Пречистване на водата в дома

  • 124 722
  • 307
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 4
Някой ползва ли система за пречистване на водата на Hygea?  http://www.hygeawatersystem.bg/hygea-water-system/?utm_source=ad … eEkhoC_iIQAvD_BwE
Ясно е, че вкусът на водата ще е добър. Все пак, трябва да направя избор между различни системи, които също правят вкусът на водата добър. Водата от водопровода в София има относително ниска обща минерализация - в момента е около 50 ppm. Поради това, системата за обратна осмоза не е задължителна, като вариант. В момента ползвам кана Аквафор. Тя оправя вкусът на водата напълно задоволително. Затова не бързам да я подменям. Искам спокойно да обмисля вариантите, за да взема най-правилното решение.

# 301
  • софия
  • Мнения: 49
Здравейте прекрасна тема.
Ползвам E-spring и не бих я сменила за нищо на света. Преди да я изберем ползвахме кани на брита- проблем беше да не забравяме редовна смяна на филтъра иначе всичко се връщаше обратно във водата/ за тези които не са запознати въглени вият филтър събира до определен обем , точно определен и след което даже 100 мл.  Вода могат да върнат всичко събрано до момента в него обратно във водата и да си го изпиете накуп/ така заедно с кафе машината трябвашест доста филтри на месеца да сменяме 2-3-4 по 15лв. Баха
Видях в една фирма че предлагат система която пречиства директно от чешмата и ми допадна идеята. Обаче когато видях че действат с обратна осмоза вече не ми харесваше толкова - при обратното осмоза от6-7 литра вода се пречиства 1л. Обаче понеже остава само H2O това не може да се пие от човека в чист вид я обогатяват допълнително с добавени минерали и фосфор и други. И тя става като тази тип трапезната вода от лидл и има ужасен вкус на престояла.
И така една призтекло от  Аmway ми предложи да донесе и да ми включи E-spring на чешмата към съществуващото кранче на плота и да пробвам дали ще съм доволна от вкуса и всичко. Остави ми системата за 1 седмица у нас.....
Еми влюбих се - водата е супер вкусна и когато а ползвам за кафе машината филтъра на брита в нея издържа 1 година а не 1 месец.
Та когато след седмица дойде да си я вземе обратно системата вече не исках да й я давам. Така се регистрирах и си взехме наша с отстъпка и с отделно много яко кранче за мивката и така си я ползваме.
Препоръчвам горещо от опит.

# 302
  • София
  • Мнения: 6
Здравейте,

Цитат
Преди да я изберем ползвахме кани на брита- проблем беше да не забравяме редовна смяна на филтъра иначе всичко се връщаше обратно във водата/ за тези които не са запознати въглени вият филтър събира до определен обем , точно определен и след което даже 100 мл.  Вода могат да върнат всичко събрано до момента в него обратно във водата и да си го изпиете накуп/ така заедно с кафе машината трябвашест доста филтри на месеца да сменяме 2-3-4 по 15лв. Баха


Твърдението, че активният въглен ще освободи задържаните от него вещества е грешно (освен ако не говорим за нискокачествения). Химичните елементи се закрепят изключително здраво към поричките на гранулката, че е почти невъзможно да се освободи обратно. Неслучайно регенерацията (възстановяването) на сорбционните свойства на въглен с изразходен капацитет е трудоемък и не може да се извърши в домашни условия (фактически е нужна химична промивка с киселини и нагряване над 1000 градуса, за да се реактивира сорбента).

Не мога да гарантирам за филтрите на други производители (поради огромните разлики в синергичните технологии), но филтрите на Аквафор, в комбинация с йонообменното влакно Аквален (включително и филтрите за кани) със сигурност няма да изпуснат задържаните в себе си примеси, дори след изтичане на капацитета или препоръчителния период на експлоатация. Разбира се, трябва да се подменят консумативите след изтичане на капацитета за да сте сигурни, че наистина ще получите качествено-пречистена вода.

Макар да не разбирам как някой може да даде 2000 лева за обикновена система с пресован активен въглен и UV стерилизация (за такава сума  може преспокойно да се пречисти водата в целия дом, а не само за питейни нужди) и чиито консумативи струват десет пъти повече от консумативите за 1 година на подобен клас системи,  ще пропусна подробното обяснение за нея, или ползите от системите за трапезна вода.

