Избор на климатик

  • 245 978
  • 1 651
  •   1
Отговори
# 900
  • Мнения: 36
Не разбрах дали мултисплитът е за отопление или за охлаждане или и за двете.
Както и да е, имам в къщи мултисплит от почти 2 години, държи се добре, отоплява 2 стаи.
Ако кухньохолът и спалнята не са огромни, към 4 хил. лв. с монтажа ще са достатъчни.
Разликата е най-вече в цената, не толкова с техническите характеристики.
Моят мултисплит е Мицубиши Хеви, SKM-40 външно тяло с 2 SRK-20 ZS вътрешни, отопляват 2 спални, южни, тухлени, вътрешни по около 15 кв. м. без проблеми.


Ще се ползва само за охлаждане (отоплението е на газ). Хола с кухнята е 32 кв. а спалнята 12. Сега в спалнята сме без климатик и се чудя дали ако сложим само в хола и когато е най-топло го пуснем да охлади целия апартамент ще успее...

# 901
  • Мнения: 9 754
Току-що се връщам от почивка в апартаментен комплекс, където климатикът беше точно така - само в холокухнята.  Ако се държи отворена вратата на холокухнята, се охлажда леко и спалнята (една до друга са, не една след друга).
Но в един момент, ако трябва някой да спи, а другият да е в хола - примерно да гледа телевизия, трябва да се затвори вратата и в спалнята става мор.

# 902
  • Ловеч
  • Мнения: 328
Здравейте, моля за мнение, трябват ми 2 климатика, главно за отопление.
Стаите са с вътрешна и външна изолация, среден апартамент, на среден етаж. Панелен 60 кв.
Моля за препоръки на марка и модел! Предварително Ви благодаря!

# 903
  • Мнения: 488
Здравейте, моля за мнение, трябват ми 2 климатика, главно за отопление.
Стаите са с вътрешна и външна изолация, среден апартамент, на среден етаж. Панелен 60 кв.
Моля за препоръки на марка и модел! Предварително Ви благодаря!
Най-важното нещо е колко ви е бюджета,за да можем да предложим нещо спрямо вашия джоб

# 904
  • Ловеч
  • Мнения: 328
Благодаря за въпроса, пропуснала съм да спомена бюджет- около 2000 на бр. Трябват ми за отопление и да са икономични.
Благодаря за отговорите, защото предлагането е голямо, а не съм запозната, какво трябва да гледам.

# 905
  • Мнения: 9 754
Уф, писнало ми е от пишман търговци.
Преди много години влязох в магазин за климатици, облечена доста неглиже.
Погледнаха ме и директно ми предложиха Хайер. Аз търсех Мицубиши Хеви. Такива си и купих - 2 броя.
Не е ли по-добре да обясниш на клиентите, че климатикът Х е подходящ за тях и струва ХХ пари (скъп), но харчи по-малко, по-тих е, по-рядко се разваля. Ако все пак не могат да дадат тези пари, има и по-евтин  - У пари, но доста орязан като характеристики. Да си знаят.
То веднага питат - колко пари имате? И обясняват, че няма смисъл да купуват скъп, като и евтините вършат същата работа - топлят/охлаждат. И това само защото продават най-вече от евтините, там търговската отстъпка от дистрибутора (печалбата) им е най-голяма.
Ето ти и изненада, жената търси не за 1000, а за 2000 бройката.

# 906
  • Мнения: 488
Уф, писнало ми е от пишман търговци.
Преди много години влязох в магазин за климатици, облечена доста неглиже.
Погледнаха ме и директно ми предложиха Хайер. Аз търсех Мицубиши Хеви. Такива си и купих - 2 броя.
Не е ли по-добре да обясниш на клиентите, че климатикът Х е подходящ за тях и струва ХХ пари (скъп), но харчи по-малко, по-тих е, по-рядко се разваля. Ако все пак не могат да дадат тези пари, има и по-евтин  - У пари, но доста орязан като характеристики. Да си знаят.
То веднага питат - колко пари имате? И обясняват, че няма смисъл да купуват скъп, като и евтините вършат същата работа - топлят/охлаждат. И това само защото продават най-вече от евтините, там търговската отстъпка от дистрибутора (печалбата) им е най-голяма.
Ето ти и изненада, жената търси не за 1000, а за 2000 бройката.

Тебе даже няма какво да те коменрам.Вие голям търговец се изкарахте.Само за справка от един скъп климатик се печели доста повече от един евтин.Щом са ви предложили Хайер знам къде сте били,а от там ми става ясно и колко разбирате(техномаркет,Полис или Зора).Никой нормален търговец няма да предложи такива климатици.

Благодаря за въпроса, пропуснала съм да спомена бюджет- около 2000 на бр. Трябват ми за отопление и да са икономични.
Благодаря за отговорите, защото предлагането е голямо, а не съм запозната, какво трябва да гледам.
Fujitsu-12KGTA
Mitsubishi Electric-AP35
Mitsubishi Heavy-SRC35ZS
Gree-12AMBER
Hitachi 35RPC
Тези модели мисля че са идеални за вас,който и да вземете е с много добри параметри и няма да сбъркате.Всичките са с висок енергиен клас и добро топлоотдаване

# 907
  • Мнения: 9 754
Аз не съм търговец и това е разликата между мен и теб. Аз разсъждавам като потребител, но доста добре предварително информиран такъв.

Хайде сега да видим - жената иска 2 климатика за 2-стаен апартамент с бюджет до 2 хил. лв. на брой. Двустайните панели са със стая около 14 кв. макс, хол около 16-17 квадрата и кухня. Ти предлагаш климатик Mitsubishi Heavy-SRC35ZS. За чий й е толкова мощен?

