Захранване, водено от бебето - baby-led weaning - ІV

  • 39 856
  • 800
  •   1
Отговори
# 30
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Мимет0р, морков и картоф заедно не било добре, защото запичали.

Записче, начало на официалното захранване - след 2 седмици. Вече потривам ръце и нямам търпение!

Анито, мноооого бавно става  Sad Знам ли дали детето не е готово, но зяпа в нашите манджи, а като му сложа на него интереса е нулев. Почнахме от вчера с тиква на пара  - 10 минути я варя и тя остава по-твърдичка. Дори не ще и да се маже с нея. Само я гледа с недоумение и втрещен. Като му я сложим в ръчичката гледа по-бързо да се отърве от нея  Confused Чудя се дали да не починем малко или пък да сменя асортимента ...

# 31
  • Мнения: 4 753
Стелт, като гледам вие напредвате бързо, щом и бисквитки искаш да му даваш браво! Simple Smile

Въведох глутен, а за 6-ти месец пише, че може да започнем с оризови бисквитки... За съжаление не намерих готови оризови бисквити, а и оризово брашно не намирам... Сигурно ще поръчам онлайн... Иначе утре ще прочета по-подробно рецептите, които ми споделихте в тази тема и ще направя тези, за които имам всички продукти...

радос, дай му време да види и усети какво сте му предложили... Няма нужда да му сменяш, всеки път ще му е ново и няма да се нахвърли върху нищо... Нека огледа, усети, пък после и в устата ще сложи... Моето нагъва големи парчета и ме е страх от по-твърдите неща - морковите ги гълташе на парчета и така си ги изкарваше... Тиквата, въпреки че е мека също си я изкара на тиква, непреработена с други думи... Явно стомахчетата им не са готови да преработват и усвояват кой знае колко от новата храна, така че сега я изучаваме само на допир, вкус, консистенция, а ще ядем някой друг път... Количества не гоня и няма да гоня, докато не започне да усвоява това, което е изял....

# 32
  • Мнения: 38
Опитах се да намеря бебешки бисквити, подходящи за дъвкане... Намерих няколко вида и марки, но всички съдържат боклуци... Много исках да взема оризови бисквити за малкото, но такива въобще нямаше... По спомени в Била предлагат разни подобни бисквити, но съм сигурна, че и те не стават за бебета... Някой би ли ме насочил към изпитана рецепта, по която да направя домашни бисквити, подходящи за 6-7-8 месечно бебе или към магазин, в който мога да пазарувам и онлайн?
Аз пък  ти казвам, че всички стават,и тези в Била, и във всички магазини, по-скоро  такива със сол и консерванти не можеш да намериш.

# 33
  • Мнения: 154
Запис, че моето още не яде, и ако закъсаме нещо да не ви изпускам Simple Smile

# 34
  • Мнения: 38
Да дам отчет за захранването!!! Simple Smile Два дни давах тиква на пара, оставих я малко по-твърда. Днес пробвах и картоф, но определено тиквата и хареса много, макар че се изнервяше затова, че и се плъзгаше от ръчичката!!! Simple Smile А за картофа и е странна консистенцията му май. Но аз дава и водичка да може да преглъща по-лесно, не знам така добре ли е  newsm78 Утре пак сме на картоф, после може да дам морковче. Добре ли е в един ден да давам два зеленчука?
Стелт, като гледам вие напредвате бързо, щом и бисквитки искаш да му даваш браво! Simple Smile
Ако нямате някакви алергии в семейството- според мен можеш да предложиш.По скоро каквото детето си вземе, нали така. Аз от самото начало съм предлагала по 2-3 неща на едно ядене. Дори готвено от няколко продукта. К-вата, които хапва бебето в началото са толкова малки, че не считам това за риск. Вярвам , че трябва да предлагам разнообразно, а то си преценява от какво и колко. Ако предложиш само едно нещо, често не можеш да прецениш доколко се справя детето и има ли интерес към храната-понякога защото просто не му харесва на допир, вкус. От моя опит го казвам- почти винаги има нешо , което моето дете  не докосва от предложените, и други които изяжда с охота. Не бих опредлагала картоф например ако не го яде  няколко дни подред, само за да се води въведено.

