Втора или Първа АЕГ?

  • 41 205
  • 146
  •   1
Отговори
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
От една година 2 АЕГ "Томас Джеферсън" се помещава в нова сграда, на ново и комуникативно място. Много ми се иска да науча повече за учителите, условията и възможностите, които предоставя това училище. Смятате ли, че ако мога да избирам между 1 АЕГ и 2 АЕГ, Втора английска е достоен конкурент и по нищо не отстъпва на Първа АЕГ?
Пиша това понеже до преди година в Първа английска се влизаше с по-висок бал. И ако мога да избирам между двете, абстрахирайки се от мястото им, на коя да се спра?

Последна редакция: нд, 03 юни 2012, 12:42 от foxysilver

# 1
  • Мнения: 205
foxysilver, аз също си задавам точно тези въпроси, затова от седмокласната тема скокнах и тук Simple Smile. Дъщеря ми предпочита 1АЕГ, но през последните 1-2 години все по-често чувам положителни отзиви и за 2 АЕГ. Честно казано, обаче не съм сигурна дали някой хора не приравянват доброто ниво на училището само с това, че е в нова и хубава сграда. Материалната база има значение, но лично за мен това не е най-същественото. Местоположението също не е фактор за мен, така или иначе детето ще пътува с кола в едната посока и с градския транспорт в обратаната посока. Разбира се, ще съм много щастлива ако бала на детето (33,178) Praynig е достатъчен за приемане в едната от двете английски гимназии, но продължавам да се чудя дали няма да е грешка ако избрем 1АЕГ пред 2АЕГ. Надявам се да се включат и по-информирани мами или просто да споделят впечатления от едното или от другото училище. А и още нещо, чудя се дали в 2АЕГ има учители англичани.

# 2
  • Вече на светло в София
  • Мнения: 1 299
Мога да дам информация за 1АЕГ, но е малко старичка. Дъщеря ми завърши 1АЕГ преди 2 години. Екипа на учители при които попадна общо взето беше добър. Случи на страхотни преподаватели  по математика, български и литература, по английски А и английски В.
Имам и син, който сега е 6 клас и се интересувам също какво е преподаването във 2АГ и по-скорошна информация за Първа.

Последна редакция: чт, 07 юни 2012, 09:07 от MAD65

# 3
  • София - Варна
  • Мнения: 170
Големият ми син завършва 1АЕГ тази година. Имат самочувствие, взеха сертификати и около 20 човека ще заминават в чужбина. Колко ще се върнат догодина е друг въпрос. Когато те кандидатстваха се влизаше с висок бал. Децата са умни и интелигентни. Средата е добра. Разказвателните предмети са на английски 9 и 10 клас. Имаха англичанка в 8 клас и американка в 9 и 10 по география май. Имаха доста извънкласни прояви. Моят син ходи на нещо като авиоклуб в училище. В училище ходят много известни личности да им говорят. Това са плюсовете. Сега минусите - лоша дисциплина, много неизвинени отсъствия. Стигнахме миналата година да там, класната да изпраща всяка седмица сканиран дневника с отсъствията на родителите.   Определено има проблем с дисциплината.  Това е. Малкият ми син е 6 клас в СМГ и мисля да остане там. Усъвършенстване на езиците - с уроци.
 

# 4
  • Мнения: 205
mad65, sss197 много ви благодаря за полезната информация.

До sss197
Отсъствията не се ли нанасят в електронния дневник, или той е само за оценките?

Ако има и други мами, моля да се чувстват поканени да сопделят впечатленията си.

# 5
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Mad65, това с дисциплината никак не ми харесва , искам сериозно да се учи и много да се изисква. Дали ще се включат и други?

# 6
  • София - Варна
  • Мнения: 170
[/q
Mad65, това с дисциплината никак не ми харесва , искам сериозно да се учи и много да се изисква. Дали ще се включат и други?

Според мен очакванията ви са високи. Никъде вече не се учи така, както ние сме учили. Имам позната, чиято дъщеря е в 9ФЕГ и в 8 клас в часовете са присъствали родители, за да има дисциплина и учителите да преподават. Пример за друга позната с дъщеря в 91 НЕГ: Учителката им в 8 клас не е добра /ужасна е - обижда децата, яде в час/, родителите се събират, но не могат нищо да направят и децата трябва да ходят на уроци по немски за да научат езика.  И тя казва, че е очаквала повече от немската.

# 7
  • София
  • Мнения: 17 987
[/q
Mad65, това с дисциплината никак не ми харесва , искам сериозно да се учи и много да се изисква. Дали ще се включат и други?

Според мен очакванията ви са високи. Никъде вече не се учи така, както ние сме учили. Имам позната, чиято дъщеря е в 9ФЕГ и в 8 клас в часовете са присъствали родители, за да има дисциплина и учителите да преподават. Пример за друга позната с дъщеря в 91 НЕГ: Учителката им в 8 клас не е добра /ужасна е - обижда децата, яде в час/, родителите се събират, но не могат нищо да направят и децата трябва да ходят на уроци по немски за да научат езика.  И тя казва, че е очаквала повече от немската.
За мен истината е, че във всичките езикови има и така, и така..2  приятелки на дъщеря ми от нейния клас в ОУ  имат крайни мнения за френската. И двете са съвестни, изпълнителни момичета, но едната е много доволна от училището, а другата го напусна след 8 клас, недоволна от обучението .Били са в различни паралелки, което обяснява и разликите. Peace
Така е и в НЕГ, в 8 клас има няколко преподавателки, при които е абсурдно човек да не научи езика, ако има желание и положи усилия.Голямо натискане е , но си струва. Но със сигурност  има и от другите, особено в горните класове.Формулата за успех  е  комбинация от много фактори , но най-вече от късмет с преподавател и амбиция от страна на детето да напредва.
Вероятно така е и в английските гимназии.

# 8
  • София
  • Мнения: 5 122
Дами, пълно щастие няма:) Идеалното училище е само в мечтите ни...
И това, че 2АЕГ е "втора", е само защото е създадена по-късно. Това не я прави по-долу от 1 АЕГ!
Аз лично я предпочитам!

# 9
  • София - Варна
  • Мнения: 170
Дами, пълно щастие няма:) Идеалното училище е само в мечтите ни...
И това, че 2АЕГ е "втора", е само защото е създадена по-късно. Това не я прави по-долу от 1 АЕГ!
Аз лично я предпочитам!

Не мисля, че е по-добра. В нея влизат много назад по успех, което предполага, че дете, което е изкарало високи оценки ще е над другите и ще е от малкото, и съответно тегленето е назад, а не напред, както когато по-амбициозните са мнозинство. И за доказателство ще кажа, че има 2 деца от класа, които са с оферти от Университета в Единбург, а там е много трудно за българи.

# 10
  • София
  • Мнения: 5 122
Дами, пълно щастие няма:) Идеалното училище е само в мечтите ни...
И това, че 2АЕГ е "втора", е само защото е създадена по-късно. Това не я прави по-долу от 1 АЕГ!
Аз лично я предпочитам!

Не мисля, че е по-добра. В нея влизат много назад по успех, което предполага, че дете, което е изкарало високи оценки ще е над другите и ще е от малкото, и съответно тегленето е назад, а не напред, както когато по-амбициозните са мнозинство. И за доказателство ще кажа, че има 2 деца от класа, които са с оферти от Университета в Единбург, а там е много трудно за българи.
Съжалявам, че ще напиша, че това са "глупости".
1) Изпитът не е меродавен за знанията на едно дете
2) Във 2 АЕГ не са "много назад" по успех
3) Децата са амбициозни
4) Учителите са много добри

# 11
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Съжалявам, че ще напиша, че това са "глупости".
1) Изпитът не е меродавен за знанията на едно дете
2) Във 2 АЕГ не са "много назад" по успех
3) Децата са амбициозни
4) Учителите са много добри
Ganis, можеш ли да споделиш имена на учители в 8 клас по англ. които да са добри ?

# 12
  • Мнения: 3
И двете гимназии са прилични според мен. Но втора английска има нова база. Сградата им е страхотна! Но пък образованието е под всякаква критика по мои наблюдения. Сина на сестра ми тази година завърши там 8ми клас и говори английски по-лошо от индиец. Факт, че той си е мързеливичък, но и учителката беше ужасна!

# 13
  • София - Варна
  • Мнения: 170
Излязоха резултатите от матурите. Проверете къде са І и ІІ АЕГ. И тази година на матурите не се преписваше, защото децата бяха разпределени самостаятелно в различни училища.

# 14
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Излязоха резултатите от матурите. Проверете къде са І и ІІ АЕГ. И тази година на матурите не се преписваше, защото децата бяха разпределени самостаятелно в различни училища.
Kъде са качени резултатите?

# 15
  • София
  • Мнения: 937
Излязоха резултатите от матурите. Проверете къде са І и ІІ АЕГ. И тази година на матурите не се преписваше, защото децата бяха разпределени самостаятелно в различни училища.
Kъде са качени резултатите?

http://rezultati.zamaturite.bg/uspeh123/

# 16
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Излязоха резултатите от матурите. Проверете къде са І и ІІ АЕГ. И тази година на матурите не се преписваше, защото децата бяха разпределени самостаятелно в различни училища.
Kъде са качени резултатите?

http://rezultati.zamaturite.bg/uspeh123/

Mда, има разлика. И по всички предмети в полза на Първа.

# 17
  • София
  • Мнения: 3 610
Имам впечатления за научаването на езика във Втора АЕГ. Учениците им си взимат трите сертификата на Кеймбриж без допълнителни занимания извън училище. Значи учителите си вършат добре работата. От значение е и новата им сграда, важна е и обстановката, в която учат.

# 18
  • Мнения: 70
 Уважаема sss197, абсолютно съм съгласна с мнението Ви! Опитах се да изкажа мнението си относно факта, че децата правят училището елитно в темата за немските гимназии и наколко изнервени майчици веднага се хвърлиха върху мен, заклеймявайки ме и подозирайки ме в комплоти, агентури и т. н. глупости. Такъвива страсти се разгорещиха... Възприеха думите ми абсолютно буквално, като третокласници. Това много ме натъжи, явно нивото навсякъде спада, но...
 По темата: Първа гимназия си е първа! Дъщеря ми е с бал 34.33 и много се надявам да сме ученици там наесен. Успех на всички!!!

# 19
  • София
  • Мнения: 3 610
Излязоха резултатите от матурите. Проверете къде са І и ІІ АЕГ. И тази година на матурите не се преписваше, защото децата бяха разпределени самостаятелно в различни училища.
Ами видяхме ги - БЕЛ - І АЕГ - 5.54 ; ІІ АЕГ - 5.39  Ееееее, страшна разлика, да паднеш от коня! Thinking
На мен това ми говори за болни, патологични амбиции, които обикновено се дължат на някакви комплекси.

