Куче в самолет

  • 21 009
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 761
Искам да попитам тези от вас, които летят със самолет и имат кучета, къде мога да намеря инфомация за условия,цени и правила за превоз на домашни  любимци със самолет?
Ако някой има личен опит,моля да сподели.
Има ли значение колко е голямо кучето и трябва ли да му бъдат подготвени предварително документи за полета и какви /паспорт, някаква книжка за ваксини,ако още нещо е нужно.../

Предварително благодаря!

# 1
  • Мнения: 2 093
kartinka провери изискванията сьс самолетната компания с която ще летиш. Аз пробно потьрсих с канадската авио компания и ми излезе страница с доста подробна информация. Няма смисьл другаде да питаш.

# 2
  • Мнения: 3 371
air.bg

при тегло на куче с клетка до 7 кг , лети със собственика си.
над 7 кг, в багажното.

цена- 7 евро на килограм, вкл и клетката.

условия - предварителна резервация и потвърждение, че имате право да пренасяте кучето. повече от 2 кучета на полет не е разрешено. т. е. ако за тази дата вече има резервация на двама преди теб, че ще летят с кучетата си, за теб не остава място.

документи -
dierenpaspoort

чип, ваксина, за бяс е задължителна, имаше определен период точно колко е минимумът преди полета, но не го помня вече, нещо ми се върти месец в главата.

в амстердам - преди паспорт чекинга  - отиваш на определено място, мерят добитъка , плащаш на касата, и се връщаш, за да си получиш бордните карти. на бордната карта ти лепват етикета за платената такса .

в софия - нов терминал - същата процедура, предварителна резервация, плащане на място, на касата/там е, на отсрещната страна / , връщане с платената фактура и получаваш бордни карти тогава.

голям калабалък е, и страшен джангър. ама аз съм с два броя.

пс. чекингът в амс беше УЖАСЕН преди влизане в самолета - разглобиха клетката дори. някой трябва в това време да държи кучето ти. едва се справих с два разбеснели се звяра в паника и дете, плюс багаж.

при възможност за избягване на това и при риска да те етикетират  като пътуващ цирк с придружител, ако можеш си го спести.



# 3
  • Мнения: 1 761
Благодаря!

Обещах на сина ми да му купя куче,ако се научи да чете и да пише и сега трябва да си изпълна обещанието,затова предварително проучвам.
Кучето ще е някоя дребна порода,спряла съм се на най-дребните дакелчета,те са с размер на котка,понеже,ако пътуваме някъде няма кой да гледа кучето.А ако може да влезе в клетка ще ни е по-лесно да го водим с нас.

# 4
  • Мнения: 78
За самолет препоръчвам мека чанта Surdibag. Размер L e разрешен за кабината, удобна е, и животното е по-спокойно с вас, отколкото в багажното. Разбира се, ако надвишава определените килограми няма как да стане и ще трябва да е само.
http://sturdiproducts.com/products/sturdibag-large

# 5
  • Мнения: 3 371
аз имам 2,8 килограмова   пекинезка. само за идея като порода. иначе пинчерите са мисля, най-малките. на братовчедка ми пинчерката е 1,8 килограма.

болонката ми е 3,5 килограма. малки са чихуахуа и тукашните keeshond.


KLM  не разрешава меките чанти/от опит Peace/.

# 6
  • Мнения: 78
Луфтханза и Българските разрешават с определени размери, на която отговаря Sturdibag L.  Peace

# 7
  • Мнения: 1 677
Ние също решихме да си вземем дребна порода куче, за да може да пътува с нас в кабината. Не знам кои авиокомпании позволяват кучето да е в чанта, но за тези които четох /Люфтханза, Еър Берлин/, кучето трябва да е до 6 кг и транспортната клетка да отговаря на определени размери, също така има изискване кучето да може да се изправи спокойно в клетката си.

# 8
  • Мнения: 78
За информация

Домашни любимци в пътническата кабина /PETC/ 
Максимално тегло на животното и клетката до -8 kг.

Максимални размери на клетката–48x35x 22cм.

Приемат се само кучета и котки. 
 

Не се включва в безплатната норма багаж.