За последното е нужно само да се поясни, че ползите да се пие вода без никакви вредни примеси (които не могат да се премахнат от  филтрите с активен въглен) са повече, отколкото да се пие вода с примеси (особено от водоизточник с неизвестен състав на водата), които после ще се отразят по джоба на потребителя във вид на посещения при доктора и излишни лекарства. Simple Smile

Поздрави,
Екипът на Аквафор

# 303
  • София
  • Мнения: 249
Здравейте прекрасна тема.
Ползвам E-spring и не бих я сменила за нищо на света. Преди да я изберем ползвахме кани на брита- проблем беше да не забравяме редовна смяна на филтъра иначе всичко се връщаше обратно във водата/ за тези които не са запознати въглени вият филтър събира до определен обем , точно определен и след което даже 100 мл.  Вода могат да върнат всичко събрано до момента в него обратно във водата и да си го изпиете накуп/ така заедно с кафе машината трябвашест доста филтри на месеца да сменяме 2-3-4 по 15лв. Баха
Видях в една фирма че предлагат система която пречиства директно от чешмата и ми допадна идеята. Обаче когато видях че действат с обратна осмоза вече не ми харесваше толкова - при обратното осмоза от6-7 литра вода се пречиства 1л. Обаче понеже остава само H2O това не може да се пие от човека в чист вид я обогатяват допълнително с добавени минерали и фосфор и други. И тя става като тази тип трапезната вода от лидл и има ужасен вкус на престояла.
И така една призтекло от  Аmway ми предложи да донесе и да ми включи E-spring на чешмата към
Скрит текст:
съществуващото кранче на плота и да пробвам дали ще съм доволна от вкуса и всичко. Остави ми системата за 1 седмица у нас.....
Еми влюбих се - водата е супер вкусна и когато а ползвам за кафе машината филтъра на брита в нея издържа 1 година а не 1 месец.
Та когато след седмица дойде да си я вземе обратно системата вече не исках да й я давам. Така се регистрирах и си взехме наша с отстъпка и с отделно много яко кранче за мивката и така си я ползваме.
Препоръчвам горещо от опит.
[/spoiler]

Имам чувството, че е превеждан с гугъла този текст Wink

# 304
  • София
  • Мнения: 6
Здравейте,

Тъй като в друга тема бях описал какво е нужно за да избере правилното решение за пречистване на вода, но впоследствие авторът на темата не желаеше мнения от фирмени профили, та реших, че може би ще бъде полезно за други, които се интересуват:

Цитат
Подборът на система/и за пречистване зависят от:

1. Каква вода желаете да пречистите;
2. Какъв краен резултат желаете да постигнете.

За подбор на оборудването трябва да се знае какъв е източникът на водата (градски водопровод, сондаж, кладенец или друг алтернативен източник). Това е важно, защото в централният водопровод повечето опасни примеси са регулирани до нива, описани в Наредба №9 за качеството на водата за питейно-битови нужди. В този случай е нужно основно да се знае каква е твърдостта на водата, съдържанието на желязо, мътността.

Ако източникът е алтернативен (например сондаж или кладенец), то там състава на водата не се регулира и е възможно да има опасни примеси, които трябва да се предвидят, или такива, за които е нужно по-специфично оборудване. За всеки алтернативен водоизточник трябва предварително да се направи химичен анализ (може да се даде проба във всеки център на ВиК дружеството, което обслужва населеното Ви място или областта), тъй като химичният състав се различава навсякъде (дори и при съседа Ви). Основните параметри, които трябва да се изследват са: микробиология, твърдост на водата, мътност, съдържание на желязо, манган, пестициди, тежки метали, арсен, флуориди.

След получаване на нужната информация може да се подбере и съответното оборудване, според вашите цели, като основните решения са:

1. Пречистване на механични частици (пясък, кал ръжда, утайка)
2. Премахване на странични мирис и вкус, избистряне на водата на основата на активен въглен
3. Омекотяване на водата на основата на йонообмен.
4. Премахване на определени притеснителни примеси (флуосиди, нитрити, нитрати)
5. Дезинфекция и стерилизация на водата (при наличие на микробиологични замърсявания като бактерии, вируси, микроби и т.н.)
6. Или съвкупност от изброените горе.

След това е нужно да се знаят, дали определените решения желаете да бъдат поставени за комплексно пречистване в целия дом, или само за питейни нужди. Разбира се, е нужно да се знаят поне месечния разход на вода (в кубични метри) и колко максимум души ще обслужва даденото решение. Хубаво е да се имат предвид и различни консуматори на вода като перални, бойлери, съдомиялни, джакузи и басейни и т.н.

При получаване на тази информация, всеки специалист в областта на водопречистването може да Ви изготви решение. Все пак, препоръчвам да не се втурвате към най-изгодното решение, а да сравните не само цените, които Ви се предлагат и съответно разходите по обслужването. Чист пример са омекотителите от колонен принцип, които изразходват много повече сол и вода за обслужването на йонообменната смола, отколкото омекотителите от кабинетен принцип (да не се бъркат с кабинетите, в които чисто дизайнерски се скриват самите колони), или пък загубата на вода при пречистването с обратна осмоза за питейни нужди (повече можете да прочете в тази тема в частта за резервоарите - http://www.bg-mamma.com/?topic=622856.msg34779799#msg34779799). Много производители премълчават дадените фактори и съответно изгодният продукт губи стойността си в последвалото обслужване.

