-ен болничен. Затова когато се изчислява майчинството въз основа на 18 предходни месеца тези 6 или 7 месеца болнични по време на бременност имат по-голяма тежест и взимаш по-малко пари през първата година на майчинството, отколкото при изчисляването въз основа на 24 предходни месеца.

По тази логика 36 или 48 месеца теоритично са още по-добър вариант. Колко обаче са ощетените? Целта на мярката е да се реализират икономии...без естествено по-далечен взор за отрицателния стимулиращ ефект. Да не говорим за дрънканиците "мерки за преодоляване на демографския срив".

# 17
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 366
Когато шест месеца наред си в болничен по време на бременност, не получаваш възнаграждение, а 80% обезщетение. Нямаш брутна и нетна стойност за тези 6 месеца в изчисляване на майчинство, а 80%-ен болничен. Затова когато се изчислява майчинството въз основа на 18 предходни месеца тези 6 или 7 месеца болнични по време на бременност имат по-голяма тежест и взимаш по-малко пари през първата година на майчинството, отколкото при изчисляването въз основа на 24 предходни месеца.

Това категорично не е вярно Stop

За месеците, в които жената е била в болничен през бременността / т.е. той си е за общо заболяване / не се взема в базата размера на болничния, а доходът, от който той е изчислен, т.е. средният размер на заплатата на жената на база 12 месеца.
Излишно е да се търси положителен ефект в промени, които целят намаляване на разходите на НОИ. И да има някъде такъв положителен ефект той ще е частен случай.

# 18
  • у нас
  • Мнения: 5 710
Когато шест месеца наред си в болничен по време на бременност, не получаваш възнаграждение, а 80% обезщетение. Нямаш брутна и нетна стойност за тези 6 месеца в изчисляване на майчинство, а 80%-ен болничен. Затова когато се изчислява майчинството въз основа на 18 предходни месеца тези 6 или 7 месеца болнични по време на бременност имат по-голяма тежест и взимаш по-малко пари през първата година на майчинството, отколкото при изчисляването въз основа на 24 предходни месеца.

офффф, голяма логика.  ooooh! Naughty

# 19
  • Мнения: 2
Здравейте! Бременна съм в шести месец и следователно ще усетя новата промяна на правителството.
 Не разбирам как в една държава, в кято работния пазар е толкова нестабилен решават да увеличат базата за изчисления на майчинските на 24 месеца.
Има много хора, които работят сезонно, особено жени, както е в моя случай, тук във Варна. През другото време си е истинска борба да намериш някаква работа. Не стига, че в началото е изпитателен срок.
Дано поне не вдигнат трудовия стаж, на повече от 12 месеца. Защото аз реално съм събрала най-много 15, тъй като повечето сезони бях на граждански договор. Някоя ако има информация дали смятат да правят и такава промяна, моля да сподели.
Желая здраве на всички нас и нашите деца! Това е най-важното в такава държава!

# 20
  • Мнения: 591
... 18 месеца е много - няма как да се планират ...

Ами те май това целят - да не се планират деца. Стават все по-нагли и това е. Еми как няма да се надосигуряват майките като работодателите се скатават. Всичко опира до това-ако мен ме осигуряват реално аз няма и да си помисля да си доплащам в последния момент и така хем пари в хазната хем аз доволна. И  вместо да отбиват номера по най-лесния начин като ощетяват майки, пенсионери и безработни да се стегнат и да се справят със сивата икономика!!!
Простете за язвителния тон, но не можах да се стърпя
 Hug

Последна редакция: ср, 23 ное 2011, 16:29 от fannyy

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386

Дано поне не вдигнат трудовия стаж, на повече от 12 месеца.

остава си 12 м изискуемия осиг стаж



И  вместо да отбиват номера по най-лесния начин като ощетяват майки, пенсионери и безработни да се стегнат и да се справят със сивата икономика!!!