Не е казала изложението какво е, но при всички случаи е казала, че апартаментът е среден и на среден етаж, т.е. има само по 1 външна стена на помещение, и то тясната страна, която за панел е 3,50 м. дължина макс. Ти предлагаш т.нар. 12-ки  и повече. За какво й е това?

# 908
  • Мнения: 488
Първо стаи никой никога не е обяснявал, второ дадена е квадратура 60 квадрата, трето нито знам имали усвоени тераси, нито знам имали бутнати стени нито нищо. Панелките имат стандартен хол 17,5  квадрата, никога не бих предложил 9-ка, защото кубатурата на коридорите никой не я смята, а вратите рядко са затворени. Не знам дали знаете но на повечето климатици разликите на 9-ки  и 12-ки е много минимална и като човек който не е ходил на оглед е по добре да предложа по универсалния. Голямото на малко става. Не знам вие защо се заяждате с мен, но е много тъпо и смешно. От цялото ви поведение оставам с усещането, че искате да се изтъкнете калко разбирате и, че имате мицубиши хеви. А дали дали съм търговец ще остава без коментар, сигурно ако съм си търся клиенти тук-хахахха аман от заядливи хора.

# 909
  • София
  • Мнения: 878
хол около 16-17 квадрата и кухня. Ти предлагаш климатик Mitsubishi Heavy-SRC35ZS. За чий й е толкова мощен?
Не е казала изложението какво е, но при всички случаи е казала, че апартаментът е среден и на среден етаж, т.е. има само по 1 външна стена на помещение, и то тясната страна, която за панел е 3,50 м. дължина макс. Ти предлагаш т.нар. 12-ки  и повече. За какво й е това?
   Холовете в по-старите тристайни панелки и гарсониери са 17 но в двустайните са 20 а в по-новите и по 22. В посоченият апартамент хола е 20 или повече. Няма как да стане с 9-ка.

# 910
  • Мнения: 9 754
.......като човек който не е ходил на оглед е по добре да предложа по универсалния. Голямото на малко става.
А дали дали съм търговец ще остава без коментар, сигурно ако съм си търся клиенти тук-хахахха аман от заядливи хора.

Абе хора вие четете ли въобще какво пиша............Не знам за вас ,но аз се занимавам с климатици от 7 години и то с продажба и наистина се мъча да бъда полезен.......

Ти сам си отговаряш!

Не знам какъв е точно климата в града на жената, колко е студено/влажно/мъгливо през зимата.
Съгласна съм, че за хола 12-ка е по-добре, за всеки случай, за сумарно около месец през зимата, когато е -10/-15 за известно време, да не се озорва много климатикът, особено, ако блокът не е топлофициран, все пак е панел.
Но отоплителен капацитет, kW:   4.0 (0.9-5.0) ми се вижда много. Казвам го като клиент, който добре си е подготвял домашното, преди да тръгне да купува.
 На Мима да кажа - това написаното означава да пуснеш отоплително тяло, примерно радиатор, да те грее с мощност 3-4 киловата. Дори да е 20 кв.м. хола, тази мощност ми се вижда голяма. ~ 3,5 киловата е за 12-ка.

# 911
  • Мнения: X
4-5 kW при каква външна Т? Защото ние като избирахме ми се върти нещо че имаше една определена външна Т при която имаше сериозен пад на отделяната мощност.

# 912
  • Мнения: 9 754
Мисля, че COP-ът при климатиците е даден при +7 градуса външна температура, при по-ниска температура пада драстично, има едни графики. При -10/-15 COP-ът е вече 2 и малко, при изначален 4 и нещо. Това влияе на ефективността (разхода на ток). Но пък и дните с такива температури не са чак толкова много в преобладаващата част на България.
В техническите спецификации на климатиците дават мощност при отопление и охлаждане - минимална и максимална. Ако е добре оразмерен, климатикът не "бичи" на максимална мощност дълго време.
Електроинженер ми обясни, че средата на този диапазон - примерно между 0,9 и  3,5 киловата, е напълно достатъчно за отопление на средностатистически хол от около 17-20 квадрата, със сменена дограма (т.е. не духа и не се охлажда), има изолация и/или е тухла с добро изложение. При нужда (по-студено време навън, желание за по-висока вътрешна температура), климатикът може да вдигне до 3 и нещо киловата, за да стопли и да компенсира ниската външна температура.

# 913
  • Ловеч
  • Мнения: 328
Благодаря на всички за мненията и коментарите!
Става въпрос за гр. Ловеч. Терасата на кухнята е усвоена, дефакто само прозореца на спалнята е външна стена (с вътрешна и външна изолация навсякъде). Дограмата е висок клас (забравих марката).
Плана е да ги сложим в спалнята и хола и да отопляваме целия апартамент. Две 12-ки най-вероятно ще са достатъчни, повече се интересувам от марка и модел, като след посочените се спряхме на   Fujitsu-12KGTA и MITSUBISHI HEAVY-SRC35ZS, а за Gree 12 amber не знаем нищо.
Пак благодаря на всички, много сте мили и точни.

# 914
  • Мнения: 488
Добре че неслушате госпожа портокалка(мандаринка), че бая зор, а и ток ще видите в Ловеч с 9-ки ама тя добре си е научила урока и затова сега ви го разказва.. По-добре се спрете на Фуджицуто според мен. Явно тук ако някой пише и предлага нещо е лошо или пък е търговец. Затова по - добре да останат да пишат само дървени философи като госпожата с подробните постове, където много пише ама нищо не казва.

Общи условия

Активация на акаунт