Лапароскопска холецистектомия на жлъчка

  • 63 451
  • 77
  •   2
Отговори
  • Мнения: 0
Здравейте,

Имам доста камъни в жлъчката и всички лекари, при които съм ходил препоръчват да се извади мехура. Планирам тази година да свърша това. Живея в София и имам няколко варианта за болници към които съм се насочил:

Университетска болница Лозенец
Токуда
Медицинска академия
Окръжна болница

Бих искал някой, който е преминал скоро през такава операция да сподели своите впечатления от лекари, болници и как е преминал следоперативният период.

Благодаря

# 1
  • София
  • Мнения: 1 391
Здравейте,

Имам доста камъни в жлъчката и всички лекари, при които съм ходил препоръчват да се извади мехура. Планирам тази година да свърша това. Живея в София и имам няколко варианта за болници към които съм се насочил:

Университетска болница Лозенец
Токуда
Медицинска академия
Окръжна болница

Бих искал някой, който е преминал скоро през такава операция да сподели своите впечатления от лекари, болници и как е преминал следоперативният период.

Благодаря

Здравейте,

Съпругът ми претърпя тази интервенция точно преди една година в болница Токуда. Оперира го д-р Веселин Маринов (не е пял по време на операцията Mr. Green). Първият ден от приема беше предназначен за поглъщането на чудовищни количества очистителни. На следващият ден го оперираха под пълна упойка. След още два пълни дни престой беше изписан с една по-голяма дупка над пъпа и две по-малки. Слагат катетър за времето на операцията и на другият ден го махат, а дренажа стои до изписването. Възстановяването му беше много бързо - имам предвид последствията от лапароскопията. Доста дълго обаче спазваше строг хранителен режим, но за това си има отделна тема, от която можете да се запознаете с подробности.

# 2
  • Карлово/ Пловдив
  • Мнения: 937
Здравей!Може да се оперираш във всяко лечебно заведение имащо договор за операция на жлъчката лапароскопски т.е клинична пътека 170.Лечението минава по каса,но тя не заплаща за лапароскопските консумативи които се използват.Следователно те се заплащат от пациента.
За София - договор по пътека 170 имат следните лечебни заведения:
1.Военно Медицинска Академия
2.Мбал Александровска
3.Мбал Св.Богородица -
4.Мбал Сердика -
5.Мбал Токуда -
6.Мбал София Мед -
7.Медицински Институт на МВР
8.МБАЛСМ Пирогов
9.Мбал Св.Анна Окръжна болница
10.Многопрофилна Транспортна Болница
11.Пета Мбал
12.Първа Мбал
13.Сбал по Онкология
14.Сбал Св.Екатерина
15.Мбал Лозенец
16.Умбал Царица Йоана - Исул
17.Четвърта Мбал
18.МБАЛ Доверие

Освен по Нзок - Лечението може да бъде и платено от пациента.
Дано информацията е полезна.

# 3
  • Мнения: 0
Здравейте,

Благодаря за отговорите до тук. Niandre, добри ли ви бяха впечатленията от болницата и лекарите ангажирани с операцията възстановяванео на сапругът ви?
docsi, ясно ми е, че има много варианти за лечебни заведения, в които да се извърши тази процедура. Пуснах тази тема, за да потърся мнения и впечатления от хора преминали скоро през това.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 391
Здравейте,

Благодаря за отговорите до тук. Niandre, добри ли ви бяха впечатленията от болницата и лекарите ангажирани с операцията възстановяванео на сапругът ви?

Извинявам се, че чак сега отговарям.

Болницата като цяло предлага чудесни битови условия и хигиена. Относно лекарите - хирургът д-р Маринов посещаваше съпругът ми всеки ден в рамките на престоя му, но за съвсем кратко. Просто да се увери, че няма някакви оплаквания. Там темпото на работа е доста забързано и се правят много операции ежедневно. Като изключим една сестра в отделението, която явно си беше застинала във времената на соц реализма и се държеше малко сопнато, всички останали бяха много любезни.
Задължително се плаща избор на екип и някакви консумативи, свързани с лапароскопската интервенция. Не мога да кажа за цени обаче, защото съпругът ми е с допълнителна здравна застраховка, която му покри разходите.

Ако имате други въпроси съм насреща да отговоря.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 942
Сега открих тази тема, на мен също ми предстои.

phantomlord, мина ли вече твоята операция, ако влизаш в темата, пиши как е?

# 6
  • UK
  • Мнения: 1 918
Здравейте, аз се оперирах във ВМА през юни при проф. Никола Владов и не бих могла да съм по-доволна- отношение, условия, професионалистите, които се грижеха за мен. Към него ме насочи доц. Крум Кацаров- гастроентеролог. Консумативите струват около 880 лева, мен ме оперираха на 13 юни следобед и на следващата сутрин ме изписаха. За щастие нямах усложнения, макар че жлъчният ми мехур беше силно възпален. Във ВМА всички лекари в отделението по Чернодробна и панкреатична хириргуя, където лежах, са страхотни- няма как да сбъркате.

# 7
  • София
  • Мнения: 1 942
Ljoli, чета твоя пост малко късно Laughing - не, че съветът ти нямаше да ме окуражи, но вчера направих същото като теб. В същото отделение, мен ме оперира доц. Мутафчийски, аз също имах силно възпаление, също ме изписаха днес без усложнения и се възстановявам бързо. Впечатленията ми също са чудесни от целия екип на отделението. Това са истински специалисти Лекари и Хора с главна буква!

# 8
  • Мнения: 0
Сега открих тази тема, на мен също ми предстои.

phantomlord, мина ли вече твоята операция, ако влизаш в темата, пиши как е?
Не съм се оперирал още. Минах на консултация при няколко от най-добрите специалисти в тази област. Днес бях на консултация при проф. Владов. Ориентирам се към него и неговият екип. Каза, че може да ме оперира с екипа си и в болница Софиямед. Мисля да си направя там операцията другия месец.
От другите специалисти не останах с много добри общи и лични впечатления.

Последна редакция: вт, 21 авг 2012, 18:56 от phantomlord

# 9
  • София
  • Мнения: 1 942
phantomlord, пожелавам ти успех!
Аз се чувствам много добре след операцията. Четох много по темата и като обобщение си направих извода, че всички лекари, които пишат са единодушни, че единственото лечение на жлъчнокаменната болест е оперативно. Всичко друго само отлага и дори може да усложни проблема.