как предлагаш да стане това?
ти също си част от тази сива икономика щом работиш и не те осиг на реалната сума.всичко тръгва от нас.ако не се съгласяваме на тези условия,няма да ни ги предлагат изобщо



мярката за 24 м не е против допълнителното осигуряване.това се прекрати с 18 те месеца.според мен искат да спестят пари като плащат по-малко обезщетение.на повечето майки майчинството са им близко и така ще се обхване по-голям период на МРЗ.или пък са били безработни.или имат само 12 м стаж и другите 12 отново ще им ги взимат на МРЗ

# 22
  • Мнения: 591
Не съм част от сивата икономика по собствено желание. Вярно е съгласила съм се да е така, но никога не съм имала избор. Много добре знаеш как 90% от предлагащите работа още в началото си казват какво предлага - мин. заплата, осиг. на половин раб.ден и т.н. Да не кажа, че голяма част не са ми предлагали и трудов договор. И говоря за висококвалифицирана работа, в кажи речи средни до големи фирми. Ми те направо се подиграват и с образованието и с труда ми. И какво значи ние сме си виновни, ами като нямам избор? На пазара на труда от доста време предлагането диктува правилата. И в крайна сметка много работодатели се възползват от това. Ако не ти отърва-чао, има и други. Ако не си се сблъсквала с такива, браво, една от малкото късметлийки си.
Та защо не се справят с тези работодатели, да измислят система или  закон, който да ги задължи да осигуряват реално?
Темата е много обширна и не ми се спори, ясно осъзнавам и двете страни, просто според мен всичко тръгва от там  Peace

# 23
  • Мнения: 219
Как можем да разберем какво е записано в крайна сметка  - увеличава ли се базата от 18 на 24?

# 24
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 497
Как можем да разберем какво е записано в крайна сметка  - увеличава ли се базата от 18 на 24?

След като обнародват в ДВ. Вероятно преди това в сайта на НС ще качат стенограмата, от която ще установим гласуването. Няма никакви индикации за промяна = ще стане 24 м.

# 25
  • Мнения: 3
И после искали да стимулират младите майки  и като цяло раждаемостта, глупости. #Cussing out Все повече мои приятелки искат да имат деца, но финансово не могат да издържат.

Аз искам да питам, като съм с термин 07 Март 2012  дали ме хваща тази промяна, тъй като съм забременяла преди промените?  newsm78
Мерси.
Аз искам да попитам колко майчинство ще взимам като се осигорявам от месец юни ,а термина ми е на 21 март .

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386

Аз искам да попитам колко майчинство ще взимам като се осигорявам от месец юни ,а термина ми е на 21 март .

на колко са те осигурявали ?
а преди това?

това ли ти е целия стаж?

# 27
Elfita здравей, знам че не е тук мястото, но  дали може да ми помогнеш имам следния въпрос, жена ми работи от 12 месеца преди това не е работила, 8 месеца я осигуряваха на 500 лева и после и увеличиха заплатата на 750, та въпроса ми е какъв ще е размера на майчинството, сега е болничен 45 дни преди раждането?

Благагодаря предварително!

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Elfita здравей, знам че не е тук мястото, но  дали може да ми помогнеш имам следния въпрос, жена ми работи от 12 месеца преди това не е работила, 8 месеца я осигуряваха на 500 лева и после и увеличиха заплатата на 750, та въпроса ми е какъв ще е размера на майчинството, сега е болничен 45 дни преди раждането?

Благагодаря предварително!

грубо 360-380 лв
ако има 4 пълни календарни месеца на 750 лв преди 45 дневния й болничен
месеца на издаване на 45 дневния не влиза в базата й

# 29
Има 4 пълни месеца на 750 лева, но да те разбирам че болничния и го изчисляват на 500 лева, а в майчинството влизат ли тези 750 лева при изчисляването му? Благодаря предварително!

Общи условия

Активация на акаунт