Заплаща се такса от EUR 50.

http://www.air.bg/bg/baggage
 

# 9
  • София
  • Мнения: 7 980
Всяка авиокомпания определя условията за превоз на домашен любимец. Тези, с които превозвах моите два добитъка, бяха - до 8 кг. с клетката включително в салона, над 8 до 20 кг. с клетката - в товарния отсек. Искаха поне 7 дни предварително да обявя, че пътувам с куче, защото не на всички самолети са с пригодени товарни отделения за превоз на домашни любимци. Отделно на полет не трябваше да има повече от 2 кучета в салона и не се допуска да са 1 куче и 1 котка. За товарното не помня.
Документи - европейски международен паспорт, попълнен на местен език и на английски, снимка на кучето, задължително чип, ваксина, като в моя случай се искаше активна ваксина против бяс (т.е. сложена в рамките на последните 12 месеца). Някои държави от ЕС имат и допълнителни изисквания, трябва да се провери конкретно.
Клетките са с определени размери, като всяка компания съобщава какви максимални размери допуска на борда и какви - в багажното. За по-голямо куче (над 8 кг.) се иска вратичката да е метална, а не пластмасова. Когато се купува клетка, гледай да има стикер, че е одобрена от IATA. Обръщам внимание да се чете на сайта на авиокомпанията дали допуска да е транспортна чанта или клетка. Също трябва да имат непромокаем под, да може кучето да стои в изправено положение и да се върти на 360 градуса. Но всички тези изисквания би трябвало да ги има описани.
Заплащането е като за свръхбагаж.
Ако те интересува как се изнася куче от България, ще напиша. 

# 10
  • Мнения: 1 761
Моля те,напиши и как се изнася от Бг.
Понеже още не сме купили куче.
Може ако намеря някое мъничко дакелче да го вземем с нас на връщане,ако не е кой знае какво подготвянето на превоза му.

# 11
  • София
  • Мнения: 7 980
Копирам информация, която бях публикувала непосредствено след преселването ни с любимците:

Цитат
Актуализирам информацията, която бях публикувала, за пътуване с животни извън ЕС.
Необходими документи и действия:
1. Международен паспорт. Ако кучето до сега е имало само БГ паспорт, се налага да се издаде нов, като данните и стикерите за поставени ваксини се прехвърлят от стария в международния паспорт.
2. Чип.
3. Ваксина, включваща бяс с активно действие или поставена ваксина за бяс 30 дни преди пътуването.
4. За държави извън ЕС: Подава се молба до директора на ОДБХ на бул. Данаил Николаев 7. Това е Областна дирекция по безопасност на храните, подава се молбата в деловодството. Телефон: 02/944  46 02. Това заявление/молба се подава поне 2 дни преди пътуването. На молбата се слага входящ номер и с този документ се отива в Районната ветеринарна служба. Работно време: от 9 до 17.30ч.
5. Непосредствено преди самото пътуване, но не повече от 24 часа преди него, се води кучето в Районна ветеринарна служба към Дирекция по безопасност на храните в кв. Банишора, бл. 39. Там кучето се преглежда от ветеринар и се заверява паспорта. Телефони: 02/832 21 98 или 02/931 59 33. Раб. време: в работни дни от 9 до 12.00 и от 12.30 до 17.30ч. Обръщам внимание, че сертификат, издаден от районния ветеринар/клиника, при които се преглежда кучето, не вършат работа. Трябва да е издаден документът от Районната ветеринарна служба.

Преди пътуването трябва да се огледат и изискванията на самата авиокомпания и на държавата, в която ще отива любимецът. Ако има промени, ще пиша пак.

Ако кученцето е малко и не е минало всички ваксини, моят съвет е да се обадиш в районната служба и да ги питаш как се процедира. При тях има копия от споразумения и изисквания на по-популярните държави, отзивчиви са и казват какво е необходимо. Разликата в документите за ЕС и за държави извън ЕС е документът, който се подпечатва на бул. Данаил Николаев (т. 4). Останалото важи и за ЕС.

# 12
  • Мнения: 5 710
Уизз не пускат кучета, трябва да се прочете конкретно в сайта на компянията, с която ще се лети.
Обикновено до 7 кг ( това е големината на един добре хранен пинчер:), могат да летят в кабината със собственика.

# 13
  • Мнения: 2 723
Ние си купихме куче от България и си го внесохме в Холандия. Но го внесохме с кола, когато се пренасяхме с всичките багажи, та вероятно е различно.
Важно е да има европейски паспорт, който от всяки по-свестен магазин могат да ти издадат.
Разликата в цените е огромна. В България кучовците са в пъти по-евтини.
Не сме летяли с него, но сега лятото може би ще ни се наложи, защото кучешкия хотел ще ни дойде доста солено за 3-4 седмици.
Много мисли, преди да се сдобиеш с куче, защото се оказва огромен проблем при ходене на почивка.
В хотелите не ги искат, само къща под наем, или къмпинг.
Голям таралеж си вкарахме в гащите, но дребните го обожават.

# 14
  • Мнения: 1
С моето куче "мини пинчер" ще путуваме за Япония в началото на септември със самолет!
Но разбрах, че трябва да имам кръвни тестове за бяс! Моля помогнете, как най-бурзо и лесно да стане това! Има ли клиника у нас! Японците са стриктни и не ми се иска да рискувам! Иначе трябва са се правят нови резервацииза билети!

Общи условия

Активация на акаунт