От кога на училище- на 6+ или 7+?

  • 7 703
  • 46
  •   1
Отговори
  • Мнения: 556
Темата ми е провокирано от непрекъснати дебати в офиса на колко години е по-добре да тръгне детето на училище. Става въпрос за деца родени в началото на годината от януари до март. През септември те ще са на 6г. и 9м. Подходящо ли е да тръгнат на училище или по-добре да се изчака да вървят "с набора си" както се казва и да са първокласници на 7г. и 9м. Ясно е, че всяко дете се развива по-различен начин, но все пак имате ли и вие такава дилема?

# 1
  • Мнения: 123
Здравей,
дъщеря ми е родена краят на февруари месец и ще ходи на училище когато има навършени 7
години.  Преди това ще посещава подготвителна група  в градината.
Аз мисля че така е най-добре за детето и адаптацията му в училище.

# 2
  • София
  • Мнения: 19 969
Зависи от детето.  Моята дъщеря е родена в началото на януари и тръгна с предния набор на училище, защото в градината не й беше интересно и сама поиска да ходи на училище. Но тя се научи да чете и пише на 3.5 год. и от малка е страшно будно и ученолюбиво дете. Така че прецени си. Но освен желание и определени знания, имай предвид, че е много важно детето да има и съответните социални умения за възрастта. Защото моята дъщеря в първи клас доста се различаваше като поведение от съучениците си, по-големи от нея с цяла година - по-свита, по-несамостоятелна, по-нерешителна.... Но пък разликите се стопиха през годините.  Peace

# 3
  • София
  • Мнения: 1 074
Няма нищо добро в късното тръгване на училище. Първо - по-малките деца са по-адаптивни. Второ, вие да не искате те на 20 години, когато отдавна им е време да мислят за други неща, да излизат 12ти клас. вие мислите за малките деца, а изобщо не мислите какво се случва, когато пораснат. Една година забавяне означава години забавяне във всяка образователна степен по-късно. Не ми казвайте, че няма разлика в това да започнеш да се трудиш на 23 или на 24-25, след висше образование, дай Боже. В момента средното образование е в такъв батак, че всяка следваща година има опасност да не останат учители. Стискайте палци да ви се падне добър начален учител и не жалете толкова 6 годишните деца, те са много по-работоспособни от нас.

# 4
  • Мнения: 556
не жалете толкова 6 годишните деца, те са много по-работоспособни от нас.
  И аз така смятам, но всички близки ме разубеждават- било голяма битка в училище и т.н.

# 5
  • Мнения: 1 418
за набор 2006 ли става на въпрос?Аз също мисля,че решението е изцяло твое.Прецени според детето.Ако е 2006г има вариант и да остане за следващата година.

# 6
  • у дома
  • Мнения: 7 140
Моето е родено през март-твърдо против съм да тръгне с предния набор ,не смятам,че не е буден,но просто образователната ни система е твърде натоварваща за малките  Peace И те изобщо не са по-адаптивни,а стреса пък хич не е малък  Twisted Evil Не искам да споря с никой,лично мнение и съм преценила за моето дете кое е най-доброто ,а за вашето трябва да си вземете решение вие.

# 7
  • Мнения: 7 214
На 5+ !
И веднъж завинаги да се приключи със следобедния сън в детската градина.

# 8
  • София
  • Мнения: 38 204
Този и предния месец бях на рождени дни на разни първокласници, които правеха 8.
Ами аз лично мисля, че са големи вече и спокойно можеха да са втори клас. Поне тези деца конкретно. Те даже и на ръст си личат.
Моят син също ще го давам на ясла, градина и училище на 1г.9м, 2г.9м, 6г. 9м. Той е роден Януари.
Каката ми е Декември и тя така върви - градината на 2г 10м, училище на 6г 9м.

# 9
  • София
  • Мнения: 11 657
Моето мнение е,че децата трябва да тръгват на училище с набора си,нито по-рано,нито по-късно.
Противник съм на по-ранното тръгване на училище /дете родено януари-февруари,да не говорим за следващите месеци/,както и на по-късното,защото детето било родено през декември например.
Разбира се родителите решили да сторят едното или другото винаги намират аргументи,но в крайна сметка решението е тяхно.

# 10
  • Мнения: 2 992
Дъщеря ми е родена в края на годината, оставаха 2 месеца до навършване на 7г., когато я пуснах в първи клас. Това е еиднственото нещо, за което съжалявам, че не послушах съпруга ми и не я пуснах в първи клас на 7г. и 10м.
Детето се справя прекрасно, но трудът който влага е повече. С една година повече и мирогледът е различен и за тяхната възраст и степен на развитие си е от значение. С дете родено през януари разликата й е почти година - има значение, видяла съм го. Колкото и да ми е будно детето, те растат с дни и месеци, не само на външен вид.
Вече сме почти на 18г., не се оплаквам от детето, не ме разбирайте погрешно, не смея и да се похваля - пу пу. Но си давам сметка, че всяка година се питах , колко по-лесно щеше да й е, ако я бях оставила да тръгне със следващия набор.
Мое мнение, не Ви задължавам да го възприемате, но аз лично го оценявам като моя грешка

# 11
  • Мнения: 24 467
Няма общовалидно правило, за всички деца. Моето по- голямо дете е родено в началото на годината и тръгна с предходния випуск, т.к. с него си беше още от І група на ДГ и стана естествено. Проблеми не е имал никакви в училище, вече е VІ клас. Можеше да чете и да смята преди училище.
Второто ми дете е родено през май и си е с неговия випуск, така ще си тръгне в І клас. И той вече чете и смята, но ще си изкара и другата година в ІV ПГ, набор 2006 е. По- буен е и трудно си задържа вниманието за дълго.
Вижте дали и как детето ви се справя с материала за ПГ сега, до колко е самостоятелно, има ли нужда от следобеден сън, лесно ли се изморява от еднотипна дейност, може ли да се съсреодоточи 30 минути върху едно занимание, обслужва ли се спокойно само. Това е важно, а не дали е на 7 г. или на 6 г. и 9 месеца на 15.09.