Аз и за миг не се поколебах да се оперирам, а сега и за миг не съжалявам, че го направих. Много благодаря на доц. Мутафчийски и екипа му (той м/у другото е заместник на проф. Владов, към когото ти си се ориентирал).

Пожелавам ти увереност и оптимизъм и няма как всичко да не е наред!

И още нещо. Ако си любопитен може да пусна видео с лапароскопия. Стига да не ти е гадно да гледаш карантия. На мен ми беше интересно да видя как става.

# 10
  • София
  • Мнения: 12
запис

# 11
  • Мнения: 0
И така, считано от 29.04.2013 г. съм без жлъчен мехур Simple Smile
Операцията беше извършена от Д-р Ивелин Такоров, който е към екипа на проф. Владов при Клиниката по Чернодробно-Панкреатична Хирургия и Трансплантолигия към ВМА.
На 28.04 за вечеря хапнах само малко кисело мляко. От 00:00 на 29.04 до операцията не трябваше да приемам никаква храна, нито вода с изключение на 2-3 глътки сутринта.
От 07:30 на 29.04 бях в болницата, минах през регистратурата за оформяне на документи и заплащане на такси. След това през още 1 кабинет за още документи... След това се качих на 14 ет. във ВМА, където е клиниката. Тогава се срещнах с Такоров. Чак тогава разбрах, че именно той ще ме оперира. Предадох му документите и изследванията, които бях предварително подготвил - когато ми определиха датата за операция, ми дадоха списък с изследвания, които да направя преди операцията: пълна кръвна картина, урина, ЕКГ, рентген на гръден кош и т.н.
След това при сестрите в лабораторията за определяне на кръвна група. Сложиха ми абокат, който си остана на мен до изписването. Не са ми правили клизма, не съм приемал очистителни и не са ми слагали катетър. След това ме настаниха в стаята за да ми обръснат част от гърдите и корема. Тази процедура е най-добре да я оставите на тях, защото те си знаят къде колко да избръснат. Следва събличане и намятане на специален халат, който се носи до операцията. Свалиха ме в операционната, сложиха ме на операционната маса, и докато ме наместят ми вляха упойката - най-хубавата част от операцията Simple Smile Отрязах се на секундата, а и така ми се спеше. Предната нощ почти не бях спал. Събудиха ме след операцията, докато ме качваха към етажа на клиниката. Единственият ефект, който получих от упойката беше, че временно виждах двойно и ми беше трудно да разбера какво гледам. Бързо отмина и други ефекти от упойката нямах. Оставиха ме да си почивам и се поогледах - имах 1 малка превръзка на пъпа, една малко по нагоре надясно и една по надясно и по-надолу, горе-долу където се намира мехура. От там стърчеше и маркуча на дренажа, който остана до изписването.
Започнаха да ме подхранват със системи от глюкоза и антибиотици. Първия ден не ядох нищо, бях изцяло на системи. На следващия ден трябваше да ме изпишат, но прокървих от дренажа. Позашиха ме пак и решиха да остана още 1 ден за наблюдение. Това беше най-гадната част от пребиването ми в болницата. Майка ми и приятелката ми тъкмо бяха дошли за изписването, но се наложи да поостана. Какво да се прави случват се такива неща. След зашиването повече не пуснах кръв и всичко беше добре на следващия ден. Изписаха ме на 01.05, махнаха ми абоката и дренажа, сложиха превръзки, с които мога да се къпя. Днес ми смениха превръзките, на 07.05 ще ми махнат шевовете.
Все още чувствам дискомфорт от болките в кожата и коремната мускулатура, където са шевовете.
Болките са търпими, но ограничават движенията ми.
Храната ми в момента се състои от варени и пасирани картофи, моркови, броколи, карфиол (без мазнина и подправки), кисел без мляко, обезмаслено кисело мляко, обезмаслена извара, бял хляб. Подхранвам се с мед.
Ако имате въпроси - питайте.

# 12
  • Мнения: 17
Привет! Аз имам въпрос. И на мен ми предстои една лапароскпоийка  Grinning и по уверенията на специалисти, целия жлъчен мехур е възпален с камък, който прогресивно расте /в момента е 2,5см/ останалите са малки.  Нямало и малък шанс да си стоя с тази жлъчка. В момента аз търся така както и вие преди време за специалисти, цени и т.н. Не разбрах /може би не съм чела внимателно/, цялата жлъчка ли ви махнаха? Колко време трябва да пазите диета и много ли е строга? Аз февруари тази година си полежах по спешност в болницата и оттогава уж съм на диета. След оперативния период болезнен ли е или е търпимо?  Усеща ли се по някакъв начин, че ви липсва въпросния орган, ако са го махнали? И най-важното, колко пари ви струва всичко? Ей такива въпроси имам.  Laughing 

# 13
  • Мнения: 0
Здравей Simple Smile
Ето отговорите:
- Да, маха се цялата жлъчка, заедно с камъните
- Диета се пази 1 месец. По-строга е първата седмица. След операцията се дава списък какво може да се яде и какво - не.
- Следоперативния период е болезнен, но това продължава до една седмица. В началото обикновени движения като лягане, клякане, ставане, навеждане са много сложни или направо невъзможни. Но до 1 седмица максимум изчезват тези болки. Възстановяването при лапароскопия е много по-бързо от конвенционална операция. Болките са сравнително търпими.
- Няма как да не се усеща, променя се начина по който функционира храносмилателната система - поради липса на жлъчен мехур, жлъчката постоянно се излива в стомаха. Трябва да се яде по-често и да не се преяжда. Но при положение, че преди отстраняването на мехура той е бил предимно пълен с камъни, промяната не е толкова голяма.
- Самата операция мина по клинична пътека. Взема се от личния лекар направление 7 за Лапароскопска холецистектомия. Но има консумативи, които се закупуват от пациента и това е навсякъде. Консумативите са: 2 троакара - чрез тях се въвеждат инструментите в коремната кухина и 1 игла на Верес - чрез нея се вкарва газа в коремната кухина за да се повдигне корема и да се направи място за извършване на операцията - операцията се извършва вътре в тялото без то да се отваря. Цената на инструментите варира м/у 800 и 1000 лв. Платих 880 лв. за тях. Имам допълнително здравно осигуряване, взех рецепта, фактура и касова бележка и ще си възстановя разходите.

