Книги за наука

  • 45 390
  • 214
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 365
Преводът на български е "Как работи умът", т.е. и двете сме в лека грешка. Simple Smile Нито е съзнанието, нито е мозъкът.

Да, видях заглавието, но само преди няколко дни си говорех с хората от когнитивната наука в СУ. Та в България е прието mind да се казва "съзнание", а не ум, което е по-ежедневния му превод. Затова го написах "как работи съзнанието", защото се говори за същия mind, за който се борят в СУ и още повече в НБУ. Но там програмата им е на английски и не се губят в превода.

Neurophilosophy е от същата серия, дискусията не може да е пълна без Патриша Чърчланд.

# 16
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Интересно ми е колко от вас, които четете подобни издания, се занимавате с каквато и да било наука професионално? Въобще не се заяждам с този въпрос, любопитно ми е Peace

# 17
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Мамасита, разбрах ... Аз пък го написах "мозък" единствено поради картинката на корицата Simple Smile Без някакви дълбоки разсъждения и обосновки. Имам предчувствие, че и в книгата двете понятия ще са тънко преплетени.

Е, досега сме трима в темата, та отговорът е "най-много трима" Simple Smile

Джой, ако може малко ... как да кажа, да уточним, какво означава да се занимаваш с наука професионално?

# 18
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Означава това да ти е професия Wink. Една от всичките възможни. Понеже аз като химик чета подобни книги, но свързани с история на изкуството, религия, история, но да отворя книга за популярна химия, физика или биология- абсурд. Така са сдъвкани, че чак ме хваща яд.

# 19
  • Мнения: 6 365
Мамасита, разбрах ... Аз пък го написах "мозък" единствено поради картинката на корицата Simple Smile Без някакви дълбоки разсъждения и обосновки. Имам предчувствие, че и в книгата двете понятия ще са тънко преплетени.

Преплетени са, предизвикателството е да ги разплетеш по правилния начин.

Аз не се занимавам професионално с когнитивна наука, но я изучавам формално в СУ. Та за мен доста от популярните книги търпят критика и се дразня, че доста хора гълтат безкритично цялото им послание. Но са добра основа и са много добре написани и пълни с ценни, доста радикални и интересни гледни точки и идеи. Това е млада наука, та недопеченото все още върви.

Популярната физика е гот, там измъкване няма, но по-ме дразнят псевдонаучните.

А някой ден ще издадат и Джеймс Ранди- въпрос на време е. 

# 20
  • Мнения: 24
Mamacita е отново с безупречен коментар. Навремето аз почти бях тръгнал към науката като професия (с биология), но се отказах в последния момент. В интерес на истината повечето хардкор учени не четат толкова често книги като горните... а ги пишат. Simple Smile Популярната наука е за любознателни лаици предимно, които обаче имат все пак някаква научна подготовка... или поне силен интерес.

# 21
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Затова и попитах. Преди с удоволствие четях такива книги, сега ми остана само удоволствието от "Цивилизацията" да речем, иначе- това Mr. Green:

# 22
  • Мнения: 6 365
Joy_r, лаиците четем научни книги не заради данните, а по-скоро за усещането за величието на природата, до голяма степен за вдъхновение. Ако си професионален учен, значи имаш много по-силно усещане за това величие и за почудата от природата, което те мотивира да свършиш трудната работа по формалното учене и изследвания.

В един такъв текст като на картинката ти можеш да съзреш много повече вдъхновяващи неща, отколкото лаиците и най-вече, вдъхновението ще си е твое. В популярната наука изводите за природата са по-скоро на автора и това не е лошо, той показва една гледна точка, която няма как да имаме без много години учене.

С времето всеки в своята област няма да е съгласен с опростенческите изводи от популярната литература. В когнитивната наука има автори, които са за бой. Но преглеждам какво има, за да препоръчвам, особено на млади хора, където не фактите, а чувството на почуда е по-важно. Емоционалната зарибявка е безценна.

В този ред на мисли, The Dragons of Eden на Карл Сейгън не е съвсем коректна, но е много вдъхновяваща.

# 23
  • Мнения: 411
Ще ми е интересно да прочета "Свят, населен с демони", защото суеверията много ми пречат в живота. Дори има такова заболяване, което обаче все повече учени смятат, че не е невроза, а неврологично заболяване, тоест има органична увреда на мозъка. Та ми е важно да прочета специално какво казва Карл Сейгън относно суеверията и вярата в тях.

# 24
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Странното е, че с годините точно тази емоционална зарибявка се губи Embarassed. Иначе съм напълно съгласна с теб, Мамасита, но понеже знам как аз минах от групата на занемелите от възхита към групата на циниците, и не се въздържах да не попитам Wink.

# 25
  • Мнения: 6 365
В момента чета Anthony Chemero, Radical Embodied Cognitive Science. Книгата е на ръба на популярното и е по-скоро сериозна и вътрешна информация за състоянието на когнитивната наука. Има доста по-фини и директни идеи от Пинкър.

Проблемът с книгите за мозъка е, че много интригуващо прокарват идеята, че преживяванията ни са илюзия и истината е мозъчното състояние. Трябва да се внимава, защото една такава позиция предизвиква въпроса "WTF?", който си е много валиден въпрос. Изчерпването на невронауката за обяснението на съзнанието може да доведе до цинизъм, но може да доведе и до нови методи като този на Chemero.

Той говори за директни и реални усещания за света, които не са илюзия и не зависят от вътрешни мозъчни изчисления. Мога да кажа, че опитът ми сочи в тази посока, ако не беше така, щеше носът ми да е чупен доста повече пъти и да не мога да се науча да свиря на пиано.

Бай дъ уей, учителите по пиано знаят, че директната стимулация е по-добра от всякакви обяснения, затова има метод "свирене по начини", който води до директно овладяване на трудностите и преодоляване на вродените навици на тяло-мозъка. Това няма как да стане със символно манипулиране или невронни състояния. Иначе щеше да има хапче за свирене и щеше да се учи с хипноза.

# 26
  • Мнения: 88
Поздравления за темата! С най-голямо удоволствие ще я следя, още повече, че вече ми дадохте редица идеи да прибавя към списъка с книги за прочитане.
Иначе към списъка добавям и "Геномът" на Мат Ридли и изобщо неговите книги като The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature, The Rational Optimist: How Prosperity Evolves

# 27
  • Мнения: 411
Препоръчвам "ДНК: Тайната на живота" от единия откривател на ДНК Джеймс Уотсън. Представлява нещо като биографията на ДНК.

# 28
  • Мнения: 24
Поздравления за темата! С най-голямо удоволствие ще я следя, още повече, че вече ми дадохте редица идеи да прибавя към списъка с книги за прочитане.
Иначе към списъка добавям и "Геномът" на Мат Ридли и изобщо неговите книги като The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature, The Rational Optimist: How Prosperity Evolves
Мат Ридли е супер як:

http://www.ted.com/talks/lang/bg/matt_ridley_when_ideas_have_sex.html

Чел съм само "Геномът", която е чудесна. Доколкото знам, имаше някакви издателски планове за пускането у нас на "The Red Queen" и "The Rational Optimist", но може и да е само слух. Дано все пак скоро видим и други негови книги на български, струва си!

# 29
  • Мнения: 411
Сега като прочетох анотацията на "Геномът" се припокрива с "ДНК: Тайната на живота" на Уотсън. Друго си е да прочете човек книгата на самия откривател на ДНК.

Общи условия

Активация на акаунт