# 20
  • София
  • Мнения: 4 235
july1993,
не виждам защо се палиш, когато цифрите говорят сами.
По АЕ резултатите са сходни, по МАТ също. И тук не може да помогне нито новата база, нито по-добрите /по мнение на пишещи тук/ учители. Просто по-амбициозните, по-будните, по-ученолюбивите деца са  се записали в 1. АЕГ. Затова тук много се коментира средата.
Съгласи се, че с качествени продукти хубави ястие може да сготви и посредственият готвач. Wink
П.П. Моля, примерът ми да не бъде възприеман буквално!  Peace Страхотни и умни деца има във всяко училище!
П.П. И понеже така и така се включих в темата, която четях, но в която умишлено не се включвах, да кажа: живея наблизо и не съм във възторг от това, което виждам. 

# 21
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Ами видяхме ги - БЕЛ - І АЕГ - 5.54 ; ІІ АЕГ - 5.39  Ееееее, страшна разлика, да паднеш от коня! Thinking
На мен това ми говори за болни, патологични амбиции, които обикновено се дължат на някакви комплекси.
Не съм пристрасна към нито едно от двете училища, ето малко цифри:
БЕЛ - І АЕГ - 5.54 (203); ІІ АЕГ - 5.39(155)
МАТ              5.38 (14)  ;           - 5.02 (23)
АНГЛ.            5.71 (182);           - 5.45 (117)

В скоби е броя на децата, които са се явили на изпита.

# 22
  • Мнения: 239
Големият ми син завършва 1АЕГ тази година. Имат самочувствие, взеха сертификати и около 20 човека ще заминават в чужбина. Колко ще се върнат догодина е друг въпрос. Когато те кандидатстваха се влизаше с висок бал. Децата са умни и интелигентни. Средата е добра. Разказвателните предмети са на английски 9 и 10 клас. Имаха англичанка в 8 клас и американка в 9 и 10 по география май. Имаха доста извънкласни прояви. Моят син ходи на нещо като авиоклуб в училище. В училище ходят много известни личности да им говорят. Това са плюсовете. Сега минусите - лоша дисциплина, много неизвинени отсъствия. Стигнахме миналата година да там, класната да изпраща всяка седмица сканиран дневника с отсъствията на родителите.   Определено има проблем с дисциплината.  Това е. Малкият ми син е 6 клас в СМГ и мисля да остане там. Усъвършенстване на езиците - с уроци.
 

Имате изключително голям късмет, че малкият ви син е в СМГ. Това е истинската елитна гимназия в София(и не само в София) Деца от висока класа и изключително ерудирани учители. Апропо и там езиците се учат сериозно. Всички предмети се учат на ниво. Дисциплината е добра.

# 23
  • Мнения: 515
Аз лично познавам дете чиито родители са доста разочаровани от СМГ.Хич не са случили на учителка по математика.И сега целият клас страда от това.Не правя обобщения просто казвам ,че и там има проблеми.Нивото на изучаване на чужд език не може да се сравнява с езиковите гимназии. NaughtyЗа децата които искат да учат математика това е елитната гимназия-за децата които искат да учат езици елитните гимназии са други.От двете деца които познавам във 91немска гимназия няма недоволни.И за да не ме обявят в пристрастност-нито СМГ нито немските гимназии са цел на моето дете Simple Smile
И за да е по темата все пак-от 2 английска не познавам деца-скоро говорих с такива от първа.Много си харесват училището и са доволни Peace

# 24
  • Мнения: 239
Аз лично познавам дете чиито родители са доста разочаровани от СМГ.Хич не са случили на учителка по математика.И сега целият клас страда от това.Не правя обобщения просто казвам ,че и там има проблеми.Нивото на изучаване на чужд език не може да се сравнява с езиковите гимназии. NaughtyЗа децата които искат да учат математика това е елитната гимназия-за децата които искат да учат езици елитните гимназии са други.От двете деца които познавам във 91немска гимназия няма недоволни.И за да не ме обявят в пристрастност-нито СМГ нито немските гимназии са цел на моето дете Simple Smile
И за да е по темата все пак-от 2 английска не познавам деца-скоро говорих с такива от първа.Много си харесват училището и са доволни Peace
Grinning такъв клас в СМГ няма. И такава учителка по математика няма. Това е приказка от сорта- " Ох , гроздето е кисело." Никой родител не е разочарован от СМГ. Наистина доброто образование се дава там. Още повече, че там са концентрирани изключително умни деца и летвата е висока през цялото време. Когато се говори лошо за даден учител е хубаво да се говори с имена. Защото иначе се получава- " Бил съм се бил напил и бил съм бил паднал"
Чужд език се учи чудесно и извън езикови гимназии. Програмистите излизат обикновено от средите на СМГ и владеят перфектно английски. Иначе няма да могат да работят.
Синът ми е програмист и владее три езика( извън компютърните). Просто си го може. Hug
Колкото до втора английска гимназия...... Тя разполага с чудесна сграда и има много добра материална база. Това го гарантирам, защото живея до нея. Важно е учителите какви са. Но това не мога да гарантирам.

# 25
  • София
  • Мнения: 17 987
Аз лично познавам дете чиито родители са доста разочаровани от СМГ.Хич не са случили на учителка по математика.И сега целият клас страда от това.Не правя обобщения просто казвам ,че и там има проблеми.Нивото на изучаване на чужд език не може да се сравнява с езиковите гимназии. NaughtyЗа децата които искат да учат математика това е елитната гимназия-за децата които искат да учат езици елитните гимназии са други.От двете деца които познавам във 91немска гимназия няма недоволни.И за да не ме обявят в пристрастност-нито СМГ нито немските гимназии са цел на моето дете Simple Smile
И за да е по темата все пак-от 2 английска не познавам деца-скоро говорих с такива от първа.Много си харесват училището и са доволни Peace

 Grinning такъв клас в СМГ няма. И такава учителка по математика няма. Това е приказка от сорта- " Ох , гроздето е кисело." Никой родител не е разочарован от СМГ. Наистина доброто образование се дава там. Още повече, че там са концентрирани изключително умни деца и летвата е висока през цялото време. Когато се говори лошо за даден учител е хубаво да се говори с имена. Защото иначе се получава- " Бил съм се бил напил и бил съм бил паднал"
Чужд език се учи чудесно и извън езикови гимназии. Програмистите излизат обикновено от средите на СМГ и владеят перфектно английски. Иначе няма да могат да работят.
Синът ми е програмист и владее три езика( извън компютърните). Просто си го може. Hug
Колкото до втора английска гимназия...... Тя разполага с чудесна сграда и има много добра материална база. Това го гарантирам, защото живея до нея. Важно е учителите какви са. Но това не мога да гарантирам.

E, хайде, де..Идеално място няма. Недоволни има и от СМГ. Peace  И гроздето не им е кисело. И за да не скочите и на мен, ще ви кажа, че изключително много харесвам СМГ, но това не е повод да приема , че ДОБРОТО  ОБРАЗОВАНИЕ се получава само там и че умните деца са само там. Хората имат различни  интереси и това ,че не са станали програмисти или че не се занимават след средното си образование с математика, не значи , че по умствен багаж отстъпват  дори и на йота на връстниците си от СМГ.

Математиката ми е страст, изключително много я харесвам и да,  съгласна съм, че СМГ е мястото тя да се научи на ниво.Но животът не е само математика.  И на други места  децата, имащи също достатъчен капацитет,  получават  добро образование. И не фиксирам конкретно училище, тъй като не става дума за едно. Обобщенията не са полезни на никого. СМГ е прекрасно училище, но не и единственото, от което излизат добре подготвени млади хора.

# 26
  • Мнения: 515
ninela -най убедителният ти аргумент е,че гроздето е кисело.Знаех си ,че ще отговориш така. JoyСигурно е кисело и за всички деца които въпреки много високите си балове избират немските училища,английските гимназии,НГДЕК и разни други не толкова елитни според теб. ooooh!Не ми се спори с тесногръди хора които виждат само 1 нещо-в случая едно училище.Нямам нищо против СМГ или което и да било друго.Просто изказах своето мнение,подразнена от това,че влизаш в тема която няма нищо общо със математическата и почваш да пишеш ....нещо си там....И да-такъв клас има-за съжаление защото детето влезе там с много висок бал и голямо желание.Името на учителката незнам защото не ме е интересувало.Името на детето естествено няма да кажа,
Не помня да съм казала,че в СМГ децата са лоши ooooh!Но със сигурност мога да твърдя,че има страхотни деца и в много други училища.Както и,че има училища където нивото като цяло е по високо отколкото в СМГ.

# 27
  • Мнения: 40 737
E де, състезание по "умност" няма и да се спори къде децата били по-умни са спекулации. По същата причина не може да се спори и къде нивото било по-високо. Просто нива може да се сравняват между 1-а и 2-а АЕГ, но не между СМГ и 91 НЕГ.

Но подкрепям ninela, че в СМГ няма такъв клас с класна "издънка". Има една колежка от този форум, която насажда това мнение, но според мен тя не е права. Просто нейното дете не си е паснало с класа и условията в СМГ. Което е нормално, но не е причина да се сипят огън и жупел по СМГ.

# 28
  • Мнения: 515
Е говоря за различно дете в случая.Неговата майка не фигурира във форума.Странно как сте наясно с всички паралелки във СМГ и какво се случва там Mr. GreenА аз не сипя огън и жупел-просто изказах мнение.Обясних вече защо се включих в темата.Иначе за мен не е от значение дали всичко в СМГ е наред или не.
Интересуват ме точно тези училища за които които интересуват авторката на темата

# 29
  • София
  • Мнения: 17 987
E де, състезание по "умност" няма и да се спори къде децата били по-умни са спекулации. По същата причина не може да се спори и къде нивото било по-високо. Просто нива може да се сравняват между 1-а и 2-а АЕГ, но не между СМГ и 91 НЕГ.

Но подкрепям ninela, че в СМГ няма такъв клас с класна "издънка". Има една колежка от този форум, която насажда това мнение, но според мен тя не е права. Просто нейното дете не си е паснало с класа и условията в СМГ. Което е нормално, но не е причина да се сипят огън и жупел по СМГ.

Нива принципно могат да се сравняват във всеки две училища, но по предмети, които не са със засилено изучаване в което и да е от двете, а са част от общообразователната програма. Peace Какво по-естествено от това учениците в СМГ да отвяват всички на математически състезания и олимпиади, а тези от 91  НЕГ да са по-добри на олимпиади по немски? Там наистина не бива да се правят сравнения. Оттам насетне обаче нещата са на равна нога. Нима СМГ-ейци не учат  и предмети, по които спокойно подлежат на сравнение с  нивото на ученици  от  други училища?

# 30
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Уее каква тема, вече има две добри английски гимназии спор няма. Не тази учебна година, а предишна ли, гледах и ми направи впечатление, че деца от втора, бяха отишли на национално по англ език, а такива нямаше от първа. За други класове имаше и от двете. Та супер са и децата и учителите и всички от двете гимназии.

Много се радвам, че мое близко дете по първо желание и първо класиране отиде вече тази година във втора английска. Да и е честито.

# 31
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Уее каква тема, вече има две добри английски гимназии спор няма. Не тази учебна година, а предишна ли, гледах и ми направи впечатление, че деца от втора, бяха отишли на национално по англ език, а такива нямаше от първа. За други класове имаше и от двете. Та супер са и децата и учителите и всички от двете гимназии.

Много се радвам, че мое близко дете по първо желание и първо класиране отиде вече тази година във втора английска. Да и е честито.
Много хубав постинг. Ще ми се да се изтъкват добрите страни на училищата без да се надцакват родители и учители кое е по-по-най.