# 14
  • Мнения: 17
Много изчерпателен отговор, благодаря! Искам аз пак да си попитам нещо.  Rolling Eyes За тази една седмица след оперативен период, изписаха ли ви някакви обезболяващи? Когато взехте направление номер 7, чакахте ли дълго време за час и ден за лапароскопията? Това са другите ми въпроси.
Радвам се за вас! Желая ви крепко здраве и изживяването да остане просто спомен. Дано и аз скоро успея да се похваля с добри резултати.  Praynig
P.S. Стана ми любопитно, какво означава допълнително здравно осигуряване? Аз имам обикновени здравни осигуровки /осигуряват ме на 4 часа  Crossing Arms / и съм втора година по майчинство. Предполагам, няма да имам проблеми.

# 15
  • Мнения: 0
Да, изписаха ми Аулин, но се наложи да изпия само 2 хапчета. На 2-3 ден вече не болеше толкова Simple Smile
Първо гледах да се уговоря с хирурга кога ще можем да направим операцията. В моя случай се наложи да изчакам 2 седмици докато дойде денят на операцията.  Клиниката по Чернодробно-Панкреатична Хирургия и Трансплантолигия към ВМА е много натоварена и там се оперират пациенти от цялата страна. След това си взех направление от личния лекар. Важи 1 месец.
Организацията, в която работя има сключен договор с частна компания, която предлага услугата "допълнително здравно осигуряване". Част от месечната вноска по осигуряването се внася от работодателя, другата се взема от заплата ми. В случай на нужда здравната компания ми възстановява всички разходи свързани с мое лечение, включени в договора сключен между работодателя ми и тях. Ако нямаш допълнително здравно осигуряване, ще трябва да поемеш разходите за инструментите.
Благодаря за пожеланията!

# 16
  • Мнения: 673
Здравейте,
Мога да препоръчам лекар от ИСУЛ, ако някой се интересува... Оперираха мъжа ми мин. година. Упойката беше спинална до колкото помня. След това го обезболиха добре - докато беше в болницата беше на инжекции, после му изписаха болкоуспокояващи, но той не ги пи много, защото казваше, че не го боли много. Възстанови се доста бързо, в последствие се спазва определен хранителен режим за известно време.

# 17
  • Pazardzik
  • Мнения: 7
Все пак аз не не намерих коментар от тези, които се оперирали в Александровската болница ! Аз смятам да се оперирам там . Бих искала и да се опише по подробно процедура на операцията ( имам впредвид  поставяне на тръбички за интубация ) Разбрах, че след това се получава проблем с говора ......  Имам много негативна информация заняколко кратно използване на тракети за коите ние  плащамит Sadези 800 лева !

# 18
  • UK
  • Мнения: 1 918
При тази операция не интубират, а те анестезират с пълна упойка, така че проблем с говора няма как да има.

# 19
  • Карлово/ Пловдив
  • Мнения: 937
Здравейте!Ако някой иска да се консултира или оперира в Пловдив с специалисти по хирургия мога да ви препоръчам такива.Важното е ако мога да ви помогна.
Все пак форума е за взаимопомощ.

# 20
  • Мнения: 66
Здравейте, аз също имам няколко по -големи камъка в жлъчката, и препоръката на гастроентерологът е да се отстранят с лапароскопия. Моля за мнения за добри специалисти във Варна или София. Тук в Русе също предполагам има добри лекари, но някак не ми се иска да рискувам.

# 21
  • Fort Worth, TX
  • Мнения: 2 119
Здравейте!Ако някой иска да се консултира или оперира в Пловдив с специалисти по хирургия мога да ви препоръчам такива.Важното е ако мога да ви помогна.
Все пак форума е за взаимопомощ.

Кажете кой препоръчвате?Аз съм се насочила към Каспела и д-р Димов.

# 22
  • София
  • Мнения: 1 942
Здравейте, аз също имам няколко по -големи камъка в жлъчката, и препоръката на гастроентерологът е да се отстранят с лапароскопия. Моля за мнения за добри специалисти във Варна или София. Тук в Русе също предполагам има добри лекари, но някак не ми се иска да рискувам.

Моята операция направи доц. Мутафчийски от Клиниката по чернодробна и панкреатична хирургия във Военно-медицинската академия в София. Ако не ти се иска да рискуваш наистина можеш да му се довериш. Изключителен специалист и човек!

# 23
  • Карлово/ Пловдив
  • Мнения: 937
Университетска болница Пловдив - Клиника по обща и оперативна хирургия д-р Видко Видев
Един добър лекар и човек.Поздрави!

# 24
  • Мнения: 2 807
P.S. Стана ми любопитно, какво означава допълнително здравно осигуряване? Аз имам обикновени здравни осигуровки /осигуряват ме на 4 часа  Crossing Arms / и съм втора година по майчинство. Предполагам, няма да имам проблеми.

Допълнителното здравно осигуряване няма нищо общо  Naughty с обикновените здравни осигуровки, независимо дали си на 4 или 8 часа. Става въпрос за допълнително осигуряване във фонд, а не към НОИ.

# 25
  • Мнения: 1 497
Повдигам стара тема с надеждата,някой да сподели дали се извършва такава процедура във Варна.Днес ми откриха камъни в жлъчката, освен това се оказа и прегъната. Съмнявахме се за гастрит, но май ще се окаже това. Предстои ми и  гастроскопия,преди окончателна диагноза.
Тази операция поема ли се от касата? Актуална цена на консумативи и т.н.