# 12
  • Мнения: 9 292
Няма общовалидно правило, за всички деца. Моето по- голямо дете е родено в началото на годината и тръгна с предходния випуск, т.к. с него си беше още от І група на ДГ и стана естествено. Проблеми не е имал никакви в училище, вече е VІ клас. Можеше да чете и да смята преди училище.
Второто ми дете е родено през май и си е с неговия випуск, така ще си тръгне в І клас. И той вече чете и смята, но ще си изкара и другата година в ІV ПГ, набор 2006 е. По- буен е и трудно си задържа вниманието за дълго.
Вижте дали и как детето ви се справя с материала за ПГ сега, до колко е самостоятелно, има ли нужда от следобеден сън, лесно ли се изморява от еднотипна дейност, може ли да се съсреодоточи 30 минути върху едно занимание, обслужва ли се спокойно само. Това е важно, а не дали е на 7 г. или на 6 г. и 9 месеца на 15.09.
Изцяло подкрепям Judy. Погледнете детето. Съседчето е родено февруари, но майка му категорично отказа да го даде ПГ вместо 3 група в ДГ, макар че в края на 1 група беше питала директорката за преместване в горна група. Просто видя, че за сина и по-добре да върви с набора си, защото е по-буен и палав и му е трудно да стои мирен все още за повече от 20 минути. Не е въпросът кой какво мисли за възрастта на детето, а дали детето наистина е готово. Ако е някое умно момиченце, старателно и ученолюбиво, подкрепям с две ръце, както и за подобно момченце да тръгне на 6, но ако самата ти виждаш, че не е готово, по-добре по-късно.

Последна редакция: пн, 06 фев 2012, 11:17 от Deni-meni

# 13
  • Мнения: 864
Хайде и аз да се включа, че ми стана интересно. Моето мнение съвпада с това на Judy. Всеки най-добре си познава собственото дете и може да прецени как се справя и дали е готово за училище. Но все си мисля, че е доста по-неприятно за самото дете да тръгне по-късно, отколкото да избърза от връстниците си. Разликата между децата е изцяло в индивидуалните качества,  не заради възрастта. Аз навремето съм тръгнала с моя набор, макар, че съм родена през последната седмица от годината, а имах съученичка, родена през януари. Никога не съм имала проблеми, и по никакъв начин не са ми се отразили тези 3 месеца "по-ранно" тръгване, напротив - бях винаги между най-добрите, а за чужди езици и математика - без конкуренция. В същото време съученичката ми, родена януари едва избутваше класовете с тройки. А това за следобедния сън е един много сериозен мотив да не се ходи на градина  Joy За мен беше кошмарно и все бях наказана в детската градина, че не спя наобед, дъщеря ми и тя само заради това искаше да тръгне по рано на училище.  В интерес на истината е доста изморително цял ден на училище, особено за първокласниците, но то важи за всички - и за родените в началото, и за родените в края на годината.

# 14
  • София
  • Мнения: 17 921
Дъщеря ми е родена в края на годината, оставаха 2 месеца до навършване на 7г., когато я пуснах в първи клас. Това е еиднственото нещо, за което съжалявам, че не послушах съпруга ми и не я пуснах в първи клас на 7г. и 10м.
Детето се справя прекрасно, но трудът който влага е повече. С една година повече и мирогледът е различен и за тяхната възраст и степен на развитие си е от значение. С дете родено през януари разликата й е почти година - има значение, видяла съм го. Колкото и да ми е будно детето, те растат с дни и месеци, не само на външен вид.
Вече сме почти на 18г., не се оплаквам от детето, не ме разбирайте погрешно, не смея и да се похваля - пу пу. Но си давам сметка, че всяка година се питах , колко по-лесно щеше да й е, ако я бях оставила да тръгне със следващия набор.
Мое мнение, не Ви задължавам да го възприемате, но аз лично го оценявам като моя грешка

При всеки е индивидуално. Peace Аз пък за миг не съжалявам , че пуснах дъщеря си по-рано на  училище, при това доста рано. Напълни през втората половина на  август 6 и на 15 септември прекрачи училищния праг, на 6 години и 1 месец. Сега е девети клас и е по-малка от голяма част от съучениците си с повече от година и нещо. Но това не повлиява нито на приятелските взаимоотношения помежду им, нито на отличното й справяне с учението. Peace
Имам и по-малки дъщери, които сега са 5 клас. Близначките тръгнаха точно на 7 и за това свое решение също не съжалявам. Ако те бяха тръгнали на 6, вероятно също щяха да се справят с учението, но емоционално и чисто физически  ми се струваха не съвсем готови. Бяха по-затворени, по- бързо се уморяваха.
Затова родителите са тези, които могат най-точно да преценят доколко детето им е готово за училище. Освен техните  наблюдения,  от полза е и мнението на учителите в детската градина или предучилищната група. Те имат също обективен поглед върху развитието на детето. Peace

Общи условия

Активация на акаунт