И тъй като не могат да ни израснат нови постоянни зъби, то единственото ни решение е да ги заместим с протези. Всички сме чували за т.нар. зъбни мостове, цялостни зъбни протези, а по-възрастните помнят модата на златните зъби. Но знаете ли достатъчно за най-съвременните методи за заместване на липсващи зъби? Чували ли сте за денталните импланти?
Още в дълбока древност са били правени опити за възстановяване и заместване на липсващите зъби. За целта се използвали животински кости и зъби, черупки на миди и други интересни материали. Открит е череп на млада жена, живяла през 600 г. сл. Хр. в цивилизацията на маите. Имала е липсващи предни зъби на долната челюст и като всяка млада жена е искала да изглежда добре. Проблемът, както изглежда, е бил решен с първите дентални импланти в историята на човечеството. Те били направени от черупки на морски обитатели, оформени като зъби.
Съвременната дентална медицина започва развитието си през XVIII в. Изобретени са редица материали и приспособления, които да запълват празнината от липсващите зъби. Едва през 60-те години на миналия век шведски професор на име Пер Ингвар Бранемарк прави първата голяма крачка в съвременната имплантология. Като повечето значими открития и това става случайно. Докато изучавал процесите на заздравяване на костта, той поставил титаниева камера в бедрената кост на заек, за да може да наблюдава заздравяването на костта под микроскоп. Когато наблюдението приключило, професор Бранемарк се опитал да отстрани скъпата титаниева камера, но с изненада открил, че костта се е свързала плътно с титаниевата повърхност.
Значението на това откритие, по-късно наречено остеоинтеграция, е огромно. Намерен бил материал, който не само не се отхвърля от защитните механизми на организма, но дори се свързва с него.
През 1965 г. са поставени първите дентални импланти на човек. Същият този човек ползва имплантите си до ден днешен (около 50 години по-късно).
Може да се каже, че денталната имплантология е част от авангарда на денталната наука. Технологията непрекъснато се развива – откриват се нови материали и оперативни техники, които допринасят за повишената успеваемост на лечението с дентални импланти, която според последните проучвания достига 98%. Денталните импланти са съвременно лечение, което дава на пациентите несравним комфорт и сигурност.
Процедурата по поставяне на импланти е оперативна. Манипулацията задължително се извършва под упойка. Добрата новина е, че можете да напуснете клиниката още в деня на операцията. Но, макар и бърза, процедурата изисква дълъг последващ период на наблюдение и възстановяване. Колко време ще е необходимо, докато зарасне челюстта? Това зависи от състоянието на костта и по-специално от нейния обем, който може да е намален вследствие дълга липса на зъб или прекаран възпалителен процес. Именно затова е важно да спазвате стриктно инструкциите на стоматолога и да се явявате на контролни прегледи винаги, когато това е необходимо.
Поставянето на импланти се практикува в страната едва от няколко години, но стотици пациенти вече се довериха на специалистите в Медикъл Дент и се радват на здрава и щастлива усмивка. А вие готови ли сте да се подложите на лечение с дентални импланти? Имате ли страхове и въпроси? Сега е моментът да отговорим на всички тях!