Избор на климатик

  • 245 971
  • 1 651
  •   1
Отговори
# 1 215
  • Мнения: 2 891
Зависи колко е голям апартамента, големина на стаите, изложението какво е, на кой етаж е, има ли изолация(каква и колко см.), каква е дограмата? И най вече с какви климатици се отопляваш .

# 1 216
  • Мнения: X
Алуминиева дограма, не знам колко камерна, но е нова, значи би следвало да е прилична. Изложението е под ъгъл - югозапад и северозапад, следобед стаите са огрени от слънце, но не знам през зимата как ще е. Апартаментът е 100 кв., предпоследен етаж, но уловката е че горе етажа е с голяма покрита тераса, която се пада над малка част от хола. Има и тавански помещения след етажа горе. Сградата е старо строителство средата на 80-те, ТЕЦ има, но никога не в заработвал, незнайно защо. Голям хол и 3 малки стаи ще се отопляват, не знам има ли възможност и коридора да се включи.

Честно казано не знам за какво говоря, досега съм се отоплявала с конвектори Адакс, но сметката определено е голяма и изобщо не мисля пак да се вържа с подобен род уреди.

# 1 217
  • София
  • Мнения: 11 977
Аз бих инвестирала в инсталация на пелети.

# 1 218
  • Мнения: 2 891
Конвекторните радиатори са големи консуматори, при тях няма икономия на ел.енергия. Колко квадрата е хола?

# 1 219
  • Мнения: X
Хола е около 25 кв.м.

Ох, знам, че с парно е най-добре и ако имаше газ в квартала, щяхме да се вържем, ама няма. Опасявам се, че за пелети сме много мързеливи, а все пак си има хамалогия.

# 1 220
  • Мнения: 2 891
Ами те вече и пелетите никак не са евтини. Варианта ви е в хола слагате един подов тип климатик https://condex.bg/product-details/srf-src-35-zmx-s/ или https://www.daikin.bg/bg_bg/products/FVXM-F.html и в стаите https://condex.bg/product-details/srk-src-25-zs-w/ или https://www.daikin.bg/bg_bg/product-group/air-to-air-heat-pumps/sensira.html, https://www.daikin.bg/bg_bg/products/FTXP-M.html или https://www.daikin.bg/bg_bg/product-group/air-to-air-heat-pumps/perfera.html   . Всичко зависи от бюджета, който сте си определили. Най добре е да се консултирате със специализирана фирма, която да направи предварителен оглед. Може да искате отстъпка от цената.

# 1 221
  • Мнения: 9 754
С климатици ще е ОК, според мен.
И аз съм в тухлена сграда от 80-те, те онези тухли-четворки ли са, старите големи кухи тухли са си добри. Разкъртвахме малко за нова врата на банята, е мъка беше, така са се спекли, че трудно се чупят. А са си и с кухини, за изолация. Щом етажът е висок, значи е слънчево, малка е вероятността за засенчване. 
Има значение дали апартаментът е вътрешен, т.е. помещенията дали са само с една външна стена или с 2, или дори с 3 - при някои по-чудати архитектурни решения. Дори да е нетоплофицирана сградата, помещенията само с една външна стена са по-топли от тези, които са с повече от 1 външни стени.
Сравнявам въпросното жилище от 80-те с друго, от 1924 г., стаята е с 3 външни стени, 50 см. дебели, но единични плътни тухли. Партер, изток, през зимата слънце грее до към 10-11 ч., след това вече го няма. След като направихме външна топлоизолация с 5 см. вата и смених дограмата, разликата беше голяма.
Та етаж, изложение, наличие на повече външни стени са си голям фактор.
Ако всички помещения на Лейди се отопляват, едва ли вратите ще стоят затворени, т.е. при отварянето на вратите ще ви се затопля и коридорът.
Ако няма външна топлоизолация и има външно помещение, дългата външна стена може да се топлоизолира отвътре с технически (черен) корк. 2-3 см. корк, мрежа, шпакловане и един гипскартон и ще има голямо влияние за топлото, а няма да е грандиозен разход Особено ако е спалня, бих го препоръчала да се направи. Защото нощем, като спим, усещането за студ, за духане от по-студена стена, е по-силно.

# 1 222
  • Мнения: X
Холът е с две външни стени, но е много слънчев, защото е с 8 прозореца, 6 от тях френски. Стаята е буквално обляна от светлина, ама през зимата кел файда? В този смисъл няма как да се сложи изолация, защото почти всичко е стъкло, а на единственото място без такава, ще изнеса част от кухнята (която ще изолира в крайна сметка). Кухня на външна стена, не знам дали е добра идея като се замисля, но аз говоря за много малка част все пак.