# 26
  • Мнения: X
Много изчерпателен отговор, благодаря! Искам аз пак да си попитам нещо.  Rolling Eyes За тази една седмица след оперативен период, изписаха ли ви някакви обезболяващи? Когато взехте направление номер 7, чакахте ли дълго време за час и ден за лапароскопията? Това са другите ми въпроси.
Радвам се за вас! Желая ви крепко здраве и изживяването да остане просто спомен. Дано и аз скоро успея да се похваля с добри резултати.  Praynig
P.S. Стана ми любопитно, какво означава допълнително здравно осигуряване? Аз имам обикновени здравни осигуровки /осигуряват ме на 4 часа  Crossing Arms / и съм втора година по майчинство. Предполагам, няма да имам проблеми.
Изписаха ми морфин за 30 дни при нужда и един препарат за втечняване на фекалиите .
Но за диетата не ми казаха нищо специфично освен да е нискомаслена за 1 месец .

# 27
  • Мнения: 1
здравейте,

Нека и аз да дам малко актуална информация как протича операцията.....
Мен ме оперира д-р Веселин Маринов от болница Токуда, много добър специалист, млад, амбициозен и доста симпатичен  Embarassed Като цяло в болницата има доста млад екип, всички са мили и приветливи, държат се много добре с пациентите, за разлика от държавните болници, но все пак всичко си има - 960лв струва операцията + направление от личния лекар. Приемат те в болницата сутринта, до обяд ти правят необходимите изследвания и следобяда те оперират. Операцията трае около 1,30мин - 2ч, ако всичко е наред. Прави се под пълна упойка, затова не трябва да се яде и пие нищо преди това, не се правят клизми, не те интубират, не се слагат катетри. Веднага след като те извадят от упойка е доста неприятно, защото усещаш доста болки където са те рязали, но като те качат в стаята веднага ти включват 2 системи, предполагам, че има и обезболяващи в тях и положението е по-търпимо. Правят се 4 дупки, като едната е на пъпа. На другия ден те изправят на крака и те изписват. Д-р Маринов идваше няколко пъти да види как съм, но за много кратко. Като цяло в болницата се работи на бързи обороти и всички са доста заети, операциите се правят постоянно, малко като на конвейр  Confused Болничният, който ти дават е 30 дни. Дава се и списък с позволените храни. Мъките са само първите 2-3 дни - но за 1 седмица забравяш. че си опериран. Успех на всички!

# 28
  • Карлово/ Пловдив
  • Мнения: 937
За Пловдив
Д-р Николай Коев - клиника по гръдно - коремна хирургия при Умбал " Св. Георги" Пловдив
  bouquet

# 29
  • Мнения: 3
Здравейте,

дойде в момент, в който майка ми има нужда от операция от жлъчка. Гледам има доста препоръки по темата, но все пак исках да попитам за актуална информация къде в София да се оперира. Насочил съм се към болница Доверие също така, защото преди време аз се оперирах там и реално останах доволен. Също така се интересувам и от финансовата част на операцията, защото "вие си покривате само консумативите, а другото от здравната каза"  звучи доста неопределено и реално в Токуда ми казаха, че може и над 1000 лв да излезе, което ми идва малко много.

Моля за съвет.

Поздрави,
Живко

# 30
  • София
  • Мнения: 1 942
Също така се интересувам и от финансовата част на операцията, защото "вие си покривате само консумативите, а другото от здравната каза"  звучи доста неопределено и реално в Токуда ми казаха, че може и над 1000 лв да излезе, което ми идва малко много.

Да, действително е много, но това наистина е цената само на консумативите. Аз платих 1100 лв. и операцията ми пак беше по здравна каса. Просто консумативите са много скъпи и цената им варира в не много широки граници, в зависимост от производителя.

# 31
  • Мнения: 45
Здравейте и на мен ми предстои същото,утре 16.03. ме приемат в болницата,от страх изобщо не попитах хирурга какво ми предстои.Само тук от форумите се информирам.Едни пишат с катетър други без?!Това ми е най-големия проблем и не искам да ми слагат,понеже при раждането един месец ме боля от катетъра и ми е лош спомен,освен това е неприятно самото поставяне  cry Аз ще бъда в държавна болница и цената на консумативите ми е 50лв.Какви са тези 1000лв направо кошмар. newsm78 newsm78 Надявам се всичко да мине успешно,много се страхувам,но кризите не мога да ги търпя повече....  Rolling Eyes

# 32
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 318
nadejda5592, на теб лапароскопска или коремна операция ти предстои?
Аз през 2012 година бях на лапароскопска и наистина консумативите са скъпи, поемат се от пациента, на мен в Пирогов ми струваше около 900 лв. Ако човек няма средства, минава на коремна тежка операция, която сигурно е почти без пари.

Катетърът е важен, не трябва да се прескача, защото той дава сигнал всичко наред ли е или има възпалителен процес след операцията.

# 33
  • Мнения: 45
Да лапароскопска ще бъде,и ще струва точно 50лв както писах.Но днес разбрах че те събличат чисто гола за операцията,а аз имам съмнения ,че ще съм в МЦ... Sad

# 34
  • Мнения: 3
Да лапароскопска ще бъде,и ще струва точно 50лв както писах.Но днес разбрах че те събличат чисто гола за операцията,а аз имам съмнения ,че ще съм в МЦ... Sad

В коя болница сте? Цена от 50 лева звучи доста приемливо на фона на тази в Токуда.

# 35
  • Мнения: 45
Да лапароскопска ще бъде,и ще струва точно 50лв както писах.Но днес разбрах че те събличат чисто гола за операцията,а аз имам съмнения ,че ще съм в МЦ... Sad

В коя болница сте? Цена от 50 лева звучи доста приемливо на фона на тази в Токуда.
Държавна болница в нашия град от Силистра съм.Днес е 4ти ден от операцията вече съм си в къщи и болки почти нямам.За мен е излишно да давам луди пари за частни болници.Доволна съм дупките почти зарастнаха сърбят ме,утре ще махат конците.Ако нещо друго ви интересува питайте.Цената е такава в държавните болници,а в тия прехвалените си плащате солено и то за внимание,иначе лечението и самата операция е една и съща.

# 36
  • Мнения: 1 497
Това с какво направление е? Мисля,че има значение по каква пътека ще си,защото ми казаха за някакви 300-500 лв и то били за щипки/клипси/ и това е преди 2-3 години. За Варна иде реч.