# 32
  • Мнения: 70
 Пиша в тази тема, защото съм родител на дете, прието тази година в 1 АЕГ. Но писах и в семегейската тема като възпитаник на училището. Всъщност, мисля че там се дава най-доброто образование в момента. Дъщеря ми просто отказа категорично да го включи в желанията си.       Първо : там децата са много умни. Второ: учителите също са на високо ниво, но съвсем не само по математика. Трето: дори да не блестиш с математически способности, там ти стимулират мисленето и после (което е най-важното), ти си с едни гърди пред всички други, излизащи от разни модерни немски и други езикови училища. Това е истината Simple Smile. Нека не се заблуждаваме.Успех!!!

# 33
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Пиша в тази тема, защото съм родител на дете, прието тази година в 1 АЕГ. Но писах и в семегейската тема като възпитаник на училището. Всъщност, мисля че там се дава най-доброто образование в момента. Дъщеря ми просто отказа категорично да го включи в желанията си.       Първо : там децата са много умни. Второ: учителите също са на високо ниво, но съвсем не само по математика. Трето: дори да не блестиш с математически способности, там ти стимулират мисленето и после (което е най-важното), ти си с едни гърди пред всички други, излизащи от разни модерни немски и други езикови училища. Това е истината Simple Smile. Нека не се заблуждаваме.Успех!!!
Ако само от СМГ излизаха читави хора, да сме го закъсали от всякъде. С тези 4-5 паралелки какво щяхме да правим Mr. Green
Пък и се чудя как само там се стимулира математическото мислене, мистерия!
Умът ми не го побира как МЕИ, УАСГ и другите технически университети набират студенти само от СМГ, мистерия!
И много още размисли по-въпроса, но нека се придържаме към темата на темата. А тя не е СМГ и другите. 
Не е училище А срещу училище Б Hug

# 34
  • Мнения: 70
Опазил ме Бог, къде прочетохте, че само от СМГ излизат читави хора! Просто малко пристрастно споделих виждането си за обучението там, като семегейка Simple Smile. Но наистина засега там нивото постоянно се качва и си има причини за това. А за ТУ (бивш ВМЕИ) и УАСГ... недейте, там каква плява има... ма те,  повечето семегейци следват в чужбина! Нейсе, ще дерзаем в Английската. Аз, когато е трябвало, съм си направила избора.

# 35
  • София
  • Мнения: 17 987
ishoshi, не с едни, а сигурно със сто гърди напред са пред връстниците си по математика.Което е и повече от нормално. Но и назад попитах защо да не  подлежат на сравнение със същите тези връстници по ниво  на подготовка по други предмети. Тук не мога да се съглася, че непременно изпреварват останалите с едни гърди. Не е активен линкът с резултатите от матурите за 2012, затова погледнах този за 2011. На матурата по БЕЛ, на която се явяват всички зрелостници в стараната, СМГ с 13-тото си място  само за София, иначе 37-мо, е изпреварена от АК, абсолютно всички езикови гимназии (първи и втори) плюс НГДЕК, НУКК и още няколко училища. Peace По подобен начин стои и въпросът с други  предмети. Но те да кажем не са чак толкова показателни, тъй като от различни училища се явяват отделни хора, които не са представителна извадка за общото ниво по предмета.

Не знам защо не може да се приеме, че и в СМГ , което безспорно е страхотно училище, както във всяко друго , има слаби брънки във веригата. И аз  съм пристрастна като завършила  91 НЕГ, но никога няма да отрека, че има какво още да се желае, за да бъде тя отново онова училище, което помня аз. Само с голи  пристрастия не става. Както и с обвинения, че на всеки дръзнал да сподели негатив за дадено училище гроздето му е кисело или детето му не се е вписало в картинката.

Ще си позволя да копирам мнение от друг форум:
"За 2 срок дъщеря ми, която е 11 клас в СМГ, е имала 60% от часовете по математика. В останалото време са имали свободни, без никой да замести учителя." -  нещо, което към днешна дата, за жалост, е запазена марка  и на много други  училища, като разликата е само  в предмета.

Колкото до това, че повечето семегейци учат в чужбина - вероятно е точно така.  Но не по-малка бройка, даже сигурно и  по-голяма, е и тази на следващите навън възпитаници на езиковите. Нали точно с тази цел  една голяма част от тях са ги избрали.. Но това не е показател. В България също остават много стойностни деца, които по разни причини не избират следването навън.

И да , в ТУ с този елементарен тест по математика за прием нещата са пародия, но защо не погледнем  специалностите СИ и КН в Софийски университет? Вътре следват хора, които наистина са на ти с математиката. Вероятно преобладаващата част от тях е от МГ, но браво на децата, успели да се справят с наистина сериозния   изпит по математика, без да са учили в математически. Нека не отричаме с лека ръка всичко... Определението " модерни немски и разни други езикови" ми е малко странно. Езиковите не са модерни от сега. Конкуренция за тях винаги е имало, откакто съществуват.

Извинявам се за отклонението от темата. Не противопоставям едно училище на друго, особено пък, когато всичките замесени в дискусията са добри, само призовавам за малко повече обективност в преценките. Всяко мнение тук е малко или повече субективно, да не говорим за пристрастно, затова човек се опира и на
цифри - те все пак не лъжат .

Последна редакция: пн, 02 юли 2012, 09:13 от eine in Rente gegangene Nixe

# 36
  • София
  • Мнения: 3 610
От цялата дискусия, разгоряла се тук, се налага изводът, че не в едно от тези училища има много добри деца с натрупани знания и големи възможности. Дали са добри училищата се преценява по процента ученици, отишли да учат в чужбина. По-голямата част от тях няма да се върнат. И какво излиза? Гледат се под лупа учителите и училищата, произвеждащи високо образовани служители на развитите страни от Европа и Америка. Не е ли сбъркана цялата тая система? Нашата държава е на последно място в Европа и никого не го е еня. Българинът изтупва и последните си стотинки, но не за собствената си родина, а за да подари детето си на чужди държави, а самият той се надява да може поне да му отиде за някой друг месец на гости. Сега слушам по телевизията, че сириец се е заел доброволно да поправя националните ни паметници. Как ли би реагирал един Левски на всичко това?

# 37
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Божее с това учене в чужбина, ами да ви кажа на съпругът ми колеги, страхотни хора, учили къде ли не по чужбина и въобще не са от София и не са учили в София. Сега се сещам за единия, страхотен в работата си завършил английската гимназия в Хасково и после Англия, ама много сега търсен в работата си с голяма заплата в БЪЛГАРИЯ - е това за мен е важното.


Честито на децата приети и в двете английски гимназии. 

А и други примери мога да кажа. Цял клас от НПМГ, родителите им се бях подготвили на много от тях да отидат по чужбинско къде ли не да учат с такси по 42 000 (едните) на година и те приети, ноооо всичките останаха в България да учат и слава богу не четата тук да видят на някои колко им е акъла това да им е критерии  за образование. (не се сдържах извинете ме) 

# 38
  • София
  • Мнения: 1 554
Както винаги, темата пак се измести.

# 39
  • София
  • Мнения: 17 987
Както винаги, темата пак се измести.

Много лесно може да бъде върната в правилния коловоз. Laughing
И в тази връзка - едно питане:

Разтърсих се в сайтовете на двете английски гимназии:
2 АЕГ - http://2els.com/index.php?option=com_content&view=article&am … id=59&lang=bg
Сред преподавателите по английски не срещам имена на учители, за които английският език е матерен език. Значи ли това, че няма часове  и с чужд преподавател?
1 АЕГ - http://www.fels-sofia.org/staff.html#teachers
Същата работа, може ли някой, който е наясно, да каже как точно  стоят нещата?

Не е нездраво любопитство, имам още две девойки, на които предстои изживяването "кандидатстване след 7 клас" и които засега поне, за разлика от каката, имат предпочитания определено към училища с английски.

Последна редакция: пн, 02 юли 2012, 10:45 от eine in Rente gegangene Nixe

# 40
  • Мнения: 330
И в тази връзка - едно питане:
Разтърсих се в сайта на двете английски гимназии:
2 АЕГ - http://2els.com/index.php?option=com_content&view=article&am … id=59&lang=bg
Сред преподавателите по английски не срещам имена на учители, за които английският език е матерен език. Значи ли това, че няма часове  и с чужд преподавател?
1 АЕГ - http://www.fels-sofia.org/staff.html#teachers
Същата работа, може ли някой, който е наясно, да каже как точно  стоят нещата?
Във Втора нямат преподавател с матерен английски. Те нормален учител след 10-ти клас нямаха, ти питаш за англичанин. В списъка присъства и Димитър Шолев. Е това е въпросния срещу когото писах в темата, че пускахме жалби и се оплаквахме безброй пъти, ама резултат никакъв. Г-н Янев го няма сред преподавателите, а той е живял много години в Лондон и е много добър, сигурно е на хонорар, защото е възрастен.

# 41
  • София по рождение
  • Мнения: 322

Разтърсих се в сайтовете на двете английски гимназии:
2 АЕГ - http://2els.com/index.php?option=com_content&view=article&am … id=59&lang=bg
Сред преподавателите по английски не срещам имена на учители, за които английският език е матерен език. Значи ли това, че няма часове  и с чужд преподавател?

Не е нездраво любопитство, имам още две девойки, на които предстои изживяването "кандидатстване след 7 клас" и които засега поне, за разлика от каката, имат предпочитания определено към училища с английски.

От тази година във 2 АЕГ "Томас Джеферсън" се предвижда 1 американски преподавател.
Знам го от моя съседка, работеща във фирма по международни проекти, отнасящи се към българското образование. Съвместно с МОНМ.
Понеже моето момче няма да учи там /по ред причини ще учим непреходния немски!!!/, споделете дали са успели да го привлекат и задържат този гринго. И дали е само един!
Успех на всички приети и късмет на останалите, очакващи второто класиране!

# 42
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Разтърсих се в сайтовете на двете английски гимназии:
2 АЕГ - http://2els.com/index.php?option=com_content&view=article&am … id=59&lang=bg
Сред преподавателите по английски не срещам имена на учители, за които английският език е матерен език. Значи ли това, че няма часове  и с чужд преподавател?
1 АЕГ - http://www.fels-sofia.org/staff.html#teachers
Същата работа, може ли някой, който е наясно, да каже как точно  стоят нещата?
Информация от първа ръка, говорих със зам.-директорката - 2 АЕГ е в преговори с преподавател, който да започне работа от септември. Със сигурност не е достатъчен 1 брой за ен-паралелки, но все пак е нещо. За 1 АЕГ съм чувала, че имат учител, носител на езика, но информацията не е проверена, а от типа "позната на моя приятелка".
Ако има други запознати с въпроса, нека споделят.

# 43
  • Мнения: 70
Моля за едно разяснение. В сайта на 1АЕГ е уточнено кои дисциплини се изучават на английски език в 9 и 10 клас. Не можах обаче да видя кои се изучават на английски в 11 и 12 клас. И друго: Дали някой има вътрешна информация кои учители ще вземат испанските паралелки в осми клас? Предварително благодаря  bouquet.