# 35
  • Мнения: 4 753
Опитах се да намеря бебешки бисквити, подходящи за дъвкане... Намерих няколко вида и марки, но всички съдържат боклуци... Много исках да взема оризови бисквити за малкото, но такива въобще нямаше... По спомени в Била предлагат разни подобни бисквити, но съм сигурна, че и те не стават за бебета... Някой би ли ме насочил към изпитана рецепта, по която да направя домашни бисквити, подходящи за 6-7-8 месечно бебе или към магазин, в който мога да пазарувам и онлайн?
Аз пък  ти казвам, че всички стават,и тези в Била, и във всички магазини, по-скоро  такива със сол и консерванти не можеш да намериш.

В бебешките магазини намерих бебешки бисквити, но по моята преценка не бих ги дала на бебето... Не че нещо, но съдържанието им хич не ми хареса... Съдържаха обезмаслено мляко на прах, яйца или следи от тях, а ги даваха дори за 4-месечна възраст... Особено съм чувствителна (нещо като алергия ми е), когато чета за добавени витамини, мин. соли, лецитин и не знам какви екстри...

# 36
  • Мнения: 30
Радос, благодаря newsm10 ще го взема под внимание!!!
Стелт, честно казано, понякога няма смисъл да се изказвам, когато си дала мнението си! Толкова много ми пасва твоето разбиране за отглеждането, че не съм вярвала някой да мисли като мен!
МДЗ, аз също мисля да не я мъча с картоф.  Наистина и беше неприятно да го пипа.

А какво ще кажете за праз на пара???   newsm78 и какви други сезонни зеленчуци да предлагам? Става ли ряпа или зеле на пара?

# 37
  • Мнения: 4 370
Стелт, на мен също не ми харесва съдържанието на бебешките бисквитки, но Никола много обича да гризка нещо и по някога му давам. Ако откриеш нещо подходящо , моля те сподели.

# 38
  • Мнения: 38
Опитах се да намеря бебешки бисквити, подходящи за дъвкане... Намерих няколко вида и марки, но всички съдържат боклуци... Много исках да взема оризови бисквити за малкото, но такива въобще нямаше... По спомени в Била предлагат разни подобни бисквити, но съм сигурна, че и те не стават за бебета... Някой би ли ме насочил към изпитана рецепта, по която да направя домашни бисквити, подходящи за 6-7-8 месечно бебе или към магазин, в който мога да пазарувам и онлайн?
Аз пък  ти казвам, че всички стават,и тези в Била, и във всички магазини, по-скоро  такива със сол и консерванти не можеш да намериш.

В бебешките магазини намерих бебешки бисквити, но по моята преценка не бих ги дала на бебето... Не че нещо, но съдържанието им хич не ми хареса... Съдържаха обезмаслено мляко на прах, яйца или следи от тях, а ги даваха дори за 4-месечна възраст... Особено съм чувствителна (нещо като алергия ми е), когато чета за добавени витамини, мин. соли, лецитин и не знам какви екстри...
извинявай, аз говорех за оризовите, има ги навсякъде. бебшки бисквити-категорично не. не съм вземала, и не смятам да давам , за да има какво да дъвче само, все се намира по-здравословен вариант. Аз давам на моето (намерих ги в бейби кид шоп на Нишава), но той е големичък вече, та от 9 м- овесени блокчета абс био, без никакви добавки с много сущени плодове, има и с моркови и канела мммм, малкия страшно ги харесва, продават и сушени плодове,пак био, като няма сезонни, кайсия със стафиди съм взимала само, но има и други, пак мммм, само че са много на ситно нарязани. Марката е http://www.organix.bg/Ако вече сте овладели пинцетата, и дъвкането-можеш да даваш. на всички пише над една година(ясно защо).

# 39
  • Мнения: 38
Радос, благодаря newsm10 ще го взема под внимание!!!
Стелт, честно казано, понякога няма смисъл да се изказвам, когато си дала мнението си! Толкова много ми пасва твоето разбиране за отглеждането, че не съм вярвала някой да мисли като мен!
МДЗ, аз също мисля да не я мъча с картоф.  Наистина и беше неприятно да го пипа.

А какво ще кажете за праз на пара???   newsm78 и какви други сезонни зеленчуци да предлагам? Става ли ряпа или зеле на пара?
не знам,аз се водя на мен да ми е вкусно, ама знаеш ли? сега правих салата от бяла и розова ряпа и цвекло. Настъргвам, защото са сурови( ти можеш да ги свариш), подправям с лимон и зехтин-ще загребва с цяла ръчичка. Виж цвекло на пара е вкусно,както и целина. Наприемр можеш да свариш картофи, морков, зел. чушка, да ги намачкаш със масло(зехтин и да запечеш на фурната малко да стегне. Аз слагам и паста отогоре от жълтък, кис мляко и брашно, става си като мусака, лесно за хващане.

# 40
  • Мнения: 4 753
Замислих се за сготвените репи - на пара, варени, печени или каквито и да са... Еми за първи път чувам такова нещо... Освен това захранвам с неща, които ще яде и занапред, а съм сигурна, че варени репи няма да яде... По-добре да не му въвеждам нещо, имащо вид и вкус на буламач и да изчакам момент, в който ще може да го яде във вид, в който би трябвало да се яде... Бяла дълга ряпа му давам сурова, дълго парче да си смуче и много му харесва... Намерих от човек, който си ги гледа и ми ги дава пресни... Разликата от купешките е, че пресните са по-сочни и по-малко лютиви... Сока определено е много вкусен, а че сигурно не го усвоява е друг въпрос... Не мисля да му готвя репи... Лично мнение...  Peace

# 41
  • Бургас
  • Мнения: 644
Замислих се за сготвените репи - на пара, варени, печени или каквито и да са... Еми за първи път чувам такова нещо... Освен това захранвам с неща, които ще яде и занапред, а съм сигурна, че варени репи няма да яде... По-добре да не му въвеждам нещо, имащо вид и вкус на буламач и да изчакам момент, в който ще може да го яде във вид, в който би трябвало да се яде... Бяла дълга ряпа му давам сурова, дълго парче да си смуче и много му харесва... Намерих от човек, който си ги гледа и ми ги дава пресни... Разликата от купешките е, че пресните са по-сочни и по-малко лютиви... Сока определено е много вкусен, а че сигурно не го усвоява е друг въпрос... Не мисля да му готвя репи... Лично мнение...  Peace

Абсолютно съгласна. Идеята тук е, че предлагаме нещата в реалния им вид. Обаче като го обработиш в някакъв достъпен за възрастта вид, то губи реалния си такъв. Ако ме разбрахте. И аз не мисля да правя това просто за да се води че съм го въвела  Peace

# 42
  • Мнения: 723
Аз също не съм въвеждала храни като ряпа, пащърнак и т.н само и само, за да ги водя като въведени. Прецених, че не е нужно да въвеждам храни, които така или иначе са непривични за семейно ни меню. Червено цвекло обичам и често присъства на нашата маса (въпреки че само аз го харесвам), така че него го предлагах варено или печено в нещо като зеленчуков гювеч.

Въпреки че е зима, си мисля че пак има достатъчно неща, които биха могли да се предложат на едно бебе като първа храна - ябълки, круши, дюли, банани, авокадо, манго, райска ябълка, картоф, тиква, броколи, морков, карфиол, праз... Като се изредят по 2 -3 пъти и пролетта дошла Simple Smile

П.П. Моето дете например прояде картофи, чак като въведох маслото и изварата и можех да му ги "подправям" с нещо. В началото опитваше основно плодове. В момента картофите са му една от любимите храни.

# 43
  • Мнения: 4 753
П.П. Моето дете например прояде картофи, чак като въведох маслото и изварата и можех да му ги "подправям" с нещо. В началото опитваше основно плодове. В момента картофите са му една от любимите храни.

Голямото ми дете по същия начин прояде пюре от картоф (захранвах го по стандартния начин с пюрета)... Та чак след като го смесвах с жълтък, зехтин и малко копър, ядеше та му пукаха ушите... Сега се чудя как да въведа жълтък - да му го смачкам с нещо и с лъжицата или да разчитам, че сам ще си слага в устата? Жълтъкът е малко сух и ме е страх от задавяне...

# 44
  • Мнения: 723
stelt77, аз жълтъкът го въведох на под формата на баничка (кора, жълтък и извара). След това го давах като пастет - стрит с малко вода или намачкан с авокадо и намазан върху хляб. Може и като някакви бисквити или печиво да въведеш  Peace

Общи условия

Активация на акаунт