# 37
  • Мнения: 66
Здравейте, аз също се реших и миналата седмица ми направиха  операция в Русе. Мина добре, но трудно излязох от упойката и имам доста болки. Почти нищо не мога да правя сама, за сега майка ми помага с децата, дано бързо да се възстановя.
Имам един въпрос - след операцията имам ужасни болки в дясното рамо. На пристъпи, чак ми се плаче понякога от болка. Имал ли е някой такива оплаквания. Лекарства никакви не ми изписаха освен болкоуспокояващи при нужда. На мен обаче ми се струва, че това с ръката е нещо неврологично.
В четвъртък ще ми махат конците, дано после се чувствам по-добре, че тези ограничени движения и скорост на костенурка Simple Smile много ме изнервят. Особено спането по гръб и схващането.

Само за информация на мен операцията ми струваше само 200лв за консумативи. Верно болничната обстановка е доста зле, но се изтърпява.

# 38
  • Мнения: 45
Това с какво направление е? Мисля,че има значение по каква пътека ще си,защото ми казаха за някакви 300-500 лв и то били за щипки/клипси/ и това е преди 2-3 години. За Варна иде реч.
Моето беше най-обикновенно направление от личния лекар в него пишеше,че ме изпраща при хирург,след това хирурга с негово си направление ме изпрати за хоспитализация.

# 39
  • Мнения: 45
Здравейте, аз също се реших и миналата седмица ми направиха  операция в Русе. Мина добре, но трудно излязох от упойката и имам доста болки. Почти нищо не мога да правя сама, за сега майка ми помага с децата, дано бързо да се възстановя.
Имам един въпрос - след операцията имам ужасни болки в дясното рамо. На пристъпи, чак ми се плаче понякога от болка. Имал ли е някой такива оплаквания. Лекарства никакви не ми изписаха освен болкоуспокояващи при нужда. На мен обаче ми се струва, че това с ръката е нещо неврологично.
В четвъртък ще ми махат конците, дано после се чувствам по-добре, че тези ограничени движения и скорост на костенурка Simple Smile много ме изнервят. Особено спането по гръб и схващането.

Само за информация на мен операцията ми струваше само 200лв за консумативи. Верно болничната обстановка е доста зле, но се изтърпява.
Тези болки най-вероятно се дължат на страничен ефект от упойката.Днес ми махнаха конците,а болки в гърба все още имам както и рамената чувствам се схваната.Анестезиолога каза,че ще отшумят скоро.

# 40
  • Мнения: 66
Здравейте, аз също се реших и миналата седмица ми направиха  операция в Русе. Мина добре, но трудно излязох от упойката и имам доста болки. Почти нищо не мога да правя сама, за сега майка ми помага с децата, дано бързо да се възстановя.
Имам един въпрос - след операцията имам ужасни болки в дясното рамо. На пристъпи, чак ми се плаче понякога от болка. Имал ли е някой такива оплаквания. Лекарства никакви не ми изписаха освен болкоуспокояващи при нужда. На мен обаче ми се струва, че това с ръката е нещо неврологично.
В четвъртък ще ми махат конците, дано после се чувствам по-добре, че тези ограничени движения и скорост на костенурка Simple Smile много ме изнервят. Особено спането по гръб и схващането.

Само за информация на мен операцията ми струваше само 200лв за консумативи. Верно болничната обстановка е доста зле, но се изтърпява.
Тези болки най-вероятно се дължат на страничен ефект от упойката.Днес ми махнаха конците,а болки в гърба все още имам както и рамената чувствам се схваната.Анестезиолога каза,че ще отшумят скоро.


Силно се надявам да е от упойката и да отмине. Също имам и едно като задъхване, доста странно.
И на мен ми махнаха конците, но си има болки. Две от дупките изглеждат прилично и не ме притесняват - тази до жлъчката и над нея. Но другите две изглеждат като дупки от куршум Shocked особено тази на пъпа...понаболява, даже има нещо като синина около нея. каквото и да значи.

Относно физическото натоварване - кое според вас е приемливо, до колко кг може да се вдига, кога може да се започне с някаква по голяма натовареност. Един месец за възстановяване ок, ами после на работа не мога да стоя само на стола, освен това вкъщи знаете как все има какво да се прави. Аз гледам сама децата си и не знам точно как ще се справям, а не ми се иска да си докарам някое усложнение.

# 41
  • Мнения: 50
Момичета, някой има ли представа как стоят нещата в Пирогов?

# 42
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 318
Болките в раменната област за от газа, който ползват по време на операцията, за да раздуят областта, където оперират и да имат по-добра видимост. Ще отшуми и изчезне постепенно.

Не трябва да се вдигат тежести, да няма придърпвания. Но и застояването не е добро, защото се получават сраствания. Движението трябва да е умерено, да се редува с почивка в правилния момент. Няма проблем да си вършите домакински работи.

Аз съм оперирана по спешност лапароскопски в Пирогов 2012 година. Тогава с направление ми взеха 950 лв. Обясниха ми, че това е за лапароскопските инструменти, които не се покриват от касата.

# 43
  • Мнения: 66
Болките в раменната област за от газа, който ползват по време на операцията, за да раздуят областта, където оперират и да имат по-добра видимост. Ще отшуми и изчезне постепенно.

Не трябва да се вдигат тежести, да няма придърпвания. Но и застояването не е добро, защото се получават сраствания. Движението трябва да е умерено, да се редува с почивка в правилния момент. Няма проблем да си вършите домакински работи.

Аз съм оперирана по спешност лапароскопски в Пирогов 2012 година. Тогава с направление ми взеха 950 лв. Обясниха ми, че това е за лапароскопските инструменти, които не се покриват от касата.

Наистина рамото не ме боли вече, движенията далеч не са ми толкова ограничени вече, особено сутрин се чувствам много добре, но следобед по-бързо се уморявам. И все още вечерно време имам нещо като прескачане на сърцето,може би не е излишно да се консултирам и с кардиолог.

В диетата, която ми даде лекарката ми не се споменава нищо за ядки - могат ли да се ядат сурови орехи, лешници.... аз ядох домашен кекс с орехи - нищо не ми стана Simple Smile но все пак.

А колко време след операцията може да се правят някакви упражнения, спорт...

# 44
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 318
Радвам се, че болката в рамото е преминала.

За хапването - просто организмът трябва да свикне с новия начин на преработване на храните/мазнините, затова се препоръчва храните да са леки, да не образуваш газове.
Можеш постепенно да се пробваш с ядките, не пържени фътъци, разбира се, или онези бирените оранжевите, хубаво ги дъвчеш и не преяждаш. И ако усетиш тежест, ги спираш.