# 1 223
  • София
  • Мнения: 6 308
Значи се оглеждай за висок клас климатици, а конвекторите си остави за бекъп. Хляб и вода не искат.
Не е като да няма и други варианти по принцип, ма с тоя висок етаж, ядец. Simple Smile

# 1 224
  • Мнения: 9 754
Бих препоръчала на стената зад долните шкафове (нали гърбовете им не са залепени за стената, май) да сложите коркови листа за изолация. Щом ще готвиш, значи ще има изпарения, при по-студена стена (защото е затисната от шкафовете и няма добра вентилация) и по-топъл въздух в помещението от отопление и готвене, може да се получи конденз на стената зад шкафовете, зад гърбовете им.
Ето такива листове са, има ги с дебелина от 1 до 10 мм., лепят се елементарно с лепило хелметекс.



5-10 мм. ще ти е съвсем достатъчно.

А щом холът е с много прозорци, заложи на една идея по-мощен климатик-нека професионалистите в темата да кажат. Аз такъв хол отоплявам без проблем с 9-ка мисля (има 25 в номера на Мицубиши хеви), но помещението е вътрешно и само с един голям прозорец и балконска врата по ширина.

# 1 225
  • Мнения: X
Благодаря за инфото да изолация, чак сега като се разписах ми хрумна, че може да се получи конденз. Ще помисля дали изобщо да слагам шкафове там, или да мисля за други варианти.

# 1 226
  • Мнения: 9 754
Една идея, не е пряко свързана с климатика и конденза.
Строителната документация, чертежът на сградата, ако е над 5 етажа, ги има на Сердика 5. Носиш си н.а. и копие, плащаш 18 лв. и за 15-20 мин. имаш чертеж на целия етаж. Даже 18 лв. е заверено копие, незавереното сигурно е малко по-малко. Така ще знаеш, майсторите ще знаят, къде е тухла, къде е бетонна колона, къде трегер. Много е полезно при ремонт, да не се налучква кое как е и какво е.
Конденз е по-вероятно да се получи, ако няма вентилация, върху бетонна колона.
Ако сградата е до 5 ет., тази документация е в съответната община.

# 1 227
  • Мнения: 37
Холът е с две външни стени, но е много слънчев, защото е с 8 прозореца, 6 от тях френски. Стаята е буквално обляна от светлина, ама през зимата кел файда? В този смисъл няма как да се сложи изолация, защото почти всичко е стъкло, а на единственото място без такава, ще изнеса част от кухнята (която ще изолира в крайна сметка). Кухня на външна стена, не знам дали е добра идея като се замисля, но аз говоря за много малка част все пак.


Колегите са дали много добър съвет - корк. Но ми направи впечатление апартамента, и няма ТЕЦ. Имате нужда от нещо много ефективно  - с това Mitsubishi Electric MSZ-FH35VE/MUZ-FH35VE - може и модела 50.. Сметките ще паднат под 200лв./само за климатик говорим/

Търсете хипер инвертори - този апартамен ще е студен попринцип, така че освен корк за изолация помислете и за външни щори с термо изолация, иначе няма да му видите края-

# 1 228
  • Plovdiv City
  • Мнения: 250
Това понятие хипер инвертор е измислено....Няма такова животно....

# 1 229
  • Мнения: 1 807
Здравейте,
след като ни санираха блока, в апартамента стана още по-топло, а в слънчевите и горещи дни още по-горещо и съответно е необходимо да си закупим 2 климатика. Ще се ползват предимно за охлаждане и преходния сезон.
Изчетох доста неща в темата, но .... не разбирам от климатици и не знам на какво да се спра.
Бих искала да са японски.
Бюджета е до към 1800 лв. за климатик.
Едната стая е до 20 кв. и от обяд до вечерта пече (когато е слънчево).
Другият климатик ще бъде поставен в хола в близост до другата стая. Той ще охлажда хол с трапезария до 40 кв. и част от кухнята до 10 кв. + стая до 20 кв. - източни. На висок етаж сме, но не последен.
Не знам това дали е достатъчно като инфо.
Ще съм благодарна да ми дадете предложения и благодаря на всички, които отделят от личното си време да споделят ценна информация по темата.

Общи условия

Активация на акаунт