# 44
  • София
  • Мнения: 5 122
Моля за едно разяснение. В сайта на 1АЕГ е уточнено кои дисциплини се изучават на английски език в 9 и 10 клас. Не можах обаче да видя кои се изучават на английски в 11 и 12 клас. И друго: Дали някой има вътрешна информация кои учители ще вземат испанските паралелки в осми клас? Предварително благодаря  bouquet.
По принцип, заради предстоящите ДЗИ в 12 клас, в 11 и 12 клас предметите се изучават на български език.
Само в 9 и 10 клас се изучават на съответния език.
Все пак в 11 и 12 клас се изучава История и География на България.

# 45
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Моля за едно разяснение. В сайта на 1АЕГ е уточнено кои дисциплини се изучават на английски език в 9 и 10 клас. Не можах обаче да видя кои се изучават на английски в 11 и 12 клас.
A как е в 2 АЕГ с предметите на английски в 9 и 10 клас?

# 46
  • София
  • Мнения: 17 987
Моля за едно разяснение. В сайта на 1АЕГ е уточнено кои дисциплини се изучават на английски език в 9 и 10 клас. Не можах обаче да видя кои се изучават на английски в 11 и 12 клас.
A как е в 2 АЕГ с предметите на английски в 9 и 10 клас?

В курса на обучение, предметите, изучавани на английски език ,са:
• в 9. клас - история и цивилизация, география и икономика и физика и астрономия;
• в 10. клас - химия и опазване на околната среда, биология и здравно образование и физика и астрономия;
• в 11. клас - химия и опазване на околната среда.

# 47
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Моля за едно разяснение. В сайта на 1АЕГ е уточнено кои дисциплини се изучават на английски език в 9 и 10 клас. Не можах обаче да видя кои се изучават на английски в 11 и 12 клас.
A как е в 2 АЕГ с предметите на английски в 9 и 10 клас?

В курса на обучение, предметите, изучавани на английски език ,са:
• в 9. клас - история и цивилизация, география и икономика и физика и астрономия;
• в 10. клас - химия и опазване на околната среда, биология и здравно образование и физика и астрономия;
• в 11. клас - химия и опазване на околната среда.
Предполагам това е официалната информация. От дете учещо във 2-ра АЕГ и доколкото разбрах, по физика в 10 клас на английски им се пише само плана, а после учителката си разказва урока на български. Това ме изненада, меко казано, при усливие, че се обявяват други условия в сайта или в срещи с родители.

# 48
  • Мнения: 330
За 2 АЕГ.
Само химията беше всички класове на английски. Биологията и историята май само 9 клас, физиката 9 и 10-ти. Има нещо вярно за преподаването. Паралелно и на двата езика се води предмета, изпитват на български. И слава богу, че иначе не знам как биха я разбрали тая физика. Иначе са добри преподавателите по тези предмети.

# 49
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
За 2 АЕГ.
Само химията беше всички класове на английски. Биологията и историята май само 9 клас, физиката 9 и 10-ти. Има нещо вярно за преподаването. Паралелно и на двата езика се води предмета, изпитват на български. И слава богу, че иначе не знам как биха я разбрали тая физика. Иначе са добри преподавателите по тези предмети.
С това в червено не съм много съгласна.
Затова предметите се учат на чуждия език, защото са ЕГ.
Другото означава, че не са намерили преподавател по въпросния предмет с достатъчно добра езикова подготовка.
Както и че обявяват подвеждаща информация. Ако това е нормално и обичайно, редно го да публикуват. Naughty

# 50
  • Мнения: 330
Не обичам споровете, всеки си казва мнението. Но физичката им е страхотна, на сина ми физиката му е любим предмет. И въпреки всичко, ако се учи изцяло на английски само докато вземат думите на терминологията ще минат часовете. Все пак по-важно е да вземат цялата теория, мисля че нямат повече часове от връстниците си, които я учат на български. Тогава как ще наваксат материала. Само да напомня, че учат такива неща като теорията за относителността, всички електрически и електромагнитни неща, дисперсии, радиовълни, ядрени процеси, цялата тази теория. Даже най-малките частици, новите теории и за "частицата-бог" и Церн учеха. Мнението ми е, че все пак езиковите гимназии трябва да дават добра подготовка по всички предмети, тези часове не са допълнителни часове по езика все пак. Не се знае кой към каква професия ще се насочи нататък. А в 9 и 10 клас нивото на езика не им е толкова високо, че да разберат подобна сложна материя, дето повечето ни е трудно да я разберем и на матерния език. И не ми казвайте, че английския ще го научат като ниво матерен.  

# 51
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Аз също си казах мнението. Peace
Физика се учи и в другите гимназии и на други езици. Тези деца не усвояват ли материала? Пък и в точните науки термините най-лесно се усвояват /ако поне малко човек поназнайва английски веднага ще се сети как е: елекрически, електромагнитни, радио..., термичен, защо ЦЕРН се казва така, а не ЕЦЯИ и т.н./ , докато по биология не е така.

# 52
  • Мнения: 330
Може, може. Peace Да кажат от другите гимназии как е. Само знам от сина ми, че на български половината клас нищо не разбираха. Той на много хора помагаше. Пък и аз съм била гимназистка, при това в математическата. Е много ми беше трудна физиката, ама може проблема да е бил в мен, на жените трудно се отдава (според моя мъж). Simple Smile

# 53
  • София
  • Мнения: 17 987
Снощи нямах време да поясня съдържанието на линка . Взели са участие 21 отбора от различни градове в страната, които изучават въпросните предмети на немски. Състезателите от отбора на даден град не е задължително да са от едно училище. Софийските отбори са включвали деца от 91 НЕГ, 73 СОУ и 18 СОУ. По всеки от предметите са дали две задачи за решаване. Условието на първата е било на немски, като от учениците се  е искало пълното разписване на решението й на бг. При втората е било обратното. Условието е било на бг, а решението е трябвало да се разпише на немски. Отделно всеки отбор е правил презентация за учен в съответната област
( химия, физика или биология). Но явно не със слайдове на компютър, а говоримо, тъй като изрично е подчертано, че   голяма тежест в оценяването на устното изложение е имало владеенето на терминологията. Името  на учения се е падало там, децата са имали само един следобяд за подготовка, тоест нещата не са били предварително заучени. Peace
Наистина това е малко изместване от темата  за английските гимназии, но идеята беше да се види, че нещата стават и на чужд език. Peace

http://da-galabov.eu/?p=3002

Последна редакция: нд, 08 юли 2012, 12:31 от eine in Rente gegangene Nixe

# 54
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Радвам се, че се включиха и други с ясни и нагледни материали. Русалке,   bouquet
Защото не е важно дали един или друг е прав, а какво се очаква да получат гимназистите в ЕГ-зии.
Гал,   Peace

# 55
  • Мнения: 40 737
И въпреки всичко, ако се учи изцяло на английски само докато вземат думите на терминологията ще минат часовете.

Не си права. И нещата не опират до ниво на езикови познания. Даже децата, които учат физика и химия на български, дефакто не познават специализираната лексика. И едните и другите се запознават в час с нови понятия независимо на какъв език се преподава. Пък и на всичко отгоре в повечето случаи голяма част от термините звучат еднакво и на български и на чужд език. Аз самата съм учила химия на немски и не ми е пречело изобщо. Просто днес знам понятията направо на немски, а не на български. Това е разликата. Това създава неудобство единствено при кандидатстване в България. Затова на времето в последния клас нещата се учеха на български. Но научаването изобщо не е проблем.

# 56
  • София
  • Мнения: 2 952
Пък и в точните науки термините най-лесно се усвояват /ако поне малко човек поназнайва английски веднага ще се сети как е: елекрически, електромагнитни, радио...

Това е и моето мнение.
Според мен трудно намират учители, които пълноценно да водят занятията на чужд език - друго обяснение аз не намирам, въпреки симпатиите ми към 2-ра АЕГ  Heart Eyes
Според мен е важно при завършване на средно образование децата да познават съответната "терминология" на изучавания първи език и на български. Сложих терминология в кавички, тъй като в голямата си част използваната лексика е част от добрата обща култура на образован човек. Все пак в голямата си част предметите в среден курс работят в тази посока. Науката по-късно  Wink

В АК втория срок на подготве имат предмет наречен science и целта му е да изучат лексиката, която ще им трябва нататък, учат и нещо по същество, но какъв е обхватът не знам в подробности.

# 57
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Пък и в точните науки термините най-лесно се усвояват /ако поне малко човек поназнайва английски веднага ще се сети как е: елекрически, електромагнитни, радио...

В АК втория срок на подготве имат предмет наречен science и целта му е да изучат лексиката, която ще им трябва нататък, учат и нещо по същество, но какъв е обхватът не знам в подробности.
Не само в АК е така, поне на времето в ЕГ също втори срок имаше часове с малки урочета по биолигия, история и др., които въвеждаха част от терминологията. Но аз съм завършила отдавна. Ако има някой с по-пресни впечатления, нека се включи.
Иначе харесвам 2 АЕГ, по-скоро сградата, мястото, запознах се и със зам.-директорката, много мила дама.

# 58
  • Мнения: 2 567
Дъщеря ми таза година в подготвото всеки следобед в занималнята имаха часове с американката и тя им преподаваше точно предмет, в който се учеха термини от историята, географията, физиката. Може и от други да е имало, но не съм гледала подробно. Не беше нещо сложно, но поне децата свикнаха с това, което ще учат от догодина и ще им е по-лесно.
Това беше втория срок. Първия срок с американката имаха фонетика.

# 59
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Дъщеря ми таза година в подготвото всеки следобед в занималнята имаха часове с американката и тя им преподаваше точно предмет, в който се учеха термини от историята, географията, физиката. Може и от други да е имало, но не съм гледала подробно. Не беше нещо сложно, но поне децата свикнаха с това, което ще учат от догодина и ще им е по-лесно.
Това беше втория срок. Първия срок с американката имаха фонетика.
Това в кое училище се случва? Не съм чувала за занималня.

# 60
  • Мнения: 2 567
Дъщеря ми таза година в подготвото всеки следобед в занималнята имаха часове с американката и тя им преподаваше точно предмет, в който се учеха термини от историята, географията, физиката. Може и от други да е имало, но не съм гледала подробно. Не беше нещо сложно, но поне децата свикнаха с това, което ще учат от догодина и ще им е по-лесно.
Това беше втория срок. Първия срок с американката имаха фонетика.
Това в кое училище се случва? Не съм чувала за занималня.

В Езиковата в Ловеч.
А занималня си има от време оно Simple Smile Знам, че преди години е имало и в други ЕГ, но е отпаднала. При нас обаче още си я има.

# 61
  • София
  • Мнения: 5 122
В 73 СОУ също през 2 срок подгответата имат 35 часа СИП по понятия на нЕ- по 7 часа за История, География, Биология, Физика и Химия и това им е от полза в 9 клас.

