Прехвърляне на автомобил

  • 59 743
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 646
Здравейте, прегледах подфорумите и тук ми се стори най-уместно да питам.
Може ли някой да ми каже каква е нотариалната такса за прехвърлянето на автомобил, както и насоки, съвети  и всичко свързано с прехвърлянето?

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Таксата е % от цената, така че в договора се пише минимална цена (ако по някаква причина не ти е нужно в договора да фигурира реалната цена). Може да напишеш и 100 лв.
Иначе собственика на колата (или нотариално упълномощено лице) с лична карта, заедно с големия талон, бележка за платен данък за текущата година  и съпруга/та си, ако е женен, както и този, на когото ще се прехвърля с лична карта, отиват при нотариус и я прехвърлят. Става за 10 мин.
След което стария собственик трябва да отиде в общината да си отпише кората, за да не му начисляват данъци. А новият първо в КАТ да си смени талона и после в неговата си община да декларира колата. За общината срокът е 2 мес.

# 2
  • Мнения: 646
Благодаря за отговора. А какъв е %?
Има и някаъв данък за придобиване - размер?
В  КАТ  / София/  дълго ли се чака и има ли и там такса и каква ?

# 3
  • Мнения: 1 610
За кат ще ти са необходими
-Всички талони- малък и голям
-ГО застраховка, талон преглед.
-Договор за покупко-продажба
-лична карта на собственика/пълномощно при друго лице/
Ако ще сменяш номера и номерата
1. Отиваш в КАТ първо  на 15 гише/в залата където се плащат глобите/-подаваш документите/
Издават ти №...след 2-3 дни връщаш се там - взимаш си документите и отиваш на касите.
2. Там е добре да отидеш рано 7,30- 8,30 най-късно до 9.00часа. След това се вият опашки едни #Crazy ...ще си отепаш деня...в чакане...
Плащаш едни таксички 2...3 лв ...и ти връщат документите.
3. Отиваш навътре до каналите там си почти на финала... Wink за получаване на новите талони. Има админ. сграда /ниска/. Пак гишета-подаваш документи. За специални номера /пожелание/ виж кое гише!!! Плащаш такси 24лв...и чакаш поне15 мин/зависи колко хора има...да те извикат по високоговорител.../слушай добре колоните са избушени и нищо не се чува... #Crazy ...
4. Ако ще сменяш номера, то ще ти кажат на кои гишета ще чакаш.
Ми това е ....Носи си поне 50 лв ...гаранция ще ти ги вземат... Joy
Иди рано...след 9.30...много чакане...
.....................
При нотариуса за около сума 1300 лв- такса 110лв ...
неразбрах точно ама от тази сума ще ли да ми приспаднат в общината за данъка около 80-90 лв ... newsm78
.......................
Те това е ...имаш грижи вече... Peace

# 4
  • Мнения: 1 610
възможно е да се оправиш и веднага на касите само:
Аз бях като юридическо лице и прехвърлях ...с два договора ...

Разликата е че няма  да чакаш тези 2-3 дни, а ще стане веднага.... Peace

Иди рано 8.00 да си там!!!  Peace

# 5
  • Мнения: 646
Благодаря за изчерпателният отговор   bouquet
Няма да сменям номера.
За ранното ходене - трудна работа с бебета близнаци съм, ще видя как ще го измисля.

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
За пръв път чувам за данък за придобиване на кола.  newsm78 Има еко такса, но тя се плаща само при първата регистрация на нововнесена кола. Ако колата е вече регистрирана в Бг не се плаща.

# 7
  • Мнения: 135
Благодаря за изчерпателният отговор   bouquet
Няма да сменям номера.


Само не се връзвай на измамниците дето стоят и дебнат на входа на КАТ.. обикновенно те пресрещат и ти обещават да ти уредят нещата за нула време... дори автомобили с нередовни документи оправят.. тъй далече от тях!!!
Просто подминаваш и директно вътре!!!  Peace

# 8
  • Мнения: 646
Благодаря за предупреждението - не си падам по този тип услуги по принцип.
Трябва ли да съм с колата или може само с документите?

# 9
  • Мнения: 1 610
може само с документи.

# 10
  • Мнения: 6
Здравейте! Пиша тук, за да не натоварвам форума с нови теми. Въпроса ми е свързан също с прехвърляне на кола, която съм харесала и искам да купя, но е много сложно и идея си нямам какво може да се направи по въпроса. Случаят е следният: човека, от когота искам да купя колата я е взем декември 2012г. и е сключил договор с жената, от която я е взел, но в определените срокове за прехвърляне в кат и данъчното, не го е направил, защото има актове в кат. И сега се получава така, че не мога да взема колата.... и това, което искам да попитам е, дали може да се свържем с първата собственичка и да се разтрогне може би договора между тях, и аз да я купя все едно от нея...или изобщо, ако има някакъв вариант моля да ми помогнете, защото нямам идея какво да правя.....  Sad Cry

# 11
  • Мнения: 135
Най добре изчакай продавача да си оправи документите, че става доста сложно после.
Ако се опъва нещо, намери си друга кола.

# 12
  • Мнения: 5
Моя казус е следния:
Преди повече от 2 години продадохме фирмена кола на друга фирма. Уж я отписахме от данъчното, но въпреки това пак плащам данък за нея(явно някой не си е свършил работата) Ходих в местни данъци и такси и там казаха да изровя фактурата за продажба и ще оправя проблема. Питането ми е, за да не се разкарвам допълнително
- само фактура ли ще трябва?
- къде трябва да ида?

Благодаря !

# 13
  • Мнения: 742
 И аз да използвам темичката за моя проблем.Баща ми почина през Август.До преди това живееше в Германия и колата е регистрирана там.Чичо ми,за да не ходи до Германия изпратил талона на един колега на баща ми с уговорката да я отрегистрира и после да му изпрати документите обратно,за да може да си я регистрираме вече тук.Да ама онзи го мързи ли,не знам и не ги праща тези документи,а ние сме с вързани ръце.Колата си седи пред къщата без да може да се ползва,а на него тези документи не му трябват.Не можем да идем до Германия за едните документи,то това ходене ще дойде по-скъпо от колата.Има ли какво да направим? Има ли начин по законен път да ги изискаме от този? Не знам...някакви идеи?

# 14
  • Мнения: 53
Здравейте дами , знаете ли колко пари ще струва прехвърлянето на автомобил  при нотариус , който е 300лв. ?

Общи условия

Активация на акаунт