Поне месец не трябва да се вдига тежко. А за спорта - ти какъв тип упражнение искаш да правиш и мислиш ли, че ще успееш на този етап, съдейки по писаното, че се задъхваш?

# 45
  • Мнения: 45
Здравейте, аз също се реших и миналата седмица ми направиха  операция в Русе. Мина добре, но трудно излязох от упойката и имам доста болки. Почти нищо не мога да правя сама, за сега майка ми помага с децата, дано бързо да се възстановя.
Имам един въпрос - след операцията имам ужасни болки в дясното рамо. На пристъпи, чак ми се плаче понякога от болка. Имал ли е някой такива оплаквания. Лекарства никакви не ми изписаха освен болкоуспокояващи при нужда. На мен обаче ми се струва, че това с ръката е нещо неврологично.
В четвъртък ще ми махат конците, дано после се чувствам по-добре, че тези ограничени движения и скорост на костенурка Simple Smile много ме изнервят. Особено спането по гръб и схващането.

Само за информация на мен операцията ми струваше само 200лв за консумативи. Верно болничната обстановка е доста зле, но се изтърпява.
Тези болки най-вероятно се дължат на страничен ефект от упойката.Днес ми махнаха конците,а болки в гърба все още имам както и рамената чувствам се схваната.Анестезиолога каза,че ще отшумят скоро.


Силно се надявам да е от упойката и да отмине. Също имам и едно като задъхване, доста странно.
И на мен ми махнаха конците, но си има болки. Две от дупките изглеждат прилично и не ме притесняват - тази до жлъчката и над нея. Но другите две изглеждат като дупки от куршум Shocked особено тази на пъпа...понаболява, даже има нещо като синина около нея. каквото и да значи.

Относно физическото натоварване - кое според вас е приемливо, до колко кг може да се вдига, кога може да се започне с някаква по голяма натовареност. Един месец за възстановяване ок, ами после на работа не мога да стоя само на стола, освен това вкъщи знаете как все има какво да се прави. Аз гледам сама децата си и не знам точно как ще се справям, а не ми се иска да си докарам някое усложнение.

Явно има значение от хирурга,които ви оперирва аз вече се чувствам отлично мога даа вдигам тежко да бягам абсолютно всичко си правя.Дупки изобщо нямам,нито белези някакви.Нищо не ме боли вече,а задух и болки имах до преди седмица всичко изчезна.Явно не сте попаднали на хирург,а тези синини за,които говорите чак са плашещи.Задължително говорете с хирурга си,защото такова нещо не е имало нито при мен нито при другите с които лежах,оперирани от същото.Явно докторът ви не умее да шие.

# 46
  • Мнения: 50
Аз бих препоръчала д-р Врачански от Пирогов.

# 47
  • Мнения: 13 527
Здравейте,всяка скорошна споделена преживяна операция от Вас или близък ще ми бъде от полза.
Събирам информация за отлични препоръки в София.
Цената също ще е добре да споделите, не, че е от значения, а просто за информация.
За сега съм се насочила към Токуда или СофияМед.
Благодаря.

# 48
  • Карлово/ Пловдив
  • Мнения: 937
Здравейте,всяка скорошна споделена преживяна операция от Вас или близък ще ми бъде от полза.
Събирам информация за отлични препоръки в София.
Цената също ще е добре да споделите, не, че е от значения, а просто за информация.
За сега съм се насочила към Токуда или СофияМед.
Благодаря.

Държиш да е в София ли? Ако искаш за Пловдив, мога да препоръчам специалисти.
Поздрави!

# 49
  • Мнения: 1 840
Аз бих препоръчала д-р Врачански от Пирогов.

И доц. Олег Чолаков. Специализирал е точно тази част от коремната хирургия. Изключително добър!

# 50
  • Мнения: 66
здравейте, имам следния въпрос - преди 3 месеца ми отстраниха с лапароскопия жлъчката. На втория месец забелязах, че шева до пъпа се е възпалил и подул. Лекарката, която ме оперира каза, че било нормално понякога, въпреки че конците са качествени,организма да ги отхвърли ( по неясни за мен причини). След една седмици човъркане, ми извади едно конче и раната започна да заздравява. Така 2 седмици и забелязвам, че пак до шева мястото изглежда потъмняло и малко подуто. На някой случвало ли се е подобно нещо? Не знам как да го третирам, проблема е че преди няколко дни се преместихме в Лондон и идея си нямам какво да правя и към кого да се обърна...... Sad

# 51
  • софия
  • Мнения: 135
Да ви попитам след като сте оперирани колко време продължават болките и другите оплаквания ? Знам,  че е индивидуално, но питам ориентировъчно ? Благодаря ви много предварително Simple Smile