# 62
  • Мнения: 330
Ами последните постове само потвърждават мнението ми. Иска се повече време и усилия за изучаване на предметите на чуждия език. Във втора АЕГ не се престарават в тази посока, да го кажа направо. Те в изучаването на англиския, както не веднъж писах, се излагат. Децата ходят по курсове и уроци по английски, пък какво остава за другите предмети. Дано с новата сграда и големия интерес към училището нещата да се подобрят. Само химията през цялото време си я учеха на английски и нямаше проблеми, както и биологията и историята в 9-ти клас. Много ми се иска да имам по-положително мнение за Втора АЕГ, но в някаква степен предавам мнението на сина ми, който супер много харесва английския като език и е отличник, дори влезе навремето с най-високия бал от цялото училище.

# 63
  • София
  • Мнения: 3 610
Ами последните постове само потвърждават мнението ми. Иска се повече време и усилия за изучаване на предметите на чуждия език. Във втора АЕГ не се престарават в тази посока, да го кажа направо. Те в изучаването на англиския, както не веднъж писах, се излагат. Децата ходят по курсове и уроци по английски, пък какво остава за другите предмети. Дано с новата сграда и големия интерес към училището нещата да се подобрят. Само химията през цялото време си я учеха на английски и нямаше проблеми, както и биологията и историята в 9-ти клас. Много ми се иска да имам по-положително мнение за Втора АЕГ, но в някаква степен предавам мнението на сина ми, който супер много харесва английския като език и е отличник, дори влезе навремето с най-високия бал от цялото училище.
Не може да се обобщава така за цяло училище с различни учители. Моят син не е ходил никъде допълнително, а пък успя да си вземе всички сертификати на Кеймбридж с В. Е, кой го е научил?

# 64
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141

Не може да се обобщава така за цяло училище с различни учители.

Абсолютно съгласна с това - при това за всяко едно училище.

# 65
  • Мнения: 330
Ами последните постове само потвърждават мнението ми. Иска се повече време и усилия за изучаване на предметите на чуждия език. Във втора АЕГ не се престарават в тази посока, да го кажа направо. Те в изучаването на англиския, както не веднъж писах, се излагат. Децата ходят по курсове и уроци по английски, пък какво остава за другите предмети. Дано с новата сграда и големия интерес към училището нещата да се подобрят. Само химията през цялото време си я учеха на английски и нямаше проблеми, както и биологията и историята в 9-ти клас. Много ми се иска да имам по-положително мнение за Втора АЕГ, но в някаква степен предавам мнението на сина ми, който супер много харесва английския като език и е отличник, дори влезе навремето с най-високия бал от цялото училище.
Не може да се обобщава така за цяло училище с различни учители. Моят син не е ходил никъде допълнително, а пък успя да си вземе всички сертификати на Кеймбридж с В. Е, кой го е научил?
Да, да, права си,  smile3538не се замислих, иначе и аз не обичам обобщаванията. Имам познато дете, което завърши тая година и нямаха оплаквания. Но от випуска който ще завърши следващата година имам за пример част от класа на сина ми, и едно момиче от съседния клас и нейни съученици. Ходят си децата на частни уроци за да си вземат с А сертификатите. Сега, говоря от ученици с общ успех над 5,70, то е ясно, че във всяко училище има с 3-ки и 4-ки деца, които не се стремят към сертификати и други неща.

# 66
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Ами последните постове само потвърждават мнението ми. Иска се повече време и усилия за изучаване на предметите на чуждия език. Във втора АЕГ не се престарават в тази посока, да го кажа направо. Те в изучаването на англиския, както не веднъж писах, се излагат. Децата ходят по курсове и уроци по английски, пък какво остава за другите предмети. Дано с новата сграда и големия интерес към училището нещата да се подобрят. Само химията през цялото време си я учеха на английски и нямаше проблеми, както и биологията и историята в 9-ти клас. Много ми се иска да имам по-положително мнение за Втора АЕГ, но в някаква степен предавам мнението на сина ми, който супер много харесва английския като език и е отличник, дори влезе навремето с най-високия бал от цялото училище.
gal94,  т.е. синът ти учи там, така ли? В кой клас е?
Ще очакваме да се включваш с преки наблюдения от Втора, както и други майки, и разбира се татковци. Че отскоро се разнообрази форумът ни, а все забравям за татковците.

# 67
  • Мнения: 330
Учи, учи, и пушек се вдига. Сега ще бъде в 12-ти клас.

# 68
  • Мнения: 70
Аз любопитствам за 1АЕГ. Кой води на осмокласниците разговорния английски и един ли е за всички паралелки? Никакви мнения няма за това училище, а ще е нашето Laughing

# 69
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Аз любопитствам за 1АЕГ. Кой води на осмокласниците разговорния английски и един ли е за всички паралелки? Никакви мнения няма за това училище, а ще е нашето Laughing
Няма споделени мнения. Може би е тайна?  Wink

# 70
  • София - Варна
  • Мнения: 170
Аз любопитствам за 1АЕГ. Кой води на осмокласниците разговорния английски и един ли е за всички паралелки? Никакви мнения няма за това училище, а ще е нашето Laughing
Няма споделени мнения. Може би е тайна?  Wink

Напротив. Аз споделих мнение за I АЕГ в началота. И изводите бяха, че ІІ била "по-добра". Относно терминологията по разказватерните предмети - след 8 клас им препоръчаха помагала с интересни текстове по различни предмети. Т.к. че терминологията не им е съвсем непозната. Изпитват ги на английски по разказвателните предмети.

# 71
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Аз любопитствам за 1АЕГ. Кой води на осмокласниците разговорния английски и един ли е за всички паралелки? Никакви мнения няма за това училище, а ще е нашето Laughing
Напротив. Аз споделих мнение за I АЕГ в началота. И изводите бяха, че ІІ била "по-добра". Относно терминологията по разказватерните предмети - след 8 клас им препоръчаха помагала с интересни текстове по различни предмети. Т.к. че терминологията не им е съвсем непозната. Изпитват ги на английски по разказвателните предмети.
Връщам се в началото да изчета каквото съм изпуснала.  Embarassed

# 72
  • Мнения: 70
Моля, нека някой сподели мнение  за преподаватели, от които има впечатление. А също така за нивото, на което се усвоява вторият език. Ако това се обсъжда в друга тема, извинете ме, но не зная коя е.Информацията, с която разполагам от първа ръка ,е отпреди 25 години Simple Smile, мъничко е неактуална.

# 73
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Моля, нека някой сподели мнение  за преподаватели, от които има впечатление. А също така за нивото, на което се усвоява вторият език. Ако това се обсъжда в друга тема, извинете ме, но не зная коя е.Информацията, с която разполагам от първа ръка ,е отпреди 25 години Simple Smile, мъничко е неактуална.
И аз, но предполагам, че промените не са драстични.
Образованието е една много консервативна сфера и аз не очаквам кой знае какви промени.
За втори език съм сигурна, че се учи, поне 1-2 от преподавателите са много взискателни и сериозни. Но ако си мислиш, че от ЕГ излизат с по два чужди езика на мнооого добро ниво, се лъжеш. Вторият език е поназнайване, въпреки ученето. Причината според мен е в недостатъчното часове за упражняване на наученото. С други думи малък хорариум.

# 74
  • София
  • Мнения: 17 987
Моля, нека някой сподели мнение  за преподаватели, от които има впечатление. А също така за нивото, на което се усвоява вторият език. Ако това се обсъжда в друга тема, извинете ме, но не зная коя е.Информацията, с която разполагам от първа ръка ,е отпреди 25 години Simple Smile, мъничко е неактуална.
И аз, но предполагам, че промените не са драстични.
Образованието е една много консервативна сфера и аз не очаквам кой знае какви промени.
За втори език съм сигурна, че се учи, поне 1-2 от преподавателите са много взискателни и сериозни. Но ако си мислиш, че от ЕГ излизат с по два чужди езика на мнооого добро ниво, се лъжеш. Вторият език е поназнайване, въпреки ученето. Причината според мен е в недостатъчното часове за упражняване на наученото. С други думи малък хорариум.

Foxy, хорариумът за  втори език не е чак толкова малък. Peace В част от класовете е 4 часа седмично,  в 12 май е и 5. При добро желание нещата биха могли да изглеждат другояче по отношение на  втория език в езиковите. Но  незнайно защо нещата не се получават. Вероятно защото има силно разминаване в нивото на децата. Едни ходят на курсове, за да напредват допълнително над наученото от училище по втория език, други са го учили преди 7 клас интензивно и го продължават на далеч по-високо ниво, поради което и им е скучно в часовете, трети пък почват буквално от нулата и не прибягват до външна помощ. И няма необходимото технологично време за изравняване, както става с  първия език. Thinking

# 75
  • Мнения: 330
На първата родителска във Втора АЕГ ни казаха, че до края немския (това е втория ни език) трябва да бъде усвоен на ниво подготвителен клас за немската езикова. Наистина часовете не са малко, например в 11-ти бяха четири часа седмично, два пъти по два часа. Проблема е в неглижирането на втория език. Не се учи много сериозно и това си е. Иначе тази година синът ме почва да учи немския в школа. Има и други съученици, които от миналата година го учат на частно, с цел кандидатстване в Германия. С повече труд всичко се постига, стига да има желание.

# 76
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Foxy, хорариумът за  втори език не е чак толкова малък. Peace В част от класовете е 4 часа седмично,  в 12 май е и 5. При добро желание нещата биха могли да изглеждат другояче по отношение на  втория език в езиковите. ........  И няма необходимото технологично време за изравняване, както става с  първия език. Thinking

Русалке, това с броя часове е така -  4-5 часа седмично, умножено по 5 години е приблизително равно на 20 часа седмично за една година. Т. е. математически погледнато, в края на 12 клас нивото на втория чужд език трябва да е равно на ниво подготвителен клас, но не е така.
Именно заради интензивността на обучение и защото не е реалистично да очакваме:
1. ученикът да покаже отлични резултати с първия език (все пак това е предпочитанието при избора на гимназия)
и
2. много добро усвояване на метериала по предметите, с които ще продължи университетското си образование
и
3. разбира се перфектно овладяване на втория чужд език Simple Smile
е, хайде да стъпим на земята.  Peace

# 77
  • София
  • Мнения: 17 987
Съвсем здраво съм стъпила на земята. PeaceНикой не говори за перфектно овладяване на език, такова няма, още по-малко пък на втори език.Но както е реалистично да научиш  с положени от твоя страна усилия доста по математика с едва 3- 4  часа седмично с добър учител , със съответните изисквания, така е възможно и достигането на прилично ниво по език за 4 години. Но последното не се случва в повечето случаи без допълнителна подготовка навън. За какво са тогава тези часове? Отчитане на дейност ли, та този език се води все пак  профил....Просто обучението в повечето случаи е проформа.

Сега ще наскачат хора и ще кажат синът ми/ дъщеря ми има сертификати  по английски/ немски/френски/ руски, а му/й  е втори език. Но да видим колко от тях са изкарали дори иначе ниското А2  с познанията си само от училище по неучен преди това втори език. Единици. А това далеч не е недостижимо при добро желание и от двете страни.

Последна редакция: пн, 23 юли 2012, 12:10 от eine in Rente gegangene Nixe

# 78
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Не го приемай лично,  Peace
имам преки наблюдения и натрупан опит в сферата, които сметнах за добре да споделя.
Смятам за разумно да поставяме цели, да очакваме и изискваме от децата постижими неща.