Особено важно е да се имат предвид тези данни, защото при влагане на големи инвестиции, обикновено  евтиното излиза два пъти по-скъпо.

Надявам се да съм бил полезен! Simple Smile

# 305
  • софия
  • Мнения: 49
Тук се дават мнения от хората които ползват неща а не от фирмите които ги продават. Аз ако искам ще отида в мола и ще попитам защо да си купя от вас. Щом смятате че аз съм луда че съм избрала друг продукт освен вашия пък за какви пари изобщо не ви интересува. Продавайте си боклуците. Само не лъжете хората.
П.с. работя във фирма която произвежда пречистващит систЕми за вода в Милано но са за износ в други страни и там цената е над 20 00 Евро но са на същи я принцип който вие ми обяснявате. Но аз мъртво вода не желая за семейството си затова избирам нещо различно.

# 306
  • София
  • Мнения: 6
Привет и благодаря за мнението!

Цитат
Тук се дават мнения от хората които ползват неща а не от фирмите които ги продават
...........
П.с. работя във фирма която произвежда пречистващит систЕми за вода в Милано...

Моля първо да се разберем - вие в крайна сметка клиент ли сте, или служител във фирма, която продава системи за пречистване? Simple Smile

Цитат
Но аз мъртво вода не желая за семейството си затова избирам нещо различно.

Бих искал да разбера кое наричате мъртва вода - водата след пречистване с обратна осмоза ли е "мъртва" и какво я прави такава? Защото всеки с такава система може да си напълни една бутилка и да я остави на слънце за 2 дена. Тогава водата ще позеленее заради водораслите (това е напълно естествен процес, когато водата престоява), които започват да се развиват в нея (а всеки знае, че водата, в която не се развиват микроорганизми е фактор, че в нея има нещо, което подтиска тяхното развитие).

Ние сме съгласни, че пиенето на обратноосмотична вода не е полезно и не се препоръчва в ЕС. Точно заради това в системите ни има минерализатор (на основата на природния минерал перлен доломит изграден от алкалните минерали Калций и Магнезий), който обогатява водата до нива (съответно се възстановява pH балансът), препоръчани от СЗО.

Ако се нарича водата "мъртва", защото е ниско-минерализирана, то трябва човек да направи една проста равносметка:

За набавянето на дневната доза калций е нужно човек да изяде две кофички кисело мляко. За набавянето на същата доза вода, човек трябва да изпие от 10 до 15 литра за 1 ден. И това е само за калция.. Ами останалите минерали като магнезий, калий или натрий? В крайна сметка излиза, че човек, за да си набави всички нужни минерали за деня само от водата, трябва буквално да не спира да пие (едва ли не да плува в нея). Важно е да се уточни, че минералите от водата няма да се усвоят от организма и ще бъдат изхвърлени от организма или натрупат в бъбреците. Минералите от храната, от друга страна, са биологично усвоими и ще донесат повече ползи за благосъстоянието на организма.

От друга страна е нужно да се уточни, че повишената минерализация намаля шансовете за премахването на тежките метали като олово, живак и кадмий, които се премахват посредством йонообмен.

Другите неща от коментара Ви няма да обсъждам. Аз от своя страна само изказвам факти за водопречистването и по никакъв начин не желая да развивам търговска или рекламна дейност тук (най-простото е да направя няколко фалшиви профила и да говоря сам със себе си колко велики са филтрите Аквафор, както направиха други колеги).

Поздрави!

# 307
  • Мнения: 3
Някой има ли инсталирана филтърна колона на входа на жилището. Имате ли проблеми с течове на гарнитура или дренаж, почистване на филтъра и тем подобни?

Двоумя се между филтърна колона с обратно продухване  PuliFIL -280лв. Или обикновена колона с филтър за многократна употреба 30-40лв.
Интересно ми е да видя снимки на на двете в употреба.


Относно филтрите за питейна вода. Преди имах 5 степенна филтрация с прозрачни корпуси която, доста често протичаше от снадките. Механичния филтър пожълтява в края на първия месец. В края на 6тия е пълен с песъчинки и 1-2мм камъни (гр Варна). Ще потърся снимки... бях правил преди 2-3г на старата система.
На вкус не е като минералната, но пък е по добра от чешмяна отделно от видимото пречистване.  Омекотяването също е осезаемо за около 2 месеца. Най-лесния тест е с миене на сапунисани ръце. Определено е 4-5 пъти по добро решение от кана, независимо от марката.
Сега съм с друга система с 4 филтъра с клик и нямам проблеми с наводнявания... Цените от по 150-180лв включват всичко необходимо за присъединяване... не знам защо още някой ги купуват тия кани за престояла вода.

В къщи от около 4-5г ползваме тези системи включително за готвене.

Сега ще правя ремонт на баня и съм си купил  Calmag Calcombi Inline Scale Inhibitor и търся филтър за твърди частици преди него...

Общи условия

Активация на акаунт