# 52
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 318
При мен - около седмица.

# 53
  • Мнения: 161
Някой скоро ходил ли е при проф.Н. Владов ?

# 54
  • Мнения: 32
Здравейте! В продължение на 2 седмици само четях коментарите по темата,тъй като точно преди 2 седмици разбрах, че имам камъни в жлъчката. Всичко стана случайно. Камъните са се образували в рамките на 1 година. ( всяка година ходя на профилактични прегледи при гастро и то от добрите в София). И така направо насочихме час за операция. Много се мислих дали да го направя или да пробвам с билки, даже и до село Чавдар ходих при един билкар, но ме хвана страх, защото имам алергия към някой билки. И така на 26.11 постъпих във ВМА при доц. Ивешин Такоров за операция ( той е заместник на проф. Владов). Исках при Владов, но ми казаха, че доста трябва да се чака и вече по-рядко се занимава с този вид операция. В понеделник на 26.11 влязох и цял ден се занимавах с изследвания, на 27.11 в 8:15 беше операцията( имах късмет, че бях първа, защото 3 дни не бях спала от ужас. Това ми беше първа операция). Операцията е продължила 20 мин. След като легнах на масата и до 5 мин заспах. Веднага след като ме изкараха от операционната ме събудиха. Само за няколко секунди виждах размазано. След като ме върнаха в стаята ме захраниха със системи. Няма да лъжа и ще кажа, че си имаше болки и исках болкоуспокояващи. Като останах сама водях, че имам точно 3 лепенки. 1 на пъпа, една над него горе и една в дясно малко над нивото на пъпа, на тази лепнка имах и дренаж. След около 2 часа ме изправиха, това беше най-трудното нещо, което някога съм правила. Не съм и предполагала, че може да е толкова трудно и болезнено. Болките са като при много силна мускулна треска и отделно където са и лепенките. Цял ден нито ядох, нито вода пих. Не ми даваха, защото може да повръщам след упойката. Но до края на деня ставах общо 10тина пъти, като единият от пътите ходих по коридора. Вечерта вдигнах и температура 37.5. Каза, че е нормално и нищо не ми дадоха, само за болките 2 инжекций.  Успях да спя по гръб и леко на едната страна, като болка имах при дишане където беше дрена. Обясниха ми, че това е нормално и като се махне ще отмине. Болката е режеща при поемане на въздух, отделно е и от газта, който се вкарва по време на оперяцията. Самата диафрагма се променя. Но до рамките на 7 дни трябва да отшуми. И така днес сутринта ме изписаха, като махнаха дрена и сложиха лепенки за къпане. Утре трябва да отида да сменят превръзките и другата седмица ( на 7мия ден) клипсите, защото не са конци, а метални клипси, които приличат на телбод Simple Smile. Днес определено съм доста по-добре. Станах си сама, изправена, даже и обикалях по болницата за документацията. 3 етажа пеш слязох. Да, сега вече съч по-изморена и почивам, но не съм както бях вчера. Днес не съм пила аулин, но мисля да взема един преди лягане. И ако се наложи утре. Започнах и със захранването - бял хляб, сварени и пасирани картофи и морково, сварена ябълка и дюла отново пасирани тъй като ме е страх да слагам захар. Моля ако някой може да ми каже какво точно мога да ям през първата седмица ще съм много благодарна, защото от болницата ми дадоха списък, ама той е за 3 месеца и включва всичко ( месо, сирене и тн). Доктора само ми каза, че 2 седмици не трябва да консумирам сурови плодове и зеленчуци, иначе да започна с нещата от списъка, но честно казано ме е страх. Ако някой иска някакво инфо за вма и подробности съм на разположение.

# 55
# 56
  • Мнения: 32
Много благодаря за линка! Искам също да попитам някой от вас имал ли е температура след операцията, защото това ме притеснява. И днес имам отново 37.5. Благодаря предварително

# 57
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 318
Нормално е, не се притеснявай.

Скрит текст:
Малка граматическа корекция в името на българския правопис:

инжекция - инжекциИ
корекция - корекциИ

# 58
  • Мнения: 54
Здравейте!
Откриха преди няколко дни възпалена жлъчка пълна с камъни на майка ми!
Ходихме при два специалиста,казаха че трябва спешно лапароскопия да се направи.Един от специалистите беше от Токуда болница,а другия е доктор Соколов от Александровска болница
Като той ни каза че трябват 900лв за операция и 900 лв за избора на екип.
Майка ми я придружава много нисък хемоглобин и влошен диабет и миома и какво ли не.Доктора ни препоръча веднага да я приемат и за седмица щели да я възстановят и подготвят за операция.
Много ви моля,ако имате мнение  за него или за някой по-добър специалист и болница,посъветвайте ме
Не мога да доверя живота на майка си,без да съм сигурна,че всичко ще премине добре..

# 59
  • Мнения: 161
По добре идете в Токуда!

# 60
  • софия
  • Мнения: 135
За мен лично отидете в Транспортна Болница при доц. Цеков, няма да сбъркате Simple Smile

# 61
  • Мнения: 27
Здравейте! В продължение на 2 седмици само четях коментарите по темата,тъй като точно преди 2 седмици разбрах, че имам камъни в жлъчката. Всичко стана случайно. Камъните са се образували в рамките на 1 година. ( всяка година ходя на профилактични прегледи при гастро и то от добрите в София). И така направо насочихме час за операция. Много се мислих дали да го направя или да пробвам с билки, даже и до село Чавдар ходих при един билкар, но ме хвана страх, защото имам алергия към някой билки. И така на 26.11 постъпих във ВМА при доц. Ивешин Такоров за операция ( той е заместник на проф. Владов). Исках при Владов, но ми казаха, че доста трябва да се чака и вече по-рядко се занимава с този вид операция. В понеделник на 26.11 влязох и цял ден се занимавах с изследвания, на 27.11 в 8:15 беше операцията( имах късмет, че бях първа, защото 3 дни не бях спала от ужас. Това ми беше първа операция). Операцията е продължила 20 мин. След като легнах на масата и до 5 мин заспах. Веднага след като ме изкараха от операционната ме събудиха. Само за няколко секунди виждах размазано. След като ме върнаха в стаята ме захраниха със системи. Няма да лъжа и ще кажа, че си имаше болки и исках болкоуспокояващи. Като останах сама водях, че имам точно 3 лепенки. 1 на пъпа, една над него горе и една в дясно малко над нивото на пъпа, на тази лепнка имах и дренаж. След около 2 часа ме изправиха, това беше най-трудното нещо, което някога съм правила. Не съм и предполагала, че може да е толкова трудно и болезнено. Болките са като при много силна мускулна треска и отделно където са и лепенките. Цял ден нито ядох, нито вода пих. Не ми даваха, защото може да повръщам след упойката. Но до края на деня ставах общо 10тина пъти, като единият от пътите ходих по коридора. Вечерта вдигнах и температура 37.5. Каза, че е нормално и нищо не ми дадоха, само за болките 2 инжекций.  Успях да спя по гръб и леко на едната страна, като болка имах при дишане където беше дрена. Обясниха ми, че това е нормално и като се махне ще отмине. Болката е режеща при поемане на въздух, отделно е и от газта, който се вкарва по време на оперяцията. Самата диафрагма се променя. Но до рамките на 7 дни трябва да отшуми. И така днес сутринта ме изписаха, като махнаха дрена и сложиха лепенки за къпане. Утре трябва да отида да сменят превръзките и другата седмица ( на 7мия ден) клипсите, защото не са конци, а метални клипси, които приличат на телбод Simple Smile. Днес определено съм доста по-добре. Станах си сама, изправена, даже и обикалях по болницата за документацията. 3 етажа пеш слязох. Да, сега вече съч по-изморена и почивам, но не съм както бях вчера. Днес не съм пила аулин, но мисля да взема един преди лягане. И ако се наложи утре. Започнах и със захранването - бял хляб, сварени и пасирани картофи и морково, сварена ябълка и дюла отново пасирани тъй като ме е страх да слагам захар. Моля ако някой може да ми каже какво точно мога да ям през първата седмица ще съм много благодарна, защото от болницата ми дадоха списък, ама той е за 3 месеца и включва всичко ( месо, сирене и тн). Доктора само ми каза, че 2 седмици не трябва да консумирам сурови плодове и зеленчуци, иначе да започна с нещата от списъка, но честно казано ме е страх. Ако някой иска някакво инфо за вма и подробности съм на разположение.