# 79
  • София
  • Мнения: 17 987
Не го приемай лично,  Peace
имам преки наблюдения и натрупан опит в сферата, които сметнах за добре да споделя.
Смятам за разумно да поставяме цели, да очакваме и изискваме от децата постижими неща.
Не го приемам лично. Но също имам своите лични наблюдения и опит. Peace
Съвсем достижима цел е научаването на втори език на прилично ниво за 4 години в училище при 4-5 часа седмично. Друг е въпросът защо не се получава в общия случай.

Последна редакция: пн, 23 юли 2012, 12:25 от eine in Rente gegangene Nixe

# 80
  • Мнения: 976
     По въпроса за втория език.
     Вчера за най-голямо мое разочарование научих от една майка, на която дъщерята тази година завърши 1 АЕГ, че по френски не били научили нищо, защото госпожата ей така им пишела оценки и съответно - никой не учел. Това ужасно ме разочарова, защото има/х/ме желание точно за комбинацията първи английски, втори - френски.
      В прогимназията, че се получава формално отчитане на обучение по втори чужд език - донякъде разбирам, макар че никак не оправдавам. Но в Първа английска да не могат да сложат читав учител по френски, който сега е толкова "демоде", че на конкурс за едно място се явявят по двадесетина учителя най-малко...
      Ама нали и учителите са като съдиите - иди мръдни някого, който е на постоянно място. А че той нищо не върши - мигар това има значение?

# 81
  • На топло в неговото сърце.
  • Мнения: 3 459
я да ви следя какво се случва че темата е доста разгорещена

# 82
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Имам едно по-обикновено въпросче - Как ходят облечени децата за първия учебен ден? Нещо по-официално или дънки, тениски и кецки. И още едно питане има ли някаква мода дали да са с чанти (от тези големите, през рамо) или с раници на училище?

# 83
  • Мнения: 14 413
Темата ме интересува и допълня и аз малко.Преди малко ми гостува девойка завършила 2АЕГ през 2011г.в момента е студентка в УНСС.Тя сподели с няколко думи-гордее се че е завършила това училище,препоръча ми го,но новата му сграда ми е далечко.В подгответо учителката била зле-пиела кафе в час и не работела с желание,но повечето деца имали познания вече по езика и не било фатално.Иначе за другите  даскали няма някакви по-особени забележки.В последния клас дошла нова учителка по испански и доста ги натискала да учат,но имало ефект. И да мъничко попреписвали   и отсъствали от час,но мъничко.Там за сега се е чувствала най-щастлива. Simple Smile

# 84
  • Мнения: 239
Много красива сграда, много добра материална база, добър и престижен квартал. Това за външните фактори около втора АГ.
Но това което ме е потресло е, че дечицата в момента в който напуснат сградата и намирайки се още в двора на училището опъват цигарите. И момчета и момичета. Такъв никотинен глад не съм виждала. Това си е задача за вас родители. И то много сериозна задача. newsm78

# 85
  • София
  • Мнения: 3 610
Много красива сграда, много добра материална база, добър и престижен квартал. Това за външните фактори около втора АГ.
Но това което ме е потресло е, че дечицата в момента в който напуснат сградата и намирайки се още в двора на училището опъват цигарите. И момчета и момичета. Такъв никотинен глад не съм виждала. Това си е задача за вас родители. И то много сериозна задача. newsm78
Ще се радвам да разбера има ли гимназия, където не е така.

# 86
  • Мнения: 14 413
Много красива сграда, много добра материална база, добър и престижен квартал. Това за външните фактори около втора АГ.
Но това което ме е потресло е, че дечицата в момента в който напуснат сградата и намирайки се още в двора на училището опъват цигарите. И момчета и момичета. Такъв никотинен глад не съм виждала. Това си е задача за вас родители. И то много сериозна задача. newsm78
Ще се радвам да разбера има ли гимназия, където не е така.

Аз не се сещам за такава.Даже по-лошо,когато споделих,че ще кандидастваме след 7 клас в 1АЕГ София,веднага ни информираха за наркоманите в парка Заимов-от училището били.

# 87
  • Мнения: 3 410
На първата родителска във Втора АЕГ ни казаха, че до края немския (това е втория ни език) трябва да бъде усвоен на ниво подготвителен клас за немската езикова. Наистина часовете не са малко, например в 11-ти бяха четири часа седмично, два пъти по два часа. Проблема е в неглижирането на втория език. Не се учи много сериозно и това си е. Иначе тази година синът ме почва да учи немския в школа. Има и други съученици, които от миналата година го учат на частно, с цел кандидатстване в Германия. С повече труд всичко се постига, стига да има желание.

Немския ако е втори език много трудно се овладява до ниво да се учи спокойно в Германия. Наблюдавам при приятелчетата на дъщеря ми, които са с първи език английски следния много хубав опит. Много университети в Германия предлагат курсове по немски за техни студенти от следващата година, имат и общежития, децата учат 1 година немски, полагат изпит за DSD диплома и от следващата година почват с университета. Това което си говорих веднъж с нея е, че за 1 година те успяват да научат езика толкова добре, колкото тя която завърши немска гимназия специализирания им клас за немска диплома.Това за провинция NRW.

# 88
  • Мнения: 14 413
Ето защо според мен ,които иска повече от втория език,се налага допълнително да го учи. Wink

# 89
  • Мнения: 3 410
Taка е, моята дъщеря завърши вече Бакалавър в Германия и се оказа че освен да си владее перфектно немски, трябва да знае перфектно и английския. Така че няма първи, няма втори език, поне два езика трябва да се владеят на високо ниво

# 90
  • Мнения: 14 413
Taка е, моята дъщеря завърши вече Бакалавър в Германия и се оказа че освен да си владее перфектно немски, трябва да знае перфектно и английския. Така че няма първи, няма втори език, поне два езика трябва да се владеят на високо ниво

Съгласна съм с Вашето становище,но моля уточнете по-точно "трябва да знае перфектно и английския" с какво помага?
Предварително Ви благодаря. Simple Smile

# 91
  • Мнения: 3 410
Ами примерно тя учи Застраховане и много често идваха професори от САЩ да им четат лекции, естествено на английски. После по препоръка на професора си по Отговорности си написа бакалавърската работа на английски. Сега е на стаж в Алианц в Международния им отдел и там основния им език е английски. За да запише магистратура пък едно от условията освен успеха е да има сертификат за английския/тя се яви за кембридж сертификат в германия, където за студенти е безплатно, а тук на първото си явяване плати такса от 350 лв #2gunfire/

# 92
  • Мнения: 14 413
Свободни работни места

Втора английска езикова гимназия

Учител по английски език – 3 бр.
Учител по история и цивилизация – 1 бр.
Учител по химия и опазване на околната среда – 1 бр.
Учител по физическо възпитание и спорт - 1 бр.


Това от сайта на РИО София-град.
Голямо текучество-брей! Sad

# 93
  • Мнения: 70
Истината е, че английският си е английски и Първа английска си е първа. Където и да реши да следва едно дете, знаенето на този език е АБСОЛЮТНО необходимо и достатъчно условие това да се случи. Имам пациентка(аз съм медицинско лице), която с перфектния си английски защити докторска дисертация по философия! в Барселона.Живее там и се оправя идеално без дума испански(е, може би с годините може да си поръча кафе или паеля ). Така че родителите, които са насочили децата си да учат в Английската, не са сбъркали, сега вече мога да го напиша спокойно! Дано имат успех децата!

# 94
  • Мнения: 14 413
Истината е, че английският си е английски и Първа английска си е първа. Където и да реши да следва едно дете, знаенето на този език е АБСОЛЮТНО необходимо и достатъчно условие това да се случи. Имам пациентка(аз съм медицинско лице), която с перфектния си английски защити докторска дисертация по философия! в Барселона.Живее там и се оправя идеално без дума испански(е, може би с годините може да си поръча кафе или паеля ). Така че родителите, които са насочили децата си да учат в Английската, не са сбъркали, сега вече мога да го напиша спокойно! Дано имат успех децата!



 newsm10 newsm10 newsm10

# 95
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Ами примерно тя учи Застраховане и много често идваха професори от САЩ да им четат лекции, естествено на английски. После по препоръка на професора си по Отговорности си написа бакалавърската работа на английски. Сега е на стаж в Алианц в Международния им отдел и там основния им език е английски. За да запише магистратура пък едно от условията освен успеха е да има сертификат за английския/тя се яви за кембридж сертификат в германия, където за студенти е безплатно, а тук на първото си явяване плати такса от 350 лв #2gunfire/
Останах с впечатлението, че детето ти е завършило АЕГ. Ако е така защо се е явило на Кембридж сертификат, а не Тойфел, САТ или др. Не съм наясно с различните сертификати, затова питам.

# 96
  • Мнения: 3 410
Детето завърши немска езикова гимназия.

# 97
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Детето завърши немска езикова гимназия.
Извинявай, не съм разбрала. Т.е. НЕГ, после бакалавърско следване в Г-я на немски, а бакалавърската защита на английски, така ли? Браво на детето!  Peace

# 98
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
За цигарите просто вече трябва да ги учим не да не пушат, а да се държат по-прилично при употребата на цигари, да съобразяват къде се намират и къде ги изхвърлят.

# 99
  • Мнения: 40 737
Където и да реши да следва едно дете, знаенето на този език е АБСОЛЮТНО необходимо и достатъчно условие това да се случи.

Необходимо условие (с някои уговорки) - може би. Но далеч не е достатъчно условие Grinning

# 100
  • Мнения: 14 413
Назад към темата-аз съм за 1АЕГ.След като изчетох материала,явно по-добрата за мен е тази ,която е по-близко до дома ми.Иначе успех на всички деца и от двете гимназии! Peace

# 101
  • Мнения: 239
Много красива сграда, много добра материална база, добър и престижен квартал. Това за външните фактори около втора АГ.
Но това което ме е потресло е, че дечицата в момента в който напуснат сградата и намирайки се още в двора на училището опъват цигарите. И момчета и момичета. Такъв никотинен глад не съм виждала. Това си е задача за вас родители. И то много сериозна задача. newsm78
Ще се радвам да разбера има ли гимназия, където не е така.

Аз не се сещам за такава.Даже по-лошо,когато споделих,че ще кандидастваме след 7 клас в 1АЕГ София,веднага ни информираха за наркоманите в парка Заимов-от училището били.

Честно, не съм виждала надрусани деца....но това не значи, че не дебнат дилъри. Отново задача за родителите. Никой не трябва да се успокоява. Затова бдете независимо къде ще учат децата ви.

# 102
  • Мнения: 14 413
Честно, не съм виждала надрусани деца....но това не значи, че не дебнат дилъри. Отново задача за родителите. Никой не трябва да се успокоява. Затова бдете независимо къде ще учат децата ви.

# 103
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Честно, не съм виждала надрусани деца....но това не значи, че не дебнат дилъри. Отново задача за родителите. Никой не трябва да се успокоява. Затова бдете независимо къде ще учат децата ви.
Мики Маус, Сос Бос или както там се наричаш, защо пишеш, пардон имитираш писане на постинги. Ако нямаш какво да кажеш има теми за целта - СпамоЧат, Клюкарник и т.н.
По темата - аз също се притеснявам от слуховете за наркотици, дилъри и какво ли още не. И макар че ми е трудно, се опитвам да следвам максимата, че ние не можем да предпазим децата си от всичко, но можем да се опитаме да ги научим как те сами да се пазят. 

# 104
  • Мнения: 1
Според мен 1 аег е по-добрият избор, защото дъщеря ми завърши там миналата година и в момента учи право в Англия, също така знае перфектен английски език и испански.                                                                                                                                                        Относно 2аег племенницата ми учи там в момента и никак не е доволна, учителите там са под всякаква критика!                 

# 105
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Според мен 1 аег е по-добрият избор, защото дъщеря ми завърши там миналата година и в момента учи право в Англия, също така знае перфектен английски език и испански.                                                                                                                                                        Относно 2аег племенницата ми учи там в момента и никак не е доволна, учителите там са под всякаква критика!                 

Би ли конкретизирала?
Да се слагат всички учители под един знаменател е меко казано странно.
Не може всички преподаватели в едно училище "да са под всякаква критика", а в другото "перфектен АЕ и ИЕ".
При това сравняваме езикови гимназии в един град, а не в София и Долно Камарци, примерно.

# 106
  • София
  • Мнения: 17 987
Foxysliver, и аз се канех да питам същото, тъй като тези 2 училища живо ме интересуват. Peace

Две неща ми направиха впечатление.
1. Всички учители били под всякаква критика във 2 АЕГ. Няма  според мен училище в БГ, в което да няма по някой слаб учител, включително и в наречените елитни ПЪРВИ езикови.Но пък  чак във 2 АЕГ да са всичките - на такова обобщение не вярвам. Познавам майка на дете 8 клас там - ми, доволни са. Peace

2. Перфектно владеене на език няма, дори що се отнася до английския като първи,  камоли на втори, какъвто е бил испанският в случая, освен, ако е изучаван допълнително и навън. Което пък, ако е така, показва, че заслугата за научаването му далеч не е само на 1 АЕГ. В 9 клас се почва все пак от АВ. Имам познати деца с немски като втори език в 1 АЕГ. До края на гимназиалния курс покриват трите учебника на НЕГ за 8 клас, следователно достигат едва ниво В1. Предполагам, че по испански нещата не са по-различни. А В1 е толкова далеч от перфектното..Хубава основа, да, но с нужда от още. И това не е упрек към 1 АЕГ, навсякъде по езиковите нещата с 2 език са така,  тя целта и не е овладяване на втория на нивото на първия.

Аз лично съвсем открито симпатизирам повече на 1 АЕГ( по лично  мое,  субективно мнение , дава по-добро обучение по езика), но това не е причина да омаловажаваме и позитивите на 2 АЕГ с твърде крайни обобщения.



# 107
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Да и з в този дух щях да кажа, че си зависи от детето най-вече. Няма как да му налееш знания на едно дете, дори да е при най-добрите учители.

# 108
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676

2. Перфектно владеене на език няма, дори що се отнася до английския като първи,  камоли на втори, .......

Аз лично съвсем открито симпатизирам повече на 1 АЕГ( по лично  мое,  субективно мнение , дава по-добро обучение по езика), но това не е причина да омаловажаваме и позитивите на 2 АЕГ с твърде крайни обобщения.
Аз също симпатизирам повече на 1 АЕГ, затова и предпочетохме нея, но дълго се колебах.
Везните ми натежаха след разговор със зам-директорката на 2 АЕГ, но съм разказвала за срещата си с нея и сега ще пропусна преразказа.
А що се отнася до нивото на втория език, под твоето мнение се подписвам с две ръце. От личен опит.

# 109
  • София
  • Мнения: 3 610
Да и з в този дух щях да кажа, че си зависи от детето най-вече. Няма как да му налееш знания на едно дете, дори да е при най-добрите учители.

+1  Свястното дете ще постигне успех навсякъде. Преди години на изпита след седми клас на първо място в целия списък кандидати се беше класирало момиче от селата около София. Подготвило се бе сам-самичко и удари всички други в земята. Иначе и в първа, и във втора английска има добри и недотам добри преподаватели. Въпрос и на късмет е къде ще се падне.

# 110
  • София
  • Мнения: 5 122
Лично аз симпатизирам на 2 АЕГ, но това си е мое мнение. Само на мога да разбера, защо винаги родителите се интересуват за учителите, били разбрали от еди- кой си, как едни учители струват, други - не.. Никой не каза: Ами, моето дете не учи, помързява го, има проблем.
Аз съм родител и учител, но да ви кажа: четейки, имам чувството, че децата са съвършени, а учителите- гола вода..

# 111
  • Мнения: 3 410
Ганис, след като си учител знаеш колко много учители "гола вода " има
Във Варна също има 2 гимназии  - голямата учеше в по-малко титулованата, малката сега учи в Първа езикова. Разликата при двете е огромна, но и при малката се появи учителка по английски по гола и от голата вода. Така, че то е ясно, че и в най-0елитната гимназия ще има слаби учители, но в тези гимназии духа е друг, слабите учители се завъртат там година и си заминават.
Затова аз съм за Първа английска в София и за Първа езикова във Варна Peace

# 112
  • Мнения: 330
Като една майка на абитюрент от 2АЕГ да кажа, че определено след преместването на училището в новата сграда започна един възход в училището. Много държат на дисциплината и децата които влизат вече са много амбициозни, вдигна се и бала. В бъдеще мисля, че училището ще върди нагоре, най-малкото заради по-добрите му ученици. При тях учителите по математика и български са много добри, през всичките години. Което за мен е много по-важно от втория западен език. Имам приятели с деца уж в елитни гимназии, а си ходят от години на БЕЛ и математика, което в нашето училище просто не се налага, само 2-3 месеца преди матурите, и ако ви трябва оценка над 5,5 на матурата заради чужбина. По английски положението е до късмет, вече съм писала че имахме най-добрия учител в 8 и 9 клас, но в 10 и 11 беше ужас, така че литературата просто я пропуснаха. Така или иначе всички взеха сертификати и доста ще учат в Англия, но не мога да се произнасям за общото ниво. Специално моя син стигна ниво Профишънси, но ходеше в Бритиш кансъл в 11 клас, така че не е показател. Имат много хубави момичета, екскурзии в чужбина и много спортове и общо взето живот си живеят, много са сплотени. Това мога да кажа. Това което не ми харесва е, че няма дух това училище, както едно време съм чувала че имат старите езикови гимназии, с нищо не се запомня, не се отличава училището. Като кажеш че си учил там да респектираш околните. Виждала съм го при подбор на персонала при 1АЕГ и Френската.

# 113
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
gal94,
Ще си позволя да не се съглася с някои неща, понеже много внимателно проучвах и двете гимназии.
Че сградата е хубава и нова, няма спор. Но посочването на по-високия бал не е показател, защото миналата година като цяло балът се вдигна. Може да се говори в преподреждане на гимназиите, ако в общата класация дадено училище е минало по-напред. А при 2 АЕГ това го нямаше. За съжаление. Казвам го отново, защото много родители четат в темите и е добре да добият ясна и ако е възможно обективна представа, а решението винаги е лично.

Скрит текст:
А, и още нещо, пише се абитУрент.  Peace

# 114
  • Мнения: 3 164
Имаме мераци евентуално и за една от тези две гимназии Simple Smile, аз по принцип съм "за" 1 АЕГ, само се страхувам да не "лежи" на стара слава Rolling Eyes/моя племеница завърши там, но това не беше твърде скоро, а по нейно време уч-щето беше едно от най-елитните и се влизаше с доста висок бал/, но в същото време чувам за 2 АЕГ много добри отзиви, най-вече, че материалната база им е на високо ниво, а как е самото преподаване-дано се включи някоя мама и да даде инфо "от извора" Grinning

# 115
  • Вече на светло в София
  • Мнения: 1 299
Като една майка на абитюрент от 2АЕГ да кажа, че определено след преместването на училището в новата сграда започна един възход в училището. Много държат на дисциплината и децата които влизат вече са много амбициозни, вдигна се и бала. В бъдеще мисля, че училището ще върди нагоре, най-малкото заради по-добрите му ученици. При тях учителите по математика и български са много добри, през всичките години. Което за мен е много по-важно от втория западен език. Имам приятели с деца уж в елитни гимназии, а си ходят от години на БЕЛ и математика, което в нашето училище просто не се налага, само 2-3 месеца преди матурите, и ако ви трябва оценка над 5,5 на матурата заради чужбина. По английски положението е до късмет, вече съм писала че имахме най-добрия учител в 8 и 9 клас, но в 10 и 11 беше ужас, така че литературата просто я пропуснаха. Така или иначе всички взеха сертификати и доста ще учат в Англия, но не мога да се произнасям за общото ниво. Специално моя син стигна ниво Профишънси, но ходеше в Бритиш кансъл в 11 клас, така че не е показател. Имат много хубави момичета, екскурзии в чужбина и много спортове и общо взето живот си живеят, много са сплотени. Това мога да кажа. Това което не ми харесва е, че няма дух това училище, както едно време съм чувала че имат старите езикови гимназии, с нищо не се запомня, не се отличава училището. Като кажеш че си учил там да респектираш околните. Виждала съм го при подбор на персонала при 1АЕГ и Френската.
Някак не ми се връзва в ЕЗИКОВА гимназия с добро име учителя по основния език да е свързан с късмет Rolling Eyes

# 116
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Навсякъде си е късмет, просто малко кадри има за толкова ниски заплати.

# 117
  • Мнения: 515
Аз мисля,че и в 1ва и в 2ра ако детето иска и полага усилия ще научи езика.Ако детето ми има бал и за двете бих избрала тази която е по близо.

# 118
  • Мнения: 330
Аз имам информация от "извора", на моята приятелка дъщеря и е също абитурентка тази година от друга паралелка, а на втора приятелка сина е подготвителен. От него са ми впечатленията за по-високия бал, защото влезе едва-едва и то на трето класиране, беше с прилични оценки. Ами преди се влизаше доста по-лесно. Може би причината е демографска или мода, не знам точно.
Не казвам, че училището е идеално, не знам защо така го приемате. Средна хубост е. Но всеки си знае детето, не са всички за немската, дори и да могат да влязат, особено пък момчетата. Английският е сравнително лесен език, много разпространен, всички са го учили преди това и някак си е по-лесно да се завърши там с висока диплома. А примерно, ако искаш да учиш в Шотландия и там искат 5,9 диплома (даже пълно 6 искат от тая година) мисля, че е вариант това училище. Пък и след средното идва висшето и то на два етапа, така че има още много учене. Ако имате избор изберете Първа АЕГ, но и Втора не е зле, това исках да кажа.
За преподаването, не мога да кажа 100%, не присъствам в часовете, но си е до учител, има такива които задържат вниманието и респектират и други които децата няма да запомнят. Показателно е кои учители решиха да поканят на бала си. То всъщност как може човек да направи сравнение между две училища? Първо няма как да ги завърши и двете за да сравни нивото. Ако в едното се е справил и се е чувствал перфектно каква е вероятността това да се дължи на личните му качества? Ако на близък детето е завършило другото и не е доволно,дали причината е само в училището? И ако съдим по нашите спомени, то и аз бях доволна от Математическата, но сестра ми изобщо не беше, а ни делят само три години. То е същото като сега съм седнала да мисля университета в Есекс ли да избере сина или в Съри, а сина ми само казва "добре, бе, мамо, какво го мислиш, няма да разберем кой е по-добрия за мен, защото няма как да ги завърша и двата".

# 119
  • Мнения: 976
    Понеже и мен ме развълнува, ето от нета:
Как се пише: абитуриент, абитурент или абитюрент?

Правилно е да се пише абитуриент, мн.ч. абитуриенти. Думата има латински произход – abituriens, -entis.
    А по темата - за съжаление, и за ужас на тези, които сега ще избират, и основният предмет може да бъде въпрос на късмет. При това управление на образованието, назначаване или задържане на учители с връзки, никакъв контрол над учебния процес, никаква проверка на нивото на знания и умения на учителя - освен дипломата, която нищо не значи, защото да преподаваш е съвсем друга работа от това да превеждаш например...

# 120
  • Мнения: 330
Някак не ми се връзва в ЕЗИКОВА гимназия с добро име учителя по основния език да е свързан с късмет Rolling Eyes
На моя позната, дъщеря й влезе в Първа АЕГ, когато ние влязохме във Втора, защото ни беше под прозорците просто, а бяха с еднакъв бал децата. Та, дъщеря й в подготвителен попадна на учителка, която забременя и почти цяла година беше болнични, после майчинство, чак в девети клас почнаха по-сериозно езика. Значи, това е било През учебната 2008/2009. После наваксаха децата, ама първата година на нея й се ревеше. А пък сина ми в 8 и 9 клас беше при Сър Янев (може да попитате кой, всичко го познават, живял е в Лондон и е работил в радио). За съжаление вече не преподава там, защото е на 70 години. Та той им наби такова произношение, че на разни пробни спийкинги на сина ми му се чудят, че има ниво "натив". Но в 10 и 11 клас пък си загубиха времето, което мисля че едно училище борещо се за що-годе някакъв имидж и наричащо се английска гимназия Не би трябвало да си позволи. Писала съм в темите за нашите жалби до инспектората, няма да досаждам повече.

# 121
  • Вече на светло в София
  • Мнения: 1 299
gal, напълно права си. Сравнението на двете у-ща е относително и субективно.
Писала съм напред в темата, че дъщеря ми завърши 1 АГ, но преди доста време. Учителите й по основните предмети - език, български, математика си бяха учители на място. Изцепки относно дисциплина не съм запомнила. Като цяло - доволна съм и аз и тя. Но положението е доста променливо. Дали сега е така не мога да кажа. Напълно  права си  и за това, че много и основно си зависи и от детето.

# 122
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Не казвам, че училището е идеално, не знам защо така го приемате.
Не го приемаме така.  Peace

# 123
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Някак не ми се връзва в ЕЗИКОВА гимназия с добро име учителя по основния език да е свързан с късмет Rolling Eyes
Но в 10 и 11 клас пък си загубиха времето, което мисля че едно училище борещо се за що-годе някакъв имидж и наричащо се английска гимназия Не би трябвало да си позволи.

Подобни мнения чух и аз - добър старт първите години и много лежерност последните.

# 124
  • Мнения: 1
Здравейте. Не мога да кажа нищо за 2АЕГ ,защото нямам познати там, но детето ми учи в Първа английска и съм много доволна. Екипът от преподаватели е страхотен, нивото е много високо. Вярно е,че си има и слаби преподаватели,но те са единици. Лично за втория език,който при нас е испански,мога да кажа,че се учи изключително интензивно, защото преподавателят им е кубинец- т.е човекът си говори родния език, учат с учебници от Испания и много се надявам в 12 клас да го знаят прилично. Има СИП ИЕ, в който допълнително се готвят за разни състезания ,олимпиади и.т.н. По немски също знам,че има СИП .Отделно имат СИПове по езици,които не се изучават като втори,например италиански,китайски,итн. Направили са много клубове, извънкласни дейности и участват в редица благотворителни инициативи. Въобще, средата е страхотна за мен,надявам се да съм помогнала Simple Smile

# 125
  • Sofia
  • Мнения: 688
С молба за по-актуални позиции... Simple Smile Можете ли да сравните училищата към момента?

# 126
  • Мнения: 98
Здравейте! Не мога да сравнявам, тъй като нямам поглед върху Втора английска, но мога да дам мнението се за Първа, тъй като детето ми учи там. Засега мнението ми е изцяло позитивно. Определено надхвърли очакванията ми. Впечатлена съм от голяма част от учителите, които работят с желание и се стремят материала не просто да бъде преподаден, а да достигне до децата. Средата, в която попадна детето е добра, преди да затворят училищата заради карантината, посещаваше много извънкласни занимания и клубове по интереси, което не е никак за пренебрегване. Новата сграда също е чудесна.

# 127
  • София
  • Мнения: 3 451
Бихте ли споделили кои предмети се преподават на английски в съответните училищата?Зная ,че е според наличните преподаватели всяка година,но все пак...

# 128
  • София
  • Мнения: 6 094
В Първа в девети и десети клас май всички разказвателни бяха на АЕ.

# 129
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 316
Може ли информация за новата сграда?

# 130
  • София
  • Мнения: 6 094
Може ли информация за новата сграда?
Ами нова, хубава, има повече удобства. Стаите са много светли. Аз съм влизала веднъж, но ще разпитам. Кажи какво по-точно те интересува.

# 131
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 316
Може ли информация за новата сграда?
Ами нова, хубава, има повече удобства. Стаите са много светли. Аз съм влизала веднъж, но ще разпитам. Кажи какво по-точно те интересува.

Учениците от гимназията само в новата част ли учат или продължават да делят и сградата на средното училище? Една смяна ли са или 2?

# 132
  • София
  • Мнения: 3 451
Няма ли да направят и те виртуални дни на отворените врати

# 133
  • София
  • Мнения: 6 094
Те децата реално не са имали кой знае колко часове в сградата тази година.
Учи се и в двете сгради съвместно с основното училище. На две смени са.

За дни на отворените врати не съм се интересувала. Следи в сайта или питай в училището. Миналата година бяха по-рано, студено беше. Спомням си го, защото синът ми участваше в представянето и се ядосах, че беше отишъл само по риза под якето.

# 134
  • София
  • Мнения: 254
Здравейте, някой може ли да сподели тази година какви профилиращи предмети се предлагат за трети и четвърти профил в Първа Английска?
Виждам, че във Втора Английска профилите са фиксирани още при влизането в 8-ми клас.

# 135
  • Мнения: 98
Всички профилиращи предмети бяха обявени в сборниците, които ползвах при кандидатстването след седми клас. Като втори профилиращ предмет винаги е език - испански, немски, френски или руски, като трети и читвърти БЕЛ, МАТ, история, география и т.н. в зависимост от конкретната паралелка, която къщо като Втора английска е с индивидуален код и за всяка паралелка се кандидатства отделно. Всъщност от езиковете гимназии мисля, че само в Първа немска гимнация се кандидатстваше общо за седемте паралелки, а профилирането става в процеса на обучение. За този учебна година нямам информация. Споделеното е за миналата.

# 136
  • Мнения: 5 234
Здравейте! Не мога да сравнявам, тъй като нямам поглед върху Втора английска, но мога да дам мнението се за Първа, тъй като детето ми учи там. Засега мнението ми е изцяло позитивно. Определено надхвърли очакванията ми. Впечатлена съм от голяма част от учителите, които работят с желание и се стремят материала не просто да бъде преподаден, а да достигне до децата. Средата, в която попадна детето е добра, преди да затворят училищата заради карантината, посещаваше много извънкласни занимания и клубове по интереси, което не е никак за пренебрегване. Новата сграда също е чудесна.
Може ли повече информация какви са извънкласните занимания по интереси?

# 137
# 138
  • Мнения: 98

Може ли повече информация какви са извънкласните занимания по интереси?
[/quote]
Спунк вече е отговорила, но да я допълня. Има специални дни, които са в началото на учебната година и се прави своеобразно "изложение" на клубовете. Учениците представят своите дейности и набират нови участници. Именно голямата извънкласна ангажираност и широкия поглед, който дава тя, беше и една от причините, поради които избрахме Първа английска. А и трябва да се продължи традицията с духовия оркестър Simple Smile

# 139
  • София
  • Мнения: 6 094
И аз потвърждавам, че клубовете не са фиктивни.

# 140
  • Мнения: 2 687
а всички тези обявени клубове активни ли са, дейност има редовна? туризмът напр? отбор по плуване на АЕГ и тренировки? мажоретния състав? вокалната група? твоят час: математици, журналист, фотограф?

със спунк сме писали едновременно. ако може да разкажете по-подробно, ще се радвам Simple Smile

# 141
  • София
  • Мнения: 6 094
Отборът по плуване се състои от деца, които тренират другаде, но те май всички гимназиални са така. Волейбол обаче играят.
Със сигурност зная още за Родолюбие, математикат, туризъм, оркестър, журналистика.
Мога да разпитам за конкретен клуб. Признавам си, че през последните години не съм следила.

# 142
  • Мнения: 98
Нямам информация някой от клубовете да не е активен. Може би трябва да се интересувате конкретно. Пак казвам - имат изложение всяка година и са десетки. От тези, които изреждате - мажоретния състав, вокалната група имат редовни занимания в определени дни от седмицата, клубът по фотогрофия има фейсбук страница и в повечето време там се качват и обсъждат снимките. Събиранията са по - редки.

Писали сме едновременно със Спунк. Да се допълня - по отношение на извънкласните дейности няма друго държавно/общинско училище, което да предложи това разнообразие. Единствено мога да ги сравня с Американския колеж.

# 143
  • Мнения: 2 687
супер, много ви благодаря. това за мен е един голям позитив. извънучебният училищен живот.

Последна редакция: пт, 19 юни 2020, 16:02 от arino

# 144
  • Мнения: 2 687
театралният час "drama" активен ли е и той? правят ли пиеси и т.н.

# 145
  • София
  • Мнения: 6 094
Не зная театралният клуб дали е активен, но всяка година подготвят пиеси по единия от АЕ. Класът е разделен на групи. Освен оценка има и състезателен характер.

# 146
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 393
Учениците от гимназията само в новата част ли учат или продължават да делят и сградата на средното училище? Една смяна ли са или 2?

Новата сграда си е нова сграда...стаите са симпатични, имат интерактивни дъски. Има два салона - малък и голям. Към малкия салон си има съблекални и бани, които не знам обаче дали работеха. Предполагам, че и към големия също има. Аз направих една почетна обиколка за кратко миналия септември, точно като я откриваха. Моят син беше 8-ми клас тази година. Всички осмокласници учат в новата сграда само. За по-горните класове знам, че си учат в старата сграда. Новата сграда няма достатъчно стаи, за да може цялата гимназия да учи само в нея. Тя просто позволи всички от Първа да учат в една смяна, но се редуват с основното училище. Първия срок бяха втора смяна, а втория - първа.
Относо клубовете - имат и клуб по дебати.

Общи условия

Активация на акаунт