Здравей! На мен ми предстой операция май месец във ВМА при доц Пламен Иванов и ще съм ти много благодарна ако споделиш още информация за самата процедура, за условията,какъв багаж трябва да си нося и въобще за всичко, което решиш, че би ми било от полза.

# 62
  • Мнения: 161
Здравей и тук!Не се тревожи всички във ВМА са страхотни!Там си в най добри ръце.Три дни е кл пътека първият са изследвания втори операция и на трети те изписват.Носи си само най важното с теб и пижама не нощница😋храна не взимай не ти е нужна,само вода.Операцията е лека добре е че си се решила на нея с кризи не се живее.Аз се оперирах на 15 януари и вече не се сещам даже всичко отмина.Успокой се и се радвай че ще се освободиш от тая тежест😊

# 63
  • Мнения: 27
Здравей и тук!Не се тревожи всички във ВМА са страхотни!Там си в най добри ръце.Три дни е кл пътека първият са изследвания втори операция и на трети те изписват.Носи си само най важното с теб и пижама не нощница😋храна не взимай не ти е нужна,само вода.Операцията е лека добре е че си се решила на нея с кризи не се живее.Аз се оперирах на 15 януари и вече не се сещам даже всичко отмина.Успокой се и се радвай че ще се освободиш от тая тежест😊

Благодаря ти много!

# 64
  • софия
  • Мнения: 135
А ако сме пушачи после опасно ли е от газа, където вкарват ?

# 65
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 318
Каква точно се предполага, че е връзката???

# 66
  • софия
  • Мнения: 135
Ами казват, че когато пушиш е много кофти, защото газа, който ти вкарват в коремната кухина след това е по-опасен и затова питам пушачи има ли и как се справиха след операцията ? Simple Smile

# 67
  • Мнения: 413
Здравейте, трети ден ми е след операцията, имам зверски болки в дясното рамо, но тук прочетох че било нормално и се поуспокоих. Явно е от упойката и седенето на масата, но важното е че операцията мина добре. Много съм доволна от Токуда.
Искам да попитам на кой ден ви махнаха конците?

# 68
  • Мнения: 161
Здравейте, трети ден ми е след операцията, имам зверски болки в дясното рамо, но тук прочетох че било нормално и се поуспокоих. Явно е от упойката и седенето на масата, но важното е че операцията мина добре. Много съм доволна от Токуда.
Искам да попитам на кой ден ви махнаха конците?
Здравей,скорошно оздравяване!Рамото те боли от тоя газ, който ти вкарват в корема за да е по видно вътре.Щемине до 10 дни  болката в рамото.На седмия ден махат клипсите или конци.Успех и скорошно оздравяване!Питай каквото ти трябва, тук всички са много добри😘и на мен ми помагаха много ще ти се отговори на всички въпроси.

# 69
  • Мнения: 69
Здравейте,
Искам да попитам някой от вас правил ли си е операция в Токуда или в Доверие имате ли някакви отзиви и при кой доктор
Майка ми има доста придружаващи заболявания и си търсим сигурни ръце. Но само за тези две болници, бихме направили компромис и за Софиямед.
Като цена също се интересувам колко излиза общо с престой и самата операция с консумативите.
Благодаря ви!

# 70
  • Мнения: 6
Да лапароскопска ще бъде,и ще струва точно 50лв както писах.Но днес разбрах че те събличат чисто гола за операцията,а аз имам съмнения ,че ще съм в МЦ... Sad

В коя болница сте? Цена от 50 лева звучи доста приемливо на фона на тази в Токуда.
това са глупости защото лапароскопската операция не се покрива от НЗОК и друго не се съгласявайте на подобна операция аз пет години не мога да се оправя да от лапароскопски операции 5  В Софиямед

# 71
  • у дома
  • Мнения: 1 160
Побутвам темата...
Цена във ВМА?

# 72
# 73
  • Мнения: 13 527
https://www.bg-mamma.com/?topic=1350816.msg43189529#new
Това е тема в която можеш да получиш повече отговори и съвети.

# 74
  • Мнения: 5 538
Здравейте, някой може ли да сподели цена за Токуда?

# 75
  • Мнения: 194
Здравейте, хайде и аз в темата....,
операцията ми беше на 14,04,2022 г. , случайно прочетох и после питах хирурга, че при лапароскопската операция вътре се слагат клипси, с които се прекъсва артерията към жлъчката и там си остават. Естествено и аз имам. А вие това знаете ли го? Имате ли? Не се шиело вътре. Като го разбрах се препотих. Вече при ЯМР трябва да се казва. Колко време пазехте диета? Може ли да се ядат краставици, домати, мед,плодове,  да се пият сокове от праскова или други, фреш? Пиете ли цинарикс или масло от бял трън? А някакви ензими? След диетите вече хапвате ли всичко макар и по малко или съм обречена на безвкусна храна за цял живот?

# 76
  • Мнения: 5 538
Клипсите грам не пречат на ЯМР, защото материалът е съобразен.
Не спазвам никаква диета вече, 7 месеца ще станат скоро. Ям абсолютно всичко, като ако храната е неподходяща, имам лек дискомфорт за няколко минути и най-много еднократна диария. Това е всичко. Строгата диета беше 10-15 дни след операцията.
Никакви ензими не приемам.

# 77
  • Мнения